AMERSFOORTSCHE C O U R A i\ 2 M 1588. fan VRIJDAG, 3d Augustus dS'66. X.< Dit Blad verschijnlde» Dingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot regels 60 I legale Advertentiên per regel 15 Cents, behalve het Zegelrrgt. Afz. nummers /Ü.10. JDubb. nummers 0.15. Brieven frunco. Beslclli te Amersloort, Bureau Amers/oortsche Courant, Langstraat, W ijk FN°. 43, r de Oude Vischuiarkt, t Cents, elke regel meerder 10Cents; Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeff, uiedc bij alle Boekhandelaren co Post-Dirccteuren in het llijk. PUBLICATIE. D« COMMISSARIS des KONINGS u de Paovncu UTHEC11T, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Stalen der provincie Utrecht van den 9. Augustus 1866 n°. 56 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juittj 1857 (Staats blad no 87), Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de opening der jugt in de provincie ULecht is bepaald op 'Zaturdag den 1. September aanstaande en dat de lange jagl alleen des Di-gsdugs en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend dal liet jagen in ongemaaid te veld slaand koren peulvruchten en klaver zaad welke nog in 1866 uioeun geoogst worden ver boden is even als liet jagen in Labak zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst. fan ten eiude niemand eeuige onwetendheid hiervan kunne voorwenden zal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Utrechtden 18. Augustus1866. De Commissaris des Koniugs voornoemd VAN DUUKN. k E X X I S G E V INGE X. Ds CEDEHUTEERUE STATEN vis nomen UTRECHT In aanmerking nemende, 'lat de runde'pest andermaal ia uilge broken in de gcui. Snetrewaard, op den boblede «au D. o. Dommelen) Genen bei Lengt «au den Uurgemceslcr «au Snetrewuard Gelet op art. I van hel reglement tut u'erinivan de verspreiding der vee- of runderpest«aslge.leld lig besluit der SUien «au deie pruviiieiu «au 5 December 1865 goedgekeurd by koiuiiklyk besluit «aa II December 1865, nu. 69; Verklaren «oor bcsuiel de hofstede «an D. van Dommelen, gelegen in de gemeente Snelrewuard en begrens als «olgt Ten Soordendoor dcu Achlcrmutenvlict Ten Dosten door hel land >.n C'. Raaphorst Ten Zuiden door den puUieken weg Ten IVcsten door bet land «au J. Pink, fcn iol bet hoofd «an het plaatselijk bestuur «au Snelrewaard zorg dragen tuur de verdere uilvoeiing «au bel aangehaalde reglement. Uil besluit wordtdoor plaatsing lu het Protiueual-ülad in het Provinciaal Utrechlsch Dagblad eo ui de Aiucrsloorlache Cou rant ter opeubare kennis gel.ragl. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, Utrecht, den 27 Aug. I860. VaN D lOKN Voorzitter. C. W. MUDRKEbS, Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN ras n« novincm UTRECHT, In aanmerking nemende, dat de runderpest andermaal is uitge- brnkeu in ile gem. Oudenrijn op de huisluie Saamrijk bewoond Roelof van huuij Gecieu hel hcrigt van den Bnrgemeester van Oudenrijn Gelet op artikel 1 van bel reglement tot wering van de versprei ding der vee- of runderpest vastgesteld by besluit der Stalen «an deie provincie «au December 1865 goedgekeurd by Kuiiiuklyk besluit van II December 1865no. ü9 Verklareu «oor besmet de bofslcde Ifaamrijkbewoond door Roelof van Koot) en begrensd als volgt Hrginueade ten .Voorden van de luidclyke berm van deo Straatweg) Ten Dosten: door de landen «au de wed. J.van der IVeijdc) Ten /.uulen door de noordelijke berm van dc Heijcopperkade Ten D'csten: door de lauden in gebruik by P. de Eoning en C. van den berg. En lal bet boofd van het plaalaelyk bestuur «an Oudenrijn lorg dragen «oor de verdere uitvoering vau bei aangehaalde regleuieut. Du besluit wordt door plaatsing iu het Provinciaal blad, iu hel Pro«iuciaal Ulrcchlsch DagnUd cu ui de Aniersfourtscbe CourantIer openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 27. Aog. 1866. VnN DOORN, Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN »as oa eaov.aci. UTRECHT, In aanmerking nemende dal de runderpest andermaal is uitge broken in de gemeente I.inschotenqy den «eehouder J. bloos, A- Stigtcr Jr. G. bergshoet en A. van den berg Overwegende dat inilsdieu ecne wyiiging «an de bij hunne besluiten van 28 July 1966 no. 2; 9 Augoslus 1866 no. t 20 Augustus 1866 uo. 3 23 Augustus 1866, no. I 24 Augus tus 1866 no. I (Provinciaal-bladri, nu. 290 314, 333, en 359j, besmetrerklaarde kringen noodiakelyk is Gezien het berigt van dcu burgemeester ran Linschoton Gelet op art. I «au bet reglement tot wering vo.i de versprei ding der vee- of rundei pestvastgesteld by besluit der stalen «an deie provincie «ai. 5 December 1865, goedgekeurd bij koniuklyk besluit tan II December 1865 no. 69, Trekken hunne bovenvermelde besluiten in en verklaren voor besmet de gebcele gemeente Linscholen. En lal bet boufd vau het plaatselijk bestuur vau Linschoten zorg dragen «oor de verdere uitvoering van bel aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in bet Proviuciaal-bladin hel Provinciaal Ulrcchlsch Dagblad eu in dc Antcrsfuotlscbe Cou rant ter openbare kennis geur..gl. De Gedeputeei de Staten voornoemd, Utrecht den 27. Aug. 1S66. VAN UOORN Voorzitter. C. W. MOORKEES Griffier. AMERSFOORT 30 Augustus 1866. Van 27 Augustus, op welken dag 1 cholera-lijder in behandeling was/.ij" alhier tot heden middag aangetast 5 overleden 1 hersteld 3. Sedert hel begin der ziekte (8 Jonij) aangetast 283, (waaronder begrepen zijn D gevallen, waarvan in der tijd geene aaugifte is gedaan)overleden 17 5, hersteld 97 blijven in behandeling 11. Op Uingsdag, den 4 September 1866 des namiddags ie een uur zal de Raad der Gemeente Amers/oort eene Vergadeimg houden, waarin de punten van behandeling zijn 1°. Rekeningen over 1865 der Gemeente, van liet Weeshuis, enz. 2®. Staten van oninbare poslen van den Hoofde- lijken Omslag en de lioudenbelasliug over 1865. 3®. Oniwerp-besluit betrekkelijk den renleustaod- aard der Rank van Leening voor 1867. 4°. Ontwerp-beslnit lol liet schorsen van de Vee markten in October en November 1866. 5®. Voorstel lot het niet houden vau de Kermis in Oclobcr 1868. 6®. Vaststelling der loelage aan den Commissaris vau politievoor bureau-kostenvolgeus rap port der Commissie. 7°. Ueuocmiug van eenen Wethouder. 8°. Reuoeiniug van twee ledeu voor de Commissie van wetgeving. Een granaat, by de practiscbe oefeningen der artillerie uit een kuuou gescholendoch waar van het zich daarin bevindende kruid door eeu of ander oorzaak geen vuur heeft geval, werd door den knecht van den landbouwer Wauleuuar te Soest gevonden en mede naar huis geuutneu. Bui tenhuis weid zij iu tegenwoordigheid van eeuige personen omstoken titel eeu schopje gloetjeude asch met hel ongelukkig gevolg, dal liet ktutd vuur val lende, dc giauaul aan stukken sprong, waardoor een persoou eeu arm eu eeue hand verlooreen tweede erg aan het hoofd werd gekweisl eu mis schien nu reeds is overledeu eeu derde, Waule- naar zoo zwaar aau hel been is gewuud dal af zetting noodzakelijk is, waartegen ntj zich evenwel verzet; lerwyl twee der omstanders miuder zware verwondingen ontvingen. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den Heer Dr. IK. Koster op dteus verzoekals school opziener iu het 3e. schooldisinct der provincie Utrecht, en beuoemd lot schoolopziener in dat district deu Heer Dr. A. A. 11. Suijck, ie Utrecht. Ten Kantore van Mr. J. van der Leeuw Secretaris der Kamer vau Koophaudel en Fabtte- keu te Amersfoort, ligt ter inzage, dagelijks van des morgeus 0 tot 12 ure: Stateu vau de iu-, uil- en doorgevoerde voor naamste haudels-arhkelen gedureude de maand Mei 1866. Maandag jl. brak omstreeks half twaalf 's mor gens eeu zwaar onweder boven Elsi bij Auierougen los, vergezeld van eeue hevige hagelbuiwaardoor de nog te velde siaaude tabak zijnde bel Bestgoed totaal vet hagelde. Uok te Amerougeu en een geilcelie van Maas eu Waal, en de Betuwe heeft de tabak veel geleden. Men leest in diverse bladeo Dezer dageu beeft zich eeu effectenhandelaar te Arnhem woonachtig, uil de voelen gemaakt, na eeu aantal persoueu op bedriegelijke wijze te hebben opgeltgl. Men zegt, dal bet delicti meer dan drie lou bedraagt, eemge tenleniers zyu door beui genoegzaam geruïneerd. Er is eeue vervolging Ier zake vau irauduleus baukroet tegeu hem luge- sleld." Ter correctionele teregtzitting der reglbank te Almelo stoud Donderdag jl, te regl L. C. D. geneeskundige te Ambl-Alinelo ter zake van als zoodanig te Slad-Almelo iu welke gemeente onder scheidene apothekers zyu gevestigdaan eentge personen geueesmiJdelen te hebben geleverd. Het gold alzoo de belaugryke eu tol dusverre nog niet iu regten behandelde vraag, of de beklaagde naar dc nieuwe wel, regelende de uitoefening der ge neeskunst, van 1 Juuij 1866, Slaatsbl. uo. 6ü, tot zoodanige levering van geueesmiddelen al dan niet bevoegd is. Teiwyl ua liet verhoor vau eemge geluigeu door den ambtenaar vau het 0. M.JLtr. Mr. M. Noordbergby eeu uitvoerig requisitoir de strafbaarheid van hel feil eu de schuld vau den beklaagde werd volgehoudenbetoogde integendeel de verdediger van dezeu, Mr. A. Greebe. iu eeue breelvoerige pleitrede: 1°. dal genoemde wet, ge- lyk vooral ook bleek bij eene aandachtige lezing eu vergelijking van de artikelen 9 eu 20geen terugwerkende kracht bedoelde of kou hebben, eu dat alzoo aan deu beklaagde eeue bevoegdheid welke hij vroeger vóór en bij bet iu werkiug komen der nieuwe wel bezat, bleef verzekerd en geettzius kun worden ontnomen of betwist; 2®. dal de uit legging door het O. M. aau de wel gegeven iu strijd was met den geest en de letter der wet voorts met de geschicdeuts er vau eu eindelijk strijdig met het algemeen belang. Mede werd door deu verdediger aangevoerd dal bel leit, zoo als het bij dagvaarding was omschreven niet regteus was bewezeu. Met belangstelling ziet men in deze g-wigtige zaak de beslissing der reglbank te gemoet- In het kamp van Lyon werd onlangs eeu sleeple-chasc door offiaereu gehoudenwaarbij van de zeven ruiters, reeds hij twee hinderpalen, 'een zoogeuaamden lerschen muurtwee officieren dood bleven en drie auderen zwaar gekwetst wer den. Het voorste paard stortte neder en sleepte alle opvolgenden, op twee uain het verderf, zoodal ruiters en paarden in een woesten hoop over elkauder vielen. Op zulk eene ongelukkige wijze is rnisscbieu nooit eene harddraverij geëudigd. Graaf Portarliugton wiens weêrvoorspelliogen voorleden jaar uitkwamen voorspelt in de Brilsche bladen fraai weder tot hel middeu vau September. Iu Amerika, aau hel Weseleyauuscbe Semina rium van Maine, hebben zeven jonge dames den rang van doctores m de lederen behaald. l'etermann s Geogr. Millheilluugeu" bevatten eeu zeer lezenswaardig sluk uver eeu nieuw voe- diugsiinddeldal in I860 duur deu Uuitschen reiziger Slnlack op de hoogleu vau bel gebergte Anu-Libauou in Klem-Azië is ouldekt. Het is de uoerioak-wurlel ol voediugs-woriel. Toen Slnlack de met salep en arrowroot overeenkomstig voedende kracht vau hel uil dezen wortel verkregen uieel had leereu keuuuu, giug hij in 1863 uugmaals naar Syriëkucht uaar 22,000 puudeu knollen, bragt ze naar Triest, Weeueu en Drcsdeueu het gevolg er van wasdal hel zorgvuldig zuiver bereide uoerloak-meel tegeu 22 tol 25 lualer de 1U0 oude pondeu werd verkuchtterwijl de salep driemaal zoo veel kosl. lu den kleiuhaudel wordt hel pak met 36 centen betaald. Alle ouderzoekiugen hebben daarheen ge leld om dus hel meel een zeer ligt verteerbaar, uiiniunieud voedsel te noemen, dal nog bovea de salep kan worden gesteldurndal het geheel sma keloos is. liet wuidl als de salep eu arrowroot bereid. Aan een particulieren brief, inet de jongste mail uil NederlaudaCh-IuJtëontvangen ontvangen, ontleent de Amst. LI. bel volgende ludië juicht dal Fransen vau de Putte gevallen is tuei de cultuurwet, dat gedrogl vau stelselloos heid. ludie bidt dat de laudvoogd Sloel vau ue beele spoedig altrede eu door eeu bekwaam regl- vaardig eu euergiek mau worde opgevolgd. Want ludio ik schrijf u de waarheid is aau deu rand eens afgrond*. Wil uien ludiê voor bel moe derland behoudendan is er spoedig verandering uoodlg. Men kent den Javaan van vuur slechts vijf jaieu met meer, zoo zeer is het prestige, het uuizag voor den Europeaan verzakt. Ik herhaal u, ludicu met eeu Commissaris-Generaal met onbeperkte voltnagl kouil om op te houwen hetgeen zoo on nadenkend en ouslaalkuudtg afgebroken is, dan kuuneu wij weldra stareu naar onze vloot. Hel is voor u vau weimg belanganders zou ik u schetsen door feiten, hoe schandelijk men met bel lot van ludië speeltmiskenning van regten, vertrapping der wet door de overheid, ziedaar dingeu die aan de orde van den dag bij dit bestuur zjjn. Algemeene ontevredenheid bij Europeaueu eu hel outzag der lnlaudsche hoofden gefnuikt, dus ook daar eeue smeulende ontevre denheid. De laudhouw-iudusirie staal nagenoeg sul; ieder geldschieter, wanneer by eeuigzins kau trekt zich terug. Niemand waagt zich meer, wegens de onzekerheid en stelselloosheid. Kapitalen vloeijen nu niet meer naar, maar gaau uit ludië. Donderde Europeaueu loopeu in Ned. ludië broodeloos rund er zyu er die nu reeds in den kampoog dwalen. Welk eeu treurige toestaud hel is oin er tranen by te storten voor iemand als ikdie ludië nog zoovele jareu niet geleden gekend heb in volle fleur en levredeuheid J" lu hel Noorden van Zweden en Fiuland heerschl eeu verscbrikkelyke hougersuood. Ue be volking beeft voor hel grootste gedeelte het laud verlaten. Velen hebbeu sedert eeu geruimeo tyd niets auders dan lijn gemalen berkeubasi gegeteu. In de bel ergst geteisterde slrekeu zijn talloozze meuschen vau houger eu aan de uit deu honger snood ontstane typhus bezweken. Er is te Parijs een nieuwe soort dameshoed in de mode gekomen bestaande uit eeu gruote geheel ontloken roos, die plat op het hoofd wordt gelegd, en aan eeu met daauw bedekt lint Tan lulle wordt vasigeuaaiddal ouder de kin wordt vast gehecht en waaraau wederom een andere, kleinere roos zit. Men noemt dezen hoed chapeau puff." Dezer dageu is te Loudeu eeu muziekaal wonder uit Amerika aaiigekuineu in deu persoon van eeu blinden negerwiens sterkte, om piano op het gehoor te .-pelen, even meikwaardig, als ziju voorkomen koddig eu vermakelijk is. Ily speelt uiet alleen de solo's met even veel kracht eu vlug heid als de geoelendste piauo-solo'istenmaar speelt uit hel geheugen na hel éénmaal gehoord te hebben elk muziekstuk hoe ingewikkeld het ook wezeu moge, wanneer hij hel inaar éénmaal vau een bekwamen speler heelt hooren vootdragen. Zoo eigens, dau is hel Acnerikaansche going ahead (vooruit is de weg) van loepasstng iu Calt- fornië waatvan eeu ooggeiuige het volgende «ver makelijke scltelsje" geelt: De postwagen van San Juan Nevada werd des morgeus leu 3 ure vrn 3000 dollars beroofd: ten 7 uie werd een premie op de koppeu der roovers gezelten iwee ure des namiddags waren die schurken reeds o(> blaauwe buuuensoep onthaald en al het geld icregt; len 3 ure kwam dc l(jk- schouwer eens bijkcu of de schurken nel voor

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1