AMERSFOORTSCHE COURANlf M 1395. van BINGSDAG, 25 September d866. Dit Blad verschijntdes Dmgsdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertenticn, 1 tot 6 rebels 60 Cents, elke regel meérdfr jlOCtDt»; legale Advertentien per regel 15 Cents, behalve het Zegel r.gt. - Afz. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. li. racn te An.ersloort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekbandelaren en Post-DirectenrenSjii KENNISGEVINGEN. bi CEdEPUTEERUE STATEN via oi riovucia UTRECHT, Gelet op bet «oonlel van den Burgemeester van Utrecht, tut opheffing van de besmetverklaring vin de hofstede en hel land van de wed. J. van der Grift, gelegen in de Lageweide in die gemeente uitgesproken Itij hun besluit vso 23 Jultj II. no. 1 (Provinciaal-blad no. 272) Gesien de verklaring van den gemeente-veearts >E.J. IC. Hckmijer Overwegende dal daaruit blijktdal er reeds meer dan vier weken zijn vcrluupcu sedert het laatste ziektegeval heeft plaats gehad en dat de stal behoorlijk is gezuiverd en gedcaiuvectuerd Gelet op de aanschrijving van 3 Maart 18üü no. 12 Az. (Pro vinciaal-blad no. 85) Gezien artikel 8 van hel reglement tot wering van de versprei ding der vee- of runderpest vastgesteld tnj besluit der Sla ten van deze provincie van 5 December 18Ü5goedgekeurd ;j Ko ninklijk besluit van II December 1885, uo. 09 Heffen du besmetverklaring op van geuoemdc hofstede in de ge meente Utrecht. Gelasten dal dit besluit zal iu werking treden op den dag der afkondiging en dragen de verdere uitvoering op aan het hoofd van het plaatselijk bestuur van Utiecht. Dit besluit wordt door plaatsing in bet Provinciaal-blad inhei Provinciaal Ulrecblsch Dagblad en ui de Amersfoortscbe Courant, Ier openbare kennis gebragl. De Gedeputeerde Stalen voornoemd Utrecht, den 20. Sep. I8CG. VAN UOOUN Voorzitter. C. YV. MUURHEESGrijjier. Di GEDEPUTEERDE STATEN via na vaoviscis UTRECHT In aanmerking nemende dat de runderpest audcrmaal is uitgebro ken iu de genieeiile Uterechthg de veehouder D. van den Broek', Gezien hel berigt van den Burgemeester vtu Utrecht', Gelet opart. I va:, nel reglement lot wering van de verspreiding dar vee- of runderpestvastgesteld Inj besluit der blalen «au deze provincie van 5 December 1865 gocdgcleurd by Kouiuklyk besluit vtu II December 1805, no. 00) Verklaren voor besmet de hofstede van D. van den Broek ge- h'geu iu ile gemeente Utrechten begrensd als >ulgt Ten Roord- tt'esten: door dc Vleutensche l/'cteringTen Zuid-Oostsn door de weide in gebruik b.j J. Kraatjkamp', Ten Zuid-/Eesten: .I,,or dc weide in gebruik by A. li. H'i(tvmseTen /Eesten: duur de Itu.lerijcii van J. Ambrosius eu verder do jr den Herppeldijk Eu zal bel hoofd san hel plaatselijk bestuur van Utrecht zorg Du' besluit wordt door plaatsing in 'bel Proviuciaal-blad iu het Provinciaal Ulrecblsch Dagblad en iu dc Auiersfoorlsche Cou rant ter openbare kennis gebragl. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 20. Sept. 1806. VAN DüOll.N Eoorzittcr. C. W. MOUKKEE5, Grijjier. GEDEPUTEERDE STATEN vin na raovncia UTRECHT, In aanmerking nemende dat do runderpest andermaal is uit gebroken inde gem. /Eestbroek, by den veehouder J. Schuurman Cecieu het berigt van den Hurgeuiecsler van Eestbroek Overwrgcude dat mitsdien ccnc wijziging van de by hunne be sluiten van 0 September II. uo. 2 en 15 September II. no. 3 (Provinciale bladen no. 414 en 453), bcsmctverklaardc kringen noodzakelijk ia Gelet op art. I van het reglement tot waring van de verspreiding der vee- o/ runderpest vastgesteld by besluit der Stalen vao deze provincievau 5 U-cember 1805 goedgekeurd by Koninklijk besluit van II December 1865 no. 69. Trekken hunne bovenvermelde besluiten in, en verklaren voor besmet de gebcclc gemeente Eestbroek En zal hei hoofd van bel plaatselijk bestuur van Eestbroek zorg dragen voor de verdere uitvoering van hei aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in hel Provinciaal-blad in het Provinciaal Ulrecblsch Dagblad cu in dc Amersfoortscbe Courant Ier openbare kennis gebragl. Dc Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht,den 20. Sept. 1806. VA.v DOORN Voorzitter. C. W. MOORREESGriffier. I S P E C T 1 BURGEMEESTER z» WETHOUDERS vait A Uült.sFUOIt I' Gezien dc aanschrijving van den Heer Commissaris des Koning» in dc provincie Utrecht, van den 1. September II. ,Y». I N. al. c.i S. (1'rovinciaalhl.id N«. 408J Gelet op art. 139 der wel van 19 Augustus 1361 (Staatsblad N°. 72) bel rek kei ijk dc Nationale Militie Doen te weten dat in bet lokaal de I'olh op Dings- dag den 9 October aanslaande des voormiddag» te elf tiren v door den Kolonel Militie-Commissaris zullen wor den onderzocht alle verlofgangers der militie te land, die in deze gemeente zijn gevestigd en hehooren lot de lig- tingen van 1862 1863 1861 en die der ligting van 1865 voor zoo ver deze laalsten vuur den L Junij jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders herinneren den belang hebbenden hunne vcrpligling om in uniform gekleed en voorzien van de Meeding- cn uitrustingstukken hun hij het vertrek met verlof medegegeven van hun zakboekje en verlofpas op tijd en plaats voormeld te verschijnen cn maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wel. be paalde dat bet Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht op dc verlofgangers van loepassing zijn gedurende liet onderzoek en in hel algemeen wanneer dezen in uniform gekleed zijn. A«EHSKOtn!T den 24. September 1366. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHEliTUS. AMERSFOORT. 24 September 1866. Van 20 Septeinb'., op welken dag geen oholera-lyder in behandeling was, is alhier lol lieden middag aangetast 1. Sedert liet begin der ziekte (8 Junij) aangetast 298, overleden 186 hersteld 111, blijft in be handeling t. Z. M. heeft benoemd tot Ridder van de orde der Eikenkroon den lieer Dr. J. van Breda Kolffofficier van gezondheid der le klasse te Amersfoort. De Syuode der Christ. Afgescli. Geref. kerk in Nederland heeft in hare laatst gehouden zitting besloten otn voor hel tegenwoordige geene pogiu- gen aan te wendea tol hel doen erkeutien van bare kerk door den Slaat. Met genoegen verneemt men dal de Verorde ning der Stalen van Friesland, omtrent de ver booging der tracteinenlen van openbare ouderwij. zers, door Z. M. den Kouing is goedgekeurd. Dezer dagen bad in de gemeente Groede in bel gehucht Boerennel of Boerenhuiaan den straatweg naar Breskens, eene misdaad plaats, die aldaar algetneeue sensatie verwekt. Omstreeks hall twaalf ure inoel een manspersoon, naar tneu zegt, zekere E.gepensioneerd kanonnier in die gemeente woonachtig, door het intrappen tan een raampje eensklaps in hel vertrekje gekomen zijn, waar zijne slagtollers, een oude vrouw en haar volwassen dochter, sliepen. Door bel gerucht ge wekt, werden zij ook onmiddelijk door den indriu- gcr overvallen eu met een mes vreeselijk verwond zoodal bij de oude Trouw een der armen lol op het been is doorgesneden en hare dochter behalve verschillende sneden iu de hand een iu de zijde ontving van omstreeks 12 .Ned. duimen leugle. Door het op den grond vallen van laatstgenoemde, heeft de dader deukelyk in den waan verkeerd dat zij dood was, en is gevlugt, doch door de yverige oasporingen der politie Zaturdag morgen iu het open veld ouder de ge/neeute Breskens ge arresteerd. Men vermoedtdat de reden dezer gruweldaad jaloezy is. De gewonden zyn door spoedig en krachtig aangewende heelkundige hulp. naar 't schijnt, thans buiten oogeublikkelyk levens gevaar. Dezer dagen had le Scheveningcn eene proef neming plaats met vuurpijlen tol redding voor gestrande schepen, Er zijn er twee ontstoken de eerste pijl, die regt op bel doel aanging, bereikte 230 Ned. el en zou veel verder gegaau ziju als hij halverwege niet aan den kop gesprongen was. De tweede pijl die aan alle vereiscblen voldeed bragt de liju 300 el zuodal hij over bet doel been kwam en de lijn vlak Daast het seiovlagje over viel dus onverbeterlijk. De constructie was geheel naar de Deensclte reddingspijl gevolgd eu de be proefde pijlen zijn aan de Deifische pyrotecbniscbe fabriek vervaardigd. Mea verneemt, dat op den staatsspoorweg nabij bet slation Hasselt de machinist van eeu trein deu stoker, met wien hij twist had gehad, van de locomotief heeft geworpenterwijl de trein in gang was. De stoker moet in eeu toestand verkeeren die weinig hoop geeft op zijo herstel. Men meldt uit Franeker van 21 September: Dezer dageu werd aan een der statious van deu spoot weg iu de provincie Groningen een veewagen met schapen aan den trein gehecht. De afzender was nog even in deu wagen (liet was er eeu van van twee verdiepingen) gegaauom ziju beestjes beter te plaatsen, en had niet bemerkt, dat men de deur had verzegeld, ja, eer hij er aait dachtstelde de treiu zich ia beweging. Bij hel volgende station wilde de man er uit, doch hij kou hij mogl nietniemand durfde liet zegel ver breken kortomonze vneud was genoodzaakt legen wil en dauk een reisje uieê te maken naar llarlmgeu, alwaar bij zeer schaperig aankwam. Men meldt uit Purmerende vau 22 Sept.: Gisteren avond is bier ter plaatse een groot schandaal gebeurd. Na atloop vau de raadsver- gaderiugwaarin besloten is dal de kermis alhier iu de volgeude maand niet zal worden gelioudeu heelt bel geineene volk waarouder eene menigte juugens slaande op eeu blikken trommel ouder liet geschreeuwRijg ze aan een messla dood de leden van den raadsla ze dood de straten en grachten afgeloopen eu bij ondersclieideue nota bele ingezetenen met straatklinkers de glasruiten ingeworpen. Tot dit alhier ongekend schandaal heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven een adres aau den Gemeenteraad, ingediend door sommige tieringdoendeu en draukverkoopers, om de kermis wel le luleu doorgaan en ter teekeuing aangeboden door deu gewezen stedelijken commies Schreuder aan wien uit consideratie dit jaar het volle genot van zyu traktement is toegekend. De politie doel onderzoek. De Heer R. B. zegt iu de Amslerd. Cl. Met leedwezen zio ik dal eenige onzer dag bladen zich met bitterheid over Pruisseu uitlateu. Ik verdedig geenszins de handelingen vau graaf von Bismarck jegens Hannover, Nassau eu Saksen eu geloof dal vooral ook in staatszaken gematigd heid niet alleen eene deugd, maar ook een beginsel is; dal de tnagl van een Staal niet afgemeten moet worden uaar zijne uitgestrektheid maar gegrond is op de eensgezindheid der onderdanen dal de toestaud van l'ruissen duurzamer zou zijn iodien <Maaf vou Bismuick slechts Keurhesseu voor de geografische verbinding van Pruisscnde Elbe- hertogdommen voor zyue marine en zich de regten op de Bruuswijksche erfenis bad verzekerd voor zijne industriële outwikkeling. Die gematigdheid is uit het oog verlorenea dat zal welligt oorzaak zijn dal Pruisscnzoo als bet thans isbinnen betrekkelijk korten tijd aan de kausen van een Europeschen oorlog zal worden blootgesteld. Nederland beeft intusschen nog vele belangen met Pruissen te regelen: want ook wij z(jn verre van vreemd aan hel I.uzemburgsche vraagstuk, hebben nog niet langs diploinatieken weg Limburg officieel van Duitscbland kunnen losmaken, en moeteu trachten een voordeelig handelstraktaat met bel nieuwe Pruissische Bijk aan te gaan. Fraukryk zal ons niet tegen Pruissens aanma tigingen beschermen. Wij moeten derhalvezoo veel maar eenigzins met onze waardigheid overeen te brengen istrachten ons op een goeden voet met Pruissen te stellen en in de eerste plaats in onze dagbladen vermijden de pruissische staatkunde op schamperen toou le veroordeelen. Onze tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken was verscheidene jaren gezant le Berlijn, kent persoonlijk Graaf vou Biainarcken is beter dan iemand anders iu staat onze belangen jegens dien geduebteo nabuur te behangen en de nog hangende moeijelijke vraagstukken lol een goed einde te breugeu. Donderdag namiddag ten 12* ure hebben de uil den oorlog teruggekeerde zegevierende troe pen hunnen reestelijkeu inlogt te Berlijn gehouden volgens het vastgestelde programma. Ouder het volk heersebte de grootste geestdrift. Vooruil reed de koningvergezeld door graaf Bismarck, de ge neraals von RoonMolike enz. Uil banden van joDge meisjes ontving de koning drie lauwerkransen een voor zich, eeu voor den kroonprins en een voor prins Frederik Karei. De eerste burgetnfcesier hield een (oespaak lot den koning, die hierop antwoordde met eene dankbetuiging voor het waar dige en schitterende onthaal. De koning deed o. a. uitkomen, dat de huldeblijken niet hem maarden biuneatrekkenden troepen behooren aangeboden te worden. Zeer veel benoemingen bij de verschil lende ridderorden en een groot avancetnent bij bet leger zijn beden opeubaar gemaakt. Graaf von Bismarck is tol chef van een regement landweer- kavalerie en tot generaal benoemd. De kroonprins en prins Frederik Karei ontvingen de ordre pour le Mérite met de beeldtenis van Frederik den Groote. Aan het station van den Main-Weserspoorweg aan het westelijk eiude vau Frankfort, zijo den 16 legen hel vallen van den avand grove ongere geldheden door militairen gepleegd, in den loop van den namiddag kwamen 150D man der land weer vau hel 32e pruissische regement van Maiuz, waar zij ontslagen warente voet le Frankfort aan. Hier namen zij eene weerspannige houding aan; zij weigelden deu inarscb naar hunne haard steden de provincie Saksen, le voel voort le zetten en verlaogaen dat men lien per spoorweg naar hunne woonplaats zou terugvoereu gelyk inen ze bij het uitbarsten van den oorlog per spoorweg vau daar had gehaald; zy waren eveu goed sol daten als de liuie-regementeo die inen thans per spoorweg naar hunne vroegere garnizoensplaatsen terugvoerde zeiden zijeu konden derhalve ge lijke behandeling eiscben. De laudweermanscbap was zeer opgewonden velen bevonden zich in be schonken toestaud. De muilelingeu trokken in massa naar het slutiou van den Main-Weserspoorweg eu namen voor eeu groot gedeelte zonder pligtplegingen bezit van de waggons vau een lot vertrek naar Kassei gereed staaudeu tieinvelen gingen zelfs boven up de wagens zitten, tot met geringe ver wondering eu tol nog grooler last der reizigers die voor de reis plaatshriefjes hadden genomen. Weldra verschenen patrouilles, maar noch deze, noch uc officieren slaagden er iu de muitelingen le bewegen liet station le verlaten; eenige der offi cieren werden mishandeld. Geucraal von Maoleuftél, commandant van bel leger, begaf zich, op ontvan gen berigt van hel gebeurde, zelf uaar hel station, deed dit door eenige compagniën van bet 34e Pruisische regement eu een bat. koburgscbe troe pen afzettenen gaf bevel om de geweren met scherp te laden daarna werd de eene wagen na den audereu van de oproermakers gezuiverd. De manschap der landweer werden daarna onder eskorla naar verschelde kazerneu gevoerd aan de manschap der hoofdwacht was ten gevolge van hel gebeurde, iitsgelyks bevel gegeven om inel scherp te laden. Eene groote menigte bad zich gedureude hel voor val in den omtrek van het station verzameldzij hield zich over het geheel zeer rustig. Eene dépêche uit Berlijn onlvaDgeu meldt, dat

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1