AMERSFÖORTSCHE COUR A - -• w N van DIKGSDAC, 33 November 3866» Djt Blad verschijnt de» Dtngsdags en FrtjdagtDe Abonnementsprijs is f\ .59 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 rebels 69 Centselke regel meerd^f})iC«DHi |«fi»U Advertentiën per regel 15Cents, behalve bet Zegelregt. - Afz. nummert fO.lO. DM. nummert f 9.15. Brieven franco. - Bestellingen bij den Uitg. A. Him te Amersfoort, Bureau Amersfoorttche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbinarkt, ioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Oircctearen Fi :'«fTg K E N N I S (i E V I Ai li li X. DE GEDEPUTEERDE STATEN v«i» s> ncnucii UTRECHT la aanmerking ncmcailo dat de runderpest andermaal ia uit gebroken in do gom. da Bilt bij den veehouder A. Roodvoets Gezien het berigt van den Burgemeester van da Bilt; Gelet op art I van bol reglement tot waring van de verspreiding der nee- of runderpuitvastgesteld bij liesluil der Stalen van deze provincie van IHui.nbor 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit v»u 11 December 1865 nu, 69. Verklaren voor batmet do bofaledobewoond door dan land bouwer A. Roodvoets gelegen in de gemeente (ia Bilt, en be grensd als volgttan Noorden en II'es tan door bet land in gebruik bij H. Fermaulan; ten Zuiden: door den weg naar bet Fossenyattan (Jasten door bel land in gebruik bij C. pan Dijk. En zal bet hoofd van bet plaatselijk bestuur van de Bilt zorg dragen voor de verdere nitvoering van bet aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in bet l'roviaciaal-lilad in bei Pfojrjgqusl Utreublaob Dagblad en in de Amersfoorlscbe Courant ter openbare kennis gebragl. Da Gedaputaordo Slaton voornoemd Utrecht, don8. Nov. 1866. VAN DOORN yoorsitler C. W. MOORREES, Griffier. Di GEDEPUTEERDE STATEN van oa raov.acia UTRECHT; In aanmerking nemende, dal de runderpest andermaal is uitge broken in de gem. Utrecht, bij de veebouderes wed. A. Froon Getieu bet berigt van den Burgemeester van Utrecht Gelet op art. 1 van het reglement tot u/ering pan davtrsprij- diny dee vaa- Orunderpestvastgesteld hij besluit, der Staten van deze provincie van 'o Deo .unber 188b goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 11 December 1866 no. 69 Verklaren voor boituel een perceel land gelegen in de gemeente Utrechten bogrontd «Is volgt; Tan itooideni door de steen bakkerij van jhr. pit/i HnppurdTon Oosten: door de Kroaseluan Ten Zuiden door de besmette hofstede van Ut toTen JFatten doer de landerijen van J. Uoslvecn en J. van Dam. En zal bet hoofd van liet plaalselgt bestuur van Utrecht zorg dragen voor de verdere uitvoering van hei aaugehailde reglcmcut. Dit bealuil wordt door plaatsing io het Proriuoiaal-blad .11 bet Provinciaal Uircchtsch Dagblad eo ia de Ainersfooitsche Cou rant ter openbare kennis gebragl. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht den 8. Nor. 1866. VAN DOORN Foorzitter. C. W. MOORREESGriffier. DE CBDEPUTEERDE STATEN van es riovinc.s UTRECHT, In aanmerking nemende, dat de runderpett andermaal is uitgebroken in de gciacenlc Montfoort bij verschillende veehouders Gezien het berigt van den Burgemeester van Montfoort; Overwegende dat eene wijziging der bij hunne besluiten van 3 Oct. It. 10 Oct. II., 20 Oct. II. 26 Oct. II. en 6 November II. (Provinciale bladen no. 626, 656 579, 587 en 618) uitge sproken hrsmelrerklariiigen noodig is Gelet op art. 1 van hel reglement tot wering van de ver spreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der blaten van deze provincie van 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit ran 11 December 1865 Trekken bnnne bovenvermelde besluiten in besmet de geheele geinccute Montfoort. En zal bet hoofd van bet plaatselijk bestuur een Montfoort zorg dragen vuor de verdere uitvoering van bet aangehaalde reglement. Dn besluit wordt door plaatsing ïu bet Provinciaal-blad in bet Provinciaal Ulrcchtseh Dagblad en iu de Amorsfoortsahe Cou rant ter openbare kennis gebragl. De Gedeputeerde Stalen voornoemd 36. VAN DOORN, Foorzitter. C. W. MOORREESGriffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN van di normen UTRECHT, In aanmerking nemende, dat de runderpest andermaal is uitge broken in de gem. Tienhoven, bij den veehouder D. van der If"üt; Gezien hel berigt van den Burgemeester van Tienhoven Gelet lip art. 1 van hel reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Stalen van deze provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 11 Deoemher 1865, no. 69; Verklaren voor best nel de hofstede van D. van der fFilt, gelegen in de gemeente Tienhoven en hegrensd als volgt Ton Noorden: door bet eigendom van J. Dros Jen Oosten door de oostelijke plassen van TionhovunTon Zuiden door de hofstede van D. Zoenen Ten IFeslen door den Hceronwegook genaamd de Looijdijk. En zal bel hoofd van het plaatselijk bestuur van Tienhovan zorg dragen voor de verdere uitvoering van bel aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing i bet Proviuciaal Utrecblscb Dagblad t Courantter openbare kennis gebragl. De Gedeputeerde Slaton voornoemd Utrecht,den 7. Nor. 1866. VAN DOORN, Foorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. De BURGEMEESTER bs WETHOUDERS v*n AIIBRS- FOORT doen te weten dat blijkens het proces-verhaal van Stemopneming der verkiezing run drio leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken dd. 8. Novem ber j.l. als zoodanig zijn verkozen de heeren A. D. Methorst II. Cr. van den Bergh en G. Hubert Dzts., en dat voorzegd proces-verbaal gedurende acht dagen te rekenen van heden alle werkdagen van 's voormiddags tien tol één uur op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoortden 9. November 18G6. Burgemiester «ft IFethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris. A. G. YV1JERS. W. L. SCUELTUS. Voor aanteekeningfrankering enz. wordt in tie ope ning van het postkantoor voor het publiek het uur van 6 lot 7 's avonds van ai' den 12 dezer veranderd van ö'/i tot 6'/» avonds wie zich het billet van dc wioterdieostregeling reeds heeft aangeschaftwordt verzocht daarin bovenstaande wijzigiog aau te brengen. Amersfoort, 12 November 1866. De Directeur van het Postkantoor CAUBASIUS. AMERSFOORT. 12 November I860. Ia dm nacht van Zaturdag op Zondag jl. heeft de Heer Commissaris van Policie van Nieuw land alhier op heeler daad aangehouden li. v. d. V. koscht bij den schipper D. V.uit Smildehuiten Utrecht, den 7Nov. 1866. de Koppelpoorl liggende met zijn vaartuig geladen met raapkoekenbestemd voor den lieer G. van Leeuwenberg alhier, beneveus R. v. d. IF. en II. v. V.welke met dien knecht eeuige hoeveelheden raapkoeken uil dat vaartuig hadden gegoocheld en door dien schipper daarin waren gesioord. Zij war-n Zaïurdag werkzaam geweest oio op gepermitteerde en gebruikelijke wyze koeken uil gemeld schip te dragendoch verlustigden zich na afgedaan werk met eene repetitie daarvan voor eigen rekenipgzulleude zij nu bij kosteloos logies, tyd en gelegenheid le over hebben om hunne mislukte behendigheid te bepeinzen als hebbende z(j gister onder geschikt escorte de promenade naar de Muurhuizen gemaakt en werden zij mei den vereischten luister iu de salons van hel hdlel van arrost geïnstalleerd. Z. M. heelt benoemd lot Raadsheer in het Prov. Gereglshol' in Utrecht den Heer Mr. C. J. N. Nieuwen/tuis, thans regier in de Regtbank te Utrecht. Ulykeus nevenstaande Kennisgeving wordt hei Postkantoor iu plaats le 6, te ballzes 's avonds geopend. Den 7 dezer is de Hoofdredacteur der Pro vinciale Groninger Courant voor de correctionele regibauk te Grouingeu verschenenler zake van bel iu die courant geplaatste siuk over de handel wijze van prof. van Deen gedurende hel beerschen der cholera le dier slede. De heer van Deen ont wikkelde de redenea welke hein aanleiding hadden gegeven oin dat artikel aan le klagen, als voor hem lasier en beleedigiug bevallende, en sprak vaa de gevolgen daarvau bij zijne terugkomst le Groningen ondervonden. De gedaagde beweerde, dat de beslaande verontwaardiging reeds zes dageu meer eu meer was toegenomentoen hij het ar tikel plaatstezoodat die verontwaardiging niet was het gevolg van deu inhoud van dat sluk maar de plaatsing daarvan het gevolg der bestaaude verontwaardiging. De ollicier van Justitie na gezegd te hebben dal zicb iu dit geval vele verzachtende oinstan- slaodigbeden opdedenrequireerde de schuldig- veiklanug aan de overtreding van art. 367 en volgendeu van hel wetboek van sirafregt, eu ver oordeeling tot gevangenisstraf voor den lijd van een dag tot 14 dageu in eenzame opsluiting te ondergaan, in eene geldboete van f 0.50 lot f 24.50 eu iu de fcoslen vau hel geding, verhaalbaar by lijfsdwang, met bepaling dat, indien de veroor deelde de opgelegde boete binnen twee maanden nadat hij daartoe zal zijn aangemaandniet be taalt, zij zal worden vervangen door eene cellulaire gevangenisstraf van ten minste een dag en tea hoogste zeven dagen. De raadsman van den gedaagde, Jhr. Air. O. Q. 1. J. van Swindereu, tracble door het doen huoren van getuigen de waarheid te beloogeu van het gegronde der verontwaardiging, die le Gronmgen besioud over de houding van den hóogleeraar v. D. en de waarheid vau wal er stond iu liet geïncri mineerde artikel; hij concludeerde teu slotte, dat de redacteur der Proo. Gron. Cour. diende te worden ontslagen vau reglsvervolgiugop grond dat bet geïncrimineerde artikel geene aanrekening van eeoe bepaalde daad of omscltreveoe ondeugd zou behelzen eu voorts tol vrijspraak omdat de gedaagde geeue bedoeling gehad had om den heer v. U. te kwelsea maar alleen als redacteur vaa zijn dagblad eeue gebeurtenis had vermeld die wel ten uadeele vau een derde konde zijn, maar bewezen was waarheid te behelzen. De ollicier zoowel als de verdediger hebben op uitmuntende wijze hua gevoelen voorgedragen en de uog al fijne regtskwestie van weèrszijden be schouwd en uiteengezet. Ten slotte heelt de gedaagde het woord gevoerd en gewezen op zijne pligteu als redacteur tan een veelgelezen blad op hei waarachtige van hel feil, io bel geïncrimineerde artikel omschreven, bewe rende, dal hij door de plaatsiug daarvan niets meer of uuudcr dan ziju pligt had gedaanen wijzeude op de publieke opiniede slem des volks, de vox Dei, die hem vrij zoude sprekeu, boe ook hel vounis luidde. Alorgeu zal de regtbank uitspraak in deze zooveel besprokene zaak doeu. De politie en justitie hebben le 's Bosch de hand gelegd op een drietal Pruiaseo uil Bussel- dorp afkomstig, die iu drie verschillende winkels daar ter slede valsche inuntbillelten vau tien gulden hadden uitgegeven. Het feil droeg zicb volgeuderwyze toe. Ecu herbergier wisselde vau eeu Item oubekeod persoon een dergelijk billet, hetwelk deze bem in beluliüg eener kleine vertering gaf; bet hierop volgende, eenigzins zonderlinge en gejaagde weggaan van dieu vreemdeling wekte des kasteleins argwaan. Hij spoedde zich met het billet naar zijnen over buurman, die hel bij den eersten opslag voor valsch verklaarde. De kastelein zette nu oómtddï Pruis na, een agent van politie, wefkp kwam, van de zaak kennis gevende. Were zij den bedrieger, die thans van een tweeden persoot* vergezeld was, ingehaald; de politiebeambte som meerde ben beiden bem te volgenwaaraan zjj hoewel schoorvoetende, voldeden. Bij bel ingaan van hel politiebureau wist een der bedriegers le ontsnappen, doch nagezet door een paar agenten, werd hij al spoedig lugebaald eu gekneveld terug? gebragl. la zijnen loop had hij eene geheele rol valsche billetlea (men zegt eeaige honderden) weg- geworpendeze werd echter spoedig gevoaden. Weldra ontdekte tnen dat er nog eea derde be drieger inoesl zijndie dau ook eeaige uren later door een tweetal maréchaussé swelke bem ter opsporing in de rigtiog van Boxtel was nagezon den, alhier werd biunengebragt. Een der bedrie gers, dezelfde die ia zijne tlugt de rol wegwierp, geelt op van beroep steendrukker lezijn, endezen houdt men daarom voor den fabriekant, de anderen voor zijae wissel-agealen. De valsche billelten zijn zeer goed le kennen vooreerst aan het veel dui delijker watermerk dat eenigzins olieachtig is en waarvan de J in biljet omgekeerd staat (L); behalve meer foutenis de tweede E ia Koningrijk der Nederlanden door eene I vervangen. Ieder, die bier of elders zoodaaige billelten mogt hebben ontvan gen wordt verzocht daarvan onmiddellijk kennis le geven aan deu officier van justitie of aao den commissaris van politie te 's Bosch. Te Zaandam en omstreken heeft zich een onbe kend persoon waarschijnlijk aan een nieuw soort van opligierij schuldig gemaakt. Hy gaf nl. voor, dal omstreeks 300 koeyen door deze gemeente moesten komen, waarvoor bij 24 uren stalling moest zoeken dus vervoegde hij zich by de vee houders en slagers en verzocht zoo veel le plaatsen als maar iinmer mogelijk was. terwijl hunalsdaa voor die 24 uren stalling ^2.50 per stuk zou wordeu uitbetaaldgretig werd door velen het aanbod aaugeuomeualle bergplaalsea werden ont ruimd ja zelfs bij eenigea den gebeelen nacht gearbeid om op lijd de komst te kunnen afwach ten; intussciien was aan den ondergeschikten per soon zoo als hij zich voordeedby velen een goede ontvangst bereid, terwijl hein bovendien een goede belooumg werd gegeven eu men bem geld leende op hel scboone fortuin; maar thans beziet meu de zaak anders. De tourist is vertrokken eu de stallen staan lol heden toe nog voor de komst gereed. Door het hoofdbestuur der Nederl. vereeni- ging lot afschaffing van sterken drank is bij een gemoedelijk sciiryven aaa de verschillende gemeen tebesturen aaugedrougen op hel nemeo van maat regelen lol wering van hel gebruik vau sterken drankb. v, het verbod oin sterkeu drank te ver- koopeu iu publieke gebouwen der. gemeeute, bet strafbaar stellen vaa openbare dronkenschap en dergelijke. Te Termonde is de vrouw van een kapper van vier kinderen bevallen, allen van bet vrouwe lijk geslacht. Be jouggeboreuen zijn allen in bet leven en bevinden zich zelfs zeer wel. Zulk eea groote loer kunnen stellig weinig kap pers maken. In deu Times leest men de volgende adver tentie Verlorei:gisteren, gaande van Regentstreet naar Siraml eeu blaauw marokijnlederen zakboekje, waarin eenige papiereuonder welke de rekening van inijueu kleêrmaker. Be vinder wordt verzocht die rekening le betalen, en ik zal verder geen navraag doen." 't Engelsch Ministerie zou het plan hebben eene Parleineutsitervorming voor ledragen, tneldeaan- beveling dal out werp in 1867 te onderzoeken ea iu 1863 dienauugaande le besluiten. Dat zou iatussohen wel eene politieke kwakzalverij mogen heetenwaartoe Lord HusseU zich immers niet zou leeuen. Be Uuitsche oorlog heeft Europa meer en meer gebragl in een slaat van gewapenden vrede. Hel Pruissische naaldgeweer en het Pruissische landweersysteemjuist van wege hunne voortreffe lijkheid, en omdat de andere Mogendheden daar door genoodzaakt worden lot het netneu van maatregelen van reorganisatie, zal Europa te staan komen op eene uilgaaf van 2000 inillioeo lr.; zoodal de zerendaagsche Pruissische veldtogt iu Boheuien en aan den Main grooter stoornissen in Europa tol stand gebragl eu dal werelddeel zwaarder lasten opgelegd heeftdan óf de oorlog in de Krimóf de oorlog in Italië; zwaarder lasten dan al diegene, welke sedert den slag by Waterloo uil eenigea oorlog voortgevloeid z(jo-

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1