AMERSFOORTSCHE COURANT, M «415. Tan DINGS DAG, 27 November JS66. "|l a'j** v*rs®j,Ül,lde® Dingtdagten Vrijdugt. D. Abonnementsprijs is 1.50 in <le 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot rceels GO Cents, elke regel meerder léCefttflx legale Ad verten lien per regel 15 Cent» .behalve het Zegel rog t. ~4fz. nummers f0.10. Dabb. nummers f I). 15. - Brieven franeo. Bestellingen bij den Uiig. .4. II. van\Cl*(f, te AuiersloortBureau Amersfoorlsche Courant. Lai KENNISGEVINGEN. Ds GEDEPUTEERDE STATEN vak di .normei. UTRECHT, In aanmerking nemende dal de runderpest andermaal is uit gebroken in de gemeente Abcoude Baumbrugge bij deu rechouder P. Koekenbier Cetien het bcrigt van den Burgemeester van Abcoude Baumbrugge; Gelet op art. t van hel reglement tot wering van du vurnprei- ding der vee- o/ runderpestvastgesteld bij besluit der blaten van deie provincie van 5 December 1863 goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van II December 1863, no. 69, Verklaren voor besmet de bolstede ran P. Koekenbier, gelegen in de gemeente Abcoude Rauw bruggeeu begrensd als volgt; Ten Noord-Uoslendoor de landen van H. Schoenmaker en J. Brouwer; Ten Zuid-Oostendoor den Indijk Ten 'Zuid- leesten: door de landen van J. Koekenbier eu J. Brouwer- Ten Noord- /restendoor de eigeudouimen van Mr. I'. T. C. run den Bergh van Lexmond en van de Erven J. J, van fuort- huijsen en door de Dorpstraat te Abcoude. En sal het hoofd «au hei plaatselijk bestuur van Abcoude Baam. brugge xorg dragen voor de verdero uitvoering vau het aange haalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in bet Pro» i nciaal Utrcchtsch Dagblad en ut de Autersfuurtscbe Courantter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, deu 20. Nov. I860. Van DOORN roorzilter. C. W. MOORKEES, Grijjier. DE GEDEPUTEERDE STATEN va* na .sovmcia UTRECHT. In Aanmerking nemende dat de runderpest is uitgebroken in do gemeente Sluutenburg bij den veehouder II. van Beek; Gezien bet berigt »au den Burgemeester van Sloutenburg Gelet op art. 1 van hel reglement tot wering van Uo ver spreiding der vee- oj runderpestvastgesteld mj besluit der Malen van de/e provincie «au 3 Decemaer 1863, goedgekeurd bg Koninklijk besluit «au II December 1865 nu. 69, Verklaren voor besmet de botstede, bewoond door n. van Beek gelegen iu de gemeente Sloutenburg en licgrcusd als volgt; Ten Noorden: door deu straatweg van Amersfoort op llarneveld; Ten Oosten en Zuiden door bel erf van H. Schoonder'oeek Ten Westen door de sloot langs de landerijen van C. Scholhorst. En aal het hoofd van bel plaatselijk bestuur van Stoulmburg zorg dragen voor de verdere uitvoering van bet aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaalsir hel Provinciaal Ulrechlscb Daglila rant Ier opeubare kennis gcbragl. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 21. Nov. 1866. VAN DOORN, /'oorzitler. C. W. MOORREES Grijper. Da GEDEPUTEERDE STATEN va* na .aovinci. UTRECHT, In aanmerking nemende, dat de runderpest andermaal is uitge broken in dc gemeente Houten, bij den veehouder G. van Hoevelaken, Gezien het berigt van den burgemeester van Houten Gelet opart. 1 van het reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Staten van deie provincie vau 5 December 1865. goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau 11 December 1865, no. 69; Verklaren voor besmet du hofstede van G. van Hoevelaken gelegen in de geinocuic Houten en begrensd als volgt ten Noorden door den Schonauwenschen 'Zandwegten Oosten: door dc hofstede ran J. van der /Vorpten Zuiden door de IIoonweteringten Pesten door de hofstede van C. Hollaar. En zal het hoofd van het plaatselijk bestuur van Houten zorg dragen voor de verdere uitvoering van hel aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in bet Provinciaal-bladin het Provinciaal Utrcchtsch Dagblad eu in de Amersfoorlsube Courant ter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht,den 22. Nov. 1866. VAN DOORN, /'oorzitler. C. W. MOORREES, Griffier. DE GEDEPUTEERDE STATEN va* di .hovi*ci« UTRECHT, Gezien bet voorstel van den Burgemeester van Houtentut opheffing van dc besmetverklaring van de hofstede van C. de Kruijf, gelegen in genoemde gemeente, en uitgesproken hij bun besluit van 11 Octuher 11. no. I (Provinciaal-blad no. 559); Gezien de verklaring van rlco prov. veearts /fJ. E. Hekmeijer Overwegende, dat er meer dan vier weken verloopen zijn sinds het laatste ziekte-geval daar heeft plaats gehad en de stal be hoorlijk is gezui«er<l en gedesinfecteerd Gelet op art 8 van hei reglement tot wering van da verspreiding der vee- of rumlerpast vastgesteld bij besluit der Staten van deze provincie van 5 December 1865, goedgekeurd hij Koninklijk besluit van II December 1865 no. 69. Heifen dc besmetverklaring op van bovengenoemde hofstede in de gemeente Houten Gelasten ilat dit besluit zal in werking treden op den dag der afkondigiug en dragen de verdere uitvoering Op aan hel hoofd vau het plaatselijk bcsluur van Houlen. Dit besluit wordt duur plaatsing in het Provinciaal-blad in het Provinciaal Utrechtsub Dagblad en in de Amersfourlsche Courant, ter openbare kennis gebiagt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den22. Nov. 186G, VAN DOORN, /'oorzitler. C. \V. MOORREES, Grijper. AMERSFOORT. 2ft November I8G6. In de vorige week is de veeziekte uitgebroken in de gemeente 8'louicnburg bij II. van llcek in de Gort. en io de gemeente Leusden bij tie Erven Tcunis Lagcinaalbij Jacobus van Loencn en bij Antomc van den Hengel, bij welke 4 veestapels de ooodige onteigeningen begravingen enz. ziju ge schied. De llrer Reinders. lijdelijk Voorzitter der 2e Kamerversprak zich by bet oplezeu van den uaum des heeren Saayrnans Vadereu zeide bij abuis Vader Saayrnans. Hierdoor ontstond eenige hilariteit op de iribuue en in de Kamer, Rij eene d;r vele stemmingen voor de candidatenlijst van het Voorzitterschap die weldra volgden vond men in de bus éèn briefje met den naam Vader Siaymaus. Hier kan ineu aan niets anders dan aan opzet denken. Nog erger. Bij eene latere stemming was e'éu briefje ingevuld Saayrnans Zoon. Gelukkig, dat noch bij de ledeu nog bij bet publiek de geestigheid opging. Hel aantal soldaten, die in 1800 door de Mogendheden van Europa onderhonden worden is, volgens het Journal des Êconotnislcsruim mgstra.it. Wijk F, N°. 43. over de Oude Visclnnarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijtijd Jr. M •3.800.000, en deze kosten minstens 3,500.000.000 francs. Ir. 1820 telde Europa hoogstens 1.900.000 soldaten, en daar onder dit cijfer 560.000 soldaten voor rekening van Rusland kuinen (een getal zeker te groot, in 1820 nl.) zon men de krijgsrnagt, die voor zes-eu-veertig jaren onder de wapenen was, zeer goed' tot ongeveer J,750,000 man kunnen verminderen. «Wij gelooven niet, laat het aan gehaalde blad er op volgendat Europa grooler is geworden; wij houden ons verzekerd, dal zijne bevolking niet dan in zeer matige evenredigheid is toegenomen en desniettemin zijn zijne strijd krachten met bijna 225 pel. vermeerderd. Dit is vooruitgang, als men wil, maar een vooruitgang die niet gunsiig werkt op den openbaren rykdoin of op de welvaart der bevolkingen. En wal nog het ergste is. men heeft aangetoond althans zoo wordt gezegd dat die vier millioen soldaten ten eeneninale ongeuoegzaain zijn; de behoefte aan veel meer doet zich op de gebiedensle wijze ge voelen overal is men aan het werk om te ver meerderen het aantal der met naaldgeweeren gewapende infanteristen en dat der artilleristen bestemd om die batterijen van getrokken geschut te bedienen, hetwelk op een afstand van verscheidene mijlen den dood brengt. Men hoopt weldra tol een totaal van minstens vijf en een half millioen sol daien te gerakenmaar voegt het J. tl. E. er satirisch bijwij gelooven gaarne dat men met een weinig goeden wil en met behulp van onuitputtelijke budgetteu zonder veel inspanning er in slagen zal zes inilioen soldaten op de been te hebben en is dit verkregendan voorzeker is een krachtige stoot gegeven ter bevordering van de welvaart en het geluk van alle natiën van Cadix lot Archangel Bij de thans bestaande zündnadel-manie wekt de onderstaande proef, in het kamp van Ch&lons genomen zeker belangstelling. Eene kompagnie infanterie 80 man slerk werd geplaatst tegenover een schijf of houten schot, dat een escadron kavallerie voorstelde en ongeveer die plaats besloeg, en zulks op een afstand van 430 ellen. Achter de infanterie regts. slond een escadroa kavallerie mede op 430 ellen afstand. Op een gegeven leeken begon de infanterie te vuren, op bet houten schot natuurlijk en zetlede kavallerie de paarden in sterken galop. De 430 ellen werden in 32 seconden afgelegd en in die 32 seconden hadden de infanteristen 320 schoten j gelost, waarvan 169. dus meer dan de helft, in de schijf. De vooronderstelling was, zoo als men ziet eeu cariée, door kavallerie aangevallen. Bij eene herhaling der manoeuvre kreeg men nagenoeg dezelfde uitkomst. Het wapen was het geweer Chassepotdat nu bij de Fransche armee zeer in aanzien is. De proef zelve is zeer merkwaardigde snel heid van vuren en de lydvoor een charge be- noodigd worden er naauwkeurig door aangegeven. Lord Francis Russell broeder van graaf Russell onlangs wegens bet mishandelen zijner paardeu in Maidenhead beboetverscheen dezer dagen weder voor het geregtbeschuldigd zijnen koetsier te hebben mishandeld of geslagen doch bij kwam er nu zonder schade afna het volgende argument gebezigd te hebben Wie is hier de aanklager? Een geineene dronken stalkuecht. Ilij bezuipt zich gedurig en dit is hem ontelbare malen vergeven geworden, om den wille van zijne vrouw en kinderen. Zijue beloften van beterschap zijn als pasleikorst. Hij heeft een goed loonhuis vesting fooijen en eeu minzame behandeling doch was vier malen dunken iu drie weken." De regtbauk begreepdat, als eeu koetsier zich in drank te buiten gingzijn meester hein inogt afranselen. Volgens thans ontvangen herigten wordt de toestand in het noorden van Engeland sleeds drei gender. tengevolge van de overslroomiugeu. Hel water blijft steeds wassende nieltegeus'aande hel thans reeds 20 voeten hooger siaai dan in gewone lijden. De schade is hoogst aanzienlijk en geheele districten in Lancashire Derbyshire en Notting hamshire zyu geheel verwoest. Naast hel aanzienlijk verlies van eigendommen heeft men helaas ook het verlies te betreuren van eeu groot aantal men- schenlevens. Te Leeds waren Zaturdag 17 Nov. een «root aantal menschen bijeen op eeu houten terras, ten einde de verwoestiugen van het water te aanschouwen. Plotseling werd ecliter ook hit terras ::iedegesleept door de golven zoodat een tal van menschen, men zegt vijf-en-twintig, den dood in de golven vonden, in spijt van de pogingen tul leddiug aangewend. Te Dewsbury vondel) twaalf menschen den dood in de golven en op verschil lende andere plaatsen heeft men inede hel verlies van mcnscbenlevens tc betreuren. I'en zeer liederlijk huisvader, die daarentegen door het lot gezegend is met eene brave, oppassende vrouw, welke laatste reeds geruimen tijd van hem gescheiden geleefd heeft, gelukte het voor een paar maanden door zijne welsprekende woorden van berouw en beterschap haar over te halenweder vereenigd dc levensreis voort te zetten. Het bleek der vrouw echter spoedigdat zij met een onver- be'.erljjkeri lichtmis te doen had; reeds de eerste dagen na hunne hereeniging kwam hij weder zoo dikwijls beschonken te huis, als zijne beurs het toeliet en dan volgde er gewoonlijk voor de vroaw nog een pak slaag. Voor eenige dagen, zyade ker mis had hij ook weder tydig een hartsterkingje genomen, kwam toen eens te huis kijken, kreeg woorden met zijne wederhelftzette haar na een korte discussie op straat en pakte toen zjjne meu- t-e11jes op een kar, oin een eu ander voor klinkende specie te verwisselen en dan behoorlijk kermis te houden. Onder de velerlei openbare inrigtingenin de Vereeoigde Staten zoowel ten gerieve van de mindere volksklasse als van de meer gegoede, verdient vooral vermeld te worden de volks-lees- bibliotheek. Vooral in Nieuw-Engeland treft men ze aan. Kr is daar bijna geene stadal telt zij slechts eenige honderden luwoners, die niet zoo danige iustellingen heeft. Een van de uitgebreidsten is zeker die te Boston, die door particuliere geschenken en erfmakinger vermeerderd thans een aantal van niet minder dan 75.000 boekeu bezit. Ieder meerderjarig in- woner van Boston heeft regt oin van die bibliotheek gebruik te makenmen behoeft slechts aao het bureau om een toegangkaart te vragen en naam eu woonplaats op te geveu. Zelfs kiuderen kunnen boeken krijeen op de kaart hunner ouders. Zeld zaam gaat er een boek verloren zoozeer wordt het voorregt op prijs gesteld om er gebruik van te kunnen maken. Aan hei hoofd staat een directeur een bekwaam, wèl opgevoed en voorkomend man. Indien men eenig nuttig boek begeert en zulks niet in de bibliotheek te vinden isvervoegt men zich slechts tot hem en negen van de tien keereo is hij ter- stoDd bereid om het aan te schaffen. De zorg voor de verschillende afdeelingen is opgedrageu aan zes of zeven jonge dan.»s, die volkomen op de hoogte van hare laak zijn. Ge woonlijk zijn het leerlinge!) der normaalscbool of meisjes, die eenige jaren als onderwijzeressen op de openbare scholen zijn werkzaam geweest. In Amerika bestaat n.l. verreweg de helft van hel ouderwijzend personeel uit vrouwen. Een vrouw is, zooals daar de ondervinding dagelijks leert, veel geschikter dan een manom het jeugdige gemoed te leiden en het onderwijs aangenaam te maken en in te rigten naar de vatbaarheid der leerlingen. Zelden echter bekleeden ze lang de belrekkiug van bibliothecaresse of onderwijzeres, daar hunne ontwikkeling en beschaving spoedig aanleiding gevendat ze ten huweljjk worden gevraagd. Het behoeft zeker niet gezegd te worden dat zulke moeders op den vooruitgang van een volk eeu zeer grooten invloed uitoefenen. Politieke Revue, De schatten bloed en geldopgeofferd voor de vestiging van bel keizerrijk Mexico, schynen te vergeefs geweest te zijn want men verwacht weldra Keizer Maxirniliaan in Europa terug alsmede de laatste Fransche tioepeu, die nog van daar moeten terug komen. Hij zal alzo o bet regement onttroonde Vorsten weder met een lid vergrooten. Denkelyk zullen de Noord-Amerikanen weldra het vestigen eener republiek in Mexico ondersteunen. Generaal Butler is in Noord-Amerika gekozen lol lid van bet Parlement. Wie die Krijgsman is? Een man van het zwaard in den volsten zin des woords. Een man van den scherpen zwaarde hadden wij hijkans geschreven. Hij was een beul zoo schreef men althans in den oorlog tusscben Noord en Zuid. Eu om hem eeoigzius nader te leeren kennen zullen wjj hem even ten tooneele voeren in de parlementaire rol die hy onlangs te New-York vervulde Naauweljjks werd men hem gewaar, of van alle zijden begon men te schreeuwen en te fluiten. Men riep: «Pas op u zilvergoed! Dief! Sm(jt hem de deur uit I" De verwarring was zoo grootdat de policie een 20ial personen moest inpakkeo het rumoer werd daardoor niet gestild. Butlerzich insp innendebegon aldus «Medeburgers, de stryd die aanvangt is..,..

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1