AMERSFOORTSCHE C OUR A M 1425. Tail DIPiGSDAG, 8 Januari) 8867. Dit Blad verschijnt des Uingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is f\ .51) in de 3 nu inden. Van Advertentiën, I tot 6 rebels 60 Ceotselk: regel meerder legale Ad verten tiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Aft. nummert ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Visclunarkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren KENNJSGE VliNGEN. Ds GEDEPUTEERDE STATEN via di fioviic» UTRECHT, Ia aanmerking nemende dal de runderpest andermaal ii uilge broken in de gemeenten Amersfoort, bunschoten, Hoogland en Soest, Gecien de berigten van den Burgemeeiler van Amersfoort Bunschoten, Hoogland en Soest. Overwegende, dal de besmetverklaring in de gemeente Amersfoort ailgetprokea bij hun bestuit van den 20. December 1866, no. 1 opgenomen in Provinciaal-blad no. 764, moei gewijzigd worden Gelet op art. 1 van bel reglement tot wering van de versprei ding der vee- of runderpest, vastgesteld bij besluit der Stalen van deze provincie van 5 December 1865goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 11 December 1865, no. 69, Trekken hun bovenvermeld besluit vau 20 December 1866 no. 1 in en verklaren voor besmet lo. In de gemeente Amersfoort de landen binnen de navol gende grenzen ten Noorden door de noordelijke grensscheiding van bet land van IVKreikamp ten Zuiden door de zuidelijke grensscheiding van het eigendom der wed. Avan Nimmerdor en van deo heer J. van de deemster ten Westen door het Alonni- kenpad ten Oostgn door den IVoestijgerweg 'lo. lo de gcraceine bunschoten de hofstede van Klaas Huijgen, begrensd.' ten Noorden en Zuiden door den voel van den Veldendijk ten Oosten door denDijkswegten Westen door de Dij'kskruin. 3o. lo de gemeente Hoogland de hofstede van Jacob botterblom', in bet bunrlscbap Zevenhuizen begrensd: ten Noorden door het land van T. botterblom; ten Oosten door den pub/ieken weg ten 'Zuiden door het land vau G. Kuijer ten Westen door een perceel weiland sectie Tno. 205toebehoorctidc aan J. botterblom. 4o. In de gemeente Soest de hofstede van Willem Wantenaar begrensd: ten Noorden vao den westelijken hoek van het perceel weiland no. 271langs den 'Zwarten weg, tot aan den oosleljjken hoek van dat perceelten Oosten: van daar in eene regie zuidelijke lijn langs de peceelen no. 277, 278,264, 263 en 253, tot sto de berm van 's Rijks Straatweg; ten 'Zuiden; van daar lai.gs gouoemilen Straatweg tot aan den oostelijkcn hoek van perceel 252; ten Westen: van daar in eene regie noordelijke lijn langs de perceelen no, 258, 259, 269 en 271 lot aan het punt van uitgang. En zal bet hoofd van bet plaatselijk bestuur van Amerstoort, Bun- echolen. Hoogland en Suest zorg dragen »o .r de verdere uitvoering van bel aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad iu bet Provinciaal Utrecblsch Dagblad en in de Aiuersfuortscbe Cou rant ter openbare kennis gebragt. C. W. MOOKREES, Griffier. Ds CEUEPUTEERDE STATEN van n. vaoviacia UTRECHT, In saomerking nemende dat de runderpest andermaal is uit gebroken in de gemeenten Driebergen en Stuutenburg; CczieuUctberiglvanileBurgemeesters van Driebergen en Stoutcnburg; Gelet op art. 1 van hel reglement lol wering van de verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Staten van deie provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van II Deuember 1865, no. 69 Verklaren voor besmet lo. In de gemeente Driebergen de hofstede van Willem Man- dersloot, begrensd: ten Noordendoor den Gooijerdijk; ien Westen door de Schouw- of Togtsloot; ten Zuidendoor het weiland van W. Mandersloot; ten Oosten; door bet erf bewoond door T. van Doorn. 2 In de gemeente Sloulenburg, de hofstede van A. G. Ver meulen, begrensd door de aldaar naar aanleiding vao art. 2 van bet Proviuciaal reglement geplaatste palen, als: ten Noorden, Oosten, Zui den en Westenrondom 30 ncd. ellen van het erf van A. G. Vermeulen verwijderd. En zal het hoofd vau het plaatselijk bestuur van Driebergen en Stoutenburg zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdour plaatsing in het Provinciaal-blad in het Provinciaal Uirechtsch Dagblad en in de Amersfoortsche Courant ter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 3. Jan. 1867. VAN DOORN, Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Dn GEDEPUTEERDE STATEN vsn ds novincit UTRECHT, Gesien hel voorstel van den Burgemeester van Leusdentot opheffing van de besmetverklaring van de hofstede van J. van Loenen, gelegen in genoemde gemeente en uitgesproken bij bet 1. punt van bon besluit van 24 November 1866, oo. 3 (Provinciaal-blad no. 689); Gezien de verkl.ringen van deo prov. veearts W. J. E. Hekmeijer Overwegende, dat er meer dan vier weken verloopen zijn sinds het laatste ziekte-geval daar heeft plaats gehad, en dat de stal- liugeu behoorlijk zijn gezui'crd en gedesinfecteerd Gelet op art. 8 van bet reglement fut wering van de versprei ding der vee- of runderpest, vastgesteld by besluit der Staten van deze provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Ko- binklqk besluit van II December 1865, no. 69, Heffen de besmetverklaring op vau bovengenoemde hofstede in de gemeenten Leusden. Celaslcu dat dit besluit zal in werking treden op den dag der nfkondigiug, en dragen de verdere uitvoering op aan het hoofd vau bet plaatselijk bestuur vau Leusden. Dit besluit word door plaatsing in het Provinciaal-blad in het Provinciaal Utrechticb Dagblad en in de Amersfoortsche Cou rant ter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrechtden 3. Jan. 1867. VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Db BURGEMEESTER bb WETHOUDERS vab A JimthFOOK T Gezien de aanschrijving van den voormaligen Staatsraad Gou verneur der Provincie Utrecht van den 27. February 1828, No. 8 Az. (Provinciaal-blad No. 43} Herinneren bij deze de Ingezetenen dat zy Eigenaars of Huurders zijnde verpligl zijn om vóór den lsle Februari'j aanstaande do P'IPPEN en andere RUPSENNESTEN uit de Buoinen Heggen en Doornboaschcn te doen halen op de boete by Art' 471 No. 8 van het Slraf-Wetboek vastgesteld en om die Poppen of Rupsen nesten dadelijk, op eenen afstand van honderd vijf en negentig Ellen vao de Huizen of Bosschcn te doen verbranden. Wordende de logezclet.cn wijdere opmerkzaam gemaakt, dat met het midden van opgemelde maand February de opneming zal plaats hebben in boeverre san gedachte wettelijke bepaling ia voldaan. Gedaan te Amersfoortden 7. Janoar'j 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JEUS. W. L. SCUfiLTUS. AMERSFOORT, 7 January 18G7. Ten kanfore vau Mr. J. van der Leeuw, Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort, ligt ter inzage, dagelijks van des morgens tot f2 uren: Staten van de in-, uit- en doorgevoerde voor naamste handelsartikelen gedurenle de maand September 1866. Gedurende den jare 1866 zijn binnen de gemeenle Amersfoort' geboren uit wettige huwelijken. 210 jongens 190 meisjes in onechte12 a 17 totaal 222 *213 Gehuwd jongmans met jonge dochters07 weduwen6 weduwenaars met jonge dochters. 12 weduwen7 Overleden ongehuwde mannen, gehuwde weduwenaars weduwen totaal 122 paren. 152 vrouwen 134 83 53 24 49 totaal mannen 261 vrouwen 238. Levenloos aangegeven uil wettige huwelijken. 9 jongens 12 meisjes in onechte3 3 totaal 12 15 Donderdag jl. gaf het Tooneelgezelschap der Heeren L. Bouwmeester C#. eene voorstelliog in het gebouw Amicilia alhier. Was de opkomst van hel publiek, misschien wel ten gevolge eener vroeger ondervonden teleurstelling niet aanzienlijk, wy ge- looven de tolk te zijn van allen, die aanwezig waren, als wij verklaren, dat de voorstelling veel genoegen heeft gegeven. Eo daarvoor is ook wel reden. Dit tooneelgezelschap vormt een gelukkig ensemble hel doet zich fatsoenlijk voor en spreekt zuivere taal (slechts in eene enkele ondergeschikte rol bezondigde men zich aan jon-Ge-ling-G en derge lijke). De hoofdrollen werden verdienstelijk vervuld en uiet bijzondere satisfactie merkte men op, dat de acieurs, die ze vervulden, deze rollen volhielden en doorspeeldenal hadden zij niet te spreken. Gelukkig werden den ooren der hoorders dat ssi- sende ademhalen, die geschraapte ch's en g's en dal gillende schreeuwen bespaard, waarmede som mige acieurs, bij pathetische toooeelenmisschien de planken vermurwenmaar hunnen hoorders een glimlach van akeligheid afpersen. Eene groole verdienste van genoemd tooneelge zelschap is. dat het de hoorders hartelijk kan doen lagchenzonder zich te bedienen van straattaal platheden gemeenheden en ondubbelzinnige dub belzinnigheden die den beschaafde kwetsen eo uit den schouwburg bannen en den minder beschaafde helpen de'moraliseeren. De keuze der stukken was mede zeer gelukkig, evenwel het geheel duurde wat lang; jammer dat het manuscript van Marianne niet eens door een taalkundige inet de pen in de hand was overgelezen, om er de Fransche woordenschikkingen uit te werpen. Naar wij vernemen, zal hetzelfde tooneelgezelschap in het laatst dezer maand weder eene voorstelling geven, en wij twijfelen niet of de tevredenheiddie het^nuzoo ruimschoots heeft geschonken, zal bel dan eene volle zaal doen aanschouwenten einde de Tooueeldirecteuren aldus aangemoedigd worden dikwijls hier voorstellingen te geven, waardoor echte tooneelzin als eene leerrijke en genotvolle ontspanning voor alle standen der maatschappij zal worden bevorderd. Wat tnelodieuse muziek is voor het gehooris gekuischle tooneelspeelkunst voor den geest. Stonden wjj langer dan gewoonlijk bij de rémi- niscens dezer voorstelling stilhet is otndat wij weuschen in te gieten: dat men door onverschillig heid de kaos niet moet laten ontglippen veel malen dergelijke genoegelyke avonden alhier deel achtig te worden. Naar men verneemt worden de jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen in sommige gemeenten der provincie Utrecht verhoogd en eenigzitts tneer in verhouding gebragt zoo mogeljjk, tot de gevorderde werkzaamhedeuwelke in de laatste jaren zoo aanmerkelijk zyn vermeerderd. De tiiulanssen der gemeenten IJsselslein Monlfoort, Jutphaas, Benschop, Lopik en andereu zoudeu in het genot van die verhooging worden gesteld. Te Oldeberkoop is het nieuwe jaar ingewijd met het jagt maken op een intéressanten vos. die met veel streken zijne promenades in dien omtrek maakte. Hoewel vos. was hy niet slim genoeg zyn spoor in de sueeuw onzigtbaar te maken zoodat de kloeke jagers, heen onvermoeid op de hielen volgendehem eindelyk het levenslicht wisten uit te blazen. Reintje was wel geen volleerde Talley rand maar toch een kolossale rekelzoo wat in 't Bismarcksche genre. Met het mein en dein zag by zoo uaauw niet. 's Avonds werd ZEd. aan den hoogsten bieder verkocht en ZEd.'s opbrengst ver teerd onder vrolijke kout en zang, ook pagneerd door eene lading afzakkertjes. Bij gelegenheid der Nieuwjaars-predikalti een geestelijke te Doornik o. a. ook aan de advocaten en aan de geneesheeren een goed jaar loegewenschL Hij heeft daarmede geeoe geringe verontwaardiging bij zyne mede-ingezetenen opgewekt. De Doornikkers hebben echter ongelyk wanneer de advocaten schatrijke cliënten hebbendie pro- cesziek zijn en waooeer de geneesheeren schatrijke patiënten hebben, dte zich inbeelden onlekker of kwalerig te zijn. Alsdan schaadt dit niemand, en geeft dit zelfs nog lekkere kluifjes voor deurwaarders, apothekers en verdere belanghebbende liefhebbers. Burgemeester en Weihouders van Arnhem hebben zich gehaast" ter kennisse van de inge zetenen te brengen de verordening van den landraad te Cleve. dat de personeo die zich van Nijmegen naar Cleef hegeven te Cranenburg en te Wijier zullen worden gedesinfecteerd. Het voorschrift van den landraad is zeker te verdedigen, maar uitlokkend is het niet voor de reizigersvooral niet nu men niet weel op welke wijze wij gedesinfecteerd moeten worden. Zal men bezwateld worden of de kreosoot- desinfectie ondergaan Wij zijn nieuwsgierig te verneuieo aan welke operatie de reiziger zich zal moeten onderwerpen. Het is te hopen dat de landraad van Cleve, nu by eenmaal het beginsel van desiofectie op de raeoschen heeft toegepastniet zal overgaan om dat van onteigening en afmaking voor hen in prac- tijk te gaan brengen. Naar men verneemt, zouden de drie jonge dames, onlangs in de Baptistenkerk te Fraoeker publiek en bijna ongekleed gedooptten gevolge vao de badkuur in bet ijskoude waterongesteld en eene zelfs ernstig ziek zijn. Tevens verneemt men. dat dezelfde aanstootelijke plegtigheid over drie weken weder zal geschieden. Maandagavond, bij de intrede van bet nieuwe jaarwerden door eenige muziekanten van het stedelijk muziekcorps, op den trans van deo nieuwen toren te Kampeneenige sclioone inoziekstukken uitgevoerd. Een groote volksmenigte was daarbij op de been, om naar de muziek te luisteren, die van deze hoogte voortreffelijk klonken vooral bet volkslied Wien Neêrlandsch bloed dat bet laatst werd gespeeld, en dat dan ook door eenige heeren. die zich onder de warande der groote sociëteit hadden begeven gebisseerd werdaan welk ver langen gereedelijk werd voldaan. Door de bestuurders der vereeniging tot behoud van boetvaardige gevallen vrouwen te Rotterdam is een adres aan deo Minister van Finantien gerigt houdende verzoek tol verandering der bepaling van de wet van den 24 April 1843 betreffende de be lasting op de dienstmeisjes. Adressanten wenschen dat de dienstmeisjes tusschen de 15 en 21 jaren zullen worden vrijgesteld. Zij hebben voorts eene oproeping verspreid, waarin men wordt uilgenoodigd adhaesie aan dit adres te betuigen. Bij die oproeping is een staatje gevoegduit welks cijfers, hel bedrag der belasting aanwijzende, blijkt welk een belang rijken invloed deze belasting op het lot van die meisjes moet uitoefenen. Dat de slavenhandel nog altijd bestaatja zelfs bloeitis niet te verwonderenals men hoort welke ontoereikende maatregelen de Engelsclie re gering dan ook neemt oin dien te weren. Dij de schepen h. v. die op de snelzeilende slavenhandelaars jagt moeten maken is o. a. de Oberoneen der oudste eo slechtste bodems der Eogeiscbe marine; een schip dat zeilende slechts 2.8 knoopen en met stoom maar 6 knoopen in het uur ioopinatuurlijk slechts een voorwerp van spotternij voor de nage jaagde menschenrooverswaaronder nog altijd een hoewel betrekkelijk gering aantal schaamlelooze Europeanen gevonden wordt. De inboorliugen ton der aan een krachtig gemeenschappelijk afweren van hunne hejagers te deukenverdedigen alleen hunne buurtschappenen worden daardoor een gemakkelijke prooi vao de blanke barbaren met hunne onoveriretfelijke Europesche vuurwapenen. Hoewel in de Havaua duur betaald is de arme zwarte in zijn vaderland helaas, een ontzelteud goeddoop verkrijgbaar artikel. Nog onlangs had een Portugeesch koopman inet een huis op Bourbons een contract gesloten otn 2009 zwarieu in iwce partijen van 1000 stuks, biuneu negeu maauden op een bepaalde plaats te leveren, liet.eerstpj,dui zend was reeds gescheepteo hel tweede aan de kust tot inscheping gereedtoen het onverwacht herigt ontvangeu werddal het handelshuis op Bourbon zyne betalingen gestaakt bad. Daar de leverancier geen geld in mindering van rekening vooruit ontvangen hadde levensmiddelen duur waren cn hjj op dat oogenhlik geeu andere bestel lingen te eirectueren hadjoeg by eenvoudig de arme zwarten het land in, die door honger ea

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1