AMERSF0011TSCHE COURAM^ JU 1443# vnu DinCSDAG ^2 Maart J867. Dit Blad verschijutdcs Uingtdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is I 3') in de 3 m i inden. Van .V Iverleiiliën, I tot 6 rebels 60 Cents, elke regel meerder lOCenU; legale Ad vertentiëo per regel ISCenis. behalve het Zegelregl. Aft. nummert ƒ0.10. Dnbb. nummers f 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A,. te Amersfoort, Buren» Amertfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N®. LI, over de Onle Visclunirkl, too mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direfl AMERSFOORT, 11 Maart 1807. Van de 118 burgers te Harderwijk, die zich verbonden hadden ran 1°. Maart af geen gas ineer te branden, zyn slechts drie der verbondenen afgevallen, die echter tol diei afval door buiten gewone omstandigheden genoodzaakt waren. Men weel dat die burgers het gas verlangden a 15 c. per kub, el (d. L nog geen f 4| per 1000 kub. voet). Op 21 February j.l. had de Commissie dier gasverbruikers eeue conferentie met 4 Heeren der gas-maalschtppy. Die Heeren ontkenden geenszins in navolging van zooveel andere plaatsende bil lijkheid van den etsch der gasverbruikersen wilden daarom den prys tot 0.10 cent per kub. el stellen echter alleen dau wanneer het stedelijk bestuur de concessie nog met 5 jaren wilde ver lengen dus tol 1883. Daar zulks geheel buiten den werkkring der Commissie lag, dus dit zijne behandeling in dett Raad vinden moest, en door haar alleeu de viaag gesteld was om den prijs van 0.15aanteneineri al dan niet. liep deze vergadering, dewjjl deze Heeren verklaarden hier toe niet te zijn gcinagtigd zonder beslissing af. Den daaropvolgenden dag beeft eeue vergadering va i gasverbruikers plaals gehad waarop de com missie hare handelingen ter hunner keunisse beeft gebragt; tevens is daar op nieuw besloten nog twee voorstellen aan de maatschappij io te dienen als 1. dat de gasverbruikers zich thans niet hooger dan tut 14 ceul wilden verbinden. 2. of wel nug 15 cent te willen betalen, .nils de maatschappij cene som vau ƒ100.— in bandeu der Commissie stelde. Hierop is den 23 February van wege de maal- schappij geantwoord dat zy hiertoe niet gemagligd was", hetgeeu ten gevolge heeft gehad dat reeds den 28e een honderdtal gasverbruikers last hebben gegeven om hunne meters weg te halen en men allerwege in de stad petroleumlampen op de gas- ornauieuten pryken zieL Ten slotte vermelden wy' dat het niet gcrcedelyk aanuemea van dit gedaan voorstel de yvcrige en voor eene goede zaak me dewerkende burgers niet outmuedigde; iiimters hel was wel te voorziendat de directie zich niet gaarue aan bet uadeeldaaruit voortspruitende, zou onderwerpen eu door aftewachten de kansen zou wegen van du verlies, loegebragl door de afvalleude gasverbruikers. waartoe baar de zomer, waarin zooveel minder gebruikt wordt, zeer te stade kcml. Voorts is in de laatst geboudene raadsvergadering de aangevraagde verlenging der concessie met algerneeue stemmen verworpen. Eeuigen Ijjd geleden is in.de dagbladen reeds melding gemaakt van een nieuwen gasbrander uitgevonden duur den beer Muugruelwelke bran der duur zijne zamenstelling groote voordeelen aan de gasverbruikers zou aanbieden. Deze toestel op eene gaslamp geplaatst, zou cene bezuiniging aan brengen van 30 a 40 pCt. op het gewoon gasverbruik slagen taai en sftvig papier worde gebruikt: 2°. dal de geheele oppervlakte der stukken door den omslag bedekt z(jdie eclilei* aan beide einden open moet zijn urn zich van den inhoud te kuonen overtuigen; 3°. dat pakkelteu van meerdere zwaarte en omvang dieoonverminderd rnet kruislouw zijn op le hinden. Het is verder aan de afzenders ge oorloofd om het op den huitenslen omslag ge plaatste adres op een der daarin gesloten drukwerken le herhalen. Heeren Ged. Staten van Groningen hebben dezer dagen by circulaire de aandacht der ge meentebesturen gevestigd op landloopers, veelal uil de provincie Friesland herkomstig, die, onder voorwendsel eerier kleine negotie, de erren en zelfs de stallen der ingezetenen binnentreden meerendecls met oogmerk om op die wyze meer ongestoord te kunnen bedelen. Daar zoodanige personen gemakkelijk de over brengers van de besmetting van den veelyphus zouden kunnen wordeo achten zij het van groot belang, dal daartegen door de Rijks- en gemeente- veldwacht zoo streng mogelijk worde gewaakt. Eene Ryks-subsidie voor de uitbreiding der Klinische school te Amsterdam is in de Tweede Kamer geschrapt Men wilde de regeling van het Universitair on derwijs hebben afgewacht. Het karncval te Keulen is in de grootste orde afgeloopen. In weêrwil der bijzondere vro- lykheid, en van de opeenhooping der burgers en vreemdelingenheeft ineu geen het minste onheil le betreuren. Volgens sommigen, waren de oplog- ten minder schitterend dan in vorige jarendoch dit wordt door anderen tegengesproken. Onder de vele zinnebeeldige voorstellingen meerendeels be trekking hebheode op de politieke aangelegenheden van den dazen op de gebeurtenissen van het afzeloopcn jaardie voor de stad Keulen eenig belang hadden merkte men ceae vertooning op welke de bedaardheid voorstelde van deD bekenden llollandschen vischverkooper. die in de straten van Keiileo omgeven van wangunstig gemeenzijn regt om visch te verkoopen op eigenaardige wijze verdedigde. De onverstoorbare rustigheid van den botboer werd door hel Keulsche publiek zeer toe gejuicht. Het ontbrak orerigens niet aan schimp scheuten op het Noordduitsche parlement, waarin echter de politie meer eene onschuldige scherts, dan gevaarlijke politieke bedoelingen scheen te zien, want zy trad nergens tusschenbeide. Oostenrijk kan nog niet tot eenheid komen en de Regering nog maar niet besluiten om hel volk te geven: goed lager onderwijs, betere regtshe- deeling. opheffing van v oorreglen aan den adel toegekend en dus gelijkheid van de burgers voor de wet. Alleeo daardoor zal Oostenryk het hoofd fier kuunco opheffen en alle bezwaren te boven komen. e» bovendien een lu,verder en „ngeSamer licht -J!" ^am..,er {Virginia) meldl hel overlijden verspreiden. Is deze gasbrauder nog niet te Amersfoort ver krijgbaar Aldaar wordt éuorrne hoeveelheid gas gebruikt. De winkelier, die deze gasbranders in voorraad neemt, zal daardoor zich zeiven en zijne stadgfiiooieu uitermate bevoordeelea. Te Rotterdam lijn van 3:274 slechts 348 dus slechts nagenoeg een tiende der kiezers opgekomen bij de jongste verkiezing voor dep gemeenteraad. Waai lijk zonderling in deze als zoo liberaal opgevijzelde stad, dal juist daar de kiezers zoo weinig prijs op dit bun grondwe' g regt stellen. Er is aliyd inecsier boven meester: onlaugs beviel de vrouw van iV. KweLsie te Amsterdam van drie kinderenthans is de vrouw van den arbeider li. Mooibreck. te Droiiwenerinoud. gemeente Uorger, van vier welgeschapen telgen bevallen. Kraamvrouw eu kleintjes bevinden zich wel. De Minister van Finautiün rerwittigt de be langhebbenden datblykeus ontvangen beriglen uit Nederl. lodië, bijna met iedere post aldaar couranten en andere diukwerken worden ontvangen, waarvan de omslagen zoodanig gescheurd of ge- haveud zyn, dat do bezorging der stukken, bij geinis van hel geheel of teu d.ede vernietigde adres, onmogelijk wordt gemaakt- De reden daarvan moet voornamelijk worden toegaschteven aan de ondoelmatige wijze van inpakken door de afzenders en het onsteike papier dat door hen voor de om slagen gebezigd wordt. De uitgevers van dagbladen «H tijdschriftendie gewoon zijn met (Je Indische post verzendingen *an dergulyken aard te doen. worden dus uiigeoooiligdop eeue stevige wijze van inpakken der bedoelde stukken bedacht le we-en zoodat zij bestand zijn leger, het schuddeu en wrijven dat zy gedureude don twertogt hebben le verduren. Zij zullen tot dat eiude voornamelijk in acht behooren le nemen: 1°. dut voor de om eener oude slavin tan kapitein Harris, graafschap Nelson in Virginië. op 7 dezer, ten huize baars meesters, in den ouderdom van 136 jaren. Hetzelfde blad herigt den dood van eene andere kleurling, Caroline James, moeder van vijf-eu-dertig kinderen, le Richuioud in hare 130ste jaar. Zij was tot op de ontruiming van Richmond slavin gebleven. In het rapport van den grillier- gencfaal van Schotland, zegt de Times, over het jaar 1865 wordt meldiim gemaakt van bet af sterven ectier arme te Loclialsk die volgens het armenregister (poor role105 jaren oud was. maar volgens li. Men verwondert zich dat bet getal' omgekotpenea i niet nog grooter is. V 7 De Amsterdamsche Courant zegt omtrent Klaasje. Zevensieropgevoerd door de Rotterdamsche too- neelisten onder Directie van J. Eduard de Vries «Wee den wolf die in een kwaad gerucht staal", dachten wy toen wjj Woensdag avond den schouw burg van den heer van Lier minder druk bezocht vonden dan wy verondersteld hadden. Artikelen en. beriglen voor eo tegen en over de aanschouwelijke voorstelling der scène in liet huis van Mw. Mont Athos, door dezen beweiker in zyn stuk ge- lascht, hadden den wolfin een kwaad gerucht gebragt. Het publiekofschoon niet talrijk, was toch wat men noemt een goed publiek eens Samenkomst van onbevooroordeelde belangstellenden io de vader- landsche tooneelspeelkunstbegeerig uu ook eens het Rotterdamsche tooneelgezelschap zijoe kracht' le zieo toonen ia een werk, dat zoovele pikante rollen oplevert. Wat nu deze bewerking betreft, diene dat ook op haar van toepassing is wat wy van alle zulke Lours de force in het algemeen gezegd hebben maar wij mogen dezen onbekende den lof niet onthouden dat hij zich beter dan de beide andere gekweten heeft. Hy is blykbaar een man die het looneel kent, die den slag beeft er votr te ar beiden hij moet meer geschreven 'hebbeo dunkt ons. Zyne grepen zyo vigoureus; hy durft de stof aan; by schakelt geen verbalen aan verbalen; maar bjj hem is alies handeling, handeling, tot den einde handeling en daarom geven wy hem de voorkeur boven de andere. Er is meer. 11 y heeft de pikantste karakters tot handelende personen ge- kozenen van daar juist meer leven en beweging in zyo stuk dan in de andere bewerkingen. Galjart en Bleek b. v. zijn by hein niet Terduisterd; Flinck is breed uitgewerkt; van Joost Klabbe heeft hy goed partij getrokken, endoor ilonl Athos meè io bet spel te brengen wordt zijn stuk een beter geheel dan de andere bewerkers leverden. En die Mant Atbos-scè/ié nu. is zij zóó aan- stootelijk Waarlijk ons publiek beeft uit den ireure andere kost geslikt, ja, slikt ze oog aanhoudend, helaas! en dat zonder blikken of blozen! Wie zich ergert aan deze voorstelliog neemt zelf ergernis maar zij wordt hem niet gegeven." Gaarne nemen wij deze regelen uit de Amst. CL over: Ook de Amersf. Ct. sprak in denzelfden geest over dezelfde Klaasjedoor hetzelfde tooneelgezel schap te Amersloort opgevoerd. Het Handelsblad keurde evenwel de Mont-Alhos-scène fel af en ziel het alzoo wel den splinter in anderer maar niet den balk in, eigen oogen, want er zit honderdmaal ineer aanstootelijkheid in een aantal zyner Parijssche brieven van zijne Zoudags-éditiewaarin over de demi-monde, adulières, Cora PaerlsThêrêsa's enz. met echt cynisme wordt geschrevendan in het opgevoerde sluk. CORRESPONDENTIE. Het artikel bestrijdende hel sluk van X. Y. Z. over het muziekcorps is te Iaat ontvangen om nog >n het num.ner van lieden te worden geplaatst. Wij moeten blijven aandringen op tijdige toezending van stukken advertenticn enz., opdat men alzoo niet teleurgesteld zij door uitstel; tevens wordt duidrlijk schrift verzocht, ten einde fouten te ontgaan die ook inct de zorgvul digste correctie hij onduidelijk schrift niet kunnen wor den vermeden. De Raadsvcrslagcn hootd-arlikelcn enz.. -• - I I ,tr I 1 F*'en of weinig fouten aal vinden strekken algemeen volksgevoelen haar 116.1e tot bewijs dat correctie met zorg gcschir doch de jaar bereikt had. De plaatselijke griflier zegt. op grond eener enquêtedat laatstgemeld cijfer dat van den waren ouderdom der overledene is. De trichinen-ziekte heeft zich in den laatsten tijd ook in Mecklenburg meermalen vertoond en zij verspreidt grooten schrik. In Schwerm werd een zeer trichineus varkeo ontdektte Sternberg werden verscheiden tnensclien na het gebruik van raauw varkenvleescli ziek in een eerste lidtel te Rostock zijn zes mensclien. die hy hut makelt van Irichineose worst daarvan ateu zeer ernstig ziek geworden. De stedelijke regering van Frankfort heeft den verkoop van liet onder den naain van groeu tarlatan bekende modeartikel verboden, opgrond, dat het met kleuren geverwd is. die voor liet grootste gedeelte uil arsentcurn-houdeiule zelfstan digheden bestaan, en zeer schadelijk zyn voor de gezond beid. Te Ashingslon zjjn by het in brand raken eener schoolkamerwaarin zich honderd kinderen bevonden negen, van 4 tot 6 jaren oud. omge komen. De brand ontstond door het ontvlammen eener mnndcnmakery onder den vloer van de schooldio door miss Hurscough goltouden werd. eerste voreischten om drukfouten te kunnen oiitgaaa ziju ioutlooze copie en duidelijk schrift. A0VERTEHT1EN. V Bevallen van cene DOCHTERE. T. J. J. A. HAAKMAN VAN DEN BERGH—VAK Werkhoven. Amersfoort, 10 Maart 1867. Bevallen van eene doodc DOCHTER J. B. VAN DER STEUR—ZEIUSTRA. Amersfoort 9 Maart 1867. Al degenen die nog be'alingen te doen hebben aanof iets te vorderen hebben van den ondcrgctcekeode, gelieven zulks ten spoedigste ovcricmaken en daarvan opgave te doen aan den Ileer B. XV. VAN BURG STEEDEN alhier, die welwillend zich met de Likwidatic mijner zaken heelt willen belasten. Amersfoort, N, LASEUR, 11 Maart 1867. Havik.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1