1448» amersfoortsche COURAN ran T RIJD AG 23 Maarl J867. Dit Blad veraehijotde» Dmgidagttn Vrijiogt. D« AbonneiaenWprij» /"1.30 in 3 u union. Van Advertentien, 1 tat 6 rebels 60 Ceotv. elke regel meerder W legaleAdeertentiën per regel 15 Cent., behalve het Zegelregt. - 4ft. nnm-nert ƒ0.10. Dab!.. nmni*ert0.15. Brieven framao. Be» tellingen bij den Ditg. A. H. am te AmerefeortBurtam AmertfaorUckt Courant, Langstraat, Wijk P. N*. 43, over de Oude Vi.cli.nirkt. too mede bij alle Boekhandelaren en Pmt-Direetearea ia AMERSFOORT. 38 Maart 1867. Meo meldt uit Harliogeo Wanneer van hier vele schepen naar see gaan en daardoor een oogenblikkeljjk gebrek aan loodsen ontslaat, brengen niel seldeo sjouwerlieden, als hulploodsen. de vaartuigen naar aee. Dit geschiedde wederen zoo gebeurde bet dat drie dezer men* achen van de Vliereede in bun scherpe teilsloep lerugkeerendedoor een sneeuwbui en valwinden overvallendoor het omslaan van dit vaartuig omstreeks het vallen van dien avond hun gi'af in de golven vonden. Men heeft de sloep omgekeerd in zee zien drijven. Men beweert, dat de loodsen uit pikanterie steeds volstandig weigeren sjouwerlieden, die als hulp- loods hebben dienst gedaan, in hun loodsboot een sterk en voor de vaart op zee bestaud vaar tuig op te nemen en dat alzooby meerdere bereidvaardigheid der loodsen tot hulpvaardigheid, dit ongeluk oiet zou zjjn voorgevallen. Vroeger is meldiog gemaakt van freule van PI. en hare gezelschapsjtisfvrouw Pr. als de ver moedelijke daderessen van den diefstal van juweelen en elfecten te Ede. In het Politieblad worden be doelde personen gesignaleerd als Frederica Diderica barones eau Pletlenburgoud omstreeks 70 jaren, laatst wonende te Edezeer lang van gestalte en zwaar van stem; en Cateau Pronk, ongeveer 3*2 jaren, lengte middelmatig, laatst wonende te Ede, gezelschapsjufvrouw by eerstgeooemde. Tegen beide is door de regtbank te Arnhem regtsingaog met bevel lot gevangenneming verleend ter zake van dief stal en valschheid in geschrift. De officier van justitie verzoekt mitsdien opsporing, aanhouding en berigt. Een aantal dagbladen verbreiden als nieuws Uit jaar zullen er weder verkiezingen tol leden van de gemeeoteradeo plaats hebben. Ingevolge art. 7 der gemeeutewei is de gewone tijd der ver kiezing der leden van den raaa de derde Dingsdag der inaand Julij. Eeo derde deel der leden moet dit jaar aftreden." Alsol die bladen met dat berigt niet konden wachten tot Mei of Joojj, dan is bet oog l(jd ge noeg voor buikpijn. Men schrift uit Appiogadam aan de Proo. Groninger Courant: Ue door Z. M. den Koning benoemde burge meester van Appingadam, de beer A. J. van Wins- heyrn, is hier voor eenige dagen geweest eo heeft zich tnet de fungerende burgemeester eo wethouders in betrekking gesteld doch den dag waarop er raadsvergadering was en alzoo de raadsleden en de ingezetenen hooptendal de installatie zou plaats hebtien. is hy weer vertrokken, eo, naar men zegt, heeft by zjju ontslag by deo Koning aangevraagd. De weusch is nudat er eeo iogezeteo benoemd worde. Het Louvre (museum) kao op een schat te meer bogen. Ue Johannes de dooper in de woestijn van Raphael is. na tal van lotverwisselingen, ge heel gerestaureerdin de Rubens-zaal ten toon gesteld, lu 1711 gaf kardinaal Aldobraodini dat doek aan Lodewjjk XV ten geschenke, die het eerst op het paleis te Versailles liet plaatsen en vervolgens aan een klooster te Parjjs zond. Uaar werd het io eeo vochtige kapel aan den muur gespijkerd tot het jaar 1789toen de revolution- naireu al de schilderijen uit de kloosters en kerken in het Louvre overbragteo. üe Johannes zag er echte' zoo gehavend uit, dat men hem als eeu ding van onwaarde op zolder wierp, van waar de concierge van het museum hem op zekeren dag naar beoeden haalde en in zijn loge by wijze van vuurscherm gebruikte. Tjjdens de revolutie van 1830 werd hij gestolen door een kunstkenner en opkooper, die hem wat liet bijwerken en op lappen en in 1837 te koop aanbood voor de som van zestig duizend francs. Dit kwam ter oore vao de directie van bet Louvreop wier verzoek de minister Cousin de schilderij in naam vau den Staat opeischte. Ue opkooper weigerde se af te staanmaar bjj vonuis van de regtbank werd zjj den Staat toegewezen eo deo kunstkennerals schadevergoeding voor hetgeen hy er aan had laten herstelleneene som van 59 francs toegekend, liet doek was echter in dien staat niet presentabel, en werd andermaal op zolder gelegd tot de tegen woordige directeur van het Louvre en opper-inleo- dant der schooue kunsten de graaf van Niewer- kerckeden schilder Willems opdroegom bet geheel te restaureren. Dit werk heeft vier jaren tijds vereischt eo is thans met bet beste succès voltooid. De toevloed van uieuwsgierigen in bet Louvre is groot; wel zijn er die aan de echtheid van de schilder jj twijfelen, maar nieinaud kan ont kennen, dal z|j een der prachtigste is van bet rjjke museum. De Figaro bevat een artikel over de groote menigte vreemdelingen, die nog niet aankomen. Men sprak zooveel, zegt bet het blad. over hetgeen moet worden, wanneer de vreemdelingen Fraukrjjk sullen overslroomeo maar wat zal men doen indien de vreemdelingen weigeren te komeo In- tusschen maken restaurants, bótels. cafés eo alle andere door vreemdelingen bezochte huizen toebe reidselen om ben zoo veel mogeljjk te sotyden. Vleesch, vischgroenten, ejjeren (20 c. per stuk), aardappelen (40 in plaats van 14 c. per kilo) stjjgen reeds in prjjs. Het meel is heden (per 157 kilo) 72 fr. legen 71 in de vorige week en 49 fr. io het vorige jaar. De kastenmakers, die in bet gebouw der tentoon stelling werkzaam syneischen weder eene ver booging van loon. Zy voeren aan dat de groote afstand hen verpligt om gebruik te maken van de restaurants enz., io de nabijheid van het veld van Mars gevestigd waar het ontbijt alleen 2 fr. kost. De gemeentebesturen in bet Crefeldscbe hebben last bekomen te onderzoeken, of de scboolooderwjj. zers eene met de behoeften des tjjds overeenstem mende bezoldiging genietenen om in eeo tegen overgesteld geval opgave te doen van de ooodig geachte verhoogiog. «opdat de leeraars, bevrijd van zorg voor hun bestaanzich met opgeruimdheid mogeo toewijden aan hun beroep." Het is zonderling, zegt de Kölnische-Anxeigerhoe verschillend bet oordeel is, over hetgeen men als noodig te beschou wen hebbe tot behoorlijk onderhoud. Het bestuur eeuer gemeente heeft berigtdat de daar aanwezige twee ooderwyzers, vaders van huisgezinnen, respec- tiveljik met 240 en 300 tb. behoorlijk betaald waren. Uit andere gemeeoten echter wordt geschre ven, dat bet gezin eens onderwijzers van 300 tb. 's jaars onmogelijk behoorlijk kao bestaan. De Daily Telegraph" heeft chignons te Looden doen onderzoeken eo met de sterke mi croscoop van de heeren Smith en Beck de gregarines in onnoemelijke massa's daarin gevooden. Op een halve duim lengte van een haar vond men een duizendtal dezer walgelijke epizoënmen deed eenige baareinden tusschen twee stukjes vilt onder warmte van 120' en eenige baareinden op den nek van eeo huishen. Tusschen het vilt waren de gregarines tot groote ontwikkeling gekomen, maar op de buishen waren iosecieo uitgekomendie veel van hoofdluizeo hebbenden bek van eeo snuit voorzien, den voelhoren zoo lang als de borst. Kokend waterja eene hitte van 360° F. vernietigt de insecten niet. Vele dames dragen onwetendede kiemen mede van insecten-leven dat zich ieder oogenblik ontwikkelen kanhetgeen zou blijken bovenmate ellendig te zjjn en niet gemakkelijk volkomen uit te roe yendaar deze vreesselijke insecten zich met ongelooflijke snelheid vermenigvuldigen. Daarenboven, het is eene mede- deeling voor de medische faculteit en verdient veel behartigingof de beruchte weder-verschyning van eene der afgrijselijkste ziekten, Phthircaris. bjj de ouden zeer algemeen en waaraan llerodes Antiochus Calistenes en Sylla zjjn bezweken oiet verschuldigd is aan het dragen vao hel goedkuope baar van vuile Burlachiers. waarvan heden ten dage zoo veel wordt ingevoerd. De Phthircaris toch, ofschoon verschillend van de boofdluis. maar zeer op deze gelijkende, is in vele wezenlijke op- zigten aan deze verwant. De N. Itolt. Ct. eu andere groote bladen ver- mejjen zich en het publiek met elkander allerhande scheldnamen naar het hoofd te werpen als: keffertjes, bijtertjes, Asmodée's eo dergelijke. Geheel in het middeo latendeof daardoor de wedcrzjjdsche be leefdheid en zelf-achting wel zal worden bevorderd, moet men diergelijke 'polemiek als een treurig ver schijnsel in onze dagbladen-wereld beschouwen. De discussiëo over hel budget van Oorlog duurden lang, welligl al te lang. evenwel de eind-stemming beeft aan hel Ministerie, eveo als bjj de eind stemmingen der andere budgetten, eene schittereude overwinning bezorgd. Dat budget is aangenomen met 54 tegen 14 stemmen zoowel de conser vatieven als vele liberalen waren ouder de voor stemmers. Thans is aan de orde het budget van Financiën; reeds beeft de N. Bolt. CL eergister, haar veldtogt tegen den Minister van Fioaociëo. van zijne optrediug af begonneovoortgezelen zal waarschjjuljj!. door haar aangestookt, hare party alle krachten in het werk stellen hem te ondermijnen. Men lette wel, legen het hoofdstuk Financiën zal geen middel onbeproefd worden gelaten om de ultra's d4ir te doen overwinoen, doch men mag daareutegen ver trouwen, dal de meerderheid der Kaïner, inziende hoe bel den ultra-liberalen alleen te doen ia dien Minister zjjueu zetel te doen ontruimen zich niet zal laten verschalken door eene party, die incapabel was betere specialiteiten voor dien lak van beheer te leveren, zoo als geblekeo ia uit de mioisteriBelo loopbaan van den heer Bets. wiens onbekwaamheid door zjjoe eigene vrienden, die vroeger ingezien. denkbeeld vao hem koesterden, spoedig Is de taak van deo minister van Financiën ia het tegenwoordig tijdsgewrichtwaarin vooral voor Marine- eo Ourlogsbudgetteo zeer veel gevorderd wordttoch reeds op zich zelve zwaar geooegdan zal het meerendeel van leden der Kamer stellig wel door oodersleuniug en slem de planoen der ultra's trachten te verijdelen. Palltieke Revae. Een Koninklijk besluit io Spanje vao deo 22 dezer, hetwelk kracht van wet heeft io afwachting dat bet aan de Kamers zal worden voorgedragen, bepaalt dat in geval van oproer verdachte persooen zullen kunoeo uvergebragt worden naar eene door do regering aan te wijzen plaats. Vreemdelingen, die in Spanje komen zonder van behoorlijke pepieren voorzieo te zijn, zullen io hechtenis wordengeoo- men. Spanje schijot weder naar de tyden van Torqumada en de auto-da-fes terug Ie gaan. In de jongste berigten uit Stokbolm wordt ge* meld dat nu de commissie, belast met bel onder zoek de iorigtiog van 's lands krijgswezenzich heeft vereeoigd met de volgende beginselen: alge* meene verpligtiog tot werkelijke krygsdieost ge durende zes jareo voor eiken Zweedscben onderdoen te beginnen met den 21jarigen ouderdom; daarna dienst bjj de reserve van 26- tot 30jarigeo ouder dom deze reserve zou eerst lot werkeljjke dienst mogeo wordeo opgeroepen nadat bet staande leger voltallig op de been is gebragt, eo niet anders dan met verguooing van deo Rjjksdag buiten bet grondgebied des Rjjks mogen worden gezoodeo. Het Amerikaansche telegram in den Times meldt dat de liberalen de hoofdstad Mexico insluiten en dat spoor- en waterwegen te hunner beschikking waren; doch men twjjfelt aan de juistheid ran dit nieuws. Volgens berigten per Asia bad Canales zich tegen Juarez verklaard. Niettegenstaande de joogste nadeelen door de liberalen geleden, zou Juarez aan de Buiteolandscbe Mogendheden verzocht bebben bare vertegenwoordigers te verwisselen. Pan»- peachy werd door de liberalen belegerd. Meo bad eenig berigt verwacht aangaande de krijgsbewe gingen van keizer Maximiliaan. De New-Yorkscbe berigten per Asia bevatten behalve de reeds per telegraaf bekend gewordan bijzonderhedenhet nieuws dat de Negers te Wik- liamsburg (Virginia) geweigerd bebben pacht t« betalen eo de beambten van bet vrjj-bureau met gewapeoden tegenstand bedreigdenzoodat deze de hulp van krjjsvolk ingeroepen hebbeo. Te Richmond trok een met pistolen en sabelr gewapende neger-optogt door de slrateo, na vooraf eene bijeenkomst van radicalen te bebben bijge woond. Frankrijk houdt steeds bjj den Groolen lieer aan om verbeteringen te brengeo in den toeslaod zyner onderdanenvau welke geloofsbelijdenis ook. Aan 'l hoofd van deo Senaat is een heethoofdig Republikein en tevens bitter vyand der Zuidelijken, gesteld. Op 1 Maart bedroeg de schuld der Unie 2690 rail hoen dollars en van 1 Maarl 1866 tot 1 Maart dezes jaars werd daarop afbetaald ruim 181 mii- lioen dollars. De schatkist is thans ruim met spetie voorzien. Manio, de Republikeio. die de Venetiaanscbe Republiek heldhaftig maar vruchteloos tegen Oos tenrijk verdedigdeis te Parjjs arm gestorven. Nu zal het ltaliaausch Gouvernement hem met groote eerbewjjting lateu begraven op kosten van deu Staat, 't Lyk zal naar Venetie vervoerd en daar geplaatst worden in den Dom vao St. Marcus. Dat is weder«voor teiua ud koekjes bakken" na zyii dood. Ue liberale heer SimsonPresident van den Noord-Duiischen Doodslagheeft op het gastmaal, bij gelegenheid van deu verjaardag vao Pruissen's Kouingeen toast uitgebragt eo daarin gezegd het lluis Hohenzollern is door God geroepen om één Volkéén Staat te vormen uit al de Duilsche vólks-stammen." üp dieo dag zou de Koning tot de hem felici terende gezanten van Fraokryk en Engeland woorden hebben gesproken, die getuigden van onvoorwaardelijk vertrouwen op bet beboud des v redes. Al die betuigingen eo verzekeringen bewjjzoa, dat er redeoen zjjn van ongerustheid. Een Esgelsch Ministerial Blad verzekert op nieuwdal als Rusland bet nog eeoz wagen mogt, de Darda nellen te vermeesterenhet ook ten

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1