amersfoortsche couran M ran DINGS DAG 2 April *867. pit Blad verachijnldea Dingtdagten Vrijdag». De Abonnementsprijs it f\ -SO in «Ie 0 ui linden. Van A J verten tien. I tot 6 rebels 60 Cents, elke regel meerder 10 On [rgaleAdvertentiën per regel 15 Cents. Iiehalvehet Zegelregt. Aft. nummer» ƒ0.10. Dubb. nummer» f 0.15. Uneven franeo. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van fliijÉ tt AmersloortBureau Amenfoortioke Courant, Langstraat. Wijk P. V. 40, over de Ouile Visch.mrkt. soo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het fijrfr. KENNISGEVING. Pc BURGEMEESTER uh AMERSFOORT doet te «eten dat de lijsten aanwijzende de personen in deze .pmeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Suteii-Generaal de Provinciale Staten fn den Gemeenteraad op heden zijn gesloten en ia alsclirift aangeplakt op liet Singel aan de bergplaats wijk E 1 n°. 60 welke lijsten gedurende veertien dagen, Ie rekenen van heden alle werkdagen van 10 lot I urn-, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amertfoortden 29. Maart I8C7. De Burgemettler voornoemd A. U. WIJEKS. De aanneming der begrooting van Financien. Ken gevoelige slag trof Zaturdag jl. de Nieuwe Hotterd. Courant en tiet llatideliblad. De cersie had reeds sedert maanden en vooral Uatstelyk alle mjjnen - igelegd oin den Minister van Financiën, lijdeus ue behandeling van zyn budget, van zyu«>ii telel te doen tuimelen en riep daarbij eens zeer weemoedig uitwij hebben nu ecu graaf als Minister vau Financiën;" als of juist dst een beletsel ware om geschikt minister le zijd. Laatstgenoemd blad bestookte voortdurend m zijne politieke «aria. waarin het dagelijks zijne Dnj/fi/arfophobie blootlegt, dieuzelfdeo Minister, lie Tweede Kamer, verslan- diger zij. heeft Zaturdag jl. met 44 tegen 16 steinmeu de begrooting vau Financiën aangenomen. Zwaar moet deze slag beide bladen getrollen heb ben. Nu blijft heu nog de ilaiiwe l.oop over, doch 't is slechts een stioolialtn waaraan zij zich klam- pen gelukkiger te zijn in den pariijgaugersoorlog tegen den Minister van Koloniënwiens budget tliaus aau de orde is. Men mag evenwel vertrouwen dat ook te dezer gelegenheid de Tweede Kamer eeue gemoedelijke en overwegende meerderheid zal uitspreiden ter a inneming der koloniale begrooting. Twee bioedroode liberalen «Ie heeren Geertsema en butler t. zoo tnede de motie-held Keuchenius en de heer Heemskerk Hl. onthielden zich na attoop der discussiëu over de begrooling van Financiën vau de stemming. Ten hoogste zy dit afgekeurd door alle pariyeu. Wel zegt het spreekwoord: dan» le doule absliens lot. doch de kiezers zenden geen Volksvertegenwoordigers naar de Tweede Kamer oin proeven van abs'.mentie te produceren. Zyn die beereu, Zelfs out redeneu buiten de begrooting oin, hoewel dat systeein bepaald inconstitutioneel is tegen de begrooling gekantontzeggen zy zelfs aan een minister hun vertrouwen, dan is de ronde oud-llollandsclie weg; daartegen te stemmen; doch wcgloopenals de tyd daar is om ja of neeu te zeggen, is blyk *an kleinmoedigheid of kleingees tigheid. Nog eerder zal men absentie dan abtlinenti» kuunen billijken b. v. zoo als de heer Thorbecke. in de afgeloopen week van eene zitting afwezig zyude, alwair een voor hein zeer onaaogenaam onderwerp werd behandeld, zyoe afwezigheid door eeoe schriftelijke keuuisgeving waarin hij meldde het spit in den rug te hebben verontschuldig de. 't Is waarer worden geen geneeskundige atlesten gevorderd, die excuses wegens ongesteldheid wettigen, doch abseulie wegens voorgewende ziekte is nog eerder excusabel dan abstinentie van stem ming. als volksvertegenwoordigers wél bjj boofd zyn. Ter zake teruggekeerdmag het niet worden ontveinsddu met algemeen genoegen in den lande (except de partymannen en satellieten van liet oltra-liberslisine) de schitterende aanneming der liiiaiitiën-begrooting is begroeten dus de nationale party zich met eene nieuwe overwinning op de radicalen mag geluk wenschen. Te ineer mag incu zich daarover terheugeu omdat het Handelsblad nog Vrijdag jl. in vinnige taal de hekwaamliedi n van den Minister van Financiëo deels ontkende, deels verkleinde, daarbjj eene tirade aanvoerende: pour bien tavoir uur chnteil faut t avoir appris. Kilieveop welke gronden durll dit blad loch bewerendat de tegenwoordige titularis dezen belangrykeo tak van staatsbeleid niet met vrucht heeft bestudeerd f 'l Is waar hij was altyd de éminente tegenstander der parlementaire oligarchen; antipodail ten opzigte van Thorbecke en diens discipels; verklaarde vyaud van volkstribunen, die hunne eerzucht eti revolutioanaire beginselen bedekken onder het mom van conslitutionalisine doch geeo enkei liberalistisch blad kan wegcijferen dat de tegenwoordige Minister van Financiën zich door studie en ondervinding volkomen in 's lands fiuanliën heeft geroutineerdli jjdie reeds bjjna een tiental jaren aan de parlementaire werkzaam heden en débatten met yver en zaakkennis deel nam. Wij willen echter de tirade-aanvoering eens oindraayen en vragenof Handelsblad en N. Holt. Cl. alle zakenwaarover zfj zich in een soi-disaot apodictisch oordcel vermeijen, zóó perfect geleerd hebben, dat zy ze zóó goed kennen om anderen daarover kennis le kunnen ontzeggen Wel is 't verwonderlyk de kolommen dier bladen overvuld le zien zelfs by Nederlandsche ellen met artikelen omtrent alle verschillende takken van staatsbeheer, maar scbryf- en oordeelmaniën zijn oog geen argu menten voor zaakkeonis over dal alles. Wil men b. v. ministers zaakkennis in hunne beheertakken betwistendan moet men toch zelf met betere zaakkunde toegerust zijn en waar en hoe is dat alles door deze encyclopedisten eo areopagisten onzer dagMadperszóó goed geleerd? Hel zou echt lijd en papier vermorsen z(jn zich langer te verledigen de alwetende oordeelkunde onzer persvorsten le anatomiseren want de inoriaan kan toch niet worden geschuurd, 't Is beter den spi|ker op den kop te slaan door eenvoudig te zeggen dat zij eens ministers geschikheid en be kwaamheden verkleinen, als en omdat h(j niet io hunne rigling is. en hoe sterker als politieke tegen stander des te feller hunne veroordeeling. De tegen woordige titularis voor de fioanciën was altyd een hunner grootste politieke rntagonisteneen van de éminent ste hoofden der nationale party. Die party telt onder hare ledeo de edelsten der Natie, de meest regtzinoige burgers. Nog is zy krachtiger talrijker en meer populair en moge zy dit tot heil van Vaderland en Vorst steeds blQven dan eene liberalistische coalitie, die uit eerzuchtige en baatzuchtige oogmerken alleugskens hel land naar den rand des afgronds zou voerenen zy zal onwrikbaar den strijd blijven volhouden tegen inwen dige vijanden des Vaderlands, die, onder hel masker van vrijzinnigheid kuipend, niet zouden terugdeinzen zich le bezoedelen zelfs door landverraad als middel om hunne oligarchische heerschzucht bot te vieren. liet Nederlaodsch volkskarakter is evenzeer gekant tegen parlementaire almagt en verwatenheid van kamerleiders. als tegen monarchaal absolutisme. Het wil geene kamerregeringmaar eerlijke en gematigde toepassing der grondwet en zyne uit vloeisels. en waardoor alleen het regeren mogelyk wordtom alzoo tot heil des Vaderlands te kunnen strekken. AMERSFOORT, I April 1867. Op Diogsdag, den 2 April 1887. des namiddags te één uurzal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eeue vergadering houden waarin de ponten van behandeling zyn 1°. Rekwesten van J. van Drie en A. van Rinnen- dyk om ontslagen le worden van de nog loopende huur van landmet advies van Burgemeester en Wethouders. 1*. Voorstel tot wyziging van het tarief der weeg- loonen. 3". Voorstel tot aanstelling van eene hulponder- wyzer aan de Armenschool. 4°. Vaststelling van het kohier der honden-belasiiug over 1867. 5#. Voordragt tot af- en overschryving van posien op de begrooting van het Weeshuis over 1866. 6°. Oniwerp-besluileii tot af- en overschryving vau posten op de gemeenfe-begrooting over 1806. 7®. Benoeming van eenen Waagmeesler. 8°. Benoeming van leden der Commissie bedoeld by artt. II en 15 der Schultery-wet. 9*. Benoeming van leden voor een stembureau ter verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Door den heer W. J. SchuUtfOervoorzitter van de schippervereeniging van dien naam is voor eeuige dagen een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin hy nogmaals in 'l belang der scheepvaart de groote bezwaren uiteenzet legen de wyzewaarop liet IJ bij den Paardenboek en Schellingwoude zal worden afge damd met slechts ëéne sluis in dien dijk. Iljj meent, dat, wanneer dit plan doorgaat, niet alleen de geregelde taart over bet IJ voor de binuen zeil- en stoomschepen enz. zal vervallen maar ook voor de groote zeeschepen, die van uit de OostzeeNoorwegen en die streken komende zooals thans gewoonlijk door de Zuiderzee en het IJ hunne reis naar Amsterdam vervolgden. Na dit uitvoerig betoogd te hebbensmeekt hy den Mi nister loch acht te geventerwijl het nog tijd is op de waarschuwing der schipperjjopdat niet laterals hare wenkeu en waarschuwingen in don wind geslagen wordenblyken zal dat het geld verkwist en de waterwegen waarvan men zich in belang v.tn Amsterdam zooveel goeds voor gesteld had. mislukt zya. Ten slotte verzoekt adressant met aandrang en ernst den Minister, zoo mogelyk nog te willen bewerkendal tneu met het makeu van den dyk bij Schellingwoude niet verder voortga en dat die dyk zoodauig worde gelegd dat de groolscbeepvaart door het Noord- zee-kanaal niet worde benadeeld en de Biuueu- landsche scheepvaart naar en van Amsterdam onbelemmerd kan blijven. Volgens telegram ml Falmouth van 17 Maart te Amsterdam ontvangen, was op de boogie van Lizard een Nederl indsch schipte Dordrecht te buis behoorende, van Batavia met koffij eo suiker naar Rotterdam, verongelukt, naam onbekend; de passagiers beslaande uit 3 dames er 3 heeren beoeveos de equipage, met uitzondering van 1 mandie gered is zyn daarby omgekomen. Men vernam later, dal hel «Jbr. Mr. van de Walt van Puitershock." kapt. Lamberts, is, 19Jan. vao St. Helena naar Dordrecht vertrokken. Volgens telegram oit Londen van 28 dezer, aldaar ontvangen is by Penzarce verbrijzeld een schip, le Dordrecht te buis behoorende, groor 800 tonnenvan Batavia naar Rotterdamhebbende 140 dagen reis; 3 vrouwen en I kind, benevens 21 man der equipage zyn verongelukr: I matroos gered; men denkt, dal de lading koffij en suiker gedeeltelijk aan land zal spoelen. Men meldt uil Meppel van 28 Maart: lieden morgen beeft de politie alhier aan de markt eene boter-weging gehouden. Een zeker A. E. te Zuidwolde had ze te ligttegen wien dien ten gevolge procesverbaal ia opgemaakthet welk aan den bevoegden regler is toegezonden. Het is te wenschendat de veehouders zorgen voor de goede regeling hunner weegtoestellen. Men meldt uil Leiden van 28 Maart: Heden middag vereenigde zich de bezeltiog, het 2e. bat. van het 4e. reg. Infanterie en het detachement Veld-Arlillerieop hel plei'i van de Doelealwaar voor het front der troepen saa den hoefsmid van het reg. Veld-Artillerie T. D. Vos op plegtige wyze de gouden medaille werd uitgereikt, hein wegens 36 jaren (rouwe dienst toegekend. Gedurende die jaren diende hy steeds by hetzelfde regement. Na hel uitreiken der medaille hebben de troepen voor hein gedefileerd. 't Is een treurig verschynsel in sommige gemeenten, dat de jaarlyksche collecte voor noodiy. tiende gemeenten, kerken en behoeftige betrekkingen van overleden leeraars der kerk zoo verminderen. Eenige jaren geleden, bragt die collecte b. v. te 't Gravenhage nog op ruim ƒ1200 onlangs ongeveer ƒ400. Te Utrecht beeft men in de vorige week daurvoor I 1000 ontvangen. Nadat het komediestuk Klaasje Zevenster, eindigende n.el bet overlyden dier naive maagd afgesleten was. is dezer dagen opgevoerd: Klaasje Zevenster is niet dood. Io hoe ver die wedergeboorte logisch was, valt niet uit te maken, dock zeker is het dat vao Klaasje Zevenster of zij levend of dood wordtmaar I geen goed komediestuk is le maken. De Arnhemse/ie Courant gispende de ge- nrekkige scbryf. en taalkunde van sommige ryics- veldwachters, publiceert thans het verslag eener schoolcommissie iogediend aan den raad eener plattelands gemeente, dal van fouten krioelt. Zij laat daarop volgen dat ryks-veldwachleis worden I benoemd, die bijna niet lezen of schrijven kunnen is gewis in den tegenwoordigen tyd jammer, maar hoe men zulke personen als die zoodanig verslag indiendenlot leden eener schoolcommissie kan benoemen, is onbegrypelyk eu gaal boven ons begrip. De opmerker der Amhemscke Courant schijnt dan wel in dat opzigt zeer stomp van Segrip ie zyn want vermoedelijk konden in die plaltelaods geineeute geen knapper leden voor eene school commissie verkozen worden omdat waarscbynlyk daarvoor geeo knapper te vindeo warenof ledeo wildeu worden. Uit Usquert wordt van den 27st«n dezer bet volgende gemeld: Als zich in deze sirekeo da slum deed booreo: «wacht?r. wat is er van den nacht?" dan zou 'l wachtwoord zyn: Amer.kc! Dinners uooit heeft de emigratiegoest sterker weèr- klank gevoudeu dan thaos; zy oefent hier een invloed uit als oliedroppelen op de raderen eener machine. Dienstboden verlaten otiiydig hunne dienst, militairen deserteren arbeiders verknopen alles wat outbeerlyk is sommigen zelfs met achterlating van vrouw eu kroost, om hel tooveraebtig goudland toch maar ic kunnen bercik.n. lerwyl in den regel by huune aankomst de laatste sixpence ver teerd is. Van Zoutkamp vertrokken jj. Maandag 00 emigrantenterwyl van Usquert ruim 7» derwaarts g-ianallen met bet doel om er gemak- keiyk en comfortable te leven. Naar men verneemttnaakte xich in de vorigo week heimelyk uit de voeteu de persoon van J. Jï.. postbode van W. op K.. met een tekort van omtrent 000. destioatie naar Amerika. Van diw aard is bet met vele emigranten gesteld; geeo wonder dusdal vele kooplieden en ambaebts-

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1