c o i: r a S t amersfoortsche M1402. vau VRIJDAG J7 Mei JS67. Dit Blad verschijnt Ac%J)ing s/lag ca Vrijdarji. De Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën, 1 tot 6 rebels 60 Cents, elke regel nieeiih legale Ad vcrlenliën per regel 15 Cents, behalve het Zegel regl. - 4/-.. «un-neri ƒ0.10. Duh'i. Hwmrx f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A te Amersloort, Bureau Amersfoorlscke Courant, Langstraat, Wijk F, f3. over de Du le Vischoi »rkt. so» mede hij alle Boeklnn JeUren en Fost-Dircctcuren AMERSFOORT, 10 Mei 1807. De Ticlsche Courant beefi overgenomen ons klein opstel van ons vorig nummer over de weigering van de Directie des R li ij n spoorweg s om den beurs trein 's morgens te Maarslierguu even te doen stil houden ter opname van reizigers «uit Amersfoort, Ttel en environs. Deze overname doel ons veel genoegen en pleit voor de belangstelling dier Courant om hare stadgenooten en envirousbevvon irs ook ten deze op de hoogte le houden. Evenwel deze een- voudiue overname komt ons niet voldoende voor. Zij had zicli hij de Kamer van Koophandel te Ticl kunnen informeren, of deze Kamer, even als de Amersfoortsche Kamer, zich de belangen barer stad- gcooolcn enz. voor deze reisgelegenheid (Beurstrein) pliutmalig heeft aangetrokken door ook iets daar voor te doen. Na deze informatie had de Tielsclic Courant hel publiek kunnen heriglcn of de Tielsche Kamer iels of niets heeft gedaan. Men begrijpe toch dat de Kamers van Koophandel niet in de wereld zijn oin als doode ligchumen figuur le maken. Van 1°. January lot uit". April is in de Spaar bank alhier iugehragt door 146 personen waar onder 12 nieuwe deelnemers een bedrag van 5076.08. terwijl is uitbetaald aan 27 personen 1431 02. Op 13 Mei j.l. is door 42 personen waaronder 0 nieuwe inbrengers, ingehragt 3010.50 en is aan 8 personen uitbeiaald ƒ800.25. Men meldt uit-Ameningen van 14 Mei: Zondag II. barste boven deze gemeente een ver schrikkelijk pnwedcr los. vergezeld vau zwaren hagel die al de tahaksbiueikasieu als het ware heeft verbrijzel I en daardoor over deze gemeente een helangitjke schade le weeg bragt. De planten hebben echter gelukkig niet of niets noemenswaard geleden. Men meldt uit Zulphen van 13 Mei In den aanvang van den afgeloopen nacht, heeft een booswicht zich loegaug welen te verschaffen binnen hol huis van den bejaarden notaris, d n heer C. te Hengelo. Nadat hij de meid ouder een behendig voorwendsel naar de keuken had ge zonden, is hij onverwachts op den grijsaard ge vallen heelt hem verscheidene sneden rnet een groot mes iu hel aaogezigt en in dm hals loe- gebragteu hem daarna met een knuppel zulk een geweldigen slag op den arm gegeven dat hij hewoiieloos nederviel. Daarna moet de onverlaat zooveel geld en waarden hij elkander hebben gehragt, als hij op dat oogenblik meester kon worden en is ui allerijl vertrokken. Naar men zegtmoet de toestand van zijn slaglotlcr niet zonder dieigeud gevaar zijn. De justitie die heden in den ochtend kennis vjii het gebeurde ontving, heeft onmiddellijk alle vereisebte maatregelen ge nomen om den moordenaar op te sparen en te doen vatten. Men heeft berekend, dat de kosten, doorliet onderhouden van een garnizoen in de vesting Luxemburg aan Pruisscu veroorzaakt, jaarlijks 3 rnillioen bedroegen, bovendien besteedde het Pruis- sische gouvernement aan Luxemburg jaarlijks eene ronde som van 500.00U krooneri voor weiken en leverantie'! van allerlei aard. Men begrijpt welke vuordeelen daaruit voor de ingezetenen van de stad Luxemburg voortsprotenliet gemis dezer voordeeleu nu maakt de Luxemburgers ontevreden over de nieuwe orde van zaken. liet voornemen beslaat om liet nieuwe volks theater te Monclien te verloten, liet zal de hoogste prijs wezen eencr loterij van GOOOOO billetten, die ïi 1 11. 45 kr. hel sink verkrijgbaar zul.en zijn. De winner van den schouwburg ontvangt IGO.UOO 11. in specie. De winst der onderneming zal worden gebruikt om den schouwburg op nieuw en inel versclie kracliien le exploiteren. Te Bruchsal geraakte den 8 dezer een met petroleum geladen Dadcnsclie spoorwagen van Mannheim komende en naar Wurteinberg bestemd, voor het VVurtembergsche goederengehouw in brand. De wagen weid onmiddellijk- afgezonderd en lot op de wielen een prooi der vlammen. Genoemd gebouw was in gevaar, doch de brandweer stuitte de uitbreiding der ramp. Men zegt dal de brand veroorzaakt zou zijn geworden door kinderen die met lucifers speelden. De P Igische Kamer van Vertegenwoordigers beeft eene voordragl van de Regering ontvangen strekkende om het gewigt van den enkelvoudige» brief, zoo veel de dienst der hrievenpostery biooen 's lands betreft, met dc helft te"verlioogen en op vijftien grammen te stellen. De S aal cn de bevolking, zoowel als de Bel gische papierindustrie zullen daarvan voordeden inoogstenwant men zal meer bricvcu, eu op beter eu zwaarder papier seliryven. In een op 10 dezer gehouden vergadering van den hoogen raad van den internationalen jury der Purijssche wereldtentoonstelling is besloten het aanvankelijk vastgestelde aantal belooningen (100 gouden medailles, 100:) zilveren medailles, 3000 bronzen medailles en 5000 eervolle vermeldingen), boven en behalve de grootc prijzente vermeer deren, en wel zóó dat er zullen zijn: 'J00 gouden medailles 3000 zilveren medailles 4000 bronzen medailles en 5000 eervolle vermeldingen. Eene dame die men voor eene Javaansclie houdt, trekt nu de aandacht der Parijzenaarsin hoogt: mate. Zij is 25 A 20 jireri oud. Haar ge laatskleur is van eene warme goudkleurige tint. niet ongelijk aan Florenlijnscli brons. Zij gaat nooit anders dan in helzwart gekleed, draagt om den hals een snoer groole bloedkoralen en oin haar polsen armbanden vau dezelfde stof. Onder haar hoedeen soort baretof Scholsche k.p. insgelijks zwart en met groo'e bloedkoralen ge garneerd (ladderen dikke en lange haarvlechten, zoo zwartdal zij een blaauwen weerschijn hebben. Men ziet haar nooit te voet. Haar Victoria" wordt door twee gitzwarte ponies getrokken, die zot)snel dravendal zij het plaveisel doen ronken. Het zwart cn rood van baar coslumn en ekwipaadje gepaard hij haar bronzen gelaatskleur, geven haar een somher cn ietwat duivclsch voorkomen. Zij is alleen onder den naam van «La*Damp au Corail" hekend. Men zegt. dat zij een groot gedeelte van haar tijd doorbrengt met op een soort gluza" te spelen of met een zakpistool naar een' schijf te schietendie een vrouwelijke figuur van een blonde gelaatskleur voorstelt ter grootte van het grootste soort poppen en eindelijkdat zij uit Ja ra komt en slechts van vruchten en confituren leeft. Men zegt, dat zij een van haar slavinnen door hel hoofd heeft geschoten omdat deze zonder aan de deur te kloppen bij haar inde kamer was getreden. Maar wat het opmerkelijkste van haar is, dag en nacht zijn de blinden van haar woning gesloten cn haar kain'-r met candelahres verlicht. Des nachts zingt zij klagende melo iidn die meer op wild geluid tlan geregelde tuorien gelijken. Men verzekert dat zij de weduwe van een voornaam personaadje op hel eiland Sumatra isdie zich duur zelfmoord van kant had gemaaktnadat zij hem in een vlaag van jaloerschheidhevig had verweten dat zij hem verdacht hield dat iiij aan de vrouw van een Engelsch scheepskapitein zijn hof niaakie. Een vijf en vijftig jaar oud gebraad." Dc heer F. een Fransch scheepskapiteinhad ver scheiden zijner vnenden tot een diner genoodigd. Onder de vele geregtendie de kapitein uit verre landen had medegebragtgenoot een reehout de meeste attentie. Dit gebraad dal zoo naar u smaak is sprak de gastheer heeft zijn eigen geschie denis. Het reewaarvan ik nog drie vierels in mijn spijskast heb, werd door een zeer liooge" hand gescholen." Heeft liet iemand uit liet gevolg des Keizers geschoten vroeg een der gasten. Ja. mijne lieerende groot.. Keizer zelfheeft het geschoten en wel in liet jaar 1812. Sedertdien tijd is liet vleesch naar eene methode geconser veerd wier geheim helaasis verloren gegaan. In de vorige maand heeft een dagbla.lle Lilian genaamd te Beit-Kddim in den Libanon liet licht gezien. Dit in de Fransclie en Arabische talen geschreven blad~is de eerste courant, welke in die streek tot dusver verschenen is. Het Ihifjblafl van Z.-ltollaml ca MËatje runti*:i llr. iffijer, tiouvern.-Generaal. Het Datjld. van Zuiilh.. sprekende over een berigt voorkomende in de N. Ubltml. Cl., waai in gezegd wordt, dat de handelingen van den heer Mijer als gouverneur-generaal in Ned. Indië tot nu toe ge tuigen van een liberalen geest zegtdat de heer Mijer het Ministerie en de conservatieve partij heeft gefopten dat het al meer en meer blijkt dal terwijl de conservatieve partij dacht en deuken moest, dat fijne opireding als Minister de zege praal was van de beginselenwaarvoor de lieer Mijer gedurende vele jaren met moed geleden en met taienl gestreden hadde lieer Mijer daaren tegen niets anders op het oog schijnt gehad te hebben dan deu zetel op Buitenzorg en hel veel gemakkelijker heeft gevonden dat doel te bereiken door zyne beginselen los te laten dan door ze le blijven verdedigen. Voorzeker, zegt genoemd blad verder, de «liberalen" hebben het regt te juichen, ofschoon zij, als ceilijkc lieden, dat gedrag be hoorden af le keuren euals eerlijke staatspartij weigeren aldus in hunne bedoelingen gediend te worden. Voorzeker de conservatieven hebben liet regt te treuren, dat uil hun midden dal heklugelijk voorbeeld wordt gegeven. Maar de conservatieve partij reniëert dan ook voortaan den heer}Mijer als een der hunnen en zou dit ook ongetwijfeld doen ten aanzien van bet Ministerie, wanneer oiet vooralsnog de overtuiging vast stond dat bet Mi nisterie niet is complice, maar, even als ieder ia het landdupe van de handigheden van den heer Mijer." Het Dagblad vergist zich sterk inet te zeggen: dat ieder in het land dupe van Mr. Mijer's handigheden is; ten minsteer zijn dan nog wel buitenlieden (zoo toch betitelen Amsterdammers en Hagenaars vele aodere stads- en plattelandsbewoners), die reeds begrepen, direct nadat Mr. Mijer zijne parlementaire speeches had gehoudenwelke aanleiding gaven tot den val van hel vorig Ministerie, dal hy (Mijer) beoogde den troon van Iusuliude, voornamelijk als liet doel om grooter tractementen wat daaraan annex is. maglig le worden. Wie wat dieper dan de groote hoop in Mr. Mijer's levensdoel kon door dringen, hield zich overtuigd, dal hij eigentlijk geen politieke beginselen had of heeft, lly is oiet conservatief, niet liberaal niet groeniaaoscb. Zijn e'e'uig beginsel is: zich seleen. Bovenmatig schran der. weet hij een aantal drijfveeren en hefboomen iu praktijk te brengen om dit zijn beginsel te doen zegevieren. Waarlijk er zijn nog in den lande, die volstrekt niet de dupes zijner handigheden waren cn er zijn zelfs, die gedurende de jongste Mioisteriëele crisis, en dus reeds vóór hij Minister werd, zich als overtuigd hielden, en het zelfs luid zeiden, dat hij zich enkel op den kolonialen Ministerszetel traciite neder te zettenten einde fluks mogelijk door een of aodcrcD coup de cabinet op den troon van Buitenzorg over te springen. Zou het Dagblad zelfs geen voorgevoel van Mr. Mijer's handigheden gehad hebben Zouden Mr. Mijer's conservatieve vrienden die destijds niet reeds vermoed hebben Gewis er zijn die zich ia de hnogere politiek omwentelen, doch die ziende, blind zijn willen. Maar er z,jn mededie zelf niet gelooven wat hun eigen mond zegt. Ook wil men soms elkanders dupe zijn. als men elkander noodig heeft. En levert Mr .Mijer's tegenwoordig manoeuvreren op Java niet het sprekendst bewijs van zijne schran derheid om zich zoo lang mogelijk aldaar staande tc honden, onverschillig door welke politieke mid delen Meent het Dagblad dat het thans eerst ontwaart hoe Mr. Mijer de conservatieve pany foptedan is hel al zeer naif. Er zijn boeren in het Eemdalin de Veluwe en hooger op, die cansch zóó naïf niet waren. Er zijn buitenlieden (zeg ook: boeren) die al sedert langen tij I begrepen dat by die partij en tevens alle partijen fopte, en nog erger zou foppen! De Arnhemsche Ct. zegt: «in 1843 was Mr. Mijer te Batavia de leider van dc liberale beweging in Nederland teruggekeerd, liet hy zich spoedig kennen als de steunpilaar der conservatieve koloniale poli tiek. Dit hlceft hij tot (lees: en met) 1366. Toen keerde hij naar Java terug en daar wordt hij weder plotseling liberaal althans volgens hetgeen men van hem schrijft. De heer Mijir schijnt de conservatieve beginselen als een overjas in dit koude klimaat tc hebben a iingetrokken en nu hij weder in het warme Indië is, heeft hy zyn overjas aan deu kapstok gehangen, lot groote verbazing van hen, die de vacht voor de huid hielden." Dc Arnhemsche Courant zegt in deze vogelvlug- tige schels veel, maar niet alles, want liet waarom van Mr. Mijer's handelingen schijnt zij te ignoreren, of le willen ignoreren. Hij gebruikt conservatieven, groenianen cn libe ralen waar cn ten tijde hij ze voor zyn levensdoel zich zeioen, behoeft, lly gaai ook doorvoor vroom, maar vertoont zich ook zóó enkel omdat hy iu zijn kiesdistrict de vroomen noodig had om voor de Tweede Kamer le worden gekozeu en herkozen. Hel is echter onbegrypelyk dat het Dagblad en de Arnhcinsche Courant eerst nu Mr. Mijer goed beginnen te kennenwaul zij hadden hein al lang gekend moeten hebben. rolltickc Revue* Volgens een brief uil Hamburg aan de XVcencr Prcssezal deze vrjjc stad weldra bet lot van Frankfort a/M. deelcu eu by Pruisscn ingelijfd worden. Het groote bezwaar tegen deze inlijving ligt in dc openbare schuld. De Senaat verlangt dat Pniissen het gchccle bedrag vau de Hatnburgsche schuld overneinc. doch liet kabinet van Berlyu wil dal zij slcdelykc schuld blyvc. Aan den bur-

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1