AMERSFOORTSCHE COUR A JS 1465. van DINGS DAG 2J Mei J867. Dit Blad verschijnt dei Ding,dag, en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Var» Advcrtentiën, I tot 6 rebels 60 Cents, elke regel legale Ad verten tiën per regel iSCents. behalve het Zegelregl. - dfx. nummer, ƒ0.10. Dub',. nam ners/0.13. - Brieven franc». - Bestellingen bij den Uiig. A. te Amersloort, Bureau Amersfoort,ckt Courant. Langstraat. Wijk F. V>. 43. over dn Oil le Visch.n.rkl, son mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directei KENNISGEVING. P« BURGEMEESTER va» AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingcxctcncn drzer gemeente dat dc door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde kohieren N". 10 en II van de personele belnMtliig over liet dienstjaar IH0"/,, aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij dc «et bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op dc daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te AaEitsvoonTden 16 Mei 1867. De Hurgeincestcr voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT20 Mei 1807. Van ofliciëcle zijde is ons de opuaine van liet volgende beleefdelijk verzocht «Naar ir.en verneemt, kunnen Gedeputeerde Staten van Groningenvolgens besluit der Stateu dier provincie, vergunning verleeneu tot in-- en doonoer vau hooi en slroo van builen de provincie uitsluitend gebezigd tot liet inpakken vari koop mansgoederen onder zoodanige voorwaarden, als zij noodig oordeelen." Omier de advertenliön van het Ulr. Dagbl. bevindt zich de volgende Waarschuwing. Den belanghebbenden wordt by deze herinnerd, dal invoer van vee over de lijn van afsluiting, tol wering van de verspreiding der veepest, loopende door de provincie Utrecht, is verboden err dat er geen gelegenheid bestaatom het aangevoerde vee in de nabylieid van de lyn op le stallen of ter weide te brengen, terwijl de aanvoer of door voer in verschillende gemeenten is verboden. De aanvoerders of vervoerders stellen zich bloot aan onkosten boeten cu regterlijke vervolgingen. Utrecht, den 18. Mei 1867. Ue Commissaris des Konings in de provincie Uirechl, VAN DOORN. Ingevolge achtelstaande advertentie van de Directie der Nederlandsche Dank heeft zy eene bedui dende uitbreiding aan haat Correspondentschap te Amersfoort gegeven, waardoor deze stad in dal opzigl met grootere handelsteden wordt gelijk gesteld en waarmede de handel alhier grnutelijks wordt geriefd. Met hetgeen meer speciaal tol hel bankwezen behoort en hierachter is aangeduidgeniet nu ook het publiek het gemak dat het ten kantore van den lieer Mering naar verkiezing geld voor bankbiljetten eu bankbiljetten voor geld kau inwisselen euz. enz., iets waarvoor men lot nu toe van den eeu tot den ander moest loopen en niet altyd slaagde oin te bekomen wat men ooodig had. Amersfoort zal dan ook nu in de voordeelen, die de Ned. Rank aan den handel in het algemeen bewyst kunnen deelen. In dc zitting der Tweede Kamer is de alge- rneene discussie over de scliultery wel afgeloopen. Eeu amendement van den heer Stieltjes om in «vredestijd vier en iu oorlogstijd acht van de 100 der mannelijke bevolking schiitterpliglig te maken, in plaats van drie eu zes zoo als iu het Ontwerp wordt voorgesteld is verworpen inet 43 tegen 11 stemmen. Aangenomen is een amendement van den lieer van Ueldeuom by de percentsgewijze berekening de garuizoensbevolking al le trekken. Het beginsel der plaatsvervangingook in oor logstijd is gehandhaafd door de aanneming vau artikel 6. Men leest in de Groninger Courant liet is de Minister van Koloniën niet alleen die aan de ulira-conservaticveii mishaagtook de nieuwe Gouverneur-Generaal valt hun tegen. De heer Mijer schijnt eerst in Indiö tot het regte hesél gekomen te zijndat daar met de beginselen die hij hier le lande als lid der kamer verkoudigd heeftniet te regeren valt en dat zijne positie als Gouverneur-Generaal onhoudbaar lijn zou wanneer hjj ging reageren op de politiek zyns voorgangers. Maar dit is het juistwat de ultra conservatieven van hein verwacht hadden, en zij willen niet hegrypcu. d.n, wie ook van hen Gouverneur-Generaal ware. deze niet anders zou kunnen haudeleti dan de heer Mijer. Rovciidieu wat vorderen de ultra-conservatieven De terug roeping van den heer Mijer Zy zeiven hehbeu toen de too\ie~Keuclirnius aan de orde was, be weerd dat de benoeming van den heer Mijer niet vernietigd koude worden. Indien dal toen uict mogelijk was, fi» is het dat nog veel minder nu de Gouverneur-Generaal zyn liooge positie aanvaard heeft. Intusschen kan inen zich de ontevredenheid der ultra-conservatieven over de wijze waarop de heer Mijer Indiö schijnt te willen besturenge makkelijk begrijpenwanneer men zich slechts de redevoeringen herinnert van de heoren van Foreest en llnrtscnwaarin de eischen ontwikkeld werden, die de ultra-conservatieven ,aan hetbestuur over Indiö stellen. De slager te Harlingen, die onlangs de be ruchte biefstuk leverde, waarvan ieder weet te gewagengaat die gemeente met der woon verlaten. Men meldt uit Hoorn van 17 Mei: Onze gemeente beeft besloten eene hoogere bur gerschool rnel 4 of 5jarige cursus op te rigten, en ontvangt daarvoor jaarlyks een Rijkssubsidie van ƒ6000. Opmerkelijk is bet hoe sommige ge meenten door het Ministerie Thorhecke bjj de oprigting van hoogere burgerscholen bevoorregl werden onze gemeente is klein en geenszins be middeld en zy krygt maar 6000. en moet oog aanzienlijke sommen voor de oprigting der gebou wen het doen van aankoopen enz. bestedendc gemeente Maastricht is eene der groote gemeenten van het Rijk is rykwant ze besteedt sedert jaren tonneo gouds tot verfraaijing der stadde hoogere burgerschool is gevestigd in de vroegere Rijksgebouwen van bet Koninklijk Athenaeum, heeft er alle kabinetten, bibliotheken enz. enz., en behoeft derhalve bijoa niets er voor aan te schallenen niettegenstaande ze onder alle opzigten zoo bevoor deeld is, bekomt ze een Rijkssubsidie van 10,000 voor die school en f 7000 voor de Latijnsche. Waarom dat privilegie? De vermoedelijke dader van den moordaan slag op den notaris L. A. Ghyin te Hengelo in een klompenmaker te Keijenbergonder Hengelo. IIis iu tegenwoordigheid van het geregt gecoo- fronteerd met den notaris, wiens toestand gelukkig thans buiten gevaar is, en de dienstmeid, die nog niet kan spreken, doch die, naar men zegt, op eene lei heeft geschreven dat hy de ilader was. Ook haar meester heeft den gearresteerde als zoo danig herkend. Deze laatste bljjft alles ontkennen, en zegt met een dom gezigtdat hy niet begrypen kun wat men eigenlyk van hem hebben wil. liet Neue Fremdenblatt" te Weenen geeft de volgende karakteristieke beschrijving van de hervormingdoor IVuissen aan Duilschland opge legd «Wat Pruissen van Duilschland maakt, is geen aangename woonplaats, maar een groote vesting, een omzaggelyk drilveld. De constitutie is slechts eene militaire cooventie het volk telt voor niets, op zijn hoogst bestaat het alleen uit leveranciers en dokiers voor het leger; de soldaat is alles en de Prinsen van deo Bondsraad worden alleen als onderolllcieren in een krijgsraad beschouwd." Uit Heidelberg schrijft men De heer Gustaf Struve, hoofd van den Baden- dcnschen opstand in 1848, ligt een tip van den sluyer op, die de nieuwe oorlogsmachine, de Kogclpomp" genaamd, bedekt. Hij heeft nu in den üeobaebter" van Stuiigardt, een brief ge- plaatst vol van de vreesselykste beloften van vernietigingen. Ily zegt Onder allen die met dit werktuig hekend zyn, gaat maar één stem op cn die is. dat zyn uitwerking allerverschrikkelijkst is. In Amerika echter heeft niemand de verantwoordelijkheid op zich durven nemenhet hy een worstelstrijd tusschen broeders" in te voeren. De constructie en beweegkracht zijn het geheim van den uitvinder. Alles, wat men ziet, is een ijzeren schotel, die de kogels ontvangt en een huis, die ze met de snelheid van den bliksem ontlaadt. liet zigtbure toestel is een hefboomdie met dc baudof stoom bewerkt wordt, naar gelang van de zwaarte der projectielen. De heer Struve heelt de machine op beiderlei manieren zien werkenzij school kogels van 2 pond. 8 p. en 12 p. niet 60 in een minuut, zooals inen zeidemaar .300. De stroom kogels kan alleen hij een waterstraal int een brand- spruit vergeleken worden. Uit werktuig levert bo vendien nog andere voordeelen ophet loopt niet achteruituien hoort geen geraas men ziel geen rook. De loop wordt niet heelzelfs wanneer men met glocijende kogels schiet. De machine wordt uooit vuil en werkt onafgebroken door. De draag wijdte hangt van de beweegkracht af. ik heb haar, zegt de heer Struvekogels over den Hudson zien werpen, ter plaatste waar de rivier 30 minuten breed is toen acht man den hefboom liandleerdcn. De heer Strove verzekerde my dat bij kogels 40 minuten ver kon werpen." llierby vergeleken zijn onze tegenwoordige getrok ken kanonnen niet veel meer dan propjesschieters. Een Fransch Blad, dat niet meèsprcckl over de Luzemburgsche kwestie, vertelt, dal Purtysche damesdie gcene moojje ooren hebben die ver bergen onder het haar cn daarop nagemaakte kleine lieve ooren vasthechten. Menig liefhebbend echtgenoot .stond verwonderd. Die zwart haar heeft, bestrooit liet met goud poeder die rood dito of iets uit deu ruojjeu heeftmet muurzwurt. Paryzenaar behoeft dus ^bji De zijne vrouw te zeggea ik zal u ooren 1 Ook verwen zich de liefste Parjjscbe meisjes koperkleurig, ten einde erlndiscb uil te zien, dat intéressant heet. Echter in de huishouding doen zij niets. roïüieke llevnc. De groote rebel Jefferson Davis wordt losgelaten en van straf verschoond. Waarljjk eene parodie op de menschelijke geregligheid want de kleine rebellen werden gefusilleerd of opgebaogeo. Millioenen menschenlevens werden opgeofferd voor den strjjd der rebellie waarvan hy hel hoofd was, maar sijn leven wordt gespaard! En tóch, het is een feit, inet onverdelgbaar schrift in de jaarboeken van deo Ainerikaanschen burgeroorlog gegrift, dat door den beul Heinrieh Wirts voorbedachtsl(jkzoo niet op lastgeviog, dan toch met toezien van den hem waardigeo president Jefferson Davis25000 krygsgevaogea soldaten der Unie van honger eo dorst stierven alleen te Andersonvillealwaar Wirtz door hem tol kommandant over die krijgsgevangenen was be noemd eo fungeerde. lo dc maand Augustus 1366 klom bet getal gevangenen lot 36000 mandie steeds onder den blooten hemel moesten kamperen, in eene slechts 500 schreden lange en even breede boschvlakte, rondom in eene sterke planken beiaing besloten. Als mieren ineengedrongen, blootgesteld aan alle ooaangenaatnhedea van hel weder en den in vloed der door massa's uitwerpselen verpesten dampkring, hierbij nog de verschrikkingen van den knagenden booger geleek deze rui in te een levend kerkhof. By de afgrijselijke tooneelen van den honger, die velen lot razerujj, zinneloosheid, tot zelfmoord dreef, paarde zich nog de woede der besmettelijke ziekten en van het ongedierte. De tanden vielen uit den mond. de uiterste leden verrotten, op bet geheele ligchaam ontstonden ettergezwellen, waarin duimdik de maden krioelden. Velen werden geheel door het ongedierte opgevreten. Vijf en Twintig Duizend menschen stierven aldus. De toestandwaarin zichbij hunne bevrijding door de troepen der Uniedegenen bevonden, die nog overgebleven waren, kan geene pen beschreven. Eene ellendige voldoening had de beleedigde menschheid door den dood van Wirtidie op 10 Nov. 1866, door den scherpregler der Onieden duizendmaal verdienden dood ontving. Mdar Jefferson Davis, die hem aanstelde, zyne .duivelachtige wreedheid toezagzoo al geen last daartoe gaf, zal ongestraft zich mogen verwijderen, misschien nog wel beladen met rijkdommen eo wclligt ziet men hem eerlang in Engelaud ver schijnen. om door de Britten by inaaltyden en optogten te worden bewierookt I Als republikeinen zóó straffen, dan geve de republiek maar vrijbrieveu voor moordenaars uit. Dat zou gemakkelijker zijn dan procesvormen. liet vrylaten van den cx-presidcnt der ez-Zulder- confederatie in de Vereenigde Stulen van Amerika, tegen borgtogtstaat gelijk met liet geheel laten varen der beschuldiging tegen liern iogebragt waarmor hij twee jaren gevangenisstraf onderging xouder veroordeeling. liet Umeorgaan tc Londen zegt hierover dat de Vereenigde Staten op nieuw eene grootmoedigheid en vergevensgezindheid ge- tooud hebbenwaaraan do oude wereld een voor beeld nemen kan. Ook is de handelwijze met den beer Davis een voorbeeld van politieke wijsheid, daar hel Ier dood brengen van Jefferson Davis een bitteren en gevaarlijken indruk had kunnen nalaten, terwyl hy nu, in de schaduw van een stil leven teruggezondenspoedig vurgeten zal zyn. Reeds (zegt het blad verder) begon de wereld hem uil het geheugen le verliezen en inen kan zich naauwelyks verbeelden dal Jefferson Davis drie jaren geleden de held en de afgod van een groot gedeelte der Engelsche maatschappij was." Het orgaan der Unie schynt liet onmogelijk te achteu dat dit zich herbalen kan en beschouwt den es-president als den speelhal zjjoer party en niei als de leidsman der rebellie. Uit Madrid komen weer berigtrn van nieuwe arrestaliön Omstreeks 100 persooeu, verdacht van progressistische gevoelens, zyn gevangengenomen, terwyl de gouverneurs in de provinciëo bevel bchhen ontvangen de strengste surveillance uil te oefenen en men weet wat dit laatste onder het tegenwoordige kabinet beteekent. Verder wordt uit Madrid berigtdat aldaar weer 20.000 exemplaren van een dagblad heimclyk ver spreid zyn een bewijsdat de strengste surveil lance niet by magie is den uitgever en de personen die aan dat blad werkzaam zyn op bet spoor te komen of de drukkery te ontdekken. Aan de Ito-

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1