•42 «467. AMERSFOORTSCHE C OURAN Tim DINGS DAG 4 Juni/ dS67. y* J ft*». A Dit Blad vcrtchijntde» üingsdugsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is f 1.50 in ile 3 maanden. V.sis .V lvertcnlicn, 1 tot G rebels CO Centi legale Ad verten lien per regel 15 Cents, behalve het Zegel r egt. - Aft. nuiwneps ƒ0.10. DM. wm nsrr/O.Ij. Brieven ft te Amersfoort, Bureau dinersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk P. V. «3, over de Ou le Visuli uirkt. r.oo utede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearcnffl elke regel meerde^lOCent* i. Bestellingen bij den Uiig. A. It'. vin dj KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dal het door den heer Commissaris des Rollings in deze provincie executoir verklaard kohier van het l'atcnlrcgt over liet 4e. kwartaal van bet dienstjaar aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op dn daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden I. Junij 1867. Ve B urge meester voornoemd A. G. WIJKKS. I)B BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van AtlMSFOOIlT Doen te weten dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt worden de eigenaars daarvan verpligt zijn de straal vóór. achter en terzijde van die gebouwen of erven ui t— tewicden of te doen uitwieden zoodal de straat op Dingsdag den II. Junij aanslaande, des namiddags ten 3 ure behoorlijk gezuiverd is op straffe bij het regle ment bepaald. Amersfoortden 3. Junij 18G7 /iurgemcestcr en Wethouders voornoemd De Rutgemeeslcr De Secretaris. A. G. W1JERS. W. i,. SCIIEI.TUS. AMERSFOORT, 3 Juuij 1867. Ten kantore van Mr. J. van der Leeuw, Se cretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen Ier linage, dagelijks van des mofgens 1) tut 12 ure: 1 Verslag van den toestand dor gemeente Amersfoort en verslagen der plaatselijke schoolcommissieopenbare gezondheids-com missie en van het burgerlijk armbestuur over liet jaar I860. 2°. Staten van de in- uil- en doorgevoerde voornaamste handels-artikelen gedurende de maand Maart 18'!7. 3". Verzameling van Konsulairc en andere be- rigten en verslagen over nijverheid handel en scheepvaartdeel lzesde allcvcring. Naar men ons mededeelt, zal op Vrijdag 7 Junij e. k. des namiddags te halfvijfin de onlangs alhier gestichte synagoge eene nieuwe wetsrol plegtig worden ingewijd, zullende door het zangkoor expres- selijk voor du feest vei vaardigde gezangen worden voorgedragen, liet kerkgebouw zal alsdan toepas selijk en prachtig versierd zijn. In de eerste helft van Augustus wordt bij Zeist eert artillerie- en mincurskamp ingerigtdat tot begin van September zul bezet zijn. Uil Utrecht en Amersfoort riemen daaraan deel 4 malen 's weeks 4 veld battel (jenterwijl 2 batterijen rijdende artil lerie uil Arniiem, die te Amersfoort worden gestation- neerdmede 4 malen 's weeks aan de oefeningen deelnemen. De batterijen der veld-arlillerie in liet kamp zullen bestaan uit 16. die der rijdende artillerie uit 8 getrokken 4 kanonnen. In de vergadering van aandeelhouders der Nedcrl. Centraal-Spoorweg-MaalschappijVrijdag j.l. in het gebouw der maatschappij Tot Nut van 'l Algemeen te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer E. W. Cramerusgehouden waren vertegenwoordigd 8012 aaudeelenuitbrengende 158 stemmen. Hel door den algemceneu secretaris den heer Mr. David J. C. van Lenriepuilgebragt verslag, benevens de balans over liet jaar 1866 werden met algcmeene stemmen goedgekeurd. De commissie uit de obligaliehonJers krachlens art. 30 der statuten in de vergadering tegenwoordig, bragt bij monde van haren vooizitter. den heer Mr. L. 11. Kuhn een belangrijk en uitvoerig versla* uit van haar onderzoek van de balans eu de daartoe beboerende bescheiden. Reide verslagen zullen te Amsterdam worden gedrukt en verkrijghaar gesteld. De heer Cramerusdie volgens den bestaanden rooster moest aftreden, werd herkozen, en op voordragl van den Raad van Administratie zullen de vacatures, outstaan door bet overlijden van den lieer R. Parent en liet bedanken van de heeren Litnnandcr de NieuwenhoveF. II. Dunge en C. D. vart der Vliet, vuorloopig onvervuld worden gelaten. Vrijdag nacht wilde de landbouwer v. O. te Benschop tevens wethouder dier gemeente vee vervoeren over de lijn tot wering der runderpest. Hij werd door de aldaar gestatiouneerde militairen, die met de bewaking der lijn zijn belastaange maand van zijn voornemen afteJen doelt hit-raap geen gehoor gevendelosten zij op Item hunne geweren met het gevolg dat hij door twee kogels getreiL-nncderzceg eu later aan zijue wouden overleed. Woensdag jl. stond voor de regtbank te Assen een kolonist van Veenhuizen te regtwegens diefstal van een jas, ten nadeelc van een der beambten. Na door den president ondervraagd te zijn cn het misdrijf op eene hoogst brutale wijze tc hebben bekend wierp bijbij het weder plaats nemen op de bank zulke dreigende blikken op den be stolene, als of hij op het punt stond tot dadelijk heden over lo gaan. Op een wenk van den ollicier plaatsten zich terstond een paar rijksveldwachters naast den beklaagde, die evenwel bij het vertrek uit de zaal wederom tegen den boog bcjaaruen beambte de houding aannam van iemand, die zoo een moordaanslag wil plegen. Tot de deur genaderd keerde het gevaarlijk sujet nogmaals terug tot voor de regters verzoekende dat hij in 't vervolg huiten aanraking met deo bestolen be ambte mogt blijven daar hij andcis zich aan dezen zoo zou vergrijpendal daarom nog het schavot voor hem moest worden opgerigt. Rij visitatie is gebleken, dat de beklaagde het lemmet van een mes bij zich had verborgen, om, volgens zijne opgave, dien beambte daarmede te hebben kunnen treilen. Ilij is terstond tot 2 jarea gevan genisstraf veroordeeld en alzoo vooreerst onscha delijk gemaakt. Rijna twaalf millioenen zijn er bcs'.sed ge worden om 'l Haarlemmermeer in een slijkerig moeras te veranderen dat zich onmiddellijk inet een digt planlenkleed bedekte cn terstond reeds aantoonde, welk een groeikracht en b-on van welvaart in dien bodem was weggelegd, liet werd besteed als volgt liet ryk heeft uitgegeven. f 9.201.344 Vcrloopcn rente3.500.000 /12.701,344 Aan baten van bet'Rijk genoten 1.081,344 En dus uitgegevenf 11.620,003 De opbrengst der verkochte gronden is geweest.7.972 400 Aan rijkseigendommen rekent men dat nog voorhanden is80000 Aan 'l Rijk heeft dus meer gekost 3 560,000 Den zestienden Augustus 1853 werden de eerste gronden aan de ontginners overgegeven; tot in Julij 185.5 besteedden deze ruim acht en een half in111ioen orn eigenaren te worden van den grond minstens een paarmillioen zijn uitgegeven om den eersten oogst le verkrijgen nog een paar millioeo aan woningen besteed gerust mag men aannemen, dal er minstens anderhalf rnilliocn aait loopend kapitaal gevestigd is geworden en vierdehalf mil- lioen heeft, zooals wij zagen het droogmaken meer gekost dan de verkoopsom heeft opgeleverd n.l. 10800 bunders zijn verkocht voor. f 7,972,400 Tien ten honderd onkosten bij den verkoop797,240 Zwartmaken en greppelen 2 000 000 (lebouwen2,000.000 Loopend kapitaal1,500.000 Koslcu door 'l Rijk besleed. 2.560.000 7ÏT829704Ö i zoodat men ten slotte rekenen kan dat de natie j achttien millioen heeft uitgegeven om het Haarlem- i mermeer in dien toestand te brengen waarin het I zich tegenwoordig bevindt. Is hei droogmaken, op zich zelf, reeds een hoogst merkwaardig voorbeeld van de veranderingen die de Nederlander aan zijnen bodem heeft doen ondergaan zoo moeten wy vooral ook niet vergeten dat het dc geestkracht en ondernemingsgeest vau bijzondere personen zijn geweest, welke, in drie jaren tijds, veertien mil lioen hebben uitgegeven ten einde zeventien duizend bunders slikken in bouw- en weiland te herscheppen waarop reeds eene bevolking van vijf duizend zielen gevestigd is. Te Ne u Bitckow, in Mecklenburg, stierf den 12 Mei een man in deu langdradigen ouderdom van 116 jaren. Hul aantal nieuwe gevallen van veeziekte alleen te Londen, gedurende de week van 18 tot 2.5 Meibedroeg 84. De afrekening der weddingschappen op den Derbydag is zeer naar wensch afgeloopen en zekere markies wiens verlies op 50 duizend pd. si. geschat wordt, was de eerste om te betalen. De heei Chapplin (eigenaar van Hermit), zijn vriend kapt. Mtichell eu sir Frederick Johnson, hebben, naar men leest, te zamen 250 duizend pd. st. (of 3 millioen guldens Hollandse!)) onlvaugeu. Waar men ook in ons land komt, oteral staat men verbaasd over het groot aantal kroegen cn tapperijen eti vraagt men zich oiiwillekeurig af hoe allen hunne bezoekers kunnen hebben. Slaat men echter een blik op de vei bazende hoeveelheid sterkeu drank, die jaarlijks in ous landje verbruikt wordt, dm verklaart zich dit eu men vraagt zelfs nog waar blijft het Dat menig meuschenvricnd hij het toenemend gebruik van sterken drank, ondanks matigheids genootschappen cn al wal overigens daartegen gedaan wordt, moedeloos wordt en verlegen zjjne blikken vragend laat roadgaan is waarlijk geen wonder. Elk middel daarom dat zich voordoet om dezen vijand van ons volkjeven te bestrijden en de kroegeu tegen te werkeninoet ieder wel denkende welkom zijn. In het laatste jaarlijkse!) verslag der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wordt met lof melding gemaakt van eenige departementen die met hunne volksbibliotheken eene zoogenaamde leeskamer ver bonden hebben, waarde bandwerks- of ambachtsman rustig kan gaan zitten lezenwat hem te huis dikwijls niet mogelijk is. Dit deed bij steller dezes de vraag ontstaan, of liet niet mogelijk zou zijn den minderen man uit de kroeg le houden en naar eene plaats te lokken, waar lui gelegenheid moest hebben eenige dag bladen tijd- en volksschriften te lezen onder het desverkiezende gebruik tan eenige onschuldige verversching. Zij, die naar de kroeg gaan om deo drank zou men niet trekken. Maar velen gaan ook derwaarts oin bij het gezelschap te zynwat nieuws te hooren den tijd te passeren met eenig spel of. al is liet slechts om een minder aangenaam te huis onlvluglen. en komen zoo door voorbeeld en gewoonte aan den drankof verteren althans veel meer dan hun voegt. Zoude aan deze eene plaats niet welkom zyu, waar zij in een fatsoenlijk behoorlijk verlicht en verwarmd vertrek gelegenheid vonden de courant te kunnen lezen, eenig tijdschrift in te zien of een of ander volksgeschrift te lezen of ook wel eenig leerrijk en onkostbaar spel te spelen f Daarbij moest iemand tegenwoordig zijn om de min bedreven lezers te regt te helpen of hen nu cn dan desbegeerende iets voor te lezen of te ver klaren, want men maakt zich over het algemeen nog veel te hoog denkbeeld van de verstandelijke omwikkeling van den minderen man. Weinigen zijn nog in staat eenige courant of eenig tijdschrift met kennis des onderscheids te lezen. Hun gebrek aan algemeene kennisvooral wal aardrijkskunde en geschiedenis betreftdoet velen er weinig van begrijpen, terwijl ook het toenemend gebruik van vreemde cn basterdwoorden zulks nog bemoeijelijku Eenige goede wandkaarten en een schoolbord zouden daarbij goede dienst kunnen doen. Maar vooral zou het voorlezen van veel belang zijn want men hoore hendie men hier op het oog heeft, slechts lezen om zeker te lijn, dat zij er, niets vaa begrijpen, laat staan gevoelen. Dit voorstel voor verdere uitbreiding vat baar zou aanvankelijk met de hulp van eenige mcnschenvrienden (misschien zou het Amersfoort- sclie Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ook iets willen doen) beproefd kunnen worden en het is oin daarop de aandacht te vestigendit hel hier eeue plaats vindt. Folitickc Rcvnc. Zaturdag namiddag is de Keizer van Rusland met de beide Grootvorsten te Darijs aangekomen Zij werden door Keizer Napoleon en de Ministers ontvangen. De beide Keizers hebben elkander de band ge drukt. De 'weg die de stoet nam van het station des spoor- wegs naar de Tuilerienwas zoodanig gekozen dat de boulevard de Sëbastopol werd vermeden. Wel is daardoor een omweg gemaakt, maar in de politiek zijn omwegen, als van zelf natuurlijke wegen. Volgens een telegram uit New-York vau eergister. 1 Junij, wordt het berigtdal Keizer Maximiliaau eu zijne ollicieren gefusilleerd zyu betes'igd. Zijn het berigt en de bevestiging daarvan niet abusief, dan z;.i misschieu door Juarez voorgewend worden dat de fusillade abusief is geschied. De Wallacliyers hebben nog eens te meer ge loond van welk vuig ras zij zijn en hoe weinig zij de vrijheid en onafhankelijkheid verdienen, diezy onder bescherming vau Frankrijk en Engeland eenige jaren geleden zijn deelachtig geworden. De vervolging van Israëlieten in een zoogenaamd Chris tenland in liet jaar 1867 is een van die verscijo- selen welke wij verklaren niet te begrypen eo de Minister Bratiano op wiens bevel zjj geschiedde inoet in de geschiedenis gebrandmerkt worden als de Nero der 19e eeuw. Wij lezen datdoor de tusscbenkomst van den Franschen Consul te Bucharest, Prins Karei die vervolging heeft doeu stakenmaar is het geea schande, dat een llohenzollern de Fransche be- veleu daartoe moet afwacliteu en zelf zoo weinig begrip van zyn pligt heeft, dat hij niet weet dat al zijne onderdanen dezelfde regten hebben en gelijkelijk onder zjjnc bescherming staan Er zal eerstdaags een militaire zendiug uit Parijs naar

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1