AMERSFOORTSCHE COURAIV^ M 1470. Fan Y R IJ I) A G J4 Juni) dS67, -V Dit Blad vertchijntdes Dingtdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. - Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCeota legale Aó verten tien per regel 15 Cents, behalve het Zegelregl. Aft. nummert f0.10. Dabb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. H. ran Cite ff', te AmersfoortBureau Amertfoorltcke Courant, Langstraat, Wijk F, N". 43, over de Oude Viscbinarkt, soo mede bij alle Boekbandelaren en Post-Directearen in het Bijk. AMERSFOORT. 13 Junij 1867. Gister heeft de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van drie woonhuizen aan den ouden Soesterstraatweg voor de Bouwvereeniging te Amers foort. Er wareu negen inschrijvingsbiljetten. De hoogste inschrijving was f38,800; de laagste inschrij ving f30.tOO. Eo is liet werk heden gegund aan den lieer J. C. va» EijbergenMr. timmerman alhier voor 20.040. Naar men verneemtzal de verloting van landbouwwerktuigen der Afdeeling Amersfoort, van het Genootschap van Landbouw en Kruid kunde plaats hebben op Zaturdag 22% Junij e.k. en de tentoonstelling dier voorwerpen op Vrijdag en Zaturdag 21 en 22 Junij 1867. De Tweede Kamer heeft wet algemeene stemmen besloten tot nadere overweging van het voorstel de Hrauw't welk herziening vraagt van de wet op het lager onderwys, Door den raad van toczigt op de spoorweg diensten is aan den Minister van Oinueulandsche Zaken medegedeeld, dat de vermoedelijke oorzaken van het ongeval den 30 Mei jl. voorgekomen op den Rijnspoorweg, bij Utrecht, niet met genoeg zame zekerheid opgegeven kunnen wordenen dal bij den Raad geene redenen bestaan om terug te komen op hetgeeu door hem in zijn laatst drie* maandelijksch verslag gemeld is. dat namelijk voor een goed onderhoud van den Rijnspoorweg en van alle daartoe hehooren ie werken en gebouwen op zeer beviedigende wijze zorg wordt gedragen. De examens Ier verkrijging van acten van bekwaamheid voor het geven vau middelbaar on derwijs zyn thans geëindigd. De uitslag daarvan was, dat van de 109 examens 61 als voldoende zjjn beschouwd en dal derhalve even zoo veel acten zijn uitgereikt. De toevloed van jongelingen bij het instructie- bataljou te Kampen blijft steeds groot. Tegen 23, die naar de regementeu vertrokken zijnwerden in de vorige week weder een 48tal aangenomen. De gansche sterkte van hel bataljon bedraagt thans ruim 700 man. Men meldt uit Weesp van 11 Junij. Gisteren avond omstreeks ten half zeven ure ontstond alhier brand in de droogkainer van iiet sigareomag-izijn. behoorende tol de tabaks- en sigarenfabriek der firma l'ieler I'eelen en Zoon. De brand nam zoo spoedig de overhand, dat er aan het behoud van het gebouwwaarin die ontstond niet te denken viel. Ongelukkig was dit gebouw ten noorden belendende aan eene bezemmakerij en slechts door eene zeer riaauwe snijding daarvan verwjj.lerd. iu welke snij ding een klein raam van de bezemmakerij uitkwam. Door dit raam werd het vuur onmiddellijk mede gedeeld aan de eerste verdiepiug der bezemmakerij, welke vul heide lag In zeer korten tyd klommen de vlammen naar de honger liggende verdiepingen, waar zij gedurig voedsel vonden in de heide en het ryshout, waarmede de zoliers waren opgevuld. Gelijktijdig sloegen zij dan ook aan alle zijden het dak uilen daar de voormelde zolders ook liepen over hel naast aangrenzende huisdoor een vee houder bewoond, werd ook dit aangetast. De voor melde drie huizen zijn dan ook geheel uitgebrand. Door de werking van vijf spuiten is men gelukkig genoeg geweest den verderen voortgang tan den brand te sluiten.Omstreeks half tien ure was men den brand meesterofschoon de spuiten nog tot in den nacht en twee daarvan den geheeten nacht door werkzaam bleven. De gebouwen waren allen, de goederen voor bet nieerendeeltegen brand schade verzekerd. Een groot geluk was het dat de wind stil» en die er nog woei west was, anders was hel ongeluk niet te berekeneu geweest. De handel in aardbeziën is te Breda zoo groot als in geene jaren hel geval is geweest. Deze daar xoo menigvuldig groeijendc vrucht is zoo overvloedig, dat meo die hoogst waarschjjnlyk voor 3 a 4 centen de Ned. kan zal kunnen koopen. De Parysscbe dagbladeo en correspoDdenliën bevatten uitvoerige verhalen van het gebeurde op jl. Donderdag bij den ingang van bet Dois de Bou logne. Hoe groot het aantal der bijzonderheden ook zjjin die verhalen voorkomendekunnen wij de meeste onvermeld laten daar de mcdedceling daar van slecbts een herhaling zou wezen van hetgeen in de telegrafische berigten reeds ter kennis van alle lezers is gebragt. Het een en ander nogtans, lot dus verre oog niet bekendlaten wjj bier volgen De dame, die door een der kogels van de pistool des moordenaars aan den slaap van het hoold ge troffen werd, is mevrouw Laborieechtgenoot van een lid van den algemeenea raad van het Tarn- departement. Pas was het schot gcvalien of keizer Napoleon bemerkende dat niemand in bet rijtuig gekwetst was, reikte den czar de hand en zeide met bewonderenswaardige koelbloedigheid tot hem: «Sire, uu is bet als waren zy tezameo in het vuur geweest," De czar antwoordde: De Voorzienigheid heeft ons lol in handen." De czar, dieookzjjne tegenwoordigheid van geest niet verloor, werd doods bleek toen hij op de uniform van een zijner zonen een bloedstraal zag; dit bloed was gesprongen uit hel door den kogel doorboorde oog van het paard van den heer Raimbauxwelk dier dien avond stierf. Aan genoemden Raimbaux heeft de czar voor een groot deel zijn leven te danken want toen Raimbaux de beweging van Berezowski bemerkte, wist hjj aan zijn paard een andere rigting te geven ten gevolge waarvan de moordpoging mis lukte. Behalve door deo keizer van Rusland, 's avonds op het bal bij den Russischcn gezantwerd bij op de Tuileriën, waar Napoleon hem had doen ontbieden, gedecoreerd. Berezowski vielnadat de pistool gesprongen en daardoor zijne hand zwaar bezeerd was [de duim is afgeschoten], in zwijm en bleef meer dan een halfuur buiten kennis. Bewusteloos werd hij door eenige politie-agenten en burgers van den grond opgenomen in een rijtuig gelegd en naar de prefectuur van politie gevoerd. Behalve voor den prefect van politie en voor den regter van instructie, heeft hjj ook voor den heer von Schultze een Russisch staatsman, die zich onder het gevolg van den czar bevindt een verhoor oodergaao. De kuning tan Pruissen zal ook in een open rijtuig, dat op het rijtuig des keizers volgde. De drie gekroonde hoofden bezochten denzelfdeo avond het bal bij den Russischen gezant, en na het diner op de Tuileriën, vóór het bal eo dus drie of vier uren na den aanslagwandelde de keizer van Rusland door eenigc der voornaamste straten van Parjjs. Op meergenoemd bal werd door keizer Napoleon een toast op keizer Alexander uitgebragtwaarop laatst genoemde antwoordde. Tot den prefect van politie zeide Berezowski Ik dank uwe ageoienwant zonder hen zou ik verscheurd zijn geworden." - De vader van Berezowski is in onmin inel zijneo zoon want deze kan hel hem niet vergeven dat hij zich bij de Russische regering heeft aangesloten. Heeds op den ouderdom van 16 jaar had de mooi- deuaar zich bij de Poolsche opstandelingen gevoegd. In 1865 is hij in België gekomen. Da&gs voor het plegen der misdaad had hij. als Poolsche balling bij de prefectuur van politie een buitengewonen onderstand van dertig francs ontvangen en hiervan besteedde hij negen fr. om de pistool te koopeu. De kogels bad hy zelf vervaardigd. Als een opmerkelijke bijzonderheid wordt nog medegedeeld, dat, toen de czar met Napoleon kort vóór dat het schot viel tien mannen in kielen voorbij reed deze persooen Leve Polen riepen en dat diezelfde lieden dadelijk, nadat het schol vernomen was, met den kreet Leve de Keiscr! naar hel rijtuig snelden waarin de souvereinen gezeten waren. De verwonding van de hand des moordenaars was zoo ernstig, dat men tol de amphutalie van den duim genoodzaakt is geweest. Berezowski vroeg Zaturdag tnorgen of hij de dagbladen lezen mogtdaar bij wilde zien hoe zij hel gebeurde verhaaldendoch men antwoordde hemdat het gevangenis-reglement verbood aan zijn verlangeo te voldoen. Hij was boos hierover, doch moest er io berusten. Woensdag avond be zocht hij een koffijbuis in dc rue des Dames. Batignolles [de Polenwjjk] eu daar onderhield hy zich met een voormaligen kameraad der fabriek van Gouin. Over politiek werd geen woord gesproken. Berezowski was niet zoo opgeruimd als gewoonlijk, en soins zweeg bij als ware hij in gepeius ver zonken; doch zyne houding verried niets, waaruit men zou hebben kunneu vermoedendat hy voor nemens was nog geen 24 uren later ceu vorstenmoord te plegen. De vraag of Berezowski medepligtigen beeft wordt wel ontkennend beantwoorddoch zekerheid ten deze bestaat nog niet. Met betrekking hiertoe leest men in den Pays het volgende: «Een zeldzaam, nog duister voorval gebeurde gisteren in de rue Montmartre. naby deu boulevard. Tegen 2 ure na middernacht hoorde uien om hulp roepen, eu op den kreet moord! moord! kwamen eenige mensclieo aanloopen. Een jong inensch inet bebloede hauJen eo aangexigtsiortte als een ziunelooze uil het Hotel du Tyrol. Dr. M.een geneesheer tegenover het hótel wonende, legde hein het eerste verband en verklaarde dat de wonde vcroor.aakt was doordien de onbekende in een aanval van woede legen de vensterruiten was aangevallen. Hij werd naar den commissaris van politie Loyseau gebragt en zoo goed mogelijk door dezen in verhoor genomen waarbij bleek dat hij Knoll heet21 jaar oud Pool van geboorte, en student in de medicijnen is. Nadat hij zijne woning in de rue St.-Francais had veriaten. had hij uachtverblijf in hel llótel de Tyrol genomen. Politie-agenten vroegen of by de revue bijgewoond en zich digt by deu waterval [de plek waar Berezowski op den czar schooi] be vonden haden zijn antwoord was bevestigend. Toen men daarna hierover ook nog ineer vragen lot hem rigtte, werd by weder door een vlaag van razernij overvallen, en bij riep: ««Ja, de Rus sische grooten hebben mij een millioen gegeven Maar iK zal alles aan deo czar vertellen De ongelukkige is naar eea hospitaal gfcbrag' De Vereenigde Stalen telden een tiental jaren geleden slecbts een leger van 12 000 man, du9 met talrijker dan een Europeescbe staat van den derden rang, toen, bij de optrediog vau Liocoln de burgeroorlog uitbarstte. Geen volk was mioder op eea oorlog bereidbij de Amerikanen was het een beginsel zicb van elke militaire onderneming te onthouden en voor krijgszakeu geenerlei uitgave te doeo. Het kun dit beginsel ook handhaven, daar het door geene naburea werd bedreigd, en van veroveringen kon voor een land, zoo uitgestrekt en vruchtbaar, geen sprake zijn. De bevolking tocb kon tienmaal grooler zijn en nog zou het land aan de behoefte voldoeo. Ook interventies lagen niet op den weg der Vereenigde Staten. Washington bad het hrn ook teregt ontraden in de proclamatie» waarbij hij afscheid nam. Zij warea aan dien raad getrouw gebleven met uilzoadering van de inlijving van ondergeschikt belang van bijna woest liggende grondendie aan Mexico behoordenzooals Texas en Californië. Maar eensklaps barstte de oorlog uit, niet met een buiteolandschen vijaudmaar tusschen de Arnerikaoen zeiven. Hel zuiden kondigde den krijg aan. het zuidea met zijne dappere fiere bevolkiag gehard tegen alle verinoeyenisseagewoon aan paardrijdeu en bet trotseren van wéér en wind verstandig in zijn overlegstoutmoedig in gevaar en dal onder zijne zonen bijna al de officieren telde die op de beroemde school van West-Point waren gevormd. Van beide zijden greep men de wapenen maar in bel zuiden was men veel beter voorbereid dan in hel noorden, want sinds lang was inen op eene afscheiding bedacht geweest. Onverhoeds aangegrepen en met bet krijgvoeren onbekend leed hel noorden nederlaag op nederlaag, maar het verloor daarom den moed niet. Het wy- zigde een voor een zijne militairen iorigtingen hi-proefde verschillende generaals, totdat bet einde lijk den waren man had gevonden en besteedde schattea tot ptoefueiniDgen met allerlei wapeneo krijgstoestellenoorlogschepenenz. en ook voor de verschillende wijzeu van verpleging en voeding. Langzamerhand kreeg men aan weerszijden legers zoo talrijk als die van bet eerste Fraoscbe keizerrjjk. Maar liet noorden bad de meeste hulpmiddelen en ook hel meeste geld en trok zelfs uil het zuiden zijne vrijwilligers, waar het negers aanwierf. Uet zuiden daareutegen had geene reserve hel bezat geen industrie; van de zeezijde werd het geblokkeerd eu geleidelijk kwamen zells zijne wapen- en geweer- latirieken in de inagt der noordelijken. Gebrek en ellende werden bet lol des legers en dodelijk bezweek hetinaar bewonderd door gansch Europa en Amerika. Die oorlog in de Nieuwe Wereld is d« reus- aclitigsle. waartan de geschiedenis ooit beeft gewaagd. Die strijd, welke vijf jaren duurde, werd gevoerd over eene oppervlakte dié over eene lengte van 50.000 mijlen vau rivieren wordt doorsneden terwijl er 60 000 mylen spoorweg op gevonden worden. Toen Lincoln optrad io Maart 1861 vond bij ter uaauweroood 6000 soldaten. Deo 15deo April riep hij 75.00>) man onder de wapenen en deo tslen Mei 60.000 vrijwilligers. Op het laatst van Jul ij besloot het congres bet leger op 500.000 inan te brengen en reeds den 1steo January van het daarop volgende jaar telde het 556.000 man op hel papier had men 1,097.000. verdeeld in 9G0 regeineuten infanterie223 regementen kaval- lerie en 70 regementen artillerie. liet zuiden deed eene algemeene ligliog van alle mannen tusschen de 18 en 55 jaar en kreeg op die wjjte een millioen soldaten maar zouder reserve. Toen Liucoln in 1863 bij gebrek aan de noodige inauschappeneene conscriptie wilde invoeren, barstten er op vele plaatsen onlusten uit. Daarom ging inen over tot het aanwerven 'van negers cn mulatten uit bet zuiden en men kreeg op die wyze 140 regementen, 102.000 ouderolficieren en soldaten lellende. In bet geheel beeft het noordeu achter- volgens 2,759,000 onder de wapenen geroepen waarvan 2,656.000 werden ingelijfd. Aan deserteurs ontbrak het echter uiet; den 1 Maart 1864 waren er van de 879,000 ingeschrevene slechts 501.000 present. Onder de untbrekenden waren 60,000 deserteurs. In 1863 waren et 100 000. Het aantal slagtoffers van den kijjg wordt voor het noorden geschat op 97,000 gesneuvelden en 184,000, die aan ziekten xjju bezweken eu ver-

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1