M 1472. AMERSFÖORTSCHE COIJRA ]*T, V van VRIJDAG %d Junij J867. -1— M*- Uit Blad verschijnt de» Dingsdagsea f rijdagt. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertenticn, 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meevd«f lOCenta legale Adrertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. Afz. nummert ƒ0.10. Dubt/, nummert f 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den öitg. A. II. vat» Clttff te AmersfoortUureau Amers/oortsche CourantLangstraat, Wijlt F, N°. 13, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Bockhandelaren cn Post-Dircctearcn jn bet Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal lijiiu eerstvolgende zitting houden op Maamlng 24 Junij e. k. ten Raadhuize te Amerifoortdes namiddags van 12 loll ure. VAN UK POLL Secretarit. A M MisFooirr7aoTi^jj 7dÖ7~ Maandag avond e. k. vergadert de kiesvereeniging de Ecndragt alhier in Ainicitia .ouibehalve eeuige onderwerpen van huislioudelijken aard Ie bchan delen het stelten van een candidaleugros voor de vijf plaatsen der leden van den getneeuteraad die aan de beurt van aftreding zijn Zaturdag morgen 1 Junij j'- 'e halfnegen is door deu lieer C. F. Timmerman in de bus vau het postkantoor te Leiden gedaan een brief, waario hij eene coupon it ƒ14,85 had gesloien zijnde deze brief geadresseerd aan den Heer Ste Amers foort doch aldaar uiet aan den geadresseerde bezorgd. Dus is de lange lijst der brieven met geldswaarde, van eu naar Amersfoort verzonden en niet aan hunne adressen bezorgd weder vergroot eu alzoo de treurige beruchtheid van dat postkaotoor omtrent vermiste brieven steeds klimmende. Geen ander postkantoor in ons rijk kan daarmede rnet hel Amers/oortsclie concurreren Het bovenst, berigl wordteven als zooveel vroegere over vermiste brieven met geldswaarde weder kosteloos door ons geplaatsten geschiedt dit op particulier verzoekmet schriftelijk bewijs ons voorgelegd doch is hel ons voornemen omdat het onderwerp ons al langs zoo meer walgtin het vervolg niets meer over dat onderwerp te plaatsentenzij ons dit door de justitie of andere autoriteiten wordt verzochttot wie de betrokkenen zich pligtinatig kei eerst dienen te wenden. Echter wij achten zelfs de bekwaamste autori teiten der wereld onmagtig haar greep te doen in die duisternis, alwaar noch spoor, noch draad merkbaar isen blijft er maar één middel over dat mogelijker wijze radicaal helpen kan doch Jiet is te kras om het openlijk te vermelden. De gemeenteraad van Delft lieert met 10 tegen 9 stemmen beslistdat aldaar de kermis dit jaar zal worden gehouden. In den loop der discussie van dat onderwerp deelde de voorzitter mededat ecnige der ond '(eekenaren van de adressen lot afschaffing dei >10)5, inmiddels de llaagsclie kermis druk bezocht hadden. De Arnh. Cl. meldt: In het jongste nummer der N. Bijdragen voor het lager ouderwijs nomen o. a. voor acht vacaturen van openbare scholen waarvan zeven met iracie- (neuten van ƒ200 tot 500. Dij het laagste inkomen van ƒ200 wordt nog een surplus van 25 voor huishuur gvoegd. Welk een frappante parallel is er te trekken tusschcn deze karige bezoldigiugen en de acte- examens te Haarlem Te Zaandam is dezer dagen eene verkooping gehouden voornamelijk van porcelein doch waarop ook een schrijflessenaar van czar Peter I en tafel zilver van Napoleon ge-eild zijn. Het porcelein heeft over het geheel hoogcu prjjs gegolden en is voor het grootste gedeelte door ingezeteuen van Wor- merveer gekocht geworden. Men neemt hier wederom een bewijs te zien voor de bewering, dat de wel vaart in die betrekkelijk kleioe gemeente van ruim 3000 zielen toene juitterwijl de toestand der overige zaansche gemeenten in de laatste jaren geenszins van vooruitgang getuigt. De windhandel in olie en rogge, alsmede de aanvoer van gezaagd hout uil Noorwegen, waardoor de houtzaagmolens lijden, zijn zeker wel de voornaamste redenen van dien stilstand, oin niet te zeggen, achteruitgang. Om trent de met ecuigeu ophef aangekondigde curiosa der verknoping, meldt men ons. da? de schrijfles senaar, die in der tijd door den czar te Zaaudain gebruikt zou zijn, en thans aan den h.vr C. de Vries aldaar toebehoort, is opgehouden, daar er geeu 20 voor geboden werd. Alle bewijzen van echtheid ontbraken namelijk. Naar uien zegt, is echter, na de verkooping een oude catalogus gevonden. Waaruit zou blijken, dal diezelfde lessenaarongeveer honderd twiutig jaar geleden, in het openbaar verkocht is. en dal bij die gelegenheid aan de echtheid niet getwijfeld werd. Ook hel «tafelservies van Napoleou" is opge houden. Het 111 ne couranten dienaangauude gemelde, dat hel namelijk afkomstig zou zijn van Keizer Napoleon I. schijnt onjuist te zijn. Want hel is gemerkt met de initialen L. N." en moet in den tijd van koning Lodewijk uit het paleis (e Amsterdam ontvreema zijn geworden Eeuigen tijd geleden is het door ecu verrnugenden te Zaandam gevestigdcn ingezetene aangekocht geworden. De vorkeu en lepels zijn, als (e groot en te zwaar, voor liet gebruik ongeschikt. De bode A. Koens by het Ministerie van Binnenlandsche Zakenhad bij de betaling der mandaten voor de ambtenaren zijner afdeeling door den betaalmeester, van dezen ƒ1000 te veel ont vangen. Door den spoed en de drukte aan dat kantoor bemerkte hij dit pa9, toen hij. alleen in zijne katnerbet ontvangen geld natelde. Hoewel hem vroeger, toen by op datzelfde kantoor 2 te weinig had ontvangen de teruggaaf daarvan ge weigerd was. aarzelde hy toch geen oogeublik thans de 1000 terug te brengen met de weder vruchlelooze herinnering aan de vroegere te min aan hem betaalde ƒ2. Hy verliet het kantoor met eene helnoning van ƒ1 door den betaalmeester, en inel de grooteredoor het zelfbewustzijn een eerlijk man gebleven te zijn. Zie hier eene echt Amerikaansche aardigheid. Een diefdie door de reglhank te Memphis Ten nessee veroordeeld was geworden, otn onder geleide van een aantal politie-agenlen stapvoets door de straten der stad te wandelen rnet een bord op zijn rug, waarop zijne misdaad met groote letters ver meld stond, beeft nu eene klagt tegen die regtbank wegens eerroof, iogesteld en eischt daarvoor eene schadevergoeding van niet minder dan 10.000 dollars. Vreeindsoortiae industrie 1 Te Parijs is een man die al de doeken en lappen welke hy de spoorwegondernemingen gebruikt worden om de machinen schoon te maken.... voor niet wascht cn toch veel geld er mede verdienteu zestien knechts in dienst heeft. Hij verkoopt nl. tot vrij aanzienlijke prijzen het vet dat hij uil die doeken en lappeu haalt en waarvao hij zeep vervaardigt. Op sommige Eogclscbe spoorwegen is sedert eeoige maanden een maatregel ingevoerd die eene groote verbetering in hel veevervoer mag heeten. De wagens, tot dat vervoer bestemdzijn na mei ijk van ruime waterbakken voorzien, met eene pijp of opening naar builenom ze op de stations even als den waterbak der locomotief, te kunnen vullen. Die drinkbakken kunnen naar welgevallen tot reiniging als anderzins worden weggenomen en door slangen of buizen met elkander in gemeen schap staan ter bevordering van het getnab bij de vulling. Het veedal vroeger bij gebrek aan drinken half ziek en van dorst smachtende op zijne beslemming aankwam, is door dezen maatregel gezonder en brengt hoogere prijzen op. De Courrier du Havre bevat het volgend middel tegen de watervrees: «Dagelijks geve men aan den zieke een portie water met vlugtig loogzout en daarvan zoo vele droppels als de zieke jaren teil en naarmate hij sterk is. Dit geneesmiddel gedu rende 40 dagen gebruiktvernietigt volkomen de uitwerkselen van hondsdolheid. Men kan overigens den beet doen cauteriseren maar, zooals men weet, dit middel is slechts af doende als men het dadelyk aanwendt. Het gebruik van vlugtig zout is integendeel een preservatief tegen elk accidentzoolang de honds dolheid niet volkomen zich geopenbaard heeft. Talryke voorbeelden zijn er dat dit middel een uitstekenden uitslag heeft opgeleverd. rolilickc Kevue. Een klein oorlogswolkje vertoont zicb aan Europa's pohtieken horizon eu het is alweder Pruissen dat aanleiding geeft tot het aandrijven van dat wolkje. Door mededeelingen uit Koppenhagen weet men thans, dat de Pruissische regering, dadelijk hy het openen der conferentie te Londen over de Luxemburgsche kwestie, officieel hij de Deensche regering art. 5 van het verdrag van Praag heeft ter sprake gebragt, alzoo volle 9 maanden nadat dit verdrag was gesloten. De graaf von Ihsmarck heeft dit voorzeker gedaan om, zoo gemeld artikel bij de conferentie te Londen tiesprokea werd te kuunen antwoorden dat Pruissen omtrent deze zaak reeds het initiatief had genomen. Inmiddels is dit initiatief van dien aarddat het onmogelijk kan leiden tol regeling dezer zaak die, zoo ze ongeregeld blijftbedenkelijke gevolgeu kan na zich slepen. Immers Pruissen stelt voorwaardeu die Deueinarkeu nooit kan aannemen. Het verlangt 1] Alsen en Duppe! te behouden, omdat dit twee voorname strategische ponten zijn, ofschoon op die plaatsen van Noord-Sleoswijk bijna uitsluitend Denen wonen 2] exceptionele bepalingen ter bescherming der Uuitscliersdie in Noord-Slecswijk wonen hoewel de Deensche regering zich tot zoodanige bepalingen met kan verbinden omdat alle ingeze tenen 111 Denemarken dezelfde regten hebben en aan dezelfde landswetten zijn onderworpen; 3] »'it Denemarken pro rato deeluemen zal in de publieke schuld van de bertogdummenwaarby de oorlogs kosten van 18(14 zouden gevoegd worden! Terwyl nu Denemarken in deze aanmatigende voorwaardeu niet kan treden gaan de Pruiw\pd voort de Denen in Noord-Sleeswijk op eene onbe schrijfelijke wijze te lyrannisereu. De dagbladen Faedrelandet eu Dagbladet verhalen daarvan schan dalen die alle denkbeeld te boven gaan. De Noord- Sleeswykers worden letterlijk volgers Dagbladet tot verlwyfeliog gebragt. De hoofdleider van deze schandalen wordt de heer von Scheel-1'lcsscn ge noemd de koninklijke Prui9sische commissaris in de bertogdomineu, die op eene alles bchaDc vlejjende wijze door Dagbladet met den beruchten Zwitser- scheo laud voogd Gessier vergelekea wordt. Dat de nood der ongelukkige Noord-Sleeswykers groot is. bewijzen de verschillende comités, die overal in Denemarken, vooral in Koppenhagen, gevormd wordenoin hen zooveel mogelijk te ondersteunen. Zij, die in de geschiedenis niet onbedreven zijn. zullen vragen, hoe het mogelijk is. dat Napoleon III de Denen 7.00 in den steek kan latendaar het toch bekend isdat Üeuemarken door zyae bui tengewone sympathie voor- en onwrikbare alliantie met Napoleon I zoo gekortwiekt werd in 1 dl5 bij dea vrede te Weenentoen inen het Noorwegeo ontnomen heeft, terwyl buitendien Napoleon juist daarom steeds rnet v>o»eel voorliefde van Dene marken spreekt en d eigelyken bewerker is van artikel 5 van bet Prager verdrag. Dit antwoord is gemakkelijk te vinden. Napoleons politiek van de latere jaren na den grootuu misslag met Mexico is geeoe andere, dan die van zijne dynastie te bevestigen. Daarvoor moest hij niet al leen zoo veel mogelijk zeker van binnen zyn; maar ook van buitenaf eenigen waarborg zien te verkrijgen en wel in de betrekkingeu met de groote inogendhedeu. Dit is hem cenigzias gelukt, ten minste schijnbaar. De groote teutoonstelling te Parys speelt daarby ook eene rol en misschien geen kleine. De eers'e monarchen van Europa bij zicb als gasten te ontvangen is voor keizer Napoleons persoonlijke politiek, voor zyne dynastie, vau groote beteekenis. Dij zijne gematigheid ;n de Luxemburgsche kwestie heeft Napoleon daaraan voorzeker ook gedacht. Maar of de keizer der Franschen steeds zoo lijdelijk blijven zal, als Pruissen het al tc erg met Denemarken maakt, is eene andere vraagalsook of Alexander 11 van Ruslanddie door dubbele familie-banden met het vorsteabuis van Denemarken verbonden is, niet ten laatste ee'ne lijn met Napoleon zal trekken otn Denemarken te helpen. De tijd zal dit loeren. Hoe het zij de Noord-Sleeswijksche kwestie kan, zoo ze lang onop gelost blijftvoor hel behoud van den vrede eeo struikelblok worden. De heer Daruard die het monopolie]*^ rn stoelen te verburen op het Champ'de Mars van de keizerlijke commissie heeft gekocht, heeft het proces legen haar, waarby hij cischte, dat allen kuffijhuis- cn restauratiehouders zou verboden worden stoelen voor hun etablissement te plaatsen, gewonnen. Wil inen dus voortaan iets gebruiken op bet terrein der tentoonstelling, dan moet men stoe- leohuur betalen aau den lieer liaroaid en de vertering aan de eigenaars der koffijhuizen. Arm publiek dat alleen bij dat proces iets verloren beefttenzij bel binnen de vier muren der ge- bouwen wd blijven. Dat men den Sultan bij zijne komst te Parys eens ter deeg den pols zal voelen is voor niemand een geheim. De zieke heeft hel trouwens boog noodig en is bel met alleen om uaaimacbiues en audcrc voortbrengselen van nijverheid te bewonderen dat hij aan zyne twee geneesheerenFnnkryk en Engelaii i een bezoek brengt. Inmiddels houdt Ouicr-paclia op echt Turksche wijze op Kreta huis en steekt, verholgen over de hardnekkigheid der Gricksche opsuudehngeu die hem soms ernstige verliezen doen lijden, alles in brand wat hem onder de fakkel komt. en moordt en mishandelt weêilooze lieden, zoodat een Italiauusch schip zich genoodzaakt heeft gezien tusschen beide tc komen eu de vluglelingen op te uemen. Is bet out Victor Emanuel hierover de les te lezen dal de Groote Heer in het voorbijgaan Florence zal aandoen Keizer Napoleon beeft, de toenemende duurte der levensmiddelen in aanmerkjng genomende soldij vau het garnizoen te Parys juct 4 centimes verhoogd. Wie had kunnen deuken dat het feest desvredet, de expositie, het budget van oorlog zou bezwa ren? Haasten uy ons echter cr by te voegen dat die verhooging allczius billijk is. Waarom kan men ook de kleine reutcuiers cn de oude ambtenaren en weduwendie van kleine pensioeoen moeten leven, niet ondersteunen in deze mocyelijke dagen? Die lieden lyden, wat men pleegt te noemen, fatsoenlyk gebrek cn gelukkig zij. die de op bet oogcnblik overbevolkte cn peperdure stad kunnen verlaten.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1