AMERSFOORTSCHE COIRANT, JU 1475. a: van DINGS DIG 2 July JS67. Dit Blad verschijnt des Dingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 uiaanden. Van Advertentiën, I tot 6 rebels 60 Cents, elke regel meerder lOCenV» legale Ad vertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Aft. nummert ƒ0.10. Dukk. nummert f 0.15. Brieven franoo. Bestellingen bij den Ui tg. A. H. va» Cleeff te Amersfoort, Bureau Amersfoortseke CourantLangstraat, Wijk P, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, soo mede bij alle Boekhandelaren cn Post-Directearen in het Bijlu KENNISGEVING. I)« BURGEMEESTER es WETHOUDERS v*« AMERS FOORT brengen ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, die, ter erlanging van het eerelcckcn wegens corvolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterij in de termen van Zijner Majesteits besluit dd. 5 December 1851 (St.bl.n®. 149) mogien gekomen zijn, en verlangen met liet eereteeken te worden begiftigd dat zij zich tot het doen van de veresschte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandag, den 8. Julij aanstaande 's mor gens van 10 tot I uur. Amersfoortden 1. Julij 1867 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Buigemeester De Secretaris A. C. WIJËRS. W. L. SCHELTUS. Pu BURGEMEESTER tas AMERSFOORT doet te weten, dat, aantevangen met den Isten Julij aanslaande, op Maandag Dingsdag. Woensdagen Donderdag, des nainiddtgs van 2 tot 8 ure door de Schutterij dezer gemeente naar de schijf zal worden geschoten op het terrein genaamd tie Vlasakkers nabij de Piramide .Fgelegen reats van den straal weg tusschen Amersfoort en Utrechten dat daardoor de omtrek dier plaats lot nadere aankondiging onveilig zal zijn Amersfoortden 29. Junij 1807. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 1 July 1867. In het naburige Lensden vierden Donderdag middag jl. een veertigtal llannoveranenvan het voormalig llaonoveraansche legereen landelijk feest ter herinnering aan deo veldslag van Lan- geusalzaalwaar dal leger zich roeinryk tegen de Proisscn verdedigd en zijne krijgseer met dapper heid gehandhaafd heeft. Kameraadschappelijk en vrnlyk zaten zij daar bijeen met eeo 60tal door lien uitgenoodigde onder-officieren enz. vaa het alhier in garnizoen liggend detachement der veld artillerie. terwyl tusschen het geboomte de llanno- vi-iaansche, geele en witte, en de Nederlandsche vlaggen wapperden. Hoewel niet in krijgs-unifortn. droegen zij op de borst eerie médaille behelzende de woorden: 27 Junij I860. Langensalsa. Zij ge droegen zich uiterst fatsoenlijk zelfs beleefd en mag men gerust van hen zeggen, dat zy door hun goed gedrag ten volle verdienen de gastvrijheid die zij op onzen klassieken bodeui vau gewetens- en gedachtcnvrijheid genieten. De heer li E. de Haanhoofdonderwijzer der burgerschool te Amersfoortis benoemd tot leeraar in de wis-, aard-, delfstof- en dierkunde aan de boogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Nijmegen. In do provincie Utrecht zija in de week van 10 tol 22 Junij aangetast 1 rund, gestorven 1, afgemaakt 3 runderen. De 9e jaarlijksclie Vergadering der Vereeniging van Instilutrurs in Nederland zal Maandag 13 July e. k. te Uirechi gehouden worden cn zal alsdan gedachtenwisscling over de volgende ouderwerpeu geschieden 1. Zjjn sclioolexamina nuttig; zoo ja, met of zonder prijsuildecliiig lu te leiden duur den lir. J. d. Veen. "2. Wat staat de bevordering van zelfstandigheid van den leerling in deu weg bepaaldelijk in de studie? lu te leiden door den.llr. G. J. Kapteyn. 3. liet bywonen van openbare vermakelijkheden en kinderbals door de leerlingen der kostschool. In te leiden door den llr. P. G. Roodhuyzen. 4. Het belang van llerbarts Psychologie voor opvoeding en onderwijs. In te leideu door den llr. A. M. Kollewijn Nz. 5. liet corrigeren van schriftelijk werk. Ill te leiden door deu llr. U. N. Geboren. 6. Is de klagt gegrond, dat de wetenschappelijke opleiding der leerliugcu op de Instituten veelal ge schiedt ten koste der ligchamelyke ontwikkeling hoe die kUgt bij de tegenwoordige eischen te «oorkomeu? Iu te leiden dour den llr. J. v. d. Veen. 7. Het onderwijs in de Geschiedenis en in de Aardrijkskundevooral met bel oog op liet doel hetwelk men zich tegenwoordig by dat onderwijs moet stellen. In (e leiden door den llr. A. van Otterloo. De Tweede Kamer beeft beden het ontwerp van wel houdende bepalingen betreffende den accyns op de binoeulandsche suiker aangenomen met 42 tegeo 11 stemmen. Er waren ahoo maar 53 leden tegenwoordig l De vierde dag der akademie-feesten word Donderdag (e Utrecht door bijzonder schoon weder begunstigd geen wouder dat de tnaliuée op bet feestterrein in de Nieuwe Daan try ta'ryk bezocht werd. om thans ook (e genieten van de muziek der Guides uit Brusseldie onder de leiding van dun bekwamen Dender een keurig programma uitvoerden en zich weder dien avond op het 2e invitatie concert lietea hooren. Daarna was er bal in de keurige feestlokaal en muziek van het 7e reg. infanterie. Vrijdag was matinée musicale op het feestterrein door het parkorchestonder directie van deo heer W. Slumptf van Amsterdam, en des avonds soirée musicale op de studenten sociëteit (joor hetzelfde orkest. Naar wij vernemen, is in de Woensdag gebonden klassikale vergadering van Groningeowaarvan de meeste leden oud-studenten waren van de drie akademiëneen heildronk gewijd aan den bloei der feestvierende Utrecbische hoogeschool en zijn langs telegrafischen weg de heilwenschen der 37 aanwezige leden overgebragt aan den senatus vete- ranarum van Utrecht. Dadelijk na,ontvangst heeft de rector van deo Utrechlschen senaat, de heer Polak Kerdijk, het navolgende getelegrafeerd: «Op- regleo dank Damens allen. Koint zoo mogelijk nog een dag. Vivanl cl qui ante nos." De zaak der uitzetting van de llannoveranen, die naar NederUnd wareu uitgewekenwordt te Parijs opgeoomen op eene voor Pruissen zeer ongunstige wijze. De (aal der dagbladen is zeer bitter, en men zegt, dat de betrekkingen tusschen de beide gouverneinenteu den invloed daarvan ge voelen. Men meldt uit Sneek Van gemeenteraden ondervindt men dagelijks iets nieuws. Hier deed zich weder iets voor, dat, zoolang de gemeentewet bestaat, zeer zeker niet is voorgekomen. De betrek king van gemeente-secretaris was vacant. Volgens art. 95 der gemeente-wet gaven burgemeester eu wethouders (dus raadsledeo) eene aanbeveliog van twee personen. Buiten die aanbeveling oin, benoemt de raad Mr. G. Pruim, leeraar aan de boogere burgerschool. De raad miskent in dezen dus het dageüjksch bestuur. De raad zelf heeft weinig te maken met deo gemeente-secretaris, inet het dage- lijkscb bestuur daarentegen is bij gedurig in aan raking. Daarom ook laat de gemeente-wetgever eene aanbeveliog geven door B. en W. De secretaris is gemeente-ambtenaardaar de gemeente hem be zoldigt maar staat vooral in dienst vao B. eu W. De arlt. 101 en 102 wyzen dit voldoende aan. De benoemde gemeente-secretaris Mr. G. Pruim is leeraar aan de hoogere burgerschool- Kan hij nu te gelijk secretaris zjjn Volgens de wet neen. want art. 62. junclis 98 en 23. verbiedt dit. Naar luid van art. 98 inag de secretaris geen betrekkingen bekleeden die onvereeoigbaar zijn met het burgemeesterschap. Eeo burgemeester mag geen ambt bekleeden dat bet lidmaatschap van deu raad uitsluit, art. 62. Art. 23» bepaalt, dat bet aau leeraren van eene boogere burgerschool ongeoorloofd is leden vau deo raad te zyn. Wij weten nu niet of de benoemde secretaris gesolliciteerd beeft naar deze betrekking; heeft hy het niet gedaan, dan is zijne benoeming een gedesigneerd eervol ontslag. Heeft hij wel naar die betrekking gedongen, dan was hel eene ontslag aanvrage onder beding. Beide is ongeoorloofd. Hoe bet ook zij. zonder in het minst de keuze van deu raad als loodanig te willen beoordeelenof zonder in'het minst te willeu betwijfelen de bekwaamheden of geschiktheid vau deu heer Pruim voor de be trekking, meenden wij de handeling van den raad niet ouvenneld of onopgemerkt te mogen lalen. Alleen zou men deze benoeming op zich zelve kuQQen afkeuren, inet hel oog op de belangen der hoogere burgerschool. Door de benoeming van Mr. G. Pruim tol gemeente-secretaris worden binnen één jaar voor hetzelfde vak drie verschillende leerareu aangesteld." Men meldt uil Almelo tan 20 Junij: «Gisteren tegen den avond ontving men hier per telegram uit Oldenzaal liet herigt, dal aldaar een vrij eru- slige brand was uitgebrokeo, zoodat er reeds van audere omliggende plaatsen hulp was ingeroepen en dat de R.-Kath. kerk en toreo reeds een prooi der vlammen waren geworden. Nadere en meer zekere berigten ontbreken echter nog. Nauuwelyks ecnigzins van den schrik bekomen werd ook bier de kreet van «brand" gehoord, en bleek hel, dat die was uitgebroken in de stoom-katoen-spinnery van de heeren gebroeders Schollen. In een «ogen blik waren 10 spuiten op de plaats aanwezig die een stroom van water in de nevengebouwen wiei/en, waarin de vlam inet hevigheid woedde. Hoewel de brand nog oiet geheel is gebluscbthoopt men toch het hoofdgebouw te redden. De schade aan wol en machineriën is vry aanzienlijk doch alles is tegen brandschade verzekerd. Een berigl uil Oldenzaal van 26 Juny luidt als volgl Gisteren middag ie iialf vier uur ontslopd alhier brand in een gebouw digt bjj de Groote kerk en deze kreeg bjj sterken wiud spoedig een ernstig aanzien doch door ijverige en vaardig aangebragte bulp scheen de brand zich tot dit ééne gebouw te bepalentoen men op eens ook vuur aan het wjjzerbord van den (oren en aan de kerk gewaar werd. Iljpr hulp aan le brengen was niet gemak kelijk wegens de aanzienlijke boogiedoch bet gelukte met de slaog van de eene spuit boven op het gewelf der kerk le komen terwyl drie moedige mannen niet zonder levensgevaar nog 60 voel booger met een emmer water in de eene hand naar bet wjjzerbord klommen. Door deze stoute pogingen had men het vuur nog al spoedig gebluscbt; de Plechelinikerk liet oudste sleenen kerkgebouw in ons land bleef gespaard en de vrees voorgrooter ramp was geweken. Tegen 7 uur in den avond was men den brand geheel meester. Bij de eerste algemeene vergadering van bet landhuishoudkundig congres, te Breda, die met eene sierlyke aanspraak van Mr. A. Kerstens geopend werdbeeft de beer Sloel lot Oldenbuis in eene kernachtige rede voorgesteld een adres tot den koning te rigten houdende adhaesie aan het denk beeld tot indijking van de helft der Zuiderzee waardoor 200,000 bunders land aangewonnen en Nederland altoo met eeoe provincie vermeerderd zou worden. Dit voorsteldat de algemeene goed keuring wegdroegis gesteld in handen van bet bestuur len einde het in de eerslvolgeude verga dering in behandeling te nemen. Nadat nog eeoige punteno. a. bet nut van congressen en meer in het bjjzonder van weten schappelijke landbouwbeoefeoing betreffendebe handeld waren, werd het voorstel van het bestuur, om het volgende XXIIste Ned. laodbuisboudkundig congres te Roermond te boudeabjj acclamatie aangenomen en aan mevr. Stormvan der Chjjs hel woord gegeven. Zij loonde hoofdzakelijk aaa, dat bij al den vooruitgang op het gebied van nijverheid en landhuishoudkunde de vrouw op den achtergrond blijft, eu zij echter meer bjjzonder goed dienstbaar kon worden gemaakt voor onder scheidene vakken vooral met betrekking tot land bouw, tuinbouw en bloementeelt. Prins Frederik sprak in deze eerste vergadering een regt harleljjk woord. Hij beloofde zijne ondersteuning bjj bet plan van den beer Sloet tot Oldbuisdat bjj toe juichte. Ook lot mevr. Storm rigtte Z. K. H. eenige woorden van daokbeluigingverklaarde, dat de vooruitgang ten opzigte van den vrouwelykeo werk kring ook zijoc sympathie in booge mate wegdraagt en eindigde met eeoige bartelyke woorden tot bet bestuur te rigten. Een der bladen maakt melding van de kunst- verlooningen van een Chinees in bet Cbinesche theater, te Parijs, waardoor elks verwondering wordt opgewekt. Men weet niet meer wat men er van denken moet of deze man geen maag of een struisvogelmaag heeft, of hij even als elk ander schepsel, uit vlecsch en bloed bestaat, dan wel uit eene andere zelfstandigheid. Hjj slikt o. a. een half dozijn iaauwe eijereo met schaal en al naar binnen en spuwt ze weder met het grootste gemak uit, tervolgeus slikt hjj een glaskogel, rolt een cigarette, rookt en laat den kogel weder uit zjjoc maag le voorschijn treden zonder een oog te ter- draayen. Een sabel, ruim een el lang, slikt hij lol aan de hellt binnen, maakt aan het gevest een kogel van dertig ponden vast, en drukt dan de sabel lot het gevest in zijn ligchaam. Daarna neemt hy een geladen geweer, maakt dit in de plaats van den kogel aan het gevest vastschiet het af. trekt de sabel uil zyn keel en groet vervolgeas lugcbende het publiek. Dit kunststuk schjjat voor hem niet het minste bezwaar te hebben, en h(j voert liet gemakkelijker uit als menig ander die pillen moet slikken. Is niet alles waar, wat dat blad mededeeltzoo zal er toch veel waars onder zyn. Hoe ellendig het met hel volksooderwys in Frankryk gesteld moet zynkan men opmaken uit de pensioenen die aan onderwyzers verleend worden, liet Bulletin des loit" maakt in eeo zjjtter jongste nummers melding van een onderwijzer, die 73 jaren oud en na 49jarigen diensttijd met een pensioen van 100 frank ontslagen werd. Een ander, eeu jaar ouder en die 50 jaren school gehouden badkrygt 160 frank jaarlyks. Daarnevens prykl een diplomaatvan den tweeden of derden raog die in 1812 geboren is eo 28 jaar lang den Staat te Brussel of op andere plaatsen vertegenwoordigd heeft. Zijne het Vaderland bewetene diensten worden inet een jaarlykscb pensioen van 10,000 frank beloond. De belasting tan 1 cent per doos lucifers tan 100 stuks heeft in de Vereenigde Staten oxer 1806 twee-en-een half millioen gulden opgebragt. Naar die opbrengst gerekend moeien er minstens 230 millioen doozen lucifersof door ieder inwoner gemiddeld 10 doozen of lOOl) lucifers gebruikt worden.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1