.(i 1477. AMERSFOORTSCHE COURAJI T, rnn DINGS DIG 9 July Dit Blad verschijnt des Uingsdag sen Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.30 in de 3 maanden. Van Advertentie», I tot G rebels GO Cents, elke regel mecrdef'H legale Ad verten tiën per regel I 3 Cents, behalve het Zegelregt. A fz. nummeri f 0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. ruf te Amersfoort, Bureau Amei foortscke Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en t'ost-Directeuren in bei K IC N N I S G E V I G. DE BURGEMEESTER TAN AMERSFOORT Drengl ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dal het door den lieer Commissaris des Konings iu deze provincie executoir verklaard kohier No. 3 van de buitenwijken G. II en I der Personele Belasting over het dienstjaar ld''7/„„ aan den Ontvanger van 's Rijks Directe belastingen alhier is ter baud gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslagop den bij de wet bepaalden voette voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebrtiikelykc plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 4. Jolij IÖ(J7. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJLiltS. AMERSFOORT. 8 JuliJ 1807. Naar men ons mededeeltheeft de WelEerw. Heer G. 1Olto, predikant der Evangelische Luthersche gemeente te Amersloort voornamelijk wegens ver zwakt gezigtsvermogen zijn emeritaat aangevraagd tegen primo October e. k. hebbende 38 jaren zijn dienstwerk verrigtals eerst eeoige jareu te Bode graven en de overige te Amersfoort. Sedert een paar dagen is de TENTOON STELLING van de KUNSTKRONIJK (xie achter staande advertentievan den lieer A. IV. Sijthoff bij den boekhandelaar Slothouwer alhier geopend. Deze expositie mout uit door prachtkunstwaarde, sierlijkheid en degelijkheid. Volgens verzekering van bevoegde kunstkenners is de schilderij van J. Burgers een meesterstuk, en zelfs zij. die geen kennis der schilderkunst bezitten staren met bewondering op hel schoon het lieftallig tafereelals het ware in leven daarin voorgesteld. De pianino oblique van BSclimils is, naar hel gevoelen van bekwame toonknnsteuaars een instrument van groote waarde, lerwyl hel zilveren servies van J. 31. van Kempen een ensemble van rijke eu soliede voorwerpen bevat. Ook de andere schilderijen en zakenaldaar geëx poseerd boeijen in hooge matezoodat eenieder zich een werkelijk genot zal verschalen deze expo sitie. waartoe de toegang bij beschaafde ontvangst geheel kosteloos iste bezoeken. Slechts eeuige dagen blijft zij opengesteld. Op 28 Junij jl. is door den Heer S. H. Eerd- mans. te Ilaarn verzonden een brief aan het adres van den lieer N. J. C. Timmermans te Amsterdam inhoudende een wissel van de Heereo Seijdel Sühne te Gluuchau (Saksen), voor accept geteekend door bovengenoemden S. II. Eerdinans. groot f752 36 vervallen 20 September e. k. en geëndosseerd aan de lleereit LippinanRosenthal C°. kassiers te Amsterdam. Deze brief is niet aan het adres bezorgd. De Burgemeester van Baarn verzoekt ops iring, aanhouding eu ücrigl. De Heer Nijgh te Rotterdam heeft met den Rotterdaiusche gemeenteraad een contact gesloten om de odicicele raadsverslagou uit te geven voor duizend guldeus 'sjaars. Veel menschen maar die geen verstand van de zaak hebben, verwonderen zich over dezezoo zij zeggen, liaoge som. Wie echter weet wat raads- vcrslagen den uilgever kostenzal die soin zeer matig zelfs sper goedkoop vinden, vooral omdat de Rolterdamsche raad wekelijks en somtijds, vooral bij de begrooting 2 it 3 maal 's weeks vergadert, en er alzoo meer dan 50 raadsvergaderingen 's jaars zijn. Er waren dan ook geene andere aanbiedingen ingekomen, ofschoon te Rottetdam menschen genoeg zijn. die moul hebben eene onderneming nan te vatten. De som van 11)1)0.is ui evenredigheid inet de /OtlO.die de stad Utrecht voor het uitgeven der raadszittingen reeds sedert een aantal jaren geeft, want aldaar worden beduidend minder raadszittingen gehouden dan in Rotterdam. Oterzigl vin den stand der veeziekte gedurende de week van 23 tot 2D Junij 1867. De zu k'.e heeft zich in Ztiid-üo!laoti voorgedaan in eene weide onder Papend recht en den volgenden dag in eene daaraan grenzende weide onder Alhlasserdarn. In elke weide is edu rund aangetast. Te Culëuiborg, provincie Gelderland brak de ziekte uit en be paalde zich inede tol éën gerat. Deze drie gevallen maakten de onteigening noodig van 23 runderen. liet vonrloopig verslag der commissie van rapporteurs over het voorslel-rfö Brauw. tot wyzi- ging der wel op het lager onderwijs, is hij de Tweede Kamer ingediend. Eenige leden verklaarden voor het beginsel, waarvan de voorsteller uitgaat, sympathie te koesteren. De meerderheid echter beweerdedat men de openbare lagere school onregt aandeed en den aard van het daar gegeven wordende ouderwijs in een geheel verkeerd licht stelde. Tegen hel middeldoor den heer de Brauw voorgesteld, werden menigvuldige bedenkiogen ,n liet midden gebragt. Men achtte het voorstel ittsirijd met den geest en de letter der Grondwet. Naar tnen verneemt zal in October a. s. Vondels standbeeld te Amsterdam worden onthuld, en zal deze plegtigheid aanleiding geven tot feesten van verschillenden aard waartoe o. a. een optogt door de stad zal heltooren. liet getal bekrooningen en onderscheidingen aan Nederlandsc.he inzenders en mededingers op de I'arijsche tentoonstelling bedraagt 172. In de huilengewone orde van belooningen is eene bijzondere vermelding toegekend aan de maat schappij tot nul van 't algemeen ia de ufdeeling schoone kunsten een tweede prijs aan den heer Alma Tadema en een derde pr(js aan den heer Jozef Israëls. Gouden medailles zija toegekend: aan tie firma Coster te Amsterdamvoor ruwe diamantenaan de slcarinc-kaarscn-fabrick te Gouda en aan eene inzending van Hollandsche kazen. Verder zijn 32 zilveren en 08 bronzen me dailles en 60 eervolle vermeldingen uitgedeeld, Mr. J. II. G. Boisscvain komt iu de Arnh. Cl. terug op de zaak der uitwijzing van de lluiitjo- veranen. die hier eene wijkplaats zochten. Hij be toogt. dat de verklaringen door deu Minister van Justitie in de Tweede Kamer gedaan onjuist zijn en eindigt zijn artikel aldus: Het baat niet, dal een vreemdeling aan alle eischen der wet voldoe, de politie zegt eenvocdig: ik maak zwarigheid u een verblijfpas uit te reiken. En naar de leer des Ministers blyft hij dan een niet-loegelalen vreem deling dat is een wezen dat buiten de wet is ge.leid, dat eenvoudig afhangt van het bon plaisir van het pulitiegezag. «Als dal moet opgaan, laat ons dan breken met ons verleden; laat ons dan met weemoed afscheid nemen van den ouden roetn van gastvrijheid waarop Nederlaud trolsch mogl zijn en waaraan het een groot deel van zijn voorspoed te danken heeft; iaat ons dau met van schaamte gloeyeiule kaken voor eiken vreemdeling staan, die ous land bezoekt Maar laat dan tevens onze regtmatige veront waardiging nederdalen op het hoofd des Ministers die zulk een leer in liet leven riep, en laten w(j ons vertrouwen onttrekken aan een volksvertegen woordiging, die er de toepassing van toelaat!" Volgens Belgische bladen is te Brussel een 50-tal der llannoveranen aangekomen die door de Neder landsche regering met uitzetting werden bedreigd. Men meldt uit Maastricht van 4 JuJij Uit hc' Provinciaal Verslag van Limburg over 1S06 blijkt dat er weder iu verscheidene gemeenten Rijks en provinciale subsidiën voor het lager onderwijs zijn verleend gewordenen wel in de gemeenten Amslerade, Biugelrade, Iluusel, Urrnond. Wijnands- rade. Schimmenllermelen, Elsloo, Nieuwstad, Oirsbeek, Oud-Valkenburg. Rohgol, Slenaken, Stein, Merkelbeek. Reinburg, Grathetn en Schin op Gculle. Toen het Rijk de */s der personele belasting aan de gemeenten afstond, had men verwacht dat die jaarlyksche subsidiën niet meer noodig zouden zijn, daar van de 125 gemeenten in Limburg slechts in de stedeu Maastricht, Roermond eo Venlo plaat selijke verbruiksbelastingen geheven werden, zoodat de Vs ('er personele belasting, op 3 gemeenten na. voor allen eene zuivere winst was; doch dit heeft zich niet verwezenlijkt. Aangezien de natuurwetenschap het groot nul der mieren voor de verdelging voer de schade lijke kevers en rupsen eindelijk ten duidelijkste heeft doen blijken zoo heeft d^ koninklijk-Pruis- sische regering te Coblenz ten strengste en onder bedreiging van straf verboden het onbevoegde in zamelen van zoogenaamde mieren-eyeren of het moedwillig vernielen van inierenhoopen in destaais-, gemeente eu privaat-wouden iu den geheeleu omtrek Er blijft, ondanks de (jverige pogingen van den regter met de instructie der zaak van Berezowski belast, nog menig pout in deze onopgehelderd. Zoo meldt men o. a.dat op G Junij, na den aanslag en toen de volksmenigte zich reeds verstrooid had, in de nabijheid van den grooten waterval een ryluig werJ gevonden digt bij de plek vun waar Berezowski gevuurd had. Hel paard was afgespannen eu liep te grazen. Tol beden heeft zich geen eigenaar aan gemeld niemand deed navraag. Evenmin is men te weten kunnen komen wie het rjjluig derwaarts heeft gebragt. Is Berezowski er mede naar de revue gereden en beeft bij er zich vervolgens van willen bedienen ter onlvlugling waarom dan Iupaard afgespannen? De, misdadiger blyftop alles wat heui wordt gevraagd, volhouden dat hij geene mede- pligligcn heeften niemandhoe ook van zijn voornemen keunis droeg. Eene nieuwe bron van oinleraardscli vuur is tc Ain-Baïda, in Algerië, ontdekt. Uit eene opening vau omstreeks een cl diameter in de aarde rijst eene rookkolom van 15 20 ellen hoogte. Een slok, weinige minuten in de opening gehouden, komt er geheel verkoold weder uil. Mea verwacht, naar aanleiding van deze ontdekkingmeer en meer belangrijke vulkanische verschijnselen. Politieke llcviic. Hel huis van llahsburg wordt meer dan eenig ander vorstenhuis door gewelddadige of ongelukkige sterfgevallen getroffen. Vyf en zeventig jaren geleden werd eene Aarts hertogin, Marie Antoinette, door Fransche revolu- tiuuüaireo onthoofd, onlangs stierf eene Aartshertogin aan de gevolgen van hel vuur vatten barer klee deren, en thans is een Aartshertog, door dea Franscheu keizer en zijne soldaten op een Mexicaan- scheo troon geplaatst, gefusilleerd. Keizer Maxtmiliaao van Mexico is den 10 Juojj jl. als landverrader doodgeschoten op last ran Benito Juarez, president der Mexicaansche republiek. De Fransche Alonitcur geeft thans lucht aan de veront waardiging waarvan 's keizers regeriug vervuld is, en onwillekeurig denkt men bij hel lezea dier ontboezeming aan de groote verantwoordelijkheid welke rust op deze regeriug eu inzonderheid op liet hoord van den Fraoscheo Slaat, die wjjlen den broeder des keizers van Oostenrijk hebben weteu te bewegen de Mexicaansche kroon aan te nemen en te gaan zetelen op den troon tan kezer Iturbide, wien hetzelfde lol wedervoer als dat hetwelk thans, Maxiiiiiliuan I moest oudergaan. Een ander Parjjsch orgaao, de olficieuse France, heeft in zijn nummer vau Donderdag jl. de plaats gewoonlijk voor politieke beriglcn" bestemd, gevuld met een artikel waarboven met groote letters staat het opschrift: De dood van kcizir Maximiliaan. Zie hier dea aanhef van dit opstel: «liet is gedaan! Het verraad is slechts het afziglelijk voorspel geweest van eene bloedige wraakneming. Keizer Maximiliaan is den 19 Junij, up een bevel van Juarez, doodgeschoten. Bijzonderheden ontbreken. Wy staan tegenover deze noodlottige tijdiag, zonder iets te weten van de omstandigheden van dit verschrikkelijk drama. Zullea wij ze zelfs ooit vernemen, en zal de geschiedenis de smartelijke bijzonderheden kunnen boekstaven vau den doodstrijd eens souvereins, wiens uiteinde dat eens martelaars is geweest?.... Is een vonnis over hem geveld? Welk ij dal vonnis geweest? Welke belagchelijke of brutale vormen heeft dat vonnis gehad? Heeft het doorluchtig slagtoffer een kreet vaa verontwaardiging kunnen slakeu voor die regtbank van moordenaars, en zal die kreet weórklank kunnen vinden? Hebben die roovers minstens de majesteit \un liet ongeluk geëerbiedigd en niet dengene gehoond dien zij gingen ter dood brengen? Verschrikkelijke vragen, die wij bevende ter neder schreven, liet eenige wat wij wetenis dat zij geweigerd hebben zijn lijk uit te leveren aan den kommandant van een Oosleuryksch fregat, die bet opeisebte. Waarom hebben zy die geheiligde overblijfselen gehouden? Wal willen zij er mede doen Zou hunne wraak nog uict gekneld zijn in het bloed en zouden z(j na het begaan van hunnen moord het keizerlijke lijk nog willen honen? Schande, eeuwige scbaade over die beulen, die de vrijheid bezoedelen, in wier main zij zulke misdaden bedrijven en die deze bloedvlek op onze beschaving gedrukt hebbeu? Na liet gebeurde hopen wy alihaos dal er geen Jua- risten meer in Frankrijk gevonden zullen worden." De France bad hier kunnen bijvoegen dat tus- schen de fusillade van keizer Maximiliaan ea din van den hertog van Eughieu zestig jaren tijdruimte ligt. Omtrent de uitlooving der prijzeu van de Ten toonstelling te Parys op I Jolij jl. Termeldeu wij nog: Geheel de hoofdstad had daarvan een feestdag gemaakt, zoo lat schier alle kantoren, rr.agazjjaea en winkels gedurende een groot gedeelte van den dag gesloten bleven. De menigte volks, welke zich reeds des morgeus tc 9 uren op den weg naar bet gebouw der ten toonstelling bewoog was ontzettend groot, iu weerwil dut de plegtigheid eerst te 2 uren een aanvang zou nemen; het ras den agenten van polme. die meer dan duizend in getal waren, dan ook niet mogelijk de orde te handhaven. Kort vóór twaalf uur rukten de troepen uit, die eene dubbele rij vormden van de Tuillcriêu tot het paleis der tentoonstelling. Een uur later verlieten de aanwezige Vorsten ia Imfrijiiiigcn de Tuillcriën; voor hun gevolg had mea gewone huurrijtuigen moeten nemendewjjl het getal hofrjjtuigcn niet toereikend was, ofschoon men al de oude rjjiuigen uit Versailles had doen komen. Tegen twee uren ontstond plotseling eene groote be weging ouder de menigtetoen de stoet naderde. Nog nooit heeft men Napoleon gedurende zjjne regering zoo veel luister ten loon zien spreiden als op' dezen dag. Het rijtuig waarin de Keizer geic-

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1