AMERSFÖORTSCHE COURAIVT, M 1478. van Y R IJ D A G d% Julij 8867. Dit Blad verschijnt des Dingtdatjton Vrijdags. lie Abonnementsprijs legale Advertentiën per regel 15/Cents. behalve het Zegelregt. Aft. nu te AmersfoortBureau Ainersfoortsche CourantLangstraat. Wijk F. is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertenticn, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 1 nmers f 0.10. Dubb. nu tuners f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. N®. 43, over de Otule Viscbinarkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directearen ii Wegens de verkiezingen wordt het volgend nummer Maandag mor den e. k. gedrukt en uitgegeven, zoodat na des morgens negen uren niets meer ter opname iu dat num mer kan worden aangenomen. De Verkiezingen te Amersfoort. Uingsriag 16 Julij e. k. zal de verkiezing van vijf leden tooi den gemeenteraad van Amersfoort geschieden. De kiesvereeniging dn Eendragl stelde een nieuwen candidaat tegenover den lieer L. .4. van Heek, altredend lid zonder dat dit in de vergadering zelfs met een enkel woord werd verdedigd. En hoe zou men ook gronden voor die handelwijze kunnen vinden? Ware hel afiredeud lid het minst geschikte der vijf aftredende leden, dan zou men die han deling nog eenigzins rationeel kunnen achten, doch hij is juist een van de vyf, die ten ruimste aau de eischeu van zijn mandaat heeft beantwoord. Immers de heer L A. van Beek. die reeds her haaldelijk hij de periodieke verkiezingen door de kiezers de eer waardig werd gekeurd plaats inden llaad in te nemen en zes jaren geleden uit alle vijl aflredeudeu de meeste stemmen erlangde, heeft steeds door spreken en werken door opolfering van tijd en moeite de meest voldingende blijken ge- gereu ent der meest verdienstelijke van de thans altredende leden te zijn, en verdiende hij dus minder dan een hunner in de kiesvereeniging de Eendragt (e worden achteruit gezet. Voor zoo ver wy tins herinneren, woonde hij ge trouw alle raadszittingen bij voerde hij bij bijna alle gewigtige onderwerpen het woord, was hij het met een collega die de kweslie van 't smalle paadje, (die jareu aau jat en lot zooveel spreken, loopen en onderhandelen aanleiding gaf) bij minnelijke schik king lot een goed einde bragl. en waardoor Amers foort eenen fraai jen. hoogst uoodigen rij- en voet- weg naar liet staiicn. tegen de meest billijk mogelijke voorwaarden verkreeg; werkte hij met lust eu ijver in de raads commission waartoe hij werd benoemd; vervult hij de gansch niet aangename betrekking van lid van het Burgerlijk Armbestuur naar ge loofwaardige getuigenis op hoogst onpartijdige en gemoedelijke wijze; terwijl hij zich ook mag ver heugen iu de toegenegenheid zyner veeljarige me deleden in den gemeenteraad zoodat zij die verleid door de pressie van het ongenblikin de- kiesvereeniging de Eendragl hem hunne stem ont hielden stellig berouw daarover zullen gevoelen. Eo nu wordtomdat ac/if leden van de Eendragl hem icr verg..dering van i Julij jl. hunne steci niet gaven, waardoor hij slechts twee stemmen minderheid verkreegpertinent gevraagd wal deden en doen de thans ook aftredende Heeren meer en beter dan de lieer L. A. van Beek* Er bestond niet de minste grond om hein I y beu achter te stellen, want hij muntte als raadslid stellig boven drie hunner uit. Zullen derhalve de kiezers zich niet laten ver leiden door den uitslag in de kiesvereeniging de Eendraglliefde tot de waarheid noopt ons dus thans een a-nzieuljjk deel der kiezers op het ge moed te drukken zich niet te laten misleiden door de onwaarheden die circuleren omtrent den strijd en de herstemming in de kiesvereeniging Amersfoort over de caudidatuur van den lieer J F. iMgerweij. aftredchd raadslid en den lieer van Uurgslrcdr.n. Immers men strooit uit' dat de heer L. A. t>. B. Voorzitter der kiesvereeniging Amersfoorttegen de candidatuor van den lieer J F. Lager weij gekant was. Dit is onwaar. De Voorzitter was voornemens, om redenen waarvoor w ij respect hebbendeze vergadering met hytewouenen had ook reeds den lieer G. Ilnbrs l)z. verzocht haar in zijne plaats te presideren doch nadat men liein eemge uren vóór den aanvang der vergadering met kracht vn argumenten had overtuigd dat aldaar zijne aan wezigheid dringend noodig was om de caudidatuur van den lieer Lagerweij te redden, heeft hij met het bestuurslid den lieer E. E. Visser zich op dezen aandrang lot aanwezigheid bereid verklaard enkel en alleen oin hun mede-raadslid den lieer J. F. Lagerweij als candidaat te helppn proclameren. En het resultaat der stemming was dat men zich niet bedrogen had. "ermils zijne aanwezigheid het vooropgestelde nut deedwant anders had de coalitie, die op den heer van Burgsteeden in plaats van op den heer Lagerweij stemde, direct gezege vierd. terwijl z(j liet nu slechts tot eene herstemming kon brengen, die den uitslag aanbragtdat dc heer Lagerweij de meeste stemmen verkreegnadat de heer Awt°. van Beek, lid der kiesvereeniging, de canaidatuur van den heer Lagerweij verdedigde en tevens hulde bragt aan de gemoedelijkheid van den heer van- Burgsleeden, die verklaard jtad geene caudidatuur tegenover bel aftredend raadslid te accepteren en dus voor ditmaal verzocht niet in aanmerking te komen. Dit is de ware geschiedenis dier vergadering en wij meenden ter voorlichting der kiezers, en vooral van dal aanzienlijk deel der kiezers hetwelk door logens tegen de herkiezing van den lieer L. A. van Beek wordt opgezet ons te inogen ver oorloven daaraan publiciteit te geren want is de verkiezing eene publieke zaak en zijn de Candida- turen der kiesvereenigingen publiek eveneens zal het ook voegzaam inogen worden geacht te publi ceren waaruit den uitslag dezer candidaluren ontspruit. Men mag dus van den goeden geest der kiezers hopen eu vertrouwen, dal zij eenparig liuuae stemmen op den heer L. A. van Beek zullen uitbrengen die gibttren burger van Amersfoort is, eervolle plaats onder de eerste handelareu inneemt, steeds alle goede, nuttige en aangename zaken helpt hevordereu en in s'and houden, en voor namelijk wegens zijne hoedanigheden en werk zaamheden als raadslid, waarvan wij hierboven eene kleiue schets gaven, ten volle verdient met .glans te worden herkozen. De Heer E. E. Visser aftredend raadslidheeft mede door ijver en naauwgezetheid in het getrouw beantwoorden aan zijn mandaat uitgemuntvoerde dikwijls hij de Raadszittingen hel woord als lid van diverse raa-iscouunissiën onderscheidde hij zich vooral ook door onbezweken werkzaamheid terwijl hij als mede-stichter van en beduidend deelnemer iu de onlangs verrezeu Bouwvereenigingen in eene menigte andere zaken daadwerkelijk bewezen heeft dat het belang en de welvaart der gemeente hem ter harte gaan zoodat rnet grond mag worden gehoopt dat de kiezers met overgroote meerderheid van stemmen den Heer E. E. Visser zullen herkiezen. Tegen het volgend nummer stellen wij ons voor hel resterende onzer taak over de verkiezingen af te werken het altredend lid den lieer J. F. Lagerweij aantehevelenen na rijpe overweging de andere candidaturen te bespreken. Wij achten de gemeenieraads-verkiezing van Ie veel gewigt dau dat wij ons onnoodig zouden overhaasten. AU EHSFOORT11 July 1867. Ten kantore van den heer Mr. J. van der Leeuw secretaris der Kamer van koophandel eu fabrieken te Amersfoort, liggen ter inzage, dagelijks van des morgens 9 tot li ure 1". Verzameling van konsulaire en andere be- rigtcD en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart, deel lzevende en achtste allevering. 2°. Staten van de in-, uit- eo doorgevoerde voornaamste handelsartikelen, gedurende de maand April 1867. De Eerste Kamer der Sta ten-Generaal heeft eergister de nieuwe Schutlerijwel met 19 tegen Ja stemmen u/geshmdnadat zjj onlangs na weken zwoegens door de Tweede Kamer was aangenomen. 't Is wel jammer, zelfs sommigen uoeinen hel dwaasheid, dat die Kamer, wel eens de beste Kamer genoemd, deze net, al is zy zoo gansch voldoende niet*, heeft afgestemd want beter is eene tamelijk voldoende nieuwe wet dan eene geheel onvoldoende oude wet. De tand- en kiesmeester Son te Utrecht is alweder bij de aanstaarde verkiezing per anonyme aanbeveling aan de kieslijders aldaar als lid van den gemeenteraad geproclameerd. Hij bekwam bij eene der vorige verkiezingen 89 stemmen en hopen thans zijne voorstanders liet driedubbele getal voor hem te verkrijgen. vooral oindat, naar hun oordeel, onlangs de verlichting builen het stadhuis uog meer te wenschen overliet dan daar binnen. Te Arnhem is zekere D. 11.brievenbesteller aan het postkautoor aldaarnaar meu zegt op vermoeden van zich brieven inet geldswaarde toe geëigend te hebben gearresteerd en naar de ge vangenis overgebragt. liet baart veel opzien dat een bode van een begrafenisfonds *Let op uw einde" (e 's llage zich, naar men verneemt, uil de voeten heeft gemaakt, met eene soin von ciica f 4000.Er wordt ecliter niet gezegd of by al of niet een borg ge steld had. Zacht en kalmna een beslaan van meer dan een en eene halve eeuwe is dc oude Botter- damschc Courant einde der vorige maand overleden en reeds aanschouwen twee nieuwe bladen in hare plaats het levenslicht, doch is het te voorspellen dat slechts eeu dezer twee zich in levensvatbaarheid zal inogen verheugen. De heer Mr. II. Jvan Buren de bek waam.sic en welsprekendste der Uoltcrdainscbe advocaten, is door de kiesvereeniging Orde aldaar n candidaat gesteld ter herkiezing v or den Rotter- damscben gemeenteraad, alhoewel bij een zestal achtereenvolgende jaren met ijver en klem de be langen der burgerij aldaar heeft behartigd. Algemeen wordt dan ook daar ter stedeal raar hij door eene andere kiesvereengiog tot candidaat is gesteld, misprezen dat Orde, die zich bij voorkeur als li beraal beschouwt, dat verdienstelijk raadslid niet heeft geproclameerd. Dr. J. van Vloten, de excentrieke hoogleeraar, van wiep. de pers in hel Deventersche kluchtspel zooveel wist te vertellenis door eenige Deventer kiezers tot candidaat voor het lidmaatschap van den Raad gesteld, alwaar hjj sinds eenige dagen als hoogleeraar, zonder eervol ontslag, werd ontslagen inet algemeene stemmen, liet is derhalve te voor zien, dat, indien hij wordt gekozen de geheele Deventersche gemeenteraad met algemeene stemmen zijn eigen ontslag als gemeenteraad zal nemen. Dezer dagen kwam de keizerin van Frankrijk voor de deur van de afdeeling landengte van Suez" der wereldtentoonstelling vóór het uur der opening, en de oppasser, daar oo wacht geplaatst en die haar niet kendeweigerde haar den toe gang. De keizerin dringt er op aau toegelaten te worden, en zegt: «Ik ben een vriendin Tan den heer de Lesseps(directeur van die afdee'ing) doch de oppasser antwoordtIedereen zegt dat hij bevriend is inet den directeurgij komt niet door." De keizerin wilde onbekend blyven, en zeide: Gy hebt ongelijk, ik verzeker u dat dc heer de Lesseps, als hij hier ware, my dadelijk zou binnenlaten." De Cerberus is onverbiddelijk. En toen nu de keizerinwelke het toch begon te hinderen te vergeefs den weg te hebben afgelegd hernam: «Maar als ik u nu zeide: dal ik de keizerin was antwoordde de onverzettelijke op passer: «Dan zou ik u nog niet g:loo»en." Eerst toen een eeredame hem vertelde dat werkelijk de keizerin voor hein stonderkende bij zijne dwa- ling. Men wil dezen al le ongeloovigen en niet zeer beleefden mmoutslaau, maar de keizerin verlangde dat bij in dienst bleef en voor zijnen bovenmatigen ijver uiel gestraft werd. Politieke Revue. Allerhevigst razen de Fransche regeringsbladen tegen Juarez wegens de fusillade van keizer Maxi- miliaan. 't Is de splinter en de balk. Immers, de duizenden aan duizenden Franscben nog korte jaren geleden naar Cayenne vervoerd en daar een smartelijken dood te stervende duizenden d.e. door den coup d'élal van December 1851 sneuvelden en dat alles omdat zij de vrijheid liever hadden, dan een gevreesd dictatorschap, dat zich dit rest alleen aanmatigde, met bet regt van den sterksieu; liet ter dood brengen van den Hertog van Englueu up Badensch grondgebied op- gehgten uog houderden aan houderden feiten der Fransche- en der wereldgeschiedenis zyneven en ook meer afkeurenswaardig dan de fusillade van keizer Maximtliaandie, toen hij er de magt toe bad, eeu aantal Jtiarislische generaals, officieren eu soldaten beeft laten fusilleren. 't ls waar, men behandelt een keizer, een aarts hertog een afstammeling van keizer Karei V zoo maar niet als een gewoon generaal of soldaat, doch de wormen die omier de aarde kruipen zullen het verschil met maken dat wormen ziendie op de aarde kruipen. Wy schrijven deze regelen vooral omdat de Frausche Monileur zoo vervaarlijk legen Juarez raust eu tiert en Tereenigen ons dus eerder met liet gevielen van liet Journal des Débats hetwelk zegt De diepe ontroering, door den Moedigen val van hei Mexicaansche keizerrijk in Frankrijk te weeg gebragt. kan, volgens het Journal des Dèbats, niet vermeerderd worden door de overweging dat hel slagtoffer een afstammeling was van Karei den V, gelijk de Monileur berinnen. «Wij hebben", laat het blad er op volgeDte veel revolution door worsteld om een juist besef behouden te hebben van hetgeen de Monileur een misdaad van de gekwetste majesteit noemt. Om de verontwaardiging op te wekken is het genoeg, dat men in den dood van den ongelukkigen vorst eeu misdaad van gekwetste mcnschheid ziet." Wij zouden ook wel tot den Monileur Je vraag kunnen rigten of er meer verschil bestaat tusschen een gelukzoeker die keizer is gewordenen een keizerlijken afstammelingdie naar Mexico als gelukzoeker ging. De Juaristen hebben mede dezer dagen buunen voormalige» dictator Santa Anna gefusilleerdin den ouderdom van 77 jaren. Ily was weder in

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1