I JIS 1486. AMERSFÖORTSCHE C OUR A van Y R IJ D A G 9 Augustus 6867 Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdags "s avondsDe Abonnementsprijs is f 1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën 1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder lOCentslegale Advertentiên per regel 13 Centsbehalve liet Zegelregt. Afz. nummers /O.lü. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. van Cleeff, te Ameisfoort Bureau Amersfoortscke CourantLangcstraat, Wijk F, N". 43, over de Oude Vischinarktsoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. SPAARBANK- Het Bestuur zal aijne eerstvolgende zitting houden op Mnaiidilg 12 tiitfiiMii* e. k. ten lluadhuue te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. VAN |»E POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 8 Augustus I8(i7. Op het Zangersfeest te Dordrecht was ook eeu gedeelte der Amersfoortsclie Liederta/el uiet hare banier tegenwoordig en heeft aldaar lot hel succès der uitroeringeu medegewerkt. De invoer van vee in Engeluud is weder veroorloofd ml Zeeland, Overijssel cu Noord-Holland, benoorden hel IJ. Men leest in de Overijsselsche Courant": lu de gemeente llellendooiu maken zich due huis gezinnen gereed om naar Amerika te vertrekken Hunne vaste eigendommen zyu bereids verkocht, of in voorloopigo veiling aangeslagen. Anderen, uit naburige gemeenten, sluiien zich bij hen aan. Die rerhuiziugskooris begou hier in 1843 te heerscheu, woedde hel hevigst ui 1847, in welk jaar behalve de dienstbare persouen20 huisgezinnen naar Amerika vertrokken. Later heeft zy zich een enkel in sal herhaald, doch iu de laatste driejareu weder meer ontwikkeld, waarschijnlijk aangemoedigd door afgezanten, (auderen uoemen ze wervers) die den grooteu Oceaan komen oversteken oin den uverlogl te helpen regelen mei de gezagvoerders over de scheepsgelegenheden contracteren, enz., enz., waartoe zy natuurlijk ook beter bekwaam zyn dau onze eenvoudige landlieden, die allyd bevreesd zijn voor alzellery tcwijl zij zou doende de helpende hand biedenom hen hel land van melk en honig op de minst kostbare wijze te doen bcreikeo. De Regtbank van Waadlaud iu Zwitserland heeft onlangs de zaak van eeu jongmensch met name l'iqmllard behandeld beschuldigd dal hij gedurende eenigeri tijd de genees- en wondheelkunde iu vrouweukleederen had uitgeoefend. Uit de stukken bleek, dat hij er in geslaagd was, zich geheel en al als vrouw le vermommen cn ouder deu naam vuo Miss Abuis en in de hoed imgheid van Ameukaausche burgeres, in verscheiden lamiliën en vooral hij dames toegang te verkrijgen. Het bedrog werd door een kapper ontdekt, in wiens wiukel hij een chiguon ging koopen. Het hleek echter, dat hy slechts wegens het onwettig uitoefenen van zijn vak kon overtuigd worden en dien ten gevolge werd hy door hel hul tot eeue maand gevangenisstraf veroordeeld. Uil eene hul op eeu iroon." De tegenwoordige Keizerin vau Marocco is geboortig Ie Cbaley by Dole Zij zag hel eerste levenslicht op den 10 November 1820 iu een armzalige siroohul. Iliar uaam is Virginie Lanlernier. Zij ging iu 1834 met hare ouders naar Algerie en de geheele familie werd door de Maroccaiien gevangen genoineu. Haar vader werd gedood en haar moeder stierf kort daarna. De Marotcaiu-ii, die haar gevangen hadden geiioineu, waren zoo gulruH'en dom de schoonheid vau Virgiuie, dat zij haar leven spaarden. Door een zameuluup van romantische omstandigheden raakte de zoon des keizers sinoorlyk op haar verliefd cu nam haar tol vrouw. Deze keizerin heelt nu haar zusiers iaicn opsporen cu aan hel Maroeoauusclie hol laten breu- gen waartoe zij thans beliouren. Nabij Mucon is in de vorige weck een vun Marseille mar Parys vertrokken plciziertrein uil bel spoorgeraakt. Hel ongeval is veroorzaakt, door dien men juist bezig was den weg te repareren waartoe men drie spoorslaven had opgeuomen. Hel waurscliuwingssüiri was wel gehesohen, maar wegens de krommiug van deu weg slechts op eeu alsiand vau 300 passen ziglbuar. Toen de machinist hel gevaar ontdekte, was hel le laat den trein lol slaan te brengen hy verloof evenwel geenszins zync tegenwoordigheid van geest, maar zulle de locomotief zooveel mogelijk aan en reed met zoodanige vaart over de opeuiugdal zij Werkelyk weder op de rails teregl kwam en deu trein nog veertig meters niet zich sleepte; toen evenwel braken du kettingen en werden zeven wagens vernield. Hei uanlal duoden is acht, dal der zwaar gekwetsten 32. Eeu jongmenschuil de provincie, sedert eenigen lijd ie l'arys in eeu der lidlels iu liet quaruer Saiut-Martin woonachtig, heelt zich vau het leveu beroofd doot een vijftigtal spelden iu zyn borst te steken, wier kleine wouden een wel langzaam maar zoo uitputtend bloedverlies ver oorzaakten dat hy er aan bezweek. In eeu brief' op zyue talel gevonden schreef by o. a.Mijn leven is eene aaneenschakeling van verdriet, smarlcu cn lyden geweest, liet noodlot heelt uiy met spelde- prikkeu gemarteld; weluu ik zal er met spelde- prikken een einde aan maken." Hij had de uoodigc gelden voor eene deftige begrafenis nagelaten eu de zorg daarvoor aaiibcvuleu Ingewonnen informuliön laleu geen twyfel over of de zelfmoordeuaar was reeds laog kraukziuuig. Een I'aryscb dagblad deelt het volgende mede als waar: Een der uil de gijzeling ontslagenen(eu gevolge van de afschalling der gyzeling om schulden, liep voor eeoige dagen door de stad l'arystoeri hem een deurwaarder ontmoette, met wieu by maar al le dikwyls iu aanraking was geweest. Welnu, vriend," vroeg de deurwaarder, «wat zult gy nu gaan doeu?" Schulden maken," was het antwoord van den origyzelbareu schuldenaar, die wel veel kameraden zal hebben. Onlangs werden te Liverpool acht Arneri- kaansche ratelslangen ontscheept en gekocht door deu heer Mduders, eigenaar van eene der grootste menageriëu in Engeland. Ily stelde ze dadelyk te Northampton ter bezigtiging. Daar hein de kooi echter niet sterk genoeg voorkwamliet hy een nieuwe maken uiterst soliede en in alle opzigleu voor eeo zoo lalryk en gevaarlyk gezelschap ge schikt. De overplaatsing geschiedde zouder eeuig onheil, en alle mogelyke voorzorgen werden geno men om ook vervolgens ongelukken te voorkomen. Vrijdag kwam de heer Mauders inet zyue geheele menagerie iu goede orde te Tuubridge-VVels aan waarna hij van daar naar Louden vertrok oin tegenwoordig (e zijn by de ontscheping van drie girall'eu die hy aangekocht had. Hij was er naau- wclyks of hy werd per telegram dringend verzocht zoo spoedig (uogeiyk naar Tuubndge-Wels terug te keereu. Hy haastte zich eu vond by zijne aan komst zijne menagerie in rep eu roer. Door welk toeval weet men Diet regl, maar het bleek dat een der deuren van de kooi toevallig opeu was gebleveu terwijl de oppasserdie belast was met liet stokeu van het fornuis voor de heetwaierbnizeu ouder de kooial zyne aaudachl aan dat gedeelte zyuer laak wydde, daar het water kokend en derhalve de temperatuur te hoog was geworden. Naauwelijks had hy hieriu voorzien of, by de kooi teruggekeerd, ontdekte hy dat eeu der grootste ratelslangen oulsuapl was, en welhaast vond hy hel gevuurlyke dier iu een ander deel der mena gerie, (nel opgerigt boveulyfeu vreeselyk blazende. IJliugs nep de oppasser om hulp, (naar zijne toesuellcude kameiands werden door doodschrik bevangea en vloden, toen zy de slang in zoo dreigeude houding hen zagen alwaclileu. De hoogst- bejaarde alleen eeu man die reeds menig angstig oogenblik had doorgebragt, bleef eu bood hulp. Hij boezemde zelfs nog een paar andereu moed in. Met hooivoiken en wat zy (naar by de hand hadden gewapend gingen zy onder aanvoering van den ouden oppasser, het dier (e gemoet, dat op dezelfde plek eu in dezelfde houdiug gebleven was. terwijl de auuslalieu om hel te vangen gemaakt werden. Maar naauwelyks wierp als eerste maat regel de oude oppasser hul een groolen zak op hel lyf, om hel daardoor de mogelijkheid van be- wegiug te oiituemeu, of de vrecselyke ratelslang onlwrung er zich met bliksemsnelheid aan. eu school kronkelend iu een oogwenk voort oaar eeu ander deel der ineuageriemet klimmende woede blazende. Zy nam geen de minste nulilie van de talryke wilde dieren iu de hokken en verschillende aldeclingen der menagerie; ma>r naauwelyks by deu slaI tan een der bullels gekomen of zy hield een oogwenk stil eu wierp zich loeri met geweld op hel reusachtige dier. beet liet in bel liukcr neusgat, school toen door het omringend hekwerk heen eu kwam op eeu biuiiuiiplaais waar een stalknecht bezig was stroo op een wagen le laden, bespannen in. t een der sclioousie paurdeu uit de stoeterij van deu heer Mauders. De slaug «iel ook dit dier woedend uan eu hiagt hel eeue wond toe. mnar vond mi zeil den dood. ilel gelukte tiamelyk hul geweldig steigerend paard zich vuu zyue «ree- setykcu bespringer te outslaau en eer nog de slang zich had kunnen lierstelleu vau dun schok bij hul utschuddcü ondergaan had liet paard haar reeds woedeud onder zyue boeven vertrapt. Maar Slechts weinige oogenblikkeu overleefde bij zyne overwinning. Alen zag hul fraayu dier rillen, beue vens stuiptrekken; du oogen puilden uil de kassen eu zyn klugeud tmmeken brak liet hart vau wie hel huurde. De paardeuarts beproefde vcrgeels zijne kunst. Iliuiieii eonige immuun bezweek het dier uu een barden doodslryd. Op hetzelfde oogeublik kreeg de bulleldiu het eerst gehelen was zulk een hevigen aantal vau dultieiddal zijn slal in alleryl gesloten en zou sleik mogelyk gebarri cadeerd moesien wordenspoedig hoorde ineu eeu zwureu val. liet kolossale diermeer dau twee tonnen wegende, stoute dood neder ouder de werking vau hei vreeselyk gil van dun umvaogen slangenbeet. Huizot is zyn cen-en-lachtigsle jaar ingetreden Ily heeft op den dag zyocr verjaring een briefje geschreven auu Vicuuet, zyn collega uls lid der akademie, waarin hy zegt; a Waarde Vriend. Nu ben ik tachtig jaar, wees zoo goed en leer my, hoe men negeniig wordt.Guizol." Vienoetde fabeldichter, is 88 jaar en oog even krachtig van hoofd als vaa ligchaam. Ook hragt Guizol zyoe jaarlijksche visite aan mevr. Molliende weduwe vjm deu minister vaa financiën onder Napoleon 1. Mevr. MollienisOl jaar oud -en blind. De maaud Augustus is de maaud van inter nationale congressen ie i'arjjs. Reeds eeo paar dagen geleden was het congres van architecten en in de volgende week tal dat der homoeopatheo worden gehouden. Ook de administrateurs van spoorweg- (nautschappyen zullen byeeukoincn om eenige gawigiigc kwestiën betreflende de spoorwegen te behandelen. Deo 29 Augustus a s. zal eeo zonsverduistering voorvallen, in Europa onzigtbaar. Zy zal aanvangen ten 11 ure 2 minuten 's vooriniddugs en eindigen ten 3 ure 42 min. namiddag. Alleen inden Zuider- Atlautischen Oceaauaan de Kaap de Goede Hoop aan Ksap Horn en io een groot gedeelte van Zuid- Amerika zal zy goed waargenomen kuaoen worden; Te Uuenos-Ayres en Ie Valparaiso zal zu centraal wezen. De kodijkransjes hekomen een surrogaat. Tegen den wioter zal te Parys eeo dames-societeit worden opgerigtgeheel geschoeid op de leest van de Jocki-y-club. liet getal der leden is onbepaald, maar écu zwarte boon op dezes is voldoende oin iemand ie deballoteren. De zaal zal worden gede coreerd met schilderyen vao Rosa Boaheur. Men zegt dat prinses Metternich het cere-presidium over deze sociëteit, «die in eene wezeniyke be hoefte voorziet", zal aanvaarden. Menige dame die zich nooit met keukenzaken bemoeitzal aldus van zelf in de bootten kunnen zitten. Het diner der tentooostellers te Parys is nu op den 17 Augustus vastgesteld. De commissie, met baron Miliel aan het hoofd beslaat uil 44 leden die besloten hebben den keizer het presidium van dil feest op (e dragen. De prefect van politie Pietri heelt het rekwest daartoe aan Napoleon over handigd die nog niet beslissend heeft geantwoord. (iaat echter de reis naar Salzburg door, dao zal dit inoeyelyk kuuneo. Na 9 Aug. worden geen deelnemers ineer aangenomen en die bel eerst op de lyst teekenen kr()gen de beste plaatsen. Advies aan de Nederlandsche exposanten. Wordt met beste plaatsen bedoeld, waar men het beste van de tafel bekomt 1 roliticke llevue. Voti Himarck is benoemd tot kanselier van den Noord-Duitsclieu bond. Ily zul alzoo uoj meer inogeo zeggen dan vroeger eu hu durft ook doen. Die kapitale post. waardoor h(j ook de 17 stemmea van l'ruisseu iu de Tergadering alléén op zyn hoofd voreemgt, gevoegd by zyue alvermogende functie vuu CKef «au liet Pruissiscb Ministerie, maken hom lol eeu sooil vau oudeikouuig over de Duit- schers. Ily is nu baas over de Duitsche éénheid cn den vrijen Doilscheu Rliyu. Do verkiezingcu voor de departementale raden in l'iaiikryk zullen levendig zyn, voor zooveel het Napoleouisiisch gouvernuiiieut dat duldt. Uier eu daar komen canJidaten le voorschjjn wier leurt is: vrylieid van godsdienstoefening, vryheid vau drukpers, vryheid van «ereeuiging, viijheid van handel, wyb.-id zells om: leve l'olen te mogen roepen. Dat is veel gevraagd, maar daarvan zal niet veel worden gegeven. Mi-n weel het: 't viylieidsgcvoel vond ineesttyds zij o bakeruiui ui i-ruokryk ui ligt bei er nu zwaar geboeid; doch Jitters eu Jules Favrc spreken niet te vergeefs! Toeii tullen ook weder in Frankryk spraak en peis van hare boeyun verlost worden. De publieke opiuie iu Frauknjk en Duitschland is steeds bezwaugend mul bel denkbeeld van oorlog lusscbeu Frankryk eu Pruisscn. Eene auderc vraag is: wil dat do publieke opinie gaarne. De mauueu vau den degen misscbicQ wel. opdat liet pleit worde beslecht wie het sterkst op bet oorlogsveld is, Frankryk of Pruissen. De mannen vau de ploeg van den handel en hel geld. en de rusiige burgers hopen dat dit pleit lang. teer langju geheel onbeslist blyft. De Koning van Zweden is eiudelyk le Parys aangekomen. Er was weinig volk aan 't station. Waarom zou men zich ook veel moeite geven otn

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1