AMERSFÖORTSCHE C OU R A M 1493. Tan DINGSDAG 3 September 3867. Dit blad verschijnt des Maandagt cn Donder dag t 's avondsDe Abonnementsprijs is ƒ1.50 ii 10 Cents; legale Ad verten tién per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. Afz. nummert /0.10. Bureau Arnersfoorticke CourantLangestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt denmaanden.Van Advcrlentién 1 tot 6 regels 60 Cents ,ielke regel mèerdert Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cletffte Auienfoort zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren ia bfe^Rijfc. AMERSFOORT, 2 September 1867. Op üiagsdag den 3 September 1867des na* middags te één uur, zal de Raad der gemeente Amersfoort weder eeoe vergadering houden waarin de punten vau behandeling zyn.: 1°. Benoeming tan ecneu Wethouder. 2'. Benoeming van eenen Ambtenaar van den burgerlijken stand. 3'. Benoeming van twee leden voor de commissie van wetgeving. 4°. Beuoeming van drie leden voor de gezond heidscommissie. 5°. Rekwest van den beer J. A. C. Bering om lol makelaar te worden benoemd met advies der kamer van Koophaudel. Naar ons uil eene oilicieele rnededeeling blijkt, is de meervermelde zaak der vciduisiering van eeuen aarigcleekendenluie!'in 't Amersfoortscbe postkantoor, inhoudeude 70.nog in behandeling by het miuisterie van finanliën en b[j de justitie. De afzender vau dezen brief heeft zich in de vorige maand by adres tot Z.Exc. den Minister van Financicu gewend. Te Rotterdam zijn sedert het uitbreken der cholera lot en met gister. Zondag, daardoor aan getast 335 en overleden 195 personen. Men meldt uit Bennebroek van 28 Augustus Nu en dau vindt mea in de dagbladen uieldtng gemaakt van plotseling driftige koeyenen heden hadden wy ook hier een voorbeeld hoe gevaarlyk deze diereu soms eensklaps worden kunnen. Bij hel melken namelijk viel eeue koe in de weide een achtjarig kind aan, en wierp bet met gewel dige kracht op de hoornen omhoogwaarna het door den val zwaar gekneusd en bezeerd nederkwain. Op nieuw wilde de koe aanvallenmaar de in middels toegesuelde vader voorkwam verder onheil door met een melkemmer, het eenige middel dat bier ten dienste stondaan hel razende dier een zoo kracbligen slag tegen den kop toe te brengen dat hy lyd won om hel kind weg te neineu en iu veiligheid te stellen. Men meldt aan de Groninger Ct. uit llarlingen, van 30 Augustus In de raadszitting van eergisteren nam de nieuw beuoeuide burgemeester de gelegenheid waar om den raadsleden te verkondigen, dat hel «eigen dunkelijk wegblijven" vau sommige huuoer bjj de vorige zittingwaardoor deze geen voortgang kon hebbendoor hem niet goed was opgenomen. Be schuldigen beleden één voor ééndat hel niet verschijnen Ier vergadering zijn oorzaak had iu antipathie legeu de beuoeining van dezen burge meester. Een der raadsleden wees op den jeugdigen Iceliyd en de geringe ervaring van den burgemeester, een auder op hei groot aantal respectabele en geschikte mannen in de gemeente, een derde verbood deu burgemeester ooit weer in zulke termen te sprekeu tegeu raadsleden. Be burgemeester bad geen antwoord op dit een en ander." Volgens den Nieuw-Hork Times zal de wel vaart in de Zuider-St.iten spoedig hersteld zyn van de door den burgeroorlog geleden verliezen. Be oogst is daar zeer overvloedig. Be katoenoogst belooft 2.500 000 balen te zulleu oplevereu, tegen 1,800.000 in het afgeloopen jaar. In het zuiden van Frankrijk heeft de directeur eener gevangeuis zich uit de voelen gemaaktmede nemende de kas der gevangenis en bovendien.... een jeugdig juffertje, dat ter zake van kindermoord geker kerd en onder zjjne bewaking was. Reeds meermalen heeft men opgemerktdat de atmosfeer iu de tunnels van den onderaardschen spoorweg te Londen zeer nadeelig op het menschelijk ligchaamsgesiel werkt. Zelfs verhaalt meu dat on langs een reiziger dientengevolge is overleden. Thans verzekert de Globeopgrond vaneen uaauwkeurig onderzoek, dal zich in die tunnels zoo vele gassen ontwikkelen en opeen hoopendat hel volstrekt niet te verwonderen zou zijnindien te eeniger lyd een hevige ontploffing plaats greep. Be gevolgen van zulk eene gebeurtenis zouden onberekenbaar zyn. Boor de Spaansche regering is aan eene Eranscbe Maatschappij concessie verleend tol het duiken naar de overblyfseleu der acht met de schatting der Spaansche West-Indische koloniën bevrachte galjoenen, die in 1702, met verscheidene Spaansche oorlogsvaartuigendoor de vereenigde Britsch-Nederlandsche vloot iu de baai vao Vigos verbrand of in den grond geboord zijn geworden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 2 inillioen fr.; en men berekent, dat de gezonken schatten (gouden en «ilveren baren en gemunt geld) ougeveer 600 inillioen l'r. beloopen hebben. Een Amerikaan heeft te Bouglogne-sur-Mer eene tooneel-couraut opgerigt zvier weerga niet bestaat. Iljj begreep dat de schouwburgbezoekers gaarne gedurende de pauzeringen iets lekkers zouden willen hebben en bedacht als middel om hun dit te verschaffen een Journal de Thédtre, dat tot affiche dientdoch waartoe in plaats van papier een zeer lekkere boterdeeg is gebruiktdiedank zij der vindingrijkheid van den pasteibakker los gaat en zich in verscheidene blaadjes verdeeltop elk waarvan een zeer geestig geschreven artikeltje te lezen slaat, niet met inkt, maar met chocola- desap er op gebragt. Zoo dient dit blad eerst als affiche en daarna als versnapering. Een moderne Mazeppa." Te Berlijn beeft in de vorige week het volgende grappige voorval plaais gehad. Een tamelijk zwaarlyvig lid van een bestuur had de gewoonte dagelijks inet een zyner collega's in de Spree te gaan baden. Bingsdag morgen verscheen de collega van den dikke te paard in het bad en liet het dier, dat ook veel last van de warmte had in het water slaan om zich wat af te koelen. De dikke, die misschien lust gevoelde om zijne talenten als ruiter te be proeven klom in paradijskleeding op het bem als zeer mak bekende paard vaa zijn vriend. Het paard echter, dat de bedoeling van den dikken achtbaren heer verkeerd begreep, liep met hem het water uit en draafde door verschillende straten der stad tot voor de deur van een koffijhuis, waar zijn heer dagelijks heen reed. De beschaamde ruiter bad natuurlijk niets spoediger te doen dan van bet paard te springen en in het lokaal te vlugten, ten einde zich aan het oog der joelende menigte, die hem nageloopen was, te onttrekken en daar zoo lang te wachten tot dat men bem zyn kleederen had gebragt. Gelijk men weet, hebben gelastigden van twintig staten onlangs aan bet Ministerie van Bui- tenlandscbe Zaken te Parijs eene conferentie gehou den om te overwegenof en hoe er algemeene eenheid in hel muulwezen te brengen zou zijn. Hel advies dier conferentie is daarop door het Fransche gouvernement aan de onderscheiden rege ringen medegedeeld met verzoek daarover vóór den 15 February eerstkomende haar oordeel te mogen vernemen, liet Ooslenrijksche gouvernement heeft, naar men thans meldt, dadelyk den wensch betuigd eeoe overeenkomst in den geest van dat advies te treffen met de vier staten, die reeds door het verdrag van 1865 onderlinge eenheid in hun muntwezen hebben gebragt, namelyk Frankrijk, Italië België en Zwitserland. Dien ten gevolge is te Parys eene overeenkomst tusschen Oostenrijk en die vier staten ontworpen. Wordt dit ontwerp door ItaliëBelgië en Zwitserland goedgekeurd dan zal er reeds eene bevolking van honderd millioeo menschcn zijn, die dezelfde munt gebruikt. De Arnhemsche Courant zegt: In Nederland bestaat eene zekere vrees voor publiciteit; de Hollander is bang, dat iets wat hij denkt, of zegt, of weet, of hem gebeurd is, in de courant sal komen. Sommige autoriteiten hui veren by de gedachte dat het publiek zou kunnen gissen dat zij inlichtingen hebben verstrekt of wenken hebbeu gegeven en tochiedereen neeint hel aan de dagbladen kwalijk als deze een feit ter goeder trouw onjuist voorstellen. Mcneiscbt de volkomen waarheid vsn de dagbladen maar velen schrikken terug om hen die mede te deelen. Zij begrypen het goede niet, dat duor publiciteit wordt te weeg gebragt." Met deze woorden der Arnh. Ct. volkomen in- stemineude. voegen wy daarbijdat autoriteiten hoofden of leden van besturen ambtenaren enz. een goed eu nuttig werk zouden verrigten aan hel blad of de biadeu hunner gemeente, of, waar geeu courant bestaatder uaastby zijnde gemeente medetedeeleu hetgeen voor publiciteit geschikt is. Hel publiek zou alsdan vaak de zaken en hunne haudeliugeu minder onjuist beoordeeleu soms als gevolg van onjuiste mededeeliugeii of voorstellingen iu de couraut, die dikwyls met veel opollering van (yd en moeite magtig wordt, wat, werd het door autoriteiteu, bestuurders, ambtenaren enz. ingezon- deu. veelal waarheid aan juistheid zou paren, zoowel tol goede cn nuttige lectuur in het blad als voor hel publiek zou strekken, eu waarmede dus allen zouden worden gebaat. Foliticke llcvnc- Na den slag van Sadowa sprak meo keizer Na poleon van eene alliantie met Oosteurijk. Ik sluit geen verbond met een cadaver 1" ant woordde do keizer. Be tijden zyn veranderd en met deze de idees. Napoleon trekt naar Salzburgom eeue visite van rouwbeklag te brengen aan keizer Frans-Joseff en diens Gemalin. Niets gepaster, dan dat Frankryks keizer, de beschermheer van keizer Maxde geldschieter van dien Vorst, wat meer zegt, de bondgenoot van dezen tegen de Mexicaansche republikeinende ongelukkige familie der Habsburgen in bare ont- zettende vernedering en rouw een troostwoord toe* sprak, ja dat de beide monarchen, getroffen door T zelfde leed te zamen treurden. En wat hebben wij vernomen van die, in dit opzigt merkwaardige byeenkomst Niets en zelfs de telegrammen, die spreken van 't geen zij welen en niet weten, hadden geen woord over voor den ongelukkigen Max en diens treurig sterven. Er was iets anders te doen voor de beide keizers, lie. doodschieten van keizer Max was een fait accompli en de dooden laat men slapen. 't Was de toekomst die Napoleon en Frans-Jozeff bezig hield'l was de overwinnaar bij de Sadowa, dien het gold 't was het Duitscbe keizerrijk op zigt dat te Salzburg werd ondermynd 't was de berekening van het geschikte tijdstip waarop wraak zal worden genomen over de stoutheid van Wilhelm van Pruissen, toen bjj op den Duilscben berg der eere klom en legen Europa zeide: «ik beu de eerste Maar dat zegt de Fransche pers niet. zij redeneert: Te Salzburg is aldus gesproken Rusland wilde in Turkjjë bet Europeesch even- wigt verbreken. Bat is belet door den oorlog in de Krim en 't Parysch verdrag van 1853 bevestigde op nieuw de rust van Europa. Pruissen trok tot voor de poorten van Weenen en bel evenwigt was op nieuw in gevaar. Dal werd verhinderd door Frankryk en hetPrager verdrag schiep een nieuwen grondslag voor de vrede van Europa. Welnu dat die beide grondslagen niet worden aangeraakt, dat de vrede bewaard blyve ziedaar hel gevolg van de byeenkomst der beide keizers te Salzburg En wat antwoordt hierop de Pruissiscbe pers? Dreigend zegt zij tegen de Zuid-Duitscbe Stalen, die eerlang kunnen geroepen worden om partjj te kiezen voor of tegen de Salzburger overeenkomst: «Wee hen die Buitscbland verscheuren!" Duitschland, is Noord en Zuid, vereenigd onder één opperhoofdonder Wilhelm van Pruissen en op diens hoofd de Duitscbe Keizerskroon." Men geloove echter nietvoegt genoemde pers er bij, «dat Pruissen's koning, uui de Salzburger conferentie, ongedaan zal laten, wal bet van zyne roeping acht I" Meu ziet het de toestand wordt op die wjjze bedenkelyk genoeg. Be leeuw, die toeliet, dat men bem den klaauw afsneedzal zich ook weldra de tanden zien uit gebroken en die leeuw is Napoleonof hjj waant zich althans dien te zyn. Toen by daar, in 1866, met over elkander ge slagen armen aanzag, hoe eiken dag een zegepraal schonk aan de Pruissische wapenen voelde bjj nadat de reeks der overwinningen gesloten werd dal hem een klaauw was afgesnedendat isdat hy in Europa's schattingniet meer de onover winnelijke was en in het behoud van deze meening hemwaarts, ligt voor een Monarch als bjj bet «te zyn of niet te zyn Wat hy verloor moet bjj herwinnen en de eerste poging daartoe is de overeenkomst gesloten te Salzburg. Nadut de Salzburger overeenkomst tot daad is gebragt luidt het vau alle kantenvredevrede en geen gevaar Be verstandige zal echter de kaarsen brandende houden. Engeland zal een téte a tête hebben met den styfbooftligen Abyssiuiscben Theodorus, dat is, Engeland zal lol hein zenden, magt van artilleristen en ïavalleristen, rydeude op muilezelen en kameeleo eu zal vau hem eischen: «laat do gevangenen, onze landslieden en Duitschers vrjj Als Theodorus ziel dat de zaak ernst wordt, dau zal hij Ja. dal Is nog een raadsel, een gevaarlyk raadsel zelfs voor de gevangenen. Sultan Abdul-Azis wil nu sjjoe sporen verdienen met hervormingen politiek en administratief. Sedert zyne reis rekent bjj zeer vast te zitten en daarom wil hij het dood oude Stamboul nieuw bloed inpompen. Be mufti's zicu met onuitsprekelijke ergernis die kuur en weuschen dat Zijne Hoogheid spoedig voor goed afreize naar Azië. Spanje is thans een Babcl. Alles vecht er door elkander heen. Als gecom mandeerd wordt regts! gaat men links, en die

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1