AMERSFOORTSCHE coura jyO| JS ISOO. van Y R IJ D A G 27 September 6867 Dit blad verschijnt des Vaan Jag, en Donderdag, avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60 Cents elke reLl lief 10OnU; legale Adverlenlièn per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. - 4f%. nummer, /0.10. - Brieven franco. - Bestellingen bij den L'itg. i. 11. van Clteff, te AA Bureau Amer,foort,che Courant, LangcstraatWijk F, N®. 43, over de Oude Visehiuarktioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. SCHOUW. BURGEMEESTER sa WETHOUDERS VAN A IHEHSFO Ult'T Gezien art. 2'2 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 No vember 1853 (Provinciaalblad N°. 102), alsmede art. 104 van het algemeen Policiereglement voor de gemeente Amersfoort Doen te weten dat de hij voormelde artikelen bedoelde najnnrs-schouw, over de wegen, sluoteu en water leidingen aan hun toexigt ut bel' er onderworpen zal gehouden worden op Woensdag, den 9 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde re glementen aan de belanghebbenden in herinnering gebragt. Amersfoortden 23. September 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJEltS. W. L SCHEI.rus. De BURGEMEESTER BH WETHOUDERS van AMERSFOORT GVlet op art. 265 der gemeentewet Doen te weten, dal bel 1ste aanvulling» kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over liet dienstjaar 1867 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen te rekenen van heden alle werkdagen 's voormiddugs vau 10 tot 1 ure des namid dags op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 25. September 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris W. L. SCI1ELTUS. De Burgemeester A. G. W UIERS. AMERSFOORT, 20 September I8G7. liet heeft II. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd aan de Dames Directrices der l'rotestantsclie armen loterij te Amersfoort een prachtig canapé* kussen te doen toekomen, om te dieueu als prijs bij de annst. verloting. Ter raadszitting van cergisler (zie hieronder het uitvoerig verslag) is cnel 12 tegen 2 stemmen op voor stel van Burg. en Weth. besloten dat de beslissing omtrent het wèl of niet houden der kermis alhier zal geschieden in eeiie op Woensdag 2 October e. k. te houden raadsvergadering. Vermoedelijk zal bijaldien tol het houden der kermis wordt besloten de aanvang daarvan zijn Maandag 14 October en de duur tot en met 20 October. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in eene gister gehouden zitting, het voorstel van Burge meester eu Weihoudersom de uitgestelde kermis te doen plaats hebben van 21 October lot 2 No vember, met 24 legen 7 stemmen aangenomen. De geneesheer lliichner, lid van den raad, zeide: voor hel houden der kermis te stemmen en gelooft, op grond der ondervinding, dat tegen 21 October het land van de epidemie zal bevryd zijn. Is hel waar dat nu reeds le Amsterdam kennis gchoudeu is, gelijk een der leden aanvoerde, dan heeft men het bewijs gekregen dal het kermis houden niet de epidemie bevordert." I'c gemeenteraad van Tiel hecfl in cene gister gehouden zilling met 8 legen 2 stemmen besloten dat de kermis dit jaar zal plaats hebben en bij advertentie van den Burgemeester is haar aanvang bepaald op Maandag 21 October e. k. Bij de discussion zeide de heer II. C. A. Campagne, dat men de zorg voor de openbare gezondheid zijns inziens, wal breed uitmeetwanneer men op grond daarvan thans de kermis niet zal houden, liet gegrond vooruitzigt bestaatdat de cholera die overal afneemtons weldra zal verlaten en hij gelooft dat men het innig verhand tusscheo cholera en kermis wel eenigzins overdrijft. Hij beroept zich daartoe op hel advies van den Inspecteur voor degeneesk. dienst in deze provincie, en op de debatten in den gemeenteraad van Amsterdam en Gorinchein, waar juist de geneeskundige leden van den raad voor het houden van de kennis hebben geadviseerd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie omtrent de inrigting voor warme baden alhier. Plaatsten wy reeds ten vorigen jaretoen die inrigting voor hel publiek werd opengesteldmet ingenomenheid een woord tol aanbevelingwij vinden ons genoopt dit thans nog maals le doenniet alleen omdat wij overtuigd zyn van het nu' dier inrigting. maar ook omdat wij gaarne zouden wenschen dat een steeds ver meerderend gebruik daarvan den ondernemer instaat mogt stellen deze dagelyks open Ie stellen waarloe hl) ons verklaard hecfl wel genegen te zijn doch om de daaraan verbondene kosten vooralsnog niet te kunnen overgaan. Men bezoek e deze inrigting ovcriuige zich van hare doelmatigheid, on scltra.-e dc pogingen van den ondernemer, liet geldt hier niet blooiclyk zijn belang, maar dal vau het al gemeen. Morgen Vrijdag namiddag le halfzes zal bet Muziekcorps der dd. Schutterij op de Varkcnsmarkt te Amersfoort eenige muziekstukken uitvoeren. Uit de jaarlijksche statistieke opgaaf betref fende de vrijmetselarij in Nederland blijktdat op den lsten April dezes jaars ia ons land waren gevesligd 37 loges, welke le zatnen 1907 contri buerende leden telden bestaaude uit 448 leerlin gen 139 medgezellen en 1320 meesters, liet getal nieuw aangenomen leden was in het laatste jaar 290. liet getal krankzinnigen, in de gestichten verpleegd, blyfl steeds toenemen. In den loop van 180(1 is liet van 2877 tot 2995 gckloinineu. De meesten daarvan hehooren tot de armen. De tor-n te Sleenwelke in dezen zomer door den bliksem is onthoofd, zal eindelijk onder geneeskundige behandeling worden genomen. Hel medicament zal moeten kosten f4448. De tamboer V., van het te Bergen-op-Zoom in garnizoen liggend 0e reg. inf., verliet jl. Don derdag, des morgens tnet de reveille (te 5 ureo) de kazerne, met het doel te deserteren; tot dat einde had hij zich van een dubbel stel onder- en bovenkleederen. alsmede van een willen panralo. blaauwe kiei en burger petvoorzien. Naar hel schijnt had hij plan zich over België uit de voeten te makenonder het naburige Ossendrecht ont moette hij twee bern onbekende personen, met wie hij zeer spoedig in gesprek geraakte. Al pralende verzocht hij hen voor zeer geringe som een stel kleedercn vau hem le koopendaar dit hem iu het mnrscheren zeer hinderlijk was. Deze personen waren met zijn plan zeer ingenomen, hoorden hern tol in de fijnste bijzonderheden uitentoen hij niets meer mede te deelen had vonden zij hel beter dat hij met hen eerst mede naar Bergeo-op- Zoorn terug ging, aangezien zij van meeoiug waren dat men bij het regement zjjn gevoelen niet zou deelen. Bij het vernemen van deze vreemde uit drukkingen trok hij natuurlijk een vreemd gezigt doch er viel niels aan te doenwant de hem onbekende personen waren niemand anders dan twee der aldaar gestationeerde brigade koninklijke maréchaussees. Ten 8} ure was de mislukte deser teur reeds van zijne expeditie terug en hein verblijf bezorgd in het huis van burgerlijke en militaire verzekering. Later zal hij voor den kiijgsraad moe ten lercgtslaan. Men meldt uil Leeuwarden van 23 September Zekere A. B. stoud in de vorige week voor de de arrond.-regtbank alhier teregt en werd lot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, ter zake dat hij een muntbiljet van f ~>Q op de markt alhier hebbende gevonden, zich dal ter kwader trouw had toegeëigend. Wij achten deze veroordeeling der vermelding waard omdat meermalen blijkt, dat er nog altijd zijn, die inecnen, zoo als hier, dal het gevondene hun eigendom is. althans dat zij op het gevondene eenig regt hebbenen die het zich als eene bij zondere verdienste toerekenen, zoo zij hel gevondene aan den eigenaar terug geven. liet nieuwe Duitsche posttarief strekt om het porto per brief te verminderen tot op 1 groschen door geheel Noord-Duitschlaud. VERGADERING van den Raad der Gemeente Amersfoort van Üingsdag 2i September 1807. Afwezig de heer tan Walcheren. Dc notulen der vorige vergadering worden voorgolften en goedgekeurd. Daarna komen in behandeling 1°. De Rekeningen der Gemeente, van liet Weeshuis, het Armbestuur, de Bank van (.celling, de Kamer van Koophandel, dc Schutterij en de Plaatselijke Schoolcom missie over 1866 welke allen zonder discussie worden goedgek eiird. 2°. De Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdclijken omslag en de hondenbelasting over 1866 De oorzttler zegt dat heide Afdeelingeu van den Raad hij liet vuorloopig onderzoek hebben te kennen gegeven dat naar hare meening personen op die Staten voorkomen, welke, hij eene meer gestrenge vervolging, de verschul digde belasting wel zouden kunnen betalen vooral als men overging lot inlegering. Zij noemen daarbij eenige personen op, die naar haar voorkomt hiertoe in de termen zouden vallen. Dc eerste Al'dccling heeft daarbij achter meer het oog op hel vervolg, terwijl de tweede Al'dccling schijnt te wenschen dat nu reeds daartoe worde over gegaan. De Voorzitter acht dit laatste niet wel mogelijk, daar zoodanige inlegering volgens dc wet voor uitl dienstjaar nu niet meer mag aangewend worden. Burg. eu Weth. zijn evenwel bereid om voor liet vervolg daarop aan te dringen, en zeker zon dit ook reeds vroeger zijn gesellied. indien de Gemeente Ontvanger zich niet daartegen had verklaard. De heer ran Hel nieciil als lid der tweede Afdeeling te moeten zeggen dat als de inlegering nu niet meer kan geschieden hij er genoegen mode neemt, dat Burg. eu Weill, voor het vervolg op het nemen van strengere maatregelen aandringen. Blijkens de Administrative Week bladen heelt men in eene gemeente in Zuid-llullnnd het middel van inlegering met goed gevolg toegepast eu i» liet toen gebleken dat velen die iu verzuim waren zeer goed konden betalen. Hij zou uitt gaarne willen dat zij die waarlijk onvermogend zijn met inlegering wer den gekweld maar van den anderen kant wil hij dat men de onwilligen zonder verschooning bchandele omdat het onbillijk isdal andereu voor hen betalen. tu stemming gebragt worden dc stalen met algemeene stem men goedgekeurd. 3®. Suppletoir kohier voor den Hoofdclijken Omslag over 1867. Wordt zonder discutsie goedgekeuid. 4°. Ontwerpbesluit betrekkelijk de rcnlenheffing in de Bank van Leening over 1868. De Voorzitter merkt op. dat hel geringe saldo waarmede de laatste rekening sluit aantoont dat die renten niet lager kunnen gesteld worden djn thans het geval is. Besloten als voren. 5o. Beraadslaging orcr hel al of nicl honden der kermit. De Voorzitter deelt mede, dal er twee adreaien betrekkelijk dit onderwerp bij den Raad zjjn ingekomen, het eene ran het Depart, tot Not ran 't Algem. tegen het honden der kermis, het ander ran eenige ingezetenen vMr het houden derzelve. Beide stukken wor den rocrgelczen, waarna wordt besloten die ter secretarie neder- teleggcn ter inzage der leden. De Voorzitter zegt rcrrolgensdat Burg. en Weth., wanneer er geen gunstige verandering zich had voorgedaan met betrekking tot het heerscben der cholera in ona land sedert de vorige raadsver gadering, zeker niet geaarzeld zouden hebben om voorlestellen de kermis dit jaar niet le doen doorgaan. Hel schijnt echterdal er zoodanige verandering heeft plaats gegrepen. De ziekte schijnt af te nemen en een minder ernstig karakter te hebben aangenomen. Niet temin is het gevaar vooralsnog niet geheel geweken. Daarom hebben Burg. en Weth. gemeend, met het oog op den tijd, die nog v rrloopcn moet eer de kermistijd daar is. in overweging te moeten geven om bel nemen eener beslissing nog acht dagen uitteslellen. Er zijn hier toch gewigtige belangen in het spel. Van de eene zijde geldt hel hier de gezondheid en hel leren der ingezetenen, maar vaa den anderen kaut is bet niet te ontkennen, dal er groote materiele be langen van velen bij betrokken z>iu. Daarom willen Burg. cn Weth. wachten met de beslissing zoo lang dit doenlijk is. Dc heer van de Poll kan dit gevoelen niet deelen. Hij acht het wenschelijk dal in deze vergadering eene beslissing genomen worde. Reeds eenmaal heeft de Raad besloten lot aauhoadiog der beslissing. Hij was toen niet tegenwoordigen moest er dos in berusten. Waartoe zal nu dit tweede uitstel dienen Zzl er in acht dagen dan zulk eene belangrijke verandering iu de bestaanden toestand komen dat zij ran invloed op het Raadsbesluit zal mogen z$n Hij voor zich gelooft dat niet. Wat nu de hoofdvraag zelve betreft, of er al of niet kermis zal gehouden wotden daaromtrent verklaart hij te zijn voor het niet doen doorgaan der kermis. H-j ontkent niet, dal het belang van sommigen daardoor lijdca zil miar bet bolang van het algemcea moet zwaarder wegen dan bet geldelijk belang van cerstgenocmden. Het adres der gencesheerc-o w^st tr op, en het is ook niet tegen te spreken, dat de kans om de cholera ook le dezer stede te tien uit breken, vermeerdert door de kermis. Deze geeft aanleiding tot op hooping vau personen, tot velerlei verplaatsing van personen tot het hier doen komen via velea uit plaatsen, waar thans de ziekte hcerschl. Daarbij komt, dat zekere voorbcschiktheid tot het doen ont staan der cholera hier thans schijnt aanwezig te zijn, want verschil lende geneeskundigen hebben verzekerd dat er op dit oogeoblik velen lijden aan iugewandskwalen. Hij is dus tegen het houden Dc heer Schluiter wil slechts cene enkele opmerking maken. In het adres der neringdoende ingezetenen komt voor, dal de ontvan gers uitstel van betaling hebben gegeven tot kermistijd, en de be lasting dus mneijclijk door sommigen zou kunnen betaald worden, als dc kermis gein plaats had. Voor zoo veel de rijksbelastingen betreft, moet hij dit tegenspreken, cn kan hjj verzekeren, dat zoo danig uitstel niet is gegeven. De heer L. E. Lagerweij kan zich niet vereenigen met hetgeen do heer van de Poll heeft aangevoerd. Mij aebt het gelukkig dat er dit jaar niet is gehandeld door den Raad als in 1866. Toen werd reeds in het begin van September besloten, dal er geen ker mis zou zijn; en wat zag men in het begin van October? dat do 'i cholera geheel had opgehouden. Toch ging de kermis niet door, I tot groote schade van vele ingezetenen. Waarom zon men nu wederom op dit oogenhlik besluiten de kermis niet te doen plaats hebben I Het dagclijksch bestuur zelf schijnt niet overtuigd le zgn ran do noodzakelijkheid van zoodanig besluit. Ofschoon hij zich verheugt dat men hier te doen heeft met eedo rustige en vree-fzame bevol king, die zich in geen geval zal overgeven aan dc uitspattingen welke elders bij het nicl houden der kermis zijn te betreuren geweest, zoo acht hij het toch billijk het materiëel belang der ingezetenen wel degelijk in aanmerking le nemen, zelfs het fatsoenlijk vermaak durft hij in hrscberming nemen. De kermistijd is de eenige tijddat do fatsoenlijke burgerklasse zich door gepaste nitspanningen kan verma ken. Zij mist het geld en den tijd om des zomers te reizen of bad plaatsen te bezoeken, maar heeft niets anders dan de kermis. Wit men buiten kermistijd tooneolvrrtooningrn gevenzeer weinigen zijn genegen of in de gelegenheid die lijtcwoncn. Alleen met kermistijd is dit anders. Is hel reeds daarom billijk de kermis niet buiten erkende noodzakelijkheid te verbieden, nog veel meer is hel dit met bel nog op de materiële belangen der bevolking. Voor velen die in nabu rige gemeenten wonen is de kermistijd nok de tijd van koopen en ver- konpen. Zelfs de dienstbare stand van het platte land ontvangt dan zijn loon, cn veel daarvan komt alsdan in banden van de nijvere in gezetenen dezer gemeente. In het vorige jaar, toen er geen kermis was, bleven vele buitenlieden weg, ouder anderen dc Geldcrschen. Dc Raad mag dit niet voorbijzien. Hij staat op ren ander standpunt dan Com- missiën cn Genootschappen. Hel Nut van 't Algem. beeft verzuimd aantetoonen. dat hel bevoegd cn geroepen is om iu deze zaak zijne stem uittebrengen. Hel heeft ook geen enkel argument aangevoerd om zijn verzoek klem te geven. En nu de Geneeskundigen. Is huune kennis zoo groot, en hun oordeel too onfeilbaar, dat men hunne meening als eene wiskunstige zekerheid kau aannemen? liet is er zeer verre van daan. Vooral met het oog op de cholera mag hij dit zeggen, waarom trent dc geneeskunde nog zoo zeer in onzekerheid verkeert. Op dit oogenblik is de ziekte blijkens de dagbladen genoegzaam verdwenen. Het is daarom te veronderstel teil, dat zij melde koinst der gore najaars dagen wel geheid z il hebben opgehouden. Hij kan dan ook nu niet medewerken nat dc kermis voor dit jaar wederom te verbieden. l>e heer Visser ondersteunt het denkbeeld van Burg. cn Weth. Ook hij is overtuigd dat het hier betreft een groot materieel belang van velen. Zelfs te Amslerdam, waar de kermis is uitgesteld, denkt men er nu over ombaar nog in October Ie houden. Als dit geschiedt, waarom zou men dit dan te Amersfoort niet doen De beer L. A.van Hurk acht bet uitstel der Ie nemen beslissing niet wenschelijk. Een termijn van 8 dagen is daartoe ondoelmatig. Do neringdoenden moeten bij tijds weten of het al of niet nnodffc is het een of ander inlcslaan. Hij wil dus liever terstond beslist hebben, hoe het zijn zal. Dc heer Horschol merkt op, ilat du nadere beslissing ran den Aais- terdamsclicn Gemeenteraadwaarvan de heer Visser sprak juist beden genomen wordt. Pir is voor hein eene reilen te uiecr otu zich te vereeiiigon met liet denkbeeld tan Burg, en Weth. De hoer van da Poll meent nog even lerug lè moeten knmon op bet gezegde door den lieer Lttgenreij. Deze heeft du verschil lende standen der Maatschappij tegenover elkander geplaatst, llij acht dit verkeerd. Men moet do grhcclc Maatschappij in het alge meen beschouwen, cn haar als «eu geheel nemen; hier vooral,

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1