AMERSFOORTSCHE C OUR AN#, M 1306. vuil V R IJ D A G October d867. Dtl Wad verschijnt des Maandags en Donderdags s avonds. De Abonnementsprijs is /1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60 Cents 10 ent»; legale Advertenlien per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. Afs. nummert /0.10. Brieven franco. - Bestellingen bij den Citg. .4. H. van Cletff, ureuu Amersfoortscke CourantLangcstraat, Wijk F, -N°. 43, over de Oude Visohiuarktxoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direoteuren in bel KENNISGEVING. BLRGEMEESTEK es WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer getneeule, dat, overeenkomstig liet bepaalde bij de arlL 27 en 42 der Wel op de Personele belasting van den 29. Maart 1833 (Siaatsblad No. 4), op bei de vcrpligtiug rustombij alJien zij eenige der voorwerpen van de z e s grondslagen der Personele Belasting in den loop vau du dienstjaar in gebruik stellen deswege de vereischle aangille te doen ten kantore vau den Ontvanger vau 's Rijks directe belastingeu alhieren wel wegeus I. het betrekken ol van mobilair voorzien van een perceelhetwelk op den 15. Met dezes jaars niet in gebruik was II. het verder in gebruik nemen van een woonhuis, enkel en op den voet bij de laatste zinsnede van art. 26 2 der wel bepaald vroeger door een' huisbewaarder bewoond III. het verlaten van een perceel met wegvoering van alle roereode goederen en zonder achter lating vun een' huisbewaarder, en het betrekken vau een ander, dal niet bewoond was IV. het in gebruik stellen van dienst- ol werkbo- denalsmede van paarden of diewelke aan vankelijk tot onbelastbare of minder belastbare einden aangelegd of gebezigdthans tol be lastbaar of hooger belastbaar gebruik overgaao. De belanghebbenden worden voorts opmerkzaam gemaakt op huuue verpligting om van alle nieuw gestichtegedeeltelijk vernieuwde en vergrootte of uitgebreide gebouwen binnen zes maaudeu na de io gebruik stelling der percelen of nadat dezev^or bet eerst geheel of ten deele worden betrokken aan de Zetters der gemeente waarin de gebouwen gelegen zijn aangifte te doen bij verzuim waarvan zij aan zichzelven te wijlen zulleu hebben de na- deelen die hieruit voor hen moeten komen. Amersfoort, den 16. October 1867. burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester, De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SC11ELTUS. De afschaffing: van het Dagblad» en Advertentie—zegel. Pe heer Maurits 11. van Lee, te Ixelles, bij Brussel, heeft over de zaak der afschaffing van het zegelregt op de dagbladen en op de advertentiën eeoe uitmuntende redevoering op het Nederl. Let terkundig Congres te Brussel gehouden, die in druk is versclieuen bij den heer A. W. Sythof, te Leiden. Uitermate door de aanwezige leden toegejuicht, mag liet echter bevreemdiog baren dat in het adres door dal Congres aan onzen Minister vanFinauciëo gerigt, alleen wordt aaugedrongen op de afschaffing van het dagblad-zegel en volstrekt niet op die van het advertentie-zegel. Bevreemdend voorwaarna hetgeen de heer van Lee over hel adverteulie-zegel gezegd heeft en waarop wij met ingenomenheid wjjzen want uoemde hij de drukpers de veilig heidsklep der Maatschappij dan hij had er ook kuuricn bijvoegen dal het adverteren 't allernood zakelijkst vervoermiddel is voor de belaugeu van handel, nijverheid, enz. Wat thans volgt is eene ineensmeUing der beide onderwerpen. De heer vau Lee zegt De Noord-Nederlandsche fiscus toch meet den dagbladschrijver elke vierkante palm papier toe. liet opstellen van het eigenlijke nieuwsblad kost hoofdbreken cu geld. De aankondigingen hebben bovendien niet alleen het voordeel den dagblad schrijver geen hoofdbreken te kostenmaar worden betaald naar de plaatsruimte, die zij innemen. Voor den courantier" is de aankondiger zoodoende een betere klant dan de lezer. De beteie klant verdient dus de eerste plaatsdes noods ten koste van deu laatstgenoemde. Een bijvoegsel zou aan kondiger en lezer kuunen tevreden stellen, maar alsdan slorpen in de meeste gevallen de extra-kosten van hel bijvoegsel en de iiscus meer op dau de aankondigingen inbrengen die liet bijvoegsel noodig hebben gemaakt, hoewel door liet zegeliegl vau de dagbladen, dat naar gelang der oppervlakte van deze wordt geheven, iedere advertentieregel slechts tegen betrekkelijk lioogeti prys door deu couraulier kan wurdeu afgestaan. Hoewel de invloed van den fiscus zich hier reeds dubbel èn op het gehalte der dagbladen èn als belemmerend voor de nijverheid doet ge voelen, steil de wet zich daarmede neg niet te vreden. Zü eisolit bovendien uog een vast regl van 35 cents van iedere aankondiging, onverschillig of door deze, in vier regels, arbeid voor een behoeftig werkman wordt gevraagd of dat inea in twee ol drie kolommenten behoeve van eene of andere maatschappij, om eeuige millioeneo op de beurzen der geldmannen kloptonverschillig of van hel blad, waarin de annonce staat, 500 of 5000exem plaren worden verspreid." Smelten zich de onhoudbaarheid van hel dagblad en het advertentie-zegel aldus inéén, waarom ze dan gescheiden zoodra hel de vraag der afschaffing geldt «Het zegel der advertentiën is eene belasting op de nijverheid." zeide de heer Thorbccke. Es ist eittk Dcsteuerung cities Geschd/ls. eitics Commissions geschd/ts," zegt de l'ruissisclie regeringspers. Deun die gesclid/lliche Anzeige ciner Zcitung dient su nichls Anderem als zu der Vermitlclung zwisc/ten Angebot utul Nacli/ragcund hierin beslehl ebcu das' Wesen des Commissions-gesclid/ts." Andereu weder plaatsen het advertentiezegel eveneens onder de .verbruiks belastingen. Het eene is echter evenmin juist als het audere. Eene verbrutks-of indirecte belasting," zegt Gamier, «wordt van de voortbrengers of koop lieden gevorderddie haar van deu verbruiker terugbekomen. Eu als dat zoo iswie geeft haar dau terug aan den betaler van het zegel dat is aan deu aaukoudiger, die eene of andere waar annonceert, zonder een kooper te vinden? Wie geeft haar terug aan den man, die, hij aankondiging, zijn verloren portefeuillezijn hondzijn regen scherm tracht terug te krygen. De vinder wellicht Maar behalve dit, van wal wordt hel annonce-zegel geheven Niet Tan een nijverheidslak of van eene handelsoperalie maar van een middel om tot zulk eeoe operatie te geraken. Van eene vraag naar iets, van een aanbod van iéts, die beiden niet alleen slechts evenluëel den handelaar of andere belanghebbenden winst kunnen aanbrengen maar den plaatser in ieder geval reeds dadelijk geld kosten. Eu ik tart u, mij een voorbeeld eener andere belasting op geljjken grondslag aan te wijzen." Eene nyvcrbeidsbelasling! Maar door wien betaald? Door den dagbladuitgeverdie in deze kosteloos de betrekkiug van belasting-ontvanger vervultof door den nijvere, die reeds, even als de uitgever, een patent bezit En is bet den Noord-Ned. wet gever b. v. ooit ingevallenden koopmanden makelaar, buiten ziju patent, ook nog een regt te doen betalen voor de mondelinge aanbieding zijner waren Hoe men zich dus ook keere of wende de staathuishoudkunde heeft geene plaats voor bet annonce-zegel opeugelaten. Het is eenvoudig eene belasting der gedrukte uithangborden. Hel is eïne lastige und doch relali/ wentg ergiebige Uemmung des Vcrkehrszooals de Oostenrijksche minister van financiën von becke oolaugs zeide. Eene belasting als deze is ouzer eeuw onwaardig waut zij kan hoogstens worden geregtvaardigd door den verouderden stelregeldal de Slaat bel geld neincn kan waar by het vindt, alts hel ook ten koste van zijnen onbezoldigdeu ontvanger den couranluitgever: dat is van hem, die gehouden is hel achterstallige, or lietn niet betaalde auuonce- regt uit zyue beurs by te passen. Milner Gibson noemde hel adverleuliezegcl eene barbaarsche be lasting. Ja wel barbaarscb en wel zoozeerdal zelfs de commissie, die iu 1865 door de Russische regering belast werd met het oulwerpen eener wet op de drukpers, wel over hel onderwerpen der aunouccs aan een zegelregt heeft gedachtdoch daartoe niet heeft durven overgaan. In België, Frankrijk, Engeland, Polen, de Ver- eeuigde Stalen Spanje Zwitserland Rusland Brazilië, Italië, Zweden en l'ruisscn wordt geen zegelregt op de advertentiën geheven. Wel iu Oostenrijk, Hamburg, Bremen en Ne- derlaud. Iu Hamburg eu Breinen wordt dit min of meer tot bescherming voor de otliciëele peis noodig geacht, eu in Oostcnryk heeft de Min. van Fin., vou Becke, op 19 Julij voorgesteld hel advertentie- zegel geheel af te schaliën. Nederland staal dus weldra geheel alleen als belioudsstaat van hel ad- vcrlentiezegel. Nederland, de bakermat iu dejuugste eeuweu der gedachten- en handelsvrijheid, zal nog opziglens zijuen handelzyue nijverheid zijne welvaart, lie*, kostbare dwangwamhiiis van hel advertentie-zegel om zyue zonen geklonken houden! iu het hierboven aangehaalde adres van het Congres slaat uitgedrukt: «het wcnschelijk te ach ten, dat ook liet zegelregt op de adverleuliën wordt a'geschaftdoch eerbiedigt liet Congres de redenen die Z.Exc. deu Minister vu» Financiën nopen dat zegel te lalen bestaan." Zonderling voorwaar, die afschaffing wenschelijk te achten eu cr niet op aan te driogeu wegens redenen die zij niet kennen, want des Munsters redenen waren toen uög niet gepeild evenmin als nu; en over gissingen kouden zij toch ook niet loopen. Echter, 't is steuuen van bet belang der groote bladen oin hel advertentie- zegel te laten voortpijtiigen, doch het dugbladzegel- deels of geheel tc laten verdwijnen't is steunen van gemeld belang als men 't onregtvaardigstc 't onevenredigste 'l drukkendste der beide zegels laat voortwoekerendoch alléén uet andere wil al* geschaft zien. Mündus vult decipi, decipialur ergo; en de waar* beid kan geen herberg vinden. üe grooten zul len het als altyd winnen. Sedert jaren kaïnpen wij voor de afschaffing van het adverteotiezegel trouwens ook sedert jaren staan wij zoo goed als alléén, want belangzucht bestuurde de groote dag bladen om niet datdoch enkel de afschaffing van het dagblad-zegel te willen. We hebben bjjua allen in dien strijd legen ons, alleen de waarheid en de reglvaardigheid der zaak waarvoor wy slryden voor ons. Maar wal zegt dat, als allen zich daartegen vereeuigen. en ook de meeste sommiteiten der Neder- landsche dagbladpers juist omdat zjj deze niet ont zenuwen kuunen lot bet moedwillig ter zjjde stellen en ignoreren daarvan zijn overgeslagen Ja bet is moedwillig ter zijde stellen eu ignoreren; en terwyi loyaal eokele groote dagbladen als b. v. bel Dagblad van Zuid-Holland en 's Hoge en bet Ulrechlsch Dagblad direct bet adres van den uilgever dezer courant aan Z. Exc. den Heer Minister van Financiën over de afschaffing van 'l advertentie-zegel in hunne kolommen plaatsten, is dal met opzet niet geschied door aadere groote bladendie voort durend zich beroemen voor vrijheid, waarheid en reglvaardigheid te kampen 11! Keruachlig zegt dan ook Schiller: Aus der Welt dio Freiheit verschwunden ist. Man sielit nur Herren und Kneclile Die Falsclilieit henscheldie Hinlerlist Dei dem (eigen Menschengeschlechte. Politieke Revue- Dezer dagen is berigt ontvangen van de aan staande opening der voorloopige onderhandelingen tusschen Pruisseu en Denemarken over Noord-Slees- wijk. Uit Kopenhagen meldt men dat men zich daar volstrekt geen tllusiën vormt aangaande den uitslag dier onderhandelingen, waarin bel Ueensche kabinet, ondanks zich zells bewilligd heeft. In de hoofdstad van Denemarken is men van meening dat bet kabinet ze had behooreo te weigeren in plaats van ze nan te nemen op den door graaf Bismarck ge vorderden grondslag voor die onderhandelingen. Inderdaad houdt de Pruissische premier zich niet aan bel traktaat van Praag, dat duidelijk en klaar over Noord-Sleeswyk spreekt. 11 jj wil dal de on derhandelaars tol grondslag nenieo zijne éircuiaire van 5 Junij belrelleade de waarborgen te verleenen aan de inwoners van Sleeswijk die tot de Duitscbe nationaliteit behooreo. Te vergeefs beeft de heer de Mousiier in eene circulaire dd. 18 Juljj (wier bestaau als wy ons niet bedriegen, tot beden onbekend was) doen opmerken dal bel vredesverdrag van Praag van zulke waarborgen geen melding maakt; graaf von Bismarck droug er op aan, en Denemarken gal toe. Aangenomen nu dal (heigeen alles behalve waarschijulijk is) inen hel kunne eens worden over een zoo teer en zoo weinig gepreciseerd puutdan blijft uog over het groote bezwaar van Duppel en Alsen: twee stellingen, welke Denemarken en Pruisseu, belde uit een strategisch oogpuot even ouuiisbaar voor bunne veiligheid beschouwen. Zal ook iiu in deze zaak bet regt van den sterkste zegevieren Vermoedelijk. Kortomde onderhan delingen geven weinig kans op den terugkeer van Noord-Sleeswyk tot Denemarkenin weêrwil van den weusch van de bevolkmg dier provincie. Een jouge Parysche spotvogel, tevens geestig teekenaar, had dezer dagen de stoutigheid om op een der vensters van hel kabinet der wissel agenten op de Parysche beurs eene carricaluur te plaatsen, dit voorstellende: 1. de Keizer als polichinel en op zya neus een balauceer-stokaan welks eiude Garibaldi en von Bismarck stondeu en boven deze zwarte stippen. 2. naast deu keizer zag men Eugénie, die als syipbide op de groote trom sloegen den kieineu Kroonprins, die als paljas buitelingen maakte. De beurgangers, die zich als 'l ware onk die spotprentverdrongeuwaren verbaasd dat iemand zuo iets en op die plaats durfde aanplakken en ieder begreepdat de teekenaar onder de wissel- agenten schuilde. Spoedig werd de schuldige dan ook door de politie gevonden eu de bekenteuis volgde onmid- dolyk. 't Was eon bediende vas den wissel-agent Oscar Roilrigucs. De jonkman zal nu een reisje maken, zegt men naar een land dat veel fraaije vernuften telt en dat Cayenne heet. Er kwain eerts een arme man bij een Minister op audiëntie cn vroeg Z. Exc. om een klein postje.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1