■M 1814. AMERSFOORTSCHE COURANT, 4 vau Y RIJ DAG d5 November dS67 Dit blad vcrichijnt des Vaandagt en Donderdag s *s avönds. De Abonnementsprijs is ƒ1.59 in de 3 mi in Ian. Van AdvertentiëtiI tot 6 regels 63 Cent 10 Cents; legale Adrcrtcntièn per regel 15 Cents behalve het Zegel rcgt. 4fz. nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Ui tg. .4. II. van C Bureau Amersfcortscke CourantLangestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmirklzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren i AMERSFOORT, 14 November 1867. Met genoegen kunnen wy vermeldendat de fraajje woonhuizen, die de in dit jaar opgerigle Bouwoereeniging te Amersfoort daaistelt aan den Soeslerstraatweg. in de onmiddellijke nabijheid van deze stad en het spoorwegstationweldra voltooid en reeds verhuurd zjjn en in de lente des volgenden jaars zullen wordeu betrokken. Velen hier ter stede, en welligt ook elders, zagen sedert geruimen tijd in gespannen ver wachting hel nieuwe werk van den Heer R. E. de Haan te gemoet, dat thans, hierachter aangekon digd bij de Heeren B. Blankenberg Zoon alhier is verschenen. De schrijver, die eenige jaren als hoofd-onderwijzer der burgerschool fungeerde en onlangs van hier naar Nijmegen vertrok tol leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar aangesteldis een man van veelzijdige bekwaamheden en talenten, die hem zelfs zijue tegenstanderswilden zy eerlijk zijnnooit konden betwisten eb zijn nieuw product, de nu outloken Gondibald, levert daarvan weder ontelbare onmiskenbare blijken. Is het waar, dat de vorm waarin hij veelal zijne denkbeelden giet, met ieders sympathie, weiligtom zijne overhelling naar het verheveneten volle mag genieten niet minder waar is hetdat die vormals vorm reeds uiterst moejjelijk tuetepasseu eu voltehoudenzeer verdienstelijk door hem wordt in practijk gebragt en hel boek van zjjn meesterschap over taalstjjl en terminologie getuigt. Het slechts kort in banden hebbendenoopt tijdgebrek ons voor thaus lol dit voorloopig allouclieinentdoch hopeu wij later iels te plaatsen over den meer specialen inhoud van hel werk dal wij in veler hauden wenscheo en zoover reeds nu ons bescheiden oordeel reiktzulks in de ruime mate verdient. Wij maken Uil. Olliciereu van het garnizoen alhier opmerkzaam op achterstaande annonce van hel Kanloor van vaste goederen te Arnhem. Bij koninklijk besluit van 13 November is aan den Heer Mr. A. G. J. Biron Taels van Ame- rongen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als majoor-kointnandant der dd. Schutterij ie Utrecht onder dankbetuiging voor de door hein bewezen langdurige eu goede diensten. Bij het bestuur der maatschappij van welda digheid was den 9 dezer opgaaf oatvaogeu van het gecollecteerde in 768 gemeententerwijl 249 ker kelijke collecten waren bekend geworden. Een en ander wees toen een totaal bedrag aan van f 47.659.18}. Het beeft Z. M. den koning behaagdbij besluit van 9 November jl., n®. 76. het beheer over hel departeineut van Justitie tijdelijk op te dragen aan Mr. J. Heemskerk Azn., liDs. Minister van Biunenlandsche Zaken. In de week van 21 Oct. tot 2 Nov. 1.1. zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 16 personeo. waarvan te Maastricht 9. ie Helder 2. te Vianea 2te Rotterdam I te Zeveabergen 1 en te Oos- Ierland 1. Naar men verzekertbestaat te Leiden het plan, een standbeeld op te rigteq voor Boerhave den grooten geneeskundige. Een telegram uil Monmouthshire meldt het volgende De kolenmijn uit Femdale in de vallei van Rhoudda in Glamorganshire is in brand geraakt, terwijl 300 personen zich daarin bevondeu zoodal inen vreest dal velen daarvaa met in staat zullen zijn te ontsnappen." De Prov. Staten van Overijssel hebben besloten den Staal te sommeren hel prov. geregtshof te ont ruimen. omdat voor dit gebouw nog nimmer huur is betaald. Nog is in de vergadering mededeeling gedaandat zich een comité heelt gevormd om het plan van een spoorweg van Zwolle op Mcppel te bevorderen De Stoompost meent te welendat de voor- uitzigten voor bet welslagen van het plan tol het aünleggea van een spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam, over Alphen, geenszins ongunstig zyn en dal de ingezouden voorloopige plannen door deskundigen zijn goedgekeurd. De «Leeuwarder Courant" meldt: «Het Provinciaal geregtshof van Frieland heeft eene 34jarige weduwe uit het dorp Koudum moeder van vier in echt verkregen kinderen, wegens kin dermoord tot eene tuchtliuistraf van tien jaren ver oordeeld. Van deze misdaad is vroeger reeds melding gemaakt. De bijzonderheden zyn te afschuwwekkend om te worden medegedeeld. Alleen vermelden wjj dat de 74jarige moeder der veroqrdeelde, terstond □a de ontdekking der door hare dochter gepleegde misdaadzich door verdrinking van bet levea beroofde, en dat baar verleider, die van zijne vrouw gescheiden was en op wiens aandrang zij verklaarde te hebben gehandeld, toen insgelijks door ophanging een einde aan zijn levea maakte." Het ongeluk op den staatsspoorweg voorge vallen in den avond van den 23 September jl., te Oisterwyk is zeker nog niet uit het geheugen. De trein die van Tilburg kwam en naar Boxtel moest, geraakte op een verkeerd spoor, botste tegen goe derenwagens en kwam in eene sloot te rcgt. Dat behalve eenige kneuzingea hierdoor gceae grootere ongelukken zijn ontslaanis onbegrijpelijk, liet ongeluk ontstond doordien de wisselwachter den wissel n®. 3 had open gelalen. Togen dezen werd daarom verbaal opgemaakt eu ook tegen den destijds plaatsvervangeuden stationschef, omdat bjj zich niet had vergewist dat wissel n®. 3 gesloten was. Deze beklaagden erkenden hunne schuld en het O. M. eischle voor ieder 45 dagen cellulaire gevan- geuisslraf. liet publiek, dat veel belang heeft bij de veiligheid op spoorwegenzal zeker inet belang stelling de uitspraak van de regtbauk op 14 dezer te gcinoct zien. In zake de bewapening van het leger meldt het Dagblad van ZuUlh.dat thans een wapen ia gebruik is, waarmede 6 schoten in de tniauut wordeu gedaanterwijl de patronen te Delft ge maakt wordenwaarvan de huls 3 ceat kostdie 5 a 6 maal kan gebruikt worden. De millicieos van 1863 in de wapeuen geblevea voorliet blijvead ge deelte of voor dé afsluilingslija zjjn alle met het uieuwe geweer gewapend, evenals de miliciens van 1837in 't aanstaand voorjaar zullen 70,000 van die geweren aanwezig zijn en zal het geheele leger bij de uajaarsoefeuing met het geweer kuouen gewapend eu geoefend zijn. Hel Dagblad beweert, dat het veranderde geweer veel beter is dan de zundnadeldal nieuwe geweren te laten maken 3 millioen zou gekost hebben en de verandering slechls 6 ton vorderde. Dat de wijsheid soms in de flesch zit, be wees dezer dagen een dronken handwerksman die, na eea bruiloft bijgewoond te hebben, zulk een speclakel op straat maakte, dat de policie hem naar de wacht moest brengen. De hand werksman protesteerde onder weg op alle mogelijke manieren en riep tea slotte uitAls ik honger en dorst heb bemoeijen jullie je er niet mee; laat me nou ook maar met rust nu ik te veel gegeten en gedronken hebLigt in dit onnadenkend uit gesproken woord niet een sociale les van diepe beteekenis De gijzeling voor schulden zal weldra in Oos tenrijk verdwijnen. De Minister van Justitie heeft aaa het Lagerhuis van den Rijksraad medegedeeld, dat hy in December a. s. zal indienen het ontwerp van een wetboek van strafvordering, waarin de gijzeling niet voorkomt. Hjj voegde er zelfs bij dat hij geen bedeokingen zou opperen tegen een voorstel strekkende lot het uilvaardigen van een speciale welwaarbij verklaard wordt dat gevan genzetting en gevangenhouding van schuldenaars reeds nu geschorst zijn, in afwachting van de aan- bieding van hel nieuwe wetboek. Zondag acht dagen is de internationale ten toonstelling voor bet laatst geopend geweest. Zy is dien dag niet zoo druk bezocht geworden als men verwacht badhoewel het aantal bezoekers toch honderd twintig duizend bedragen heeft. Den vorigen zondag en den daaropvolgenden maandag was de toevloed van bezoekers naar gemeld wordt, dubbel zoo groot. Hel Londensche postkantoor heeft berigten uit St.-Thoinas meldende dat de beide postbeambten uit het Londensche kantoordie zich op de Rhone bevonden, wegdreven terwijl zij bezig waren de brieven te rangschikken. De stoomboot was op 7 uren van Sl.-Thomas geankerdnabij het eiland St.-Peler, zoo als gewoonlijk, wanneer de gele koorts hcerscht. De stoom was gaande om gereed te zijn in zee te loopenin geval van storm die dikwijls zoo spoedig in die streken opkomtdoch ditmaal stak de orkaan zo» plotseling op. dit cr geen tyd tot rcdJiug was. en de Rhone verging op de koraal-klippen vau hel St.-Peicrseiland. Politieke Rcviie> Nj de nederlaag bij Moote Rotondo te Passo- Corese gekomen zijnde, heeft Garibaldi aldaar de hand geleend tol de uitvoering van het bevel der Ilaliaansche Regering, om de vrijscharen tc ont binden. Daarna heeft hjj de volgen Ie verklaring aan de Italianen uitgevaardigd die te Corese den 3Jen November gedagteekend is. «De Keizerlijke en Koninklijke tussclienkoinst op het Pauselijke gebied, maakt het bepaalde doel onzer zending. Rome's bevrijding, voor ons onbe reikbaar. Uit dien hoofde maakten wj heden aan stalten oin ons van het oorlogstooneel te verwijderen dc Apenijnen tot steunpunt nemende; doch door liet Pauselijke leger, geheel ontheven zijnde van de taak om Rome te bewaken ea krachten vereenigd hebbende, werd di? Wg sloten. Wij moesten het gevecht aannew^n.je® onze positie nagaat kan het niet bevreènwélfd vinden, dat wij geene nieuwe overwinning aan Italië hadden te verkondigen. De Pauselijke troepen zijn met zeer zware ver liezen van het slagveld getrokken en ook aan onzer zijde is het verlies aanzienlijk. Nu zullen wij toeschouwers bljjven b(j de ont- knoopiag welke bel Italiaansche en het Franscbe leger aan het Romeinsche vraagstuk zullen geven in geval die ontknooping niet ware zoo als de Natie wenscht, zal ons Land in zich zelf nieuwe kracht tindenom de zaak weder in handen te nemeir en om zelf dal vraagstukwaaraan zija bestaan hangt, tol oplossing te brenged." Na het uitvaardigen dier verklaring steeg Gari baldi met vergunning van de Italiaansche overheid, in een specialen spoortrein, om zich naar Florence en vervolgens naar Caprera te begeven. Doch te Foglino gekomeo zijnde vond hij er het spoorweg station inet Italia'aasclie troepen bezet en werd hij- door een hoofdofficier bekendgemaakt met eea uit Florence gekomen bevelom hem ia hechtenis te nemeowaarbij evenwel geeae regelmatige order van arrestatie was gevoegd. Garibaldi antwoordde aan dien hoofdofficier: gij begaat eene onwettigheid. Ik ben niet schuldig aan eenig vergrijp tegea den Italiaaaschen Staat of tegen 's lands wetten. Ik ben lid der Italiaansche Kamer van Afgevaardigden ik ben Romeinsch generaal benoemd door eene wettelijk gevestigde Regering en ik ben Amerikaansch burger. Als zoodanigen niet op heeter daad gevat zynde verklaar ik dat ik niet mag worden gearresteerd. Gij en degenen die u zendenplegen wetschennis. Ik zal niet anders dan voor geweld bukken." Na eenige aarzeling, en na ruggespraak met de Regering te Florence gaf de gemelde hoofdofficier bevel aan vier gendarmes om Garibaldi te vatten. Deze liet zich door hen vaa zijne zitplaats ligtea en in het rijtuig dragen terwijl hij aan de hem vergezellende vrienden die de hand aan den degen sloegengebood de wapenen te laten rusten. Eea van hen de Volksafgevaardigde Crispibragt toen uit aller naam protest in tegen «de schending der wet en tegen de beleeding ltalie's grootsteo burger aangedaan gelijk hij zich uitdrukte. Daarna werd door Crispi een verhaal van de arrestatie opgemaaktdoor hem en eeD dertigtal aodere aanwezigen onderteekend en aan dagbladen van Florence toegezonden. De Fransche troepen zullen Rome verlaten en ook uit de andere Pauselijke steden vertrekken welke zij nu bezet houden, en zich om en bij Civita- Vecchia zamentrekken doch dit zal eerst gescbiedea wanneer rust en orde in den kerkelyken staat hersteld zullen zijn. De Moniteur verkondigt dit besluit des keizers en berigt tevens dal diens regering aan hel kabinet van Florence hare tevredenheid over het terugtrekken der Italiaansche troepen beeft doeo betuigen. Onbelangrijk is deze tijding voorzeker niet, maar het gewigt ware nog grooter, indien de Fransche regering een tijdstip bepaald bad waarop de ontruiming een aanvang zal nemen. Verslaan Napoleon en zyne raadslieden onder her stel van orde en rust" ia den Kerkelyken Staat, den toestand die daar geboren moet. worden uit dc besluiten der hjjeen te komen conferentiedan is het te vreezen dat de Fransche adelaars nog geruimen tyd te Rome zullen aanschouwd worden, want, gelijk wij reeds aanmerkten, op enkele zeld zame uitzonderingen nais de diplomatie niet gewoon vlug te arbeiden. Nadat de Italianen Ijjdeljjk hadden toegezien hoe uitmuntend bel Franssbe chassepot-geweer cenigo honderde broeders vermoorde, komt bet gevoel in werking en geeft koning Victor Emmanuel 50,000 francs voor de nagelaten betrekkingen vèb hen die bij Montana sneuvelden. 'l Is te hopen dat de Italiaansche Volk voorkome, dat een enkele dier ongelukken zulk een aalmoes behoeve nan te nemen. Waarlijkals men vreemden met vernielend wapentuig eene proef laat neinen op eigen zonen dan moest men voor de verminkten de weduwen en weezen zijn geld maar te huis houden. De Minister van Finantiën in Oostenrijk spreekt thans zuiver constitutionneel. Ilij zegt onder anderen: Alle overschrijving van posten op dè verschil lende afdeelingen van het budget zullen voorlaan niet meer plaats hebben de verantwoordelijkheid der Ministers en de ontwikkeling van echt conslitutionneie beginselen geven den besten waarborg voor het herstel der finantiën.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1