AMERSFOORTSCHE C OUR AlV JK 1536. Fan V R IJ D A G 3d Januarij d868. :V-T>S Dit Llad verschijnt des Maandags en Donderdags's avonds. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder lOCenls; legale Advertentiën per regel 15 Centsbehalve het Zegclregt. Afz. nummert /0.10. Brieven franco. Bfestellingen bij den Citg. A. II. tan Gee ffte Amersfoort, Bureau Amenfoorttcke CourantLangcstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-I)irecteóren in bet Rijk. KENNISGEVINGEN. ;,pp JURGRMEKSTER AMERSFOORT Bfeart ter kenaia til de iogeutenea deter gemeentedit bel ddod«n beer Cómmiiurii dei Koning» in dne prorincie executoir vvrklurd kohier vin de GRONDBELASTING orer bet dioniijanr 1868 un den OntTinger van 'a rijk» directe bclutingen alhier ia U.' band gesteldaan wien ieder verpligt ia lijnen aanslajlop den bij do wet L.-paalden roet, te roldoen. Codaan en op de dMrooor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 22. Januarij 1868. De Burgemeciter voornoemd A, G. WIJBKS. De BURGEMEESTER ei WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te welen, dat de proce»»eo-»erbMl ren inlevering en opeoiog der Stembriefje» ter Terkieaing van,een lid voor den gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis sijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie »oor eenieder ter iuxage liggen, alle werkdagen van tien lot Un ore. Amersfoort, den 29. Jannarg 1868. Burgemeester en ffethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarieA. C. W1JERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 30 Januarij 1868. Van de 642 kiezers zyo eergister 307 (er stembus verschenen, Ier verkieting van een lid voor den gemeenteraad van Amersfoorten was de uitslag op gister, by de openiog der stembiljetten als volgt getal ingeleverde stembiljetten367 afvau onwaarde6 blijft: geldige stembiljetten361 volstrekte meerderheid181 Hiervan verkregen de lleeren: II. IV. ran Burgsleeden. 181 stemmen. Iir. L. C. E. B. Fock.165 de overige stemmen waren op diversen verdeeld zoodat de lieer D. W. VAN BURGSTEEDEN is gekozen. De verkooping van boomen en hakhoutbeden door bet gemeentebestuur van Amersfoort gehouden heeft opgehragt 449!).—. Volgens hel Politieblad is in de brievenbus te Alkmaar een brief gedaan door den afzender Manheint aldaarinhoudende een muntbiljet van 10.en geadresseerd aan Wallach te Haarlem, welke brief niet aan den geadresseerde te Haarlem is bezorgd. Men leest in dc Groninger Ct. Volgens de 58ste lijst waren de bjjdragen bij de redactie van de Tijd voor het pauselijk leger ingekomen gestegen tol de aanzienlijke som van f 161 433.221. De Tijd kondigt nu echter aan, dat zjj de inzameling zal sluiten op den lOden February en verzoekt allendie met hunne bjjdragen nog niet in gereedheid zijn gekomenzich te spoeden. Genoemd blad kent in zyn nommer van den 27sten dezer hoogen lof toe aan de Catholieken van Ne derland die zich door zoovele geloofsdaden onder scheiden. liet merkt voorts op, dat het cijfer der Nederlandsche zonaren die naar Rome zijn opge trokken thans bijna 2606 man bedraagthetwelk te meer opmerking verdientomdat de Nederlanders van aard afkeerig zjin van de militaire dienst." Men meldt uil Vlissingen van 27 Jannarij I Drie dagen geleden kwam alhier van Antwerpen ter reede het Oostenrijksche driemastschip Allis- sandra kapt. Slokovisch. Naar verklaring van de bemanning leed de bevelvoerder aan delirium tremens, in zulk eene hooge mate. dat bij met een geladen geweer dreigde ouder zijn volk te zullen schieten. Gin ongelukken te voorkomen heeft de manschap hem het wapen ontweldigd. Toen dreigde hjj ver woed met een revolver-pistool. De bemanning, zulk cene gevaarlijke handelwijze moedeheeft be sloten liet schip te verlateohet geweer aan de politie overgegeven en is met pak en zak naar Antwerpen teruggekeerd, verklarende zich inet zulk een gevaarleken kapitein niet naar zee te kunnen begeven. Voornoemd schip ligt nu «onder beman ning alhier ter reede. Bi) de in de vorige week gehouden verkie zingen zjjn in de 30 kiesdistricten onees laods van de 98.421 kiezers 05.264 opgekomen tot het uit brengen van hunne stemalzoo nagenoeg twee derde van het geheele aantal stemgeregtigden. Uit Dordrecht wordt als een bewijs, hoe in dat kiesdistrict, ook ten platle lande, de verkiezings strijd met alle kracht is gevoerd geworden mede gedeeld: dat in de gemeente llendrik-Ido Ambacht al de stembevoegden en te Papendrecht 39 van de 40 hun stem hebben uitgebragt. In eene Vrydag j.l gehouden buitengewone vergadering van de verinniging van handelaren te Groningen, is met groote meerderheid van stemmen besloten tot de oprigting van eene maatschappij geljjk de Mutua Confident ia te Amsterdam, voor deze stad eu provincie. Het doel van deze maat schappij om door onderlinge mededeeltngen leden voor verliezen te waarborgen en op den oalatigeo crediteur een gewenschten zedelykeo d. i. morelen invloed uit te ojfenendie hem tot betaling zijner schulden noopt. De vereenigiog stelt zich mede ten doel, om door eene meer oaauwkeurige admi nistratie en lagere contributie dan die te Amsterdam voor ieder de gelegeoheid open te stellen lot deze maatschap toe te treden. Eene commissie van 7 leden is bereids benoemd tot het oolwerpen van de concept-statutendie zeker biooen weinige weken vastgesteld en aan de ingezeteoen zullen worden aangeboden. Eerstdaags zal voor de civiele Parijsche regtbank behandeld worden de zaak van een Russische gravin die aan eene melkboerin 483 fr. 75 c. schuldig is voor geleverde melk in ééae maand en du bedrag niet wil voldoen. Üeeisciieres beweert dat de gravin gewoon is eiken dag een melkbad te nemen en dus de vordering niet te hoog geacht kan worden. In achl-eo-twintig steden van Frankrijk wordt thans openbaar onderwijs voor meisjes in de vakken van middelbaar onderwijs gegeven naar hel van den Minister Duruy aangegane planin vijftien andere zal dat ooderwys eerstdaags beginnen. Alzoo, zegt eeo officiéél blad is nu het middelbaar onderwijs voor meisjes in Frankrijk gestichttrots alle tegenkanting en miskenning. De Londensche Express (de avond-editie van Daily News) berigt dat hel schip Leibnilshetwelk den 12 November II. van Hamburg vertrokken was. den 11 Januirij jl.-te New-York is aangekomen, en dat gedurende de reis den 21 Nov. ouder de uitgewekenen aan boord de cholera uitbrak. Eene jonge trouw uit het Mecklcoburgsche werd het eerst door de ziekte aangetasten zij en hare landge- oooten, die uit een district waren gekomen waar cholera heerschtevielen als de eerste slagloffers. Verschrikkelijk woedde de geesel op het ongelukkige schip. Van 145 ziektegevallen eindigden 105 met den dood 84 der overledenen waren Meckleobur- gersen .35 kinderen bevonden zich eronder. Tot 27 December heerschte de cholera bij de warme weêrsgesleldheid hel hevigst; toen werd de tempe ratuur koeler en verminderde de epidemie een weioig en de gespaard gebleven passagiers kwamen op 6 of 8 na in goeden welstand te New-York aan. Van de bemanning van de Leibnils stierf maar één persoon. Twee lijders stierven oog op het hospitaal- scbip Illinois. De Leibnils was hij zijne aaokomst ia zeer slechten toestand een doctor bevond zicb niet aan boordde meeste landverbuizersschepen missen den bijstand van een geneeskundige. De Goudboeren la Ruslaad. De in ome dagen zoo verbazend toegenomen goudpro ductie oefent haar invloed uit op de geldmarkt, maar ook op den ontwikkelingsgang der beschaving. Een blik op het leven in de nieuwe goudlanden geeft ons voorat hoogst eigenaardige tooneelen te aanschouwen waarhij het kenmerkende der onderscheidene rassen vooral duidelijk aan het licht treedt. Wij herinneren hierbij aan het bericht, dat Skariatius in Wolfson's Russische Revue geefi over de Siberische Cu ren der Taiga dat fijnde hesitters der goudwasschcrijcnboerendie millionaire geworden fijn. De huiicti van goudjagersdie aan het hoofd ccncr onderneming stonden werden in een soort van herbergen veranderdwaar ieder die van sleinnen en spelen hield gaarne ontvangen werd. Het kaartspel was er niet alleen aan dc orde van den dag maar ook aan de orde van den nacht. Bedaarde, deftige lieden, wier handelsonderne mingen over milliocncn liepen speelden letterlijk tot dat sij geheel geruïneerd waren, terwijl ondershands dapper gedronken werd. Ik ken een voorbeeld dat een persoon 45,000 r. op een kaart sette. Men speelde ook om lijfeigenen doch onder dc overigens prijzenswaardige voorwaarde, dat men re hij vrrlies ook de vrijheid kon geven. Er waren huizen, wiar binnen drie maand.-n voor 30 000 zilver- rochels champagne gedronken werd want anderen wijn wilde men niet proeven. Het geld had als 't ware alle waarde verloren. Een goudj iger zond Verscheidene dagen achter elkander ieder half uur een bode met ledige hrievcn-cnveloppes afalleen om een postmeester te ergeren en in zijnen slaap te storenEen an Ier sloeg uit overmoed en voor tijdverdrijf c.-ii der lioogere hranihli-n om dc ooren en schonk hem toen voor iedcren kinne bakslag een aardig huis. E»ii derde liet voor zijn rekening de beste brandspuiten uit Europi komen en vorm Ie uil sijne bedienden eene brandweer; om nu eens de proef te nemen of zij wel goed geoefend waren liet hij een zijner huizen in brand steken. Een man bezat een der meest opleverende priisken d. i. cene goudhoudende mijnschacht van 30 archinen (l arcliino 0,70i N. cl Toen er op zekeren dag een goudklomp van vijl' en een half Ned. ponden voor dcu dag werd gebaald wierp hij zich zoo lang als hij was in den noddcr en liet zich toen door zijn dienaar met champagne begieten, daarbij roepende: «Giet maar toe. Wanka ik zal een edelm m van je maken!" Een ander goudvorst was dronken en slootte met zijn neus legenden muur van zijns buiirni.intliuis. Hij. koclit daarop net huis, liet het geheel slechten en riep Nu zult ge liet voortaan wel laten om rijke fieden den weg te versperren." Een dergelijk heer was als doopgetuige gevraagd cn schonk aan het kunl 25,000 zilvcrrocbeis voor liet eerste tandje. E-n arbeider te Jenisscisk betaalde ceuigc honderd roebels voor cciie lap zijde en liet die toen dwars over de straat leggen om sijn laarzen niet vail te maken. Een anderdrong een beambte om den mond wijd open te honden en stopte dien toen rot met banknoten. In deze trekken treedt de eigenaardige gesteldheid van bet Slavische ras krachtig op den voorgrond een Yankee zou tot buitensporigheden van dezen aard niet in staat zijn, evenmin als een Franschman of een Ihiitscber. Politieke itevue, De binnenlaudsche politiek met annexe verkie zingskoortsen heeft bij ons en by vele bladen gedurende de laatste weken de buiteolaadscbe po litiek ia de schaduw gesteld. De vredetoestanddie bijna alom gelukkig hecrschtleverde ook weiuig stof voor buiten- landscli nieuws. Zelfs Garibaldi en zjjae expeditie zijn zoo goed als vergeten. Ook het achterlaadgeweer staat bijna overal daar te roestenwaar het niet wordt schoongemaakt. Alleen de Ahyssinische expeditie tegen dea wreeden koning Tneodorus geeft nog stof tot oor logsnieuws. Een telegram van Maandag uit Suez luidt als volgt De voorhoede der Ahyssinische expeditie heeft Gooma bezet. 12 mijlen verder dan Seoafe gelegen. De opperbevelhebber, generaal Napier, zal waar schijnlijk weldra eene roorwaartache beweging maken." Is te hopen dat die expeditie geen duplicaat worde der Mexicaaasche expeditie, onzaliger ge dachtenis. Van de geld- en foadsenmarkt valt ook niet heel veel hyzonders, rpaar toch gelukkig ies gunstigs te zeggen. De stemming in de City is beter en de gedurige vrees voor oorlogwaardoor die pijnlijke onzeker heid ontstond, die het F Empire, c'est la paix ia Le pirec'est la paix veranderde, schijnt voor het oogenhlik verdwenen of verdoofd te zijn. De Fran- sclie leening van fr. 440 000 000, of tegen 66£ a }- pet., zoo als men den prys van uitgifte op geeft. van 660 000000 frs. is bet nieuws vao den dag. Naar den aanzienlijken schuldenlastwaar mede het keizerlijke bewind de Fraosche natie be zwaart, te oordeelen zou men veronderstellen dat een nieuwe oorlog aan Frankrijk niet zeer paste, docli volgens het beweren van hendie geacht worden de Fraosche natie (e kennenzal zij geene opoffering te groot achten om haren roem, over- wigt en ontzag te handhaven. In dien zin genomen, zou dus elke Fraosche leening bet tegendeel van vrede beteekenen. Het is oogeloafelijk met hoe veel barrewarreri) men te kampea beeft, als men te Parijs vooral ea in Frankrijk in het algemeen wil schryven, en by iedere letterdie men op het papier zetmoet men denken en vragen: «Mag dit wei geschreven worden? Is er ook eene wel. die het verbiedt?" Naauwelijks dan zijn de elf bladen gestraftwaar onder ook de Opinion nationale of dit blad staat aan een nieuwe vervolging bloot, omdat de heer de Lasteyrie liet heeft durven wagen aan den keiter te herinneren zijnen brief of besluit van 19 Januarij 1867, eene herianering die maar al te noodzakelijk schynt. Te Marseille was ook een pers-proces hangende, doch «dit is ten minste door de beklaagdende Semaphore en dc Guseltc du Midigewonnen. Zjj wareu beklaagd van een drukpers-proces te hebbeu opgenomen in hunne kolommen, en de wet vergunt slechts, dat men van die processen liet vonais de uitspraak mcdedeele. Wie ziel de ongerijmd heid de inconsequentie van cene dergelyke wet niet in Een proces toch is zoodra cr geen anti-morele kwesticn in voorkomen publiek, en niettegenstaande nu iedereen hooren m ig wat daarbff gezegd wordtmag men het, niet lezen en mogen de dagbladen het niet opnemen. De eerste inaand van hel schrikkeljaar 1863 spoedt ton einde. liet jaar 1SG7 hoe merkwaardig ook in de ge-, schiedenis. leverde voor den handel in het algemeen/ weinig op. dat althans voor de meesten tot aangename herinneringen leiden kan. Het leed onder deo druk der erfiniog van zijn voorganger verkreeg al spoedig elementen tot nieuwe ongerustheid voor hel behoud vao den vrede ea kon daardoor de schokken, toegehragl aan handel en nyverheid niet herstellen. Even huiverig als handelaar en industriëel, even terughoudend bleven kapitalisten om nieuwe ondernemingen op het touw te zetten, daar de toekomst hun te bezwangerd toescheen; eu, hoezeer dao ook èn de Luxeroburgscho kwestie let een goed einde werd gebragt. èn het Romein- sche vraagstuk weder voor eenigen tyd brzworea is, de voortdurende wapeningen duiden inaar at te zver aandat de bezorgdheid niet zonder grond

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1