M 1361. AMERSFOORTSCHE COURAN P. PINKHOF, van DINGSDAG 28 April 8868. Dit blad verschijnt de» Maandagsen Donderdags'savonds.De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertcnliën 1 tot 6 regel» 60 Centselke regel 10Cents; legale Advertentièn per regel 15 Cents behalve hetZegclregtAft. nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeff te Amer Bureau Amertfoorltche Courant, Langcstraat, Wijk F, N®. 43, over de Ou Ie Vischmirkttoo mede bj alle Boekhandelaren en Post-Oirecteuren in het Rijk AMERSFOORT, 27 April 1868 Voor hel Provinciaal Gercgtshof in Utrecht zal Dingsdag 5 Mei e. k. worden behandeld de zaak der bordeelhoudster en hare twee kosldamesdie in February jl.als vroeger vermeid 's nachts in eenen galanteriewinkel alhier, een aantal galanterie- artikelen enz. weggoocbeldeu. Z. M. beeft benoemd tot kolonelkornmandant van het reg. veld-artillerie den luit.-kol. Jhr. A. b'. A. Geven Deijnooltot luit.-kol.den majoor Jhr. A. C. J. Ridder van Rappardby bet reg. rydeode- artillerie tot kolonelkominaudaut van bet corps den lutL-kol. J. Woortman Spandau. Door dea Minister vao Justitie isaandeceg- teriyke collegiën eeue circulaire gezondeuwaarin de «rang wordt behandeldof nieteten als by de meeste lakken van bestuur, ook ten aanzien van het regtswezen het belang der dienst door lokale inspectiën sou kunnen worden bevorderd. Dy de circulaire is gevoegd eene instructie voor heeren procureurs-generaalwaarin huu in alge- meene trekken de uilvoeriog van dit denkbeeld wordt opgedragen. Men meldt uit Hoorn van 24 April: lieden stond alhier voor de arrondisseinents- regtbauk leregl de persoon van II. V.. van wieo «roegerals zyndc op heeter daad betrapttoen hij bezig was geld aau de gereformeerde kerkin welker dienst hij was. te ontvreemden, is melding gemaakt. Na volledige bekentenis eischic de officier van justitie vyf jarencorrectionnele gevangenisstraf en is de unspraak bepaald heden over acht dagen, Dy het Dingsdag Ie Kampen plaatsgevonden hebbend vergelijkend examen voor een kapelmeester by het stedelijk muziekcorps tevens een onder wijzer aan de muziekschool aldaar afgenomen door de heeren F. Uunkler, directeur van de muziek by het regement grenadiers eu jagers te 's liageJ. M. Coenen orchesl-directeur in het paleis voor Volksvlyt te Amsterdam en C. A. Brandts Buys, muziek-directeur te Deventer, waren van achtueu solicilanten zeven opgekomen, waarvan twee uit den vreemde. Naar wy vernemen heeft gemeld examen tot geen voldoende uitkomsten geleid. Men meldt uit Grouingen van 23 April: Gisteren werd hier gestemd Ier benoeming van 31 leden voor het kiescollegie by de ned. herv. gemeente. De opkomst was iniuder dan men had mogen verwachtenvan de ongeveer 2300 stem bevoegdenmaakten slechts 1558 ran hun stem- regt gebruik, lieden worden de stemmen opge nomen de volledige uilslag daarvan is nog niet bekendmaar toch is het reeds als vry zeker aan te nemen, dal hel grootste aantal van de candi- daten der kiesvereeniging De goede belijdenis be noemd is. Van de gedrukte caudidatenlyslen dier Vereenlging werden 724 onveranderd eu nog 91 inet eenige veranderingen ingeleverd van die van het Evangelie 122 onveranderd en 105 met veran deringen vau die vanGelijk regt voor allen 398 ouverauderd en 109 met verauderingen. De arrondisseinents-regtbank te Groningen veroordeelde G. L. tot gevangenisstraf van 3 maan den, geldboete van 25 en io de kosten, terzake van hel gebruik maken van valsche maat. Mede stond voor de regtbank teregt een doofstomme jongeling, kwcekeling in het instituut te dezer stede, omdat hij zich niet bij tijds had aangegeven bIs dienstpligtige .voor de nationale militie. Under de ineest verzachtende omstandigheden cisebte de ollicier van justitie tegen den beschuldigde eene geldboete van 100 en veroordceling in de kosten. De regtbank zal over acht dagen uitspraak doen. De gemeenteraad van Beverwijk heeftmet algeineenc stemmen, besloten zich tot Z. M. den koning te wendenmet verzoek om cassatie van het besluitwaarby het tracteu.ent van den burge meester met f 100 is verhoogd, op voordragt van Gedeputeerde Statendie hadden nagelaten daarin den Raad der gemeente te hooren. Te Berlijn zjjn de eerste afleveringen ver schenen van eene Geschiedenis van den vcldlogt van 1866. uitgegeven van wege den grooten generalen staf «an Pruissen. In de inleiding lot dit werk wordt hel volgende gezegd De oorlog lusschen Pruissen cn Oosteuryk was «ene noodzakelykhcid gewordeu voortgevloeid uit -den loop der wereldgeschiedenis, en moest eenmaal -helzU vroeg of laattot uitbarsting komen. De iDuitsche natie, tusscben het Romantische Westen -en het Slavische Oosten geplaatstkon niet op deu duur in die politieke zwakheid blyvcn bestaan waartoe zij gedurende den eersten rormryken keizer tijd verrocken was. Gedurende dc eeuwen waarin, inet uitzondering v«n Italië, alle naburige Siateii zich consolideerdende inagt der leeuheeren ver braken en dc krachten van soms zeer verschillende volksstammen tot één geheel vereeoigden zag men in Duiischland eene onaf bankelijkheid der afzonder- lyke dcelen zich welig ontwikkelendie bet geheel lol magieloosheid doemde. De poging om een der tigtal souvereioiteiten, in een Duitscben Bond ver- eeoigd als Europesche groote mogendheid te doen geldenvoldeed noch van binnen noch naar buiten aan de verwachting. Een vurig verlangen Daar vereeniging bestond wel by de gebeele Duitsche natie; maar noch de vorsten wildeu hunne regten noch de volkenuit aangeboren zucht naar afzonderingwilden bunne eigenaardige begrippen en instellingen daaraan ten oöer brengen. De ondervinding van vijftig jaren had bewezendat hel beoogde doel langs den weg der zedelyke veroveringen nooit te bereiken was en dal daartoe een onwederstaaobare nooddwang, en wel van den kant eeoer Duitsche mogendheid, vereiscbt werd. Maar uu bad de historische ontwikkeling ge- iyktydig twee Europesche mogendheden in Duilscb- laud doen ontstaan waarvan elke te groot was om voor de aadere te kunnen onderdoen. Op bet evcowigt tusscben deze beide berustte het bestaan der kleine staten in bet overige vaderland.. Welk een gewigligen invloed Duitschland in de Europesche wereld verkreeg zoodra Pruissen en Oostenrijk eendragtig te zarnen naar builen werkten, ig te allen lyde gebleken uil de heilryke gevolgen van een verbond tusscben die twee mogendheden maar in Duitschland zelf waren hare belangen volstrekt onvereenigbaar. Hier was geene plaats voor beide: de eene of andere inoest wijken. Oosteoryk kon ook buiten Duitschland bestaan; Pruissen daaren tegen kon van zijne stelling niet afstand doea zonder zicb zelf te vernietigen. Gedurende een honderdjarigen vrede tusscben Pruissen en Oostenrijk beeft dit antagonismus tus scben de beide Staten nooit gerust. Ia dit worstelen om de hoogsle leiding in Uuiiscblaud was de twist over de Elbe-hertogdommen slechts een enkel maar Juist dat symptoom van den langdurigen stryd hetwelk de naaste aanleiding tol dc einde- lyke breuk werd cn tot punt van uitgang voor eene beschryving van den veldlogt van 1866 genomen moet worden." Te Darmstadt, hoofdstad van bel groother togdom Hessen zal den 29 dezer een zeldzaam proces behandeld worden. DeheerReitz, raadsheer in het geregtshof. vervolgt dea heer Siebert advocaat-generaal by dit hof. wegens hoon en be- leedigiogen de heer Siebert heeft tegen den heer Reitz een recouventionnele aanklagt wegens laster ingediend. Een telegram bragt de tyding dat maarschalk Narvaez te Madrid is overleden. Hij werd geboren den 4den Augustus 1800, en trad reeds vroeg in hel leger- Reeds in 1834 werd hij bevorderd tol hoofdofficier en nam hy als zoodanig een kracht dadig aandeel in den strijd tegen de Carlisten. In 1830 was bij de mededinger van Espartero. In 1838 lot kapitein-generaal bevorderd, ontving hij tevens andere eerbewijzen. Daar bij niet lot Minister van Oorlog werd benoemd legde hy zijne betrekking neder en organiseerde eene beweging tegen Espar- lerowaarin hy echter zoo weinig slaagdedat hij verpligt was naar Frankryk te vlugten. waarheen de verbannen koningin-moeder liern spoedig volgde. In 1843 stelde hy zich op nieuw aan het hoofd van een opstand, die Espariero ten val bragt. waarop hy iu 1844 tot president van hel kabinet cn tol hertog vao Valencia benoemd werd. Ily riep Maria Christina terug, doch was in 1846, teu gevolge van een tegen hem losgebars^n opstand weder verpligt hel bewind te verlaten waarin hy echter iu liet volgende jaar nogmaals als premier opirad. In 1850 viel hij by Isabella in ongenade, en verwisselde hij zijne betrekking mei die van gezant te Weenen. In 1850 kwam hy weder aan liet be wind doch trad in 1857 af. In 1860 werd hy op nieuw tot president-minister benoemd, welke be trekking hy tol aan zynen dood onafgebrokeu bleef vervulleu. Iu Noord-Amerika is eene geheel nieuwe wasch- machine uitgevonden. Zij is een soort van kruiwagen; en nu kan eene huisvrouw haar waschgoed iu de machine leggen, en dan hare boodschappen daar mede gaan doenen hoe meer en verder zy die te doen heeft, hoe beter baar goed gewassclieu wordt. Politieke llcvuc. Dc Franschc Moniteur maakt, op last van het keizerlijk bewind aan Europa liet volgende bekend: Zie hier eene proeve van de middeleu die aangewend worden om do publieke opiuie |in span ning te brengen Een dagblad berigt dal de onderbandelin lusschen Denemarken en Pruissen afgebroken zyn. Een ander dagblad voegt daarbij dat Frankryk eene nota dienaangaande naar Berlyn beeft ge zonden. Een derde spreekt van de aankomst van den Deenscben Minister van Oorlog te Pargs en - van een gesprek tusscben hem en onzea Minister vaa Builenlandscbe Zaken. Een vierde Dagblad eindelyk zegtdat Garibaldi van Caprera naar Napels vertrokken is. Welnude onderhandelingen tusscben Dene marken en Pruissen zyn niet afgebroken. Er is geenerle nota uit Frankryk naar Berlyn gezonden. De üeensche Minister van Oorlog heeft onzen Minister van Builenlandscbe Zaken niel gesproken. «En Garibaldi is nog op Caprera." De beurzen halen ruimer adem. 'tZou jammer wezen, dal ze weer gefopt werden door Zr. Ms. Moniteur. Be Amersfoortsche Moniteur doet dat nooit. De Minister van onderwys heeft een enkel woord gesproken over eenige hervormingen, die 'by in bel onderwys wensebt in te voeren, mits bet budget hem daaroe in staat stelle, en het is te hopen dat hei Wetgevend ligcbaam 'l welk zeven honderd millioen francs jaarlijks voor de begrooting van Oorlog en Marine ten beste heeft, eindelyk eens wat milder worde voor 't Departement van|Oaderwijs. Goede voorbeelden bebooren te worden nagevolgd. Pruissen gaat met den aanvang der lieve Mei maand tot eene vermindering van hel leger over. Dat rijk gaat dus voorzal keizer Napoleon volgen Het zou er waarlijk met de algemeene welvaart beter om zyn, indien eenige honderdduizenden soldaten minder onder de wapens stonden. Maarschalk Narvaez is overleden. De party van den vooruitgang in Spanje, die niet vlug vooruit kan gaan vond in hem steeds baren yverigsten tegenstander. De Oosteurijksche keizerin is verleden week van een aartshertoginnetje bevallendat Zaturdag jl. werd gedoopt. Aan felicitatiën beeft bet niet ont broken en kraamvrouw en kiadje worden goed opgepast. ludien men den telegraaf volkomen gelooven mag is "koning Theodor us van Abyssioië door de Engel- schen gedood en hebben 14000 zijner soldaten de wapens nedergelegd, terwijl 500 gedood en 1500 gekwetst werdenin ronde cijfers vermeld. De Engelschen hadden 1 ollicier en 14 soldaten aan gewonden. De Engelsche krygslogt heeft aldus aan John Buil eeaigen krijgsroem aaogebragtiets dat bjj in de laatste jaren niet in overvloed verkreeg. ADVERTENTIE N. Getrouwd S. VAN EMBDEN en MIETJE WOLFF. 's Gravbnhage 22 April 1868. Eenige en algemeene Kennisgeving. CII1R. DENTISTB TE AllNHEI, heeft de eer zijne gcachten abonné's en overige begunstigers te berigten, dat hij aanstaanden Dingsdag 28 April alhier bij den Heer VAN WAGENINGEN te spreken of te ont bieden zijn zal. MÜEltLANDSCIIE CEMfRML-SPOOR WEG MAATSCHAPPIJ. De KAAI) va» ADMINISTRATIE brengt, ingevolge art. 22, 14, 35 en 36 der Statuten, ter kennis van de Deelhebbers, dat de UËW05E ALGEMEENE VERGADERING zal worden gehouden op Woendag 27 Mei 1868, des middags ten half één ure, in het Lokaal der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam, cn dat het dépót der Aandeelenbedoeld bij art. 35, zal moeten geschieden van 18 tot 23 Mei o. k. van 12 tot 2 ure, ten kantore der Maatschappij te Amsterdam tegen rccu dat levens zal strekken tol Benijs van Toelating op de Algemeene Vergadering. De Raad vau Administraties, Amsterdam, E. W. CRAMERUS, President. 23 April 1868. DAVID J. C. VAN LENNEP, Secretaris.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1