AMERSFOORTSGHE COURANT, M 1565. rnu DIHGSDAG 5 Mei 4868. Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën I tot 8 regels 60 Centselke i lOCcnts; legale Advertentiën per regel 15 Cents behalve liet Zegclrcgt. 4ft. nummert fO.li). Brieven franeo. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van CUeff, te Amei. Bureau Amerifoortsehe Courant, Langcslraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarklzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Kijk. KENNISGEVINGEN. Dl BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van de helaogbebbcudeadat de blanco verzoekschriften Tot hel bekomen van jagtacten Vischacien en kostelooze vergunningen om te vis- schen, benevens voor de regislralie van ceodeo- kooyen en duiventillen, alle werkdagen van 10 lot 1 ure, ter Secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het bclaog dat er voor hen in gelegen is om de bedoelde verzoekschriften be hoorlijk ingevuld, vóór den 1. Junlj aanslaande ter voormelde plaatse lutelevcreu opdat men tijdig van eeue acte of verguuciog voor het saitocu 18*1/,, voorzien zy. Amersfoortden 27. April 180$. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. S C HUTTER IJ. Di BURGEMEESTER en WETHOUDERS VA* AMERSFOORT. Gezien art. 1 der wet op de Schutterijen, van den 11. April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder Ingezeten van hel Rijk die op den 1. Januari) van elk jaar zyn 25»«° Jaar is ingetreden, en i(jn 34'** niet voleindigd zal hebbentot hel uitoefenen van de Schutterlijke dienst. Ingeval hij daartoe door hel lol geroepen wordtverphgt zal zijn. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen zoo hi) Z'. M'. Besluit vau den 21. Maart 1628 (Staatstdad No. G)als anderszins, tot invoering van voortegde wel gemaaktbenevens hel koninklijk besluit van deu 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat ter aangifte tol insclirjjting voor de Schutterij verpiigt zullen jtifti alle Ingezetenen, zonderonder scheid. geboren in liet jaar 1843, waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun ge woon verbluf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen, welke, helty door eene uit drukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaan bel voornemen om zich binneu deze gemceute te vestigenaan den dag hebben g'degd Dat waders alle vreemdelingen alsook alle Neder- landers, mitsgaders alle gepasporteerde Militairen, geboren in de jaren 1842 tol en met 1834, welke sedert de in liet vorig jaar gedane inschrijving hunne vaste woonplaats alhier hebben gevestigd of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijfbeschouwd moeten worden hier Ie wonen lot deze aangifte zullen gehouden zijn al ware het ook, dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds Ier inschrijving aangegeven,- aan de loting voldaanof ook een' nutnmerver- wisselaar gesteld hebben Dal diegenenwelke in tneer dan e'ëne gemeente hun gewoun verblijf houden zullen gehouden zijn, zich ter inschrijving aautemclden daar waar eene dienstdoende Schutterij beslaat of daar waar zjj voor de belasting op het personeel zjjn aangeslagen terwijl de studentengeëmployeerden in huizen vau negotie, klerken vau notarissen, advocaten, enz., bedienden en werk boden, moeten worden in geschreven inde gemeente, alwaar zjj hunne studie houden werkzaamheden uitoefeoen of dienstbaar zijnde ambtenaren en geëmployeerden aan hel Provinciaal Gouvernementen alle anderen, al woneu zy ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen: die buiten 's lands studeren of' werkzaam zijnin de gemeente hunner vorige woonplaats de buitenlands- zeevarenden in de plaatsen waar zjj hun wettig domicilie hebbenen de aan boord wonende schip pers, ia de gemeentealwaar zij liet laatst hunue vaste woonpluats hebben gehadof wel wegens personeelmobilair of bun vaartuig belasting be talende, dóór waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen Dal door ieder, die zich tot die inschryving aanmeldt, een doop- of gohoorle-extract of bj) ontstentenis van die» eene acte van' bekendheid of ander legaal bewyswaaruit zyn juiste ouder dom kan blijkenzal behooren te worden over gelegd; terwyi diegcoen, welke van hunnen ouderdom geen voldoeud bewjj9 kunnen overleggen door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel zullen worden ingeschreven, onverminderd hel regt van den in geschrevene, om van zynen juisten ouderdom nader te doen blyken Dat de registers ter inschryving op Vrijdagden den 15. Mei aanstaande geopend en op Zaturdag. den 30. dier muand gesloten zullen wordenter»yl zjjdie bevonden tullen worden zich niet vóór den 1. Junlj aanstaande te hebben doen inscbryven, ambtshalve door h.-l Bestuur zulleu worden inge schreven door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezen, en bijaldien hel zal blyken, dat er, tydens de verzuimde inschryving, geeoe redenen lot uitsluiting of vrijstelling van de dienst ten hunnen aanzieu bestouden zonder loting by de Scbultery zullen worden ingelyfd. Zullende lol deze inschryving zitting worden ge houden ten Raad huize, op Vrijdag, den 15. en Dingsdagdeu 19. Mui 1808, lelkeus des morgens vau 10 lol 1 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd verms- neu alle belanghebbenden den tot deze aangifte vastgesteldcu tijd zich tea nutte te makenen daardoor te voorkomen, dat op hen de straffen wegens bel verzuim van inschrijvingby Art. 0 der wet op de Schultcrycu vermeldworden toe- gepast Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in bet afgeloopeu jaar uit dien hoofdeinde tweedeklasse van de algerneene rol der Scbuliery zyu gebragl doch sedert dien tijd door hetoverlyden van hunne vrouw of kinderen dc bevoegdheid hebben verloren om In die klasse te verbljj*enen alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar optemaken alge rneene rol moeten gerangschikt wordenbij deze opgeroepen om van dusdanige verandering van om- ataodigheden kerinistcgeven aan het Gemeentebe stuur of wel zich daartoe ter Secretarie aantcineldcn «óór de aautevangeo inschryving, van 's voormid dags 10 lot 1 ure des namiddags, en dus uuerlyk op den 14. Mei aanstaande; zullende by verzuim dezer aangifte de belanghebbendeingeval by dientengevolge niet op de byzondcre rol mogtzyn overgenomendadelijk volgens art. 1 van het koniuklyk besluit van den 7. September 1823 (Staatsblad No. 55) by de Scbultery worden ingciyid, tegen nulslag van hem die "in zijne plaats ts op- geroepenalles «overmioderd de toepassing van dë strafbepaling *hy art. 1 der net van 0 Maart 1318 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geld boete vao hoogstens 50 en eene gevangenisstraf van uiterlyk drie dagen hetzij afzonderlyk of te tarnen genomen. Euopdat niemand biervan onwetendheid voor wende, tal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gehruikclyke plaatsen. Amersfoort, den 1. Mei 1808. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester Dc Secretaris, A. G. WlJbRS. W. L. SCHELTUS. Politieke Hevue. De gelukkige uitslag van de expeditie naarAbys- £jnic vervult geheel Engeland met vreugde, eene vreugde zooveel te inniger, als men bedenkt, dat de vrees van duizenden voor de gevolgen dier ge waagde onderneming groot was. Allendie zonen of andere fainilie-betrekkingeo of vrienden onder de expeditie hadden, die wisten, dat de stryd tegen de natuur er nog gevaariyker was dan die legen de menschendie moesten vreezen dat het lol van krijgsgevangene bij de Abyssiniërs ver schrikkelijk zou wezen' die allen volgden in gedachten met klimmenden angst de expeditie op baren logt naar de vestingwaar bet pleit beslist kon worden. Geen wonder dan ook dat op de t(jding een er zegepraal, die betrekkelijk weinig ineuscbeiilcvens kostte, hel geschut van deu Tower en in de parken de algerneene vreugde verkondigde en dat het volk de lucht deed weergalmen van hel God save the Queen Theodoras was, zooals by, 15 jaren geleden, setcekend werd door iemand die hem vry goed koo kennen, een verstandig, krachtig man, maar op bel gebied vuu godsdienst een dweeper. De voor spoed was bent echter Ie maglig en by werd een Saul, ja veel erger, tcrwyi b(j m oogenblikken vau woede, waarin als 'l ware eene geheimzinnige magt hein auudrcef, zijne drift in 'l bloed van houderden ouschuldigun koelde. liet heeft de Brilscbe (roepen veel moeite gekost Magdala te naderen; zoo hebben z(jom eeue bergklove over le komen3500 voeten moeten afduleu en vervolgens 4500 voeten hoog moeten klimmen. By hel treilen op Goet^o Vrijdag was Theodoras de aanvaller, maar de aldaar geleden nederlaag was too verpletterend, dat hy door zijne meeste soldaten verlaten werd en met eene keur bende de wyk binnen Magdala nam. Deze bergvesting bud het vootkotneu van eene schier onneembare sterkte; door poorten aan den voel van den berg, welke met grof geschat bezet waren leidden ateille en smalle padenbloot liggende voor 1 vuur uit de vesting, naar de kruin, die verscheiden werken lol eene sterke citadel gemaakt was. Doch de Eogelscheo beschoten de poorten en de citadel met gegroefd geschut, met mortieren van uieuw maaksel en met vuurpyien. Het boa* bardement werd drie uren lang voortgezet. Toen de vest tag door de vernielde poorten en door de bressen der borstwering te genaken was, Uepea zy storm drongen door de poorleo en laogs dn bergpaden de citadel bionen en werden er meester na een korten stryd met het overschot der volgn- Imgen vao Theodorus. Hei lyk vao dien Vorst werd vervolgens ooder andere lyken gevonden en door zyne gewexeue gevangenen herkend zyn hoofd was door eeu kogel doorboord. Naar de meeste berigteo had hy zich de doodetyke wonde xelf tocgebragtten einde aan de handen des vyaods te ontkomen. Onder de tropbeën der overwinnaars bevonden zich vier goudeu krbonen 20000 dollars, duizend zilveren bordenlal vao edelgesteenten en andere kostbare voorwerpen5000 wapenrustingen28 stukken geschut, 10000 schilden en 10000 lansen. De bevryde gevangenen zullen spoedig naar de kust vertrekken. Hel leger zal dadelyk lerugkeercn. Het kabtuel Diraelt beeft eec zware nederlaag geleden. Door bet Lagerhuis is met 330 tegen 205 alzoo met eene meerderheid van 05 atemmea aangenomen het eerste der bekeode voorstellen van deu beer Gladstone die de opheffiog der bestaande staatskerk in Ierland ten doel beübea. Deze tweede schok aan het ministerie toegebragt is zoo geweldig, dal de beer Disraeli, minister-president, hel lluis verzocht de behandeling van de verdere voorstellen te schorsen tot aanstaaoden Maandag ten einde de regering ia dien tusscheotyd kunne overleggen wat in de gegeven omstandigheden haar le doen staal. Een ontbinding van het parlement of de aftreding van het kabinet is dus te verwachten. Uil een artikel vao bet Journal des Dèbals biykt op nieuw dat in de omgeving van Napoleon de vredepartij eu de oorlogsparty elkander fel ölyven bestrijdenen de eene zoowel als de andere niets onbeproefd laat om den keizer tol het nemen van een besluit in haren geest te bewegen. Dat Napo leon III den vrede wil en ernstig wilkan men gelooven wy, aannemen; maar gaat genoemd blad niet wal te ver als het zegt dat die wil onbuig zaam-, onwrikbaar is? Geheel het kabinet tocb, met den souvereinweigert dc bezuinigingen goed le keuren welke de helft der begrootings-commtssie uit het Wetgevend Ligchaain op dc uitgaven voor de departementen van oorlog en marine voorstelt. De welwaarby in België de regering gemagligd wordt om buiteolanders uit bet Belgische grondge bied te verwyderen, wanneer zy dit voorde alge rneene veiligheid en ru9t noodig acht, zal den 17 Julij aanstaande ophouden van kracht te zyn. Uit dien hoofde heeft de regering thans voorgedragen die wel op nieuw voor drie jaren vast te stelten gelijk sedert 1835, trots de tegenbedenkiogen van wanne liberalentelkens is geschied. By deze voordragt zyn geene motieven opgegeven. Ititusscheo heelt de Belgische regering bevel gegeven tot uitzetting tan den heer Vesiaier eenen Franschen schrijver, die in België wegens open baren hoon aan de keizerin der Franschen aan gedaan 18 maanden correctionele gevangenisstraf heeft ondergaan, en onlangs de oproerige beweging onder de kolenmynwerkers van Henegouwen door uitzending van socialistische proclamation bevorderd schynl le hebben. Uit Henegouwen ontvangt men berigt van nieuwe gisting onder de tnynwerkers en vao gezamenlyke arbeidstakmgen. Dc militaire magt in die provincie is verslet kt. In eeu schryven van den liden dezer aan den bisschop van Nantes wordt door deo aartsbisschop vau Algiers gezegddat de toestond In de kolonie steeds dezelfde is cn tot den zomer van 1869 schier onveranderd zal aanhouden daar het den Arabieren tot dusver aan middelen ontbroken heeft om zich zaaikoren aan le schaffenen zy zich alzoo ge- noodz.akt zullen zien óf van aalmoezen te leven, óf van honger om te komen. De prelaat meldt, dut hy reeds twaalfhonderd weezen of onverzorgde Inlandsche kinderea en honderd twintig weduwen or verlaten vrouwen in zyne gestichten verpleegt, maar dat hy tienmaal meer zou moeten doen wilden zyne bcmoeyingen iets van aanbelang uitwerken. Het herhaald beroep van den aartsbis schop op de openbare liefdadigheid in Frankrtylc hiyft intusschen niet onverhoord. De bisschop van Nantes heelt hein dezer dagen 30.0(H) fr.de aartsbisschop van Kaïncrryk reeds 00.000 fr. toe- gezouden. Van den graaf van Charubord beeft hy eeue gift van 3000 fr. ontvangen.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1