AMERSFOORTSCIIE COURANT, -E 1389. J. J. MEDER. .nu DINCSD1C Mei Dit blad verschijnt des Baandags en Donderdags "s avonds. De Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 maanden. Van Advertenl'ën I tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advertenlièn per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Af:. nummer, f 0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den l'itg. A. U.van Clteff, te Amersfoort Bureau Amertfoorttcke CourantLangestraat, Wijk F, N°. 43. o»er de On Ie Viictimrklsoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-l)i recteuren in het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER e.v WETHOUDERS van AMBHSFOOUT Doen te weleu, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en ervenof, wanneer dezen niet gebruikt wordeu de eigenaars daarvan, terpligt zya de istnaat vóór, achter en terzjjde van die gebouwen of erven, uittewieden ofte doen uitwiedeo. zoodat de straat op Diugsdagdeo 2. Juoy aan slaande, des namiddags ten 3 ure, behoorlijk ge zuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, deD 25. Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecreturiiA. G. WIJEKS. W. L. SCULLTUS. »e herstemming voor een lid tier provin ciale Maten vuil Utrecht In het hoofd- klettdlolrlct Amersfoort. Na hetgeen onze vorige artikelen omtrent (1l provinciale verkiezing, de nu volgende her stemming en de candidaluur van den Heer McJer behelsden, mogen wij ons thans bepalen den kiezers te herinneren, dat morgen, Diugsdag, dc herstemming plaats heeft en de stembus tot 's namiddags uren open blijft, het stemmen zeer gemakkelijk, en zelfs cene aangename en gezonde bezigheid is, dubbel gezoud omdat zij zoowel ligchaam als geest in weldadige beweging brengt, terwijl dc kiezers in de stemkamers door de leden der stembureaus met beleefd verlangen worden ontvangen, en niets belet dat zij aldaar cenigzins verwijlen om, vooral na eenc lange landelijke wandeling, ietwat uit te rusten, en zich te verpoozen. Bij (ie tegenwoordige lengte der dagenhel liefelijk lenteweder, en de levenslust als aan velen door de hernieuwde, verjongde natuur ingegoten, mag men hopen dat ook de kiezers met lust zullen bezield zijn om algemeen gebruik te maken van de bevoegdheidwelke zij uit hunne grondwettige regten ontleenen lot het verkiezen van den afgevaardigde, aan wien het behartigen der belangen van district en provincie wordt opgedragen, en zullen alzoo thans zelfs de bejaardsle kiezers zich aangespoord mogen gevoelen de wandeling naar de stembus te maken. Welaan dan, stedelijke en landelijke kiezers van het district Amersfoort I bedenkt met ernst wat uw staatsburgerlijke pligt als stemgereg- tigden u voorschrijft, en wanneer gij u voor den geest wilt stellen dat een braaf burger stemmen moetals hij het r.cgt- 'tot stemmen heeftwanneer gij overwegen wilt wat wij over de prov. verkiezing en herstemming meest ge moedelijk schrevenen hoe wij u naar waarheid den caiulidaat geschetst hebbendie uwe sym pathie ten volle verdient, dan houden wij ons overtuigd dat gij u met zoo veler en onze keuze zult vereenigen en gij morgen stellig ter stembus zult present zijn, om alsdan Uwe stem uit te brengen op den lieer Politieke Revue. Omtrent de nederlaag eo deu dood van koning Tlieodorus van Abyssinië wordt nog het volgende vermeld Hij scheen de gewoonte te hebben de slaglollurs zijner duivelsche woede te verminken en ze aan hunne wonden te laten sterven of ze aan de hyena's over te leveren. De moord der gevangenen in Magdula wordt toegeschreven aan 's koniugs weèrziu om hen gedurende eeu lang beleg, dat hij welligl voorzag, te moeten onderhonden, terwjjl zijn trots bem niet toeliet ze over te leveren. Het is echter vreemd dat hij gecu de minste poging heeft gedaan om de Engelsclie of Europesche gevangenen als middelen te bezigeu tot het verkrjjgen van een voordeeligeu vredetoen hijte oordeelen naar zulk een verschrikkelijken moord, als die welken da Engelsclie correspondenten heriglenden val van Magdala vroeg of laai als onvermijdelijk be schouwde. betreffende de heinagtiging van Magdala leest men. dat het Ahyssinische leger zoo ont moedigd en alvalhg was geworden dat er geeu wederstand van belang te verwachten viel. liet geluid van dc aankomst der Engelsclie artillerie verjoeg de zwarlc soldaten. De belegering (zoo schrijft de correspondent tan den Times) was eigenlijk slechts een zaak pro forma en liet hoofddoel der beschieting was alleen om den weinigen soldaten die Tlieodorus nog getrouw gebleven waren, schrik aan te jagen." De Engelschen waren zoo nalatig geworden dat de soldaten, die Magdala bestormden, bevonden geen kruidzakkeu bij zicb te hebben om de poort te doen springen en zich aan het grootste gevaar zouden blootgesteld hebben gezien indien majoor Cooper geen anderen ingang gevonden had en Tlieodorus niet reeds geheel verlaten ware ge weest op een dozijn zijner voornaamste opper hoofden na. Het vuur der belegerden zweeg en dat der Engelschen werd voortgezet zonder doel en tegen hel bevel der olliciereo; van de Hen Eugelsche soldaten, die min of meer gewond werden, hadden twee wouden ontvangen van Engelsclie kogels, die in het wilde waren afgeschoten geworden. In Magdala vond men volgens zeggen. 80 gesneuvelden, doch de voornoemde briefschrijver berigl slechts 10 ge vonden te hebben nabij de plaats waar sueuvelen mogelijk wasen de helft daarvan waren opper hoofden van Tlieodorus. die hem tol het einde getrouw waren gebleven. Deu koning vond men j geheel afgezonderd op eeo heuvelachtig punt, en dr. Luinsdaine, die het ligchaam vóór dat hel koud werd onderzochtwas van oordeel dat The- odorus zich ze'ven van het leveo moet bebbeu beroofd. Sir Robert Napier en anderen zijn van gevoelen dat hij sneuvelde. Den 10 April verbrandde sir R. Napier Magdala wat de stad en de bijna nieis belet-kenende terdedigingwerken betreft, doch de eigenlijke sterkte van Magdala bestond in de natuurlijke rotsenwaardoor het al? eene berg vesting onneembaar zou geweest zijn legeu eene Europesche verdediging. De verblijfplaats van The- odorus onderscheidde zich van de overige ellendige hutten en schuren alleen door ruimer te zijn eu twee verdiepingen te bevatten. Abyssinië zal thans onder het bewind van Gohare geraken die zich meester heeft gemaakt van het land ten zuiden van Ansalo en ten noorden vaD Magdala. Sir Robert Napier bood hem de sterkte aan doch Gabare weigerde ze aan te nemen. De kroon vao Tlieodorus zal aan koningin Victoria worden gezonden. Terwjjl alle Europesche Dagbladen bezig sijn den Grooten fleer als vrijzinnig redenaar in dea Staatsraad te bewonderen koint er in dit liefelijk accoord een leelijke wanklank. lie eerstvolgende coupon der Turksche leening wordt niet betaald mompelt er een maar dal is zeker een verstokt conservatief, of een verstokt liberaal, die conservaiief denkt. De vorst van Reuss-Schleitz heeft den moed ge had aan de wetgevende vergadering van zijn landje een ontwerp van wet voor te dragen, houdende invoering van de drukpersvrijheid een outwerp hetwelk in Proissen zooveel kwaad bloed zet, dal de Berlijnsche Zuhunfl in vollen ernst het liberale iniiiattel van vorst Hendrik XIV als een groot gevaar voor Duitschland aanmerkt eo uitroept dat het hoog tijd is te denken aan eene honds- executie tegen het vorsteudoin Reuss-Schleitz. Bij het Oostenrijksche huis der afgevaardigden zijn ingediend de begrootiugen voor de departe menten landbouw en justitie benevens hel scheep- vaartverdrag met Engeland. Met 71 tegen 58 stemmen werd aangenomen eeo voorstel van den heer Hyger tot verdaging der discussie over het hoofdstuk «staatsschuld" der begrooting. tot dal de bekende voorstellen van den Minister van finan- ciën zullen in behandeling komendit besluit viel niettegenstaande genoemde minister verklaard had dal door de onmiddelijke behandeling van dal hoofdstuk zijne voorstellen volstrekt niet wordeu geprejudiciëerd. Deze voorstellen zjjn nog steeds in onderzoek bij de financiële commissie welke zich heeft vereenigd met het advies van hare subcommissie wat betreft de conversie der schuld en de belasting der loierjj-prijzeo. Teu aanzien der laatste is alzoo door de financiële commissie be sloten dal geheveu zullen worden 25 pet. wanneer de prfjzen afkomstig zijn uit eene loterij van staatswege en 15 pet. wanneer zy behooreu tol lolerjjen van particulieren. Een voorstel vau de minderheid is aangekondigdhetwelk ten doel heeft by de conversie eene coupoobelasting van 20 pet. te heffen, een van 13 pet. voor de belas tingvrije effecten en een van 20 pel. voor de loterijpt ijzen. De vrijspraak van Johnson maakt een einde aan de spanning, waarin de Verecnigde Sialeu niet alleen maar tevens Europa verkeerd hebben. Andrew Johnson blijft dus president der Unie tot dat den 4 Maart 13(10 ziju opvolger aan hel bewind zal komcu. Deze vrijspraak zal vermoedelijk veel meer bijdragen tol bevordering van de rust in de Verecnigde Staten dan men van eene veroor deeling zon hebben kunnen verwachten. Johnson heeft vele vijaudenutaar ook vele vriendenen uu mag men aannemendat laatstgenoemden in geval hun vriend ware veroordeeld gewordenbet land in rep en roer gebragl zoud°n hebben maar dat de tegenstanders, nu zy voor eea deel hun doel hebbeo bereikt, daar de president der Unie als beschuldigde voor een regtbank was gedaagd en zich daar heeft raoeteD doen vertegen woordigen zicb nu zullen rustig houden. Een der merkwaardigste redevoeringen in den Amerikaanscnen Senaat betrekkelyk dat proces uit gesproken, was die tan den beer senator Slanbery. Wjj geven daarvan dit Qilireksel Welligl, Mijne Heeren de Senaatsleden, zjjn er onder u, die, geen toereikenden grond tot ver- oordeeliog vinden, evenwel kwade gevolgen van vrijspraak duchten en vreezendat de President alsdan tot gewelddadige maatregelen, lot een coup d'éialtol eene revolutie zou overgaao. Dan mjjue Ik-erenmoet ik zeggendat gij den man niet kent of niet begrijpt. Luistert eene korte wijle naar ieruand, die Andreas Johnson beter welligl dan de meeaten van u kent en begrijpt, daar by betere gelegenheid had om hem te leeren kennen. Toen ik nu omstreeks twee jaren geleden door den President werd uitgenoodigd orn mijn bedrijf als advocaat te schorsen en plaats in tyn Kabinet te nemeo, nam ik bel ambt aan uil gevooi vau pligt jegens bet Land. Hier, te Washington, komende was ik. zoo te zeggen, een vreemdeling voor hem en voor de leden van zijn Kabinet, uitgezonderd Stanton, wiens vriend ik sedert vele jaren was. Dat ik in mijne gansche rigling en denk wijze conservaiief ben is u hekend. Sedert bet oogenblik mijner intreding in het Kabinet, is door Johhson geen maatregel genomen, geen woord gesproken, waarvan ik onkundig bleef. Ik heb den President in de beraadslagingen van het Kabinet naauwlettend gade geslagen en nog meer in de niei-ambielijke en vertrouwelijke ge sprekken. Dikwijls zag ik, dat men hem met slech ten raad io verzoeking bragt. Ik weet. dat valsch- aardige i&adgevers bein meermalen lagen hebben gelegd. Rij dat alles heb ik hem rnet bezorgde belangstelling waargenomen. Maar nooit, in woorden evenmin als in daden, in gedachten evenmin als in bandeliogenheb ik bij deu man iets anders ontdekt, dan eerlijkheid en trouw aan de Grondwet en de wetten. Johusoti stond vast als eene rots te midden van allerlei verzoeking en verlokking tol mugt- overschrijding of lot misbruik vau magi. Behield hjj goeden moed bij het dreigen der gevaren hjj hieldwanneer voor hern de verzoeking zwaar werd. enkel de constitutie en het volk zijns Lands voor oogen. Jasenatorenik heb deu man op zoo harde proeven zien stellen als weinige menscben ondergaan bebben. Ik heb gezien del er misbruik vao zijn vertrouwen gemaakt werd. ik heb gezien dat h(j dag op dag getergd werd zoo als weinige menscben ooit getergd zijn geworden. Niemand zou in gelykeo toestand verhevener blijken van geduld gegeven hebbeodan hjj gegeven heeft. Doch ik begreep nel dal vroeg of laat al dal verkropte hartzeer, al die ootveiasde grieven moesten uit barsten en toen de uitbarsting kwam, was er niets anders dal my bevreemdde, dan dal zy zoo lang verdaagd was geworden. Senatoren gerust kunt gij den President vrjj- sprekeu; 's lands constitutie is in zijne haodeo even veilig als zij was in die van Washington. Zoo gü evenwelin het gebruik uwer magt tol het uiterste gaaude. hem veroordeelt, zyl dan gedachtig aan deze myne voorspelling: de magtige arm des volks zal hein schragen; bel volk sal hein uil de veruederiug opbeuren wij zullen bel nog beleven dal liy gewroken wordt; wy zullen uog de grootscbe slem der natie hein hooren loeroepea geluk goede eu grouwe dienaar! Doch men zegt dal uwe stem reeds bepaald, hei lot van Johnson reeds beslist is. Is dal waar, spreekt dan hel vonnis niet uit in deze uwe ver gaderzaal alwaar onze Camillus in bet uur van bet uijpendste gevaar de vyandeo der Republiek outmoet en beschaamd beeft niet hieralwaar hy getrouw bleef onder de verraders; niet hier. alwaar hy voor de Unie en de couslitutie heeft gestreden. Neen. niet hier. Zoekt dan in de kelders van het Capilool een donkeren boek, nooit toegan kelijk voor bet gouden zouoelicbl en bouwt aldaar hel altaar waarop JobDSon moet worden opgeofferd Onder den titelDe theologische faculteit aan de Nederlandsche hnogescholenziet hel licht een be zwaarschrift van de godgeleerde faculteit aao 'sryks hoogeschool te Leidenten opzigte van het by de Tweede Kamer der Slalen-Generaal ingediende wets ontwerp op hel hooger ouderwys. Daar hy genoemd wetsontwerp aan de godgeleerdheid niet slechts als afzonderlijke faculteit, hare plaats aan dc hnoge scholen wordt ontzegd, maar ook dc vakken tot deze

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1