AMERSFÖORTSCHE COURANT, A1580. van VKIJDAC 3 Julij 3868. Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdags "s avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents behalve hetZegelregtAft. nummert /0.10Brieven franco. Bestellingen bij den L'itg. .1. van Cletffte Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangeslraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekbandelaren en Post-Direcleuren in bet Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER sa WETHOUDERS var AMEliS- FUUIU' brengeu ter kennis van de ingetelenen dezer ge meente die ter erlanging van het Lcreteelteu wegens eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterij au de teriuen van Zijner Majesteit» besluit d.d. 5 De cember 1851 (Staatsblad No. 149J iiioglen gekomen zijn, en verlangen niet het eereteekeu te worden begiftigd, dat zij zicU lot bet doen van de vereischte aangilte ter Sec retarie kunnen vervoegen op Maandagden Ei Julij aanstaandedes morgeus tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort den 1. July 1868. burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris W. L. SCELTUS. De l De Minlsteriverwlsieliaff. II. Dc Minister van Koloniën zegt, dat hij hel Ministerie is ingetreden om het land voor groote bezwaren te behoeden eu hij van het houden van lange parlementaire toespraken eeu afkeer heeft. Met ntoeile kan men dan ook van hem iets stelligs vernemen, zoo als over de hand having van het cultuurstelsel, eu indien hel geoorloofd is iets uil zijne aangcnumcuc hou ding af te leiden, zou het hierop nederkomen, dat hij in de voetslappen wil treden van een of ander voorganger, die het meest als her vormingsgezind schitterde. Wal de onderwijskwestie aangaat, zoo behoeft men zich deswegens aan geen illusie over te geven, na de uitdrukkelijke verklaring van den Miuister van Binnculandsehe Zaken. De wet op het lager onderwijs blijft onaangeroerd, niet tegenstaande de menigvuldige klachten, dal zij met de gemoedsbezwaren van velen in den lande zich niet laat vereenigen. Geen vastheid in het Kabinet wordt ontwaard, waar zoo Veel geheimzinnigs zich voordoet, en als bevrediging en verzoening zijn hoofdgedach te uitmaakt, zoo is althans op één hoofdpunt geene bevrediging en verzoening te wachten. En waarom is nu de ministersverwisseling niet doelmatig uitgevallen Hel antwoord ligt voor de hand. Otndat men niet in acht genomen heeft den hoofdregelin eiken constitutioneelen staat geldend: dat als eene partij in de ver- tegenwoordige vergadering de bovenhand ver krijgt, deze onder de leiding van haar hoofd hel bestuur aanvaardt, ten einde dit op een vasten grondslag moge rusten. Het hooldbeginsel «ener daadwerkelijke conslitutioneele regering is: dat de regering in overeenstemming met de vertegenwoordiging het bewind voere, en dit is niet behoorlijk doenlijk, tenzij uit de meerderheid der vertegenwoordiging de regering ontspruit, en tiaar alzoo in natuurlijken zin ondersteune. Verkrijgt eene regering, die niet uil zoodanige meerderheid ontspruittoch voor hare regeringsdaden eene meerderheid, dan loopt daaronder een klein gedeelte volksverte genwoordigers, die haar uil complaisance, of vredeshalve steunen. Dit kan evenwel geen rc- geei kracht worden genoemd; regeer kunst zou welligt naderbij komen; doch regeerkunde is het zeker niet. Het mag diensvolgens niet worden verbloemd dat de stellige voorwaarde voor eene krachtige, welbevestigde regering bij de vorming van het Ministerie werd uit het oog verloren. Het tegen woordig Ministerie is niet conservatief, dat staat vast; maar het is evenmin zuiver liberaalwant dan had het dil moeten verklaren; het ij, naar zijn eigen introductie-speechconcilianldoch het valt sterk te betw ijfelen dat het zoo blijven zal. Zoodra het derhalve te veel naar de eene of andere zijde kantelt, zullen de noodwendige gevolgen van het gemis der stellige voorwaarde, noodig voor zijne kracht, worden ondervonden in zijne voortdurend weifelende of veranderlijke houding. De eenige uitweg kan dan nog wezen dat een of ander Minister aftreedtdaartoe door gegronde oorzaken geleid, en alsdan in zijne plaats een titularis optreedt, die voldoeude regeerkracht van zich doet uitgaan, 0111 daar mede het Ministerie in zijn geheel tc clectriseren en bij de Volksvertegenwoordiging eene meer derheid te vinden, die niet enkel volgt, maar met overtuiging volgt. Of deze titularis dc heer Thorbcckc ol' de heer Fransen van de Putte zij, doet op dit moment niets ter zake; voor thans is genoeg, dat men de kwaal van het tegenwoordige Mi nisterie begrijpe, dan zal ook wel allcngskens het geneesmiddel worden gereed gemaakt. AMERSFOORT 2 Julij 1808. Maandag, den 8. July e. k.'s namiddags Ie ééu uur, zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin het punl van behandeling is: Rapporieu der Commissie van loezigl en der afdeelingenbetredende het middelbaar en lager onderwijs. Gedurende de maand Juny werd de inrigting tot kostelooze genees- en heelkundige behandeling van behoeftige ouglijders, gelegen in de llreedesiraal, Ie Amersfoort, bezocht door 55 ooglyders. zijnde 19 van bel mannelijk en 38 van hel viouweiyk geslachtwaaraan door de lleeren Doctor Post en Chirurgijn Morren 335 gratis consulten werden gegeven; 10 paiieuien herstelden zoodal op primo Julij 39 ouder behandeling hieven. De jongste patient was 9 maanden de oudste 73 jareu oud aan 8 patiënten werd gratis eene bril uitgereikt. Drie particulieren schonken in Juny f 38.50 aan giften voor de inrigting en dc lieer v. D. eenig huisraad voor bet lokaalterwijl men zich mag voorstellendat ook vele anderen dit voorbeeld zullen volgen en daardoor eene inrigting schragen, die zooals eenieder heselfen kan en ook reeds uil deze eerste miand van beslaan blyktvan hoogst weldadige strekking is en veel armoede kan voor komen. Hel Prov. Geregtshof in Utrecht heeft eerais- leren uitspraak godaau in de zaak tegeu II. NV., rietdekker te Soestbeschuldigd van het oinkoopen van een getuige, waarmede een valsch getuigenis is verkregen. Het Hof heeft hem te dier zake vrij gesproken op grond dat het feit niet als volkomen bewezen was aan te merken. Z. M. beeft benoemd tot burgemeester van Amsterdam, met ingang van 13 July, den heer Mr. C. J. A. den Tex aldaar. Naar wij vernetten wordt Z. M. de koning, III), reis naar Zwitseilaud, vergezeld door Zr. Ms. adjudantden heer kolonel Tolsma en door den heer baron Fagelkamerheer en refereudaris bij 's Konmgs kabinet. Gedurende den nacht van Zaturdag op Zondag jl. is by Roosendaal een misdaad gepleegd. Een groot getal jougelieden van beiderlei kunne, uit of by Aruhein ten getale van 60 70. passeerden dien nachtna boschbeziën gezocht te hebbende Belvédère tusschen Beekhuizen en Roosendaal ge-, legeu. Een jongmenscli van 18 jaarTlieodorus Giesbers geuaamd zoo als men zegt opgestookt dooi een ander van denzelfden leeftijdzocht twist met een derdeen hragt hem een messteek toe die waarschijnlijk doodelijke gevolgen zal hebben of misschien reeds beeft gehad. De arroudissements-regtbank te Amsterdam besliste dezer dagen eene zaak die de aandacht verdieut uit hel oogpunt der al or niet toepasse lijkheid der wet regelende de uitoefening der artsenjjbereidkunst van 1 Junij 1885. Een mag- uetiseur stuud te regl en werd lol een geldboete van 75 veroordeeld wegens het onbevoegd uitoe- feneu der geneeskunstomdat hij een somnambule |n aanraking bad gebragl met de huisvrouw van den slagter K. Tevens werdop aanklagt van den inspecteur tan hel geneeskundig staatstoezigt in deze piovincie. vervolgd de heer N.apotheker aldaaromdat hij de door de somnambule opgegeveu geneesmiddelen zonder recept had afgegeven. Terwijl hel Openbaar Miuisterie, bij monde van de substitiiul-ollicier vau justitie, Mr. J. C. RijlevelJdeswegeZ'ine ver- oordeeling eischte tot drie geldboeten ieder van ƒ10, besliste de regtbank dal art. 9 van ge noemde wet den apotheker veroorlooft geneesimJ- delen af Ie geven zonder recept als die met na me gevraagd worden, doch hem alleen verbiedt om raad ie geven welke geneesmiddelen tegen een aangeduide ziekte zijn aan te bevelen, lie beklaagde weid dus van alle regtsvervolging ontslagen. In de vorige week had 111 de Boiitepupsteug te Leeuwarden eeu aanslag tot inoord plaats. Zekere vrouw u.l. liet zich eenige woorden ontvallen leu nadeele eener buurvrouw. De buurvrouwdit toe vallig hooreude geraakte daardoor met de andere in twist, waarin zich spoedig de mannen mengden. De inau der heleedigde vrouw hragt daarop den ander eeu diepe messteek ouder hel hart toe. Door spoedig aaugchragle hulp mogl men er in slagen den gewonde in het leven te bewaren, hoewelzijn toestand hoogst bedenkelijk is. De dader bevindt zich iceds lu verzekerde bewaring. Het onthulliogsfeest te Worms was arólgen* verklaring van ooggetuigen, ia allen dt^jVKnogA belangwekkend ea maakte op de vele dufeodtlir*'' die baar bijwoonden, den diepsten indruk. Het kleioe Worms kon de vele gastendie van alle zijden toestroomdenniet bevatten. Het Lulb^r- inonuineut wordt als eeu verhevea kunstwerk ge roemd het is met hooge genialiteit ontworpen en met de edelste vormeu uitgewerkt. Meu leest io de Amsterd. Cl. Het hof van assises in bet departement Pas- de-Calais heeft tot tien jaren gevangeuiastraf ver oordeeld EIisj Sénéchal, ongehuwd, die baar kind verdronken had omdat zjj uiet by magte was bet te onderhouden. De verleider <an Elisa vader vaa het vermoorde kind, was.... de .rederegter te lluequeliers. die, na de ontdekking der misdaad ontslagen, maar legen wien geen vervolging inge steld werH. Zondagmorgen, acht dagen geleden, tusschen een en twee ure, werden de bewouers van Islington in de nabijheid vaa de Agricultural Hallniet weinig in augst gejaagd door een vreeselyk gebiul. dat uil deu vleugel van dit gebouw opgiogwaarin de meuagerie van deu heer Rice is geplaatst. Eeq groote volksmenigte liep om bet gebouw te hoop doch nam verschrikt de vlugl op bet berigtdat eeoige der dieren losgebroken waren en op leven ea dood met elkaoder vochten. Het bleek spoedig dat de vrouwelijke olifant de Keizerin" van haren keten was losgei.roken eu een kooiwaarin vier kolossale leeuwen zaten, had aangevallen, üe leeuwen beantwoordden den aanval met nadruk eu buQ ontzettend gebrul maakte de woede of den angst der aDdere dtereo gaaode. Bjj de aankomst vaü den lieer Rice en de oppassers werden de strijdenden slechts met moeite van elkander gescheiden eq uiet voor dal eeo der oppassers van een der woe- deode leeuwen een zware wonde bad gekregen die echter, zoo als men hoopt, niet doodelijk zaj zijn. Toen eindelijk de rust hersteld wasbetond meu, dat de olifant een geduchte wonde aan het voorhoofd had gekregen eu dat de kooi waarin de leeuwen zaten zeer beschadigd was. 1 v —^s Politieke Revue. Toen voor een paar weken de nieuwe drukpers wet in Frankryk werd afgekondigd, vaardigden, naar men zich beriunereu zalde miuisters van bionenlaiidsche zaken en van justitie circulaires uit, waariu aan de prefecten en ambtenaren van het openbaar ministerie inatigiog van hunnen ijver werd aanbevolen. Men mogt alzoo verwachten, dat de drukpers eene betere toekomst te geinoet ging en haar meer vrijheid in de beoordeeiing van personen en zaken zou worden gelalea. Tal van nieuwe bladen wer den dan ook, zoowel in de hoofdstad als in de departeineuteu opgerigt. De illusie is intusschen reeds spoedig verdwenen. De dagbladpers zal ook in hel vervolg aan een naauwkeurig en streng toezigt worden onderworpen. Dit blijkt althans uit hetgeen is voorgevallen inet bet nieuwe te Parijs verschenen dagblad getiteld de Eh'cleurdal ouder de leiding staat van do heeren Favre. Ilenon en Pellctandrie leden van het weigerend ligcbaainwelke tot de partij der oppositie behooren. Hel eerste nominer toch van dat blad is al dadelijk in beslag genomen wegens opwekking tot haat eu minachting tegen de regering. Het hoofd- adikel in dal nmnmer ving aldus aan: «Voor 18 jaren zeide men 00$: laat de politiek rusten. Laat 11 blindelings aan uw Int over; wjj zullen tl red den! Waar voerden die redders ons heen? Gjj weet het. Het budgethetwelk de 3 milliard Ie ge.-noet gaalkan het u zeggen Mexico Sadowa, het gebrek aan werk de stilstand van handel eQ nijverheid de negenjarige diensttijd by het leger zyn zoo vele dudzakeo, welke het antwoord op die vraag kunnen geveu. Eerst thans is Frankryk werkelijk in gevaar Btj de Portngesche Cortes is eene reeks van wetsontwerpen ingediend, allen strekkende oin hel bestaande tekort vau vier-en-dertig inillioen francs aan te vullen. Ouder de middelen welke de re gering voorslaat lot herstel der Qnantiën te uemeu, behooren: verkoop van staatsdoineiuen eu kerkelijke goederenaanzienlijke verhooging van de meeste belastingen en strengere inning daarvan; bezuini gingen op de jaarwedden en pensiotmen en op de "inrigting der lands-administratie nu. De Por tngesche ministers blijken dus wel er van door drongen te zijndal het herstel van 's lands geldmiddelen alleen ten laste van groote opolfij» ringen tc verkrijgen is.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1