AMERSFOORTSCHE COURANT, Jtè 159G. van Y R IJ D A G 25 Augustus Ó868 Dit blad verschijnt des Vaartdaggen Donderdags avond».De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden.Van Advertentie» 1 tot 6 regel» 60 Cent», elke regeling 10 Centslegale Advcrtenlicn per regel 15 Cents behalve het Zegclregt. Afz. nummert /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den L'itg. A. II. van Cletffte Amen Hureuu A men foor tic he CourantLangestraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, soo mede bij allo Boekhandelaren en Post-Üirecteoren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN dep provincie UTRECHT, Gelet op art. 162 der provinciale wet Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dal liet uitvoerig eu beredeneerd verslag van den toestand der proviucie over 1807, leger betaling van ƒ1.— ter provinciale gritliealgemeen veikrygbaar is gesteld. Utrecht. den 25. Augustus 1808. l)e Gedeputeerde Staten voornoemd V. BEECK CALKOEN Voorzitter. DE KOCKGriffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 203 der gemeentewet Doen te weten, dal de UEGROOTI.NG der plaat- selyke inkomsten eu uitgaveu dezer gemeente voor bel jaar 1S0D door beu aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen te rekenen van beden alle werkdagen van 10 tol 1 ure, op de Secretarie voor eeuieder lor lezing zal liggen en dat men van voormelde begrooliug afschrift kau bekorten, tegeu betaling der kusten. Amersfoort den 2G. Augustus 1868. Burgemeester en Wethouder» voornoemd De Burgemeester De Secretaris. A. li. \\IJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 27 Augustus 1868. lie Arnh. Ct. van heden behelst bet vo'geode: .Naar men verneemt heelt de regeliogscom- missie van bel Taal- eu Letterkundig Congres bestolenuimoodlgiogcri tot bijwoning «au bet Congres en alle feestelijk lieden daartoe behoorende te rigten aau de redactiën van de Amslvrdamsche Cl. het llamt' IsliUulde Xieuwe Rotterdammer ile Am- hemsrhe Ct.de Tijtl. het Handelsblad van Antwerpen en de Gasetle van Gent. Aan het Dagblad van 's Gravenhiigedai sedert maanden verzekerde over 't Congres ie zullen zwijgen, werd uatuuilijk zulk eenc oiinoodignig met getigl. Bij acclamatie werd besloten zich bij de vermelde couranten te bepalen." I» dat bc-rigt der Arnh. Ct. in hoofdzaak waar en ui de bij'.ouderlieden juutdan moet bel besluit wordeu betreurd. De reden waarom de journalistiekzooals be hoorde met in de regelingscomiulssic mogl worden vertegenwoordigdwerd algemeen begrepen. Men lag l ch bijna algemeen daarbij nederomdat in dien zin aau niemand van bet Ned. ewps jouroalisieu uffiont werd gedaan. Dus dit pool dieul als uitgemaakt, als afgehandeld te worden beschouwd tenzy daaraan ollicieel of ollicicus nieuwe licht- pumen worden gebecot. liet congres begint over een drietal dagen. Voor 2.50. prijs «au het lidmaatschapkau eenieder genieten, (behalve wciiigt de mooiste plaatsen), «vaarnie de redactiën der opgemclde bladen thans 7. ij li geïnviteerd, zoodat. wat het genot der zaak in:treltde invitation misschien niet veel mevr dan 2.50 brteekeueu. Doch moet uien, als toch geïnviteerd is. vragen: waarom juist aan de redactiën van drie der Amster- damsche, van éene der Rotterdamuheen vau ééne der Arnhemsche Couranten de preferentie der invitatie f Zit dan in deze couranten alleen suiAereu in alle andere couranten azijn Zijn juist deze redactieu de mooiste, de aanmin- nigsie. de bekwaamste, de fatsoenlijkste, de eerlijkste, de moedigste Waarom de redactiën der Groninger, Drentsche Friesche Utrechlsclie, NoordbrabantscheZeeuwsche eu audere couranten gepasseerd Kn wat bcteckent ui het besluit het woord redactiën!' Beteekeot hel: geheel personeel der redac tiën van ieder dezer geprefereerde couranten Be- teekent heienkel de hoofd-redacteur Eu wordt alleen de hoofd-redacteur bedoeldis bij alsdan gereg'.igd eeu plaatsvervanger naar zijn bon plaisir te stellen? Iu verhand tot deze vragen begrijpe men tevens dat voor geïnvileerden ook gereserveerde plaatsen dienen te z(ju. Zonder dat verliest de invitatie veel van baar prestige. Voor thans is het bovenstaande voldoende eu dient wijders de bevestiging van bet berigi omtrent bet besluit en zijne motieven te worden afgewacht. Z. M. beeft den lieer M. Brouwer, op zijn ver zoek eervol ontslagen als heemraad van liet cotlegie van walergraaf en hecmiudcu over tie rivier de Eem beken en aankleven van dien. In liet kiesdistrict IJsselslein is bij hei stemming lusscheri de lleeieu Mr. J. I' Strick van Uitschoten en Mr. B. J. II. van Btaricumde eerste gekozen met 280 stemmen, hebbende de laatste 312 stem men verkregen. Gerrit van Zyl. machinist b(j den Rijnspoorweg, die in den avond vaa 2 Juny den goederentreiu bestuurdewelke in den sneltrein is geredeuis door de Utrechtscbe reglbauk vrijgesproken docb beeft, terstond na die uitspraak de oflicier van justitie verklaard iu hooger beroep te zulleu komen. In bel belang der algeineene veiligheid op spoor wegen vooral op den Rijnspoorweg zal bel komen in hooger beroep gewis door velen met genoegen vernomen worden, terwijl intusschen het Regerings rapport wel gepubliceerd zal worden, waardoor «nee toeiicbtiug tol bet ongeluk verschijnt. Wanneer meu zich berinuert eeu doodeeen zwaar gekwetste, eu 10 passagiers meer of minder gekwetstdan dient die zaak met iu vergetelheid te blijven, dient al bet inogelyk licht daarover te wordeu verspreid en zoodanig gehandeld te worden dat daardoor iu bet vervolg door spoorweg-maat- schappijen en vooral door die des Ryuspoorwegs minder zuinigheid en meer voorzigligbeid by strenger toezigl worde toegepast. Mr. Jacob van Lennepuitstekend roman schrijver eu dichter, is eergisteren in GCjarigen leeftijd te Ooalerbeck overleden. IIy was een genie, maar ook genie dat gevierd werd. Ilij za' voorlieten in veler herinnering en bel iegeuwoordig geslachten nageslacht zal hein iu zijne werken blijven bewonderen. Zijn laatste roman was Klaasje Zevenstereen meesterstuk van karakterkennis; alleen <*eu man als bij kon moed. kracht en maut hebben voor typen als Gailjarl en Mad. Mont Alhns c. s. Geen Neder!, schrijver weid moer geletco dan bjj. Heeft hy nog iets voor de pers iiagelaleu dao zal het versloodeu wordeu alleen omdat hij daarvan de auteur is. Z. M. de koning wordt Donderdag 3 September a. s. van zijne builculandsclie reis terug verwacht. Men meldt uil Bildtvan 23 Au::.: By eeu onzer landbouwers heerscht eene ziekte onder de schapen, waarvan vroeger meer geboord is en die in warme sttekeii meer voorkomt. De dieren worden geplaagd door eeu insectdat door het oor scbynt in te kruipen en ze als dol maakt. Naar wij vernemen, zyu reeds dertig schapen af- gcmiakl en begraven. Hei Dagblad van Zuul-llolland bevestigt bet ber gt, dat de Miuisler van Koloniën, de beer de Waal, zou willen aftreden maar niet reeds vóór, eerst na de aunoemiug der Indische begrnoliog. Er wordt bijgevoegd, dat de lieer de Waal bet uit Indie toegezonden ontwerp van begrooting zóó be snoeid heelt, dal eeu ha:tg slot is verkregen, wel geringmaar toch veel grooter dan meu bad verwacht. In 1807 werd het belangrijk werk van hel riolenstelscl iu het krankzinnigengesticht Meerecberg in werking gebragt, nadat ook liet daartoe be- noodigd pomptoestel was geplaatst. De tot dus ver verkregen ondervinding levert de meest guosiige resultaten, aangaande de nu gevolgde methode, voor het 'eukeloos ledigen van secreet-putten, zoodal de verbeterde inriglmg geheel aan liet doel beant woordt eu uit een hygiënisch oogpunt als zeer navolgenswaardig kan worden beschouwd. Omtrent hel verschikkelijk spoorwegongeluk op de Chester- eu llolyheadlijn verneemt men hel volgende: De trein was te 7 uur 15 miouten van Londen vertrokken eu kwam te I uur 'snachts iu goede or.le.voorby bet station Penssin nabij Abergele. Een half uur te voren was daar eeu goederentrein gepasseerd. Voorby Llandulas, toen de goederentrein legen eene belling opwerkte, waren ongemerkt de laatste wagens losgeraakt en rolden met den ach tersten die vol petroleiim-vaten was, den weg weder af, waarop zij wcldia den personentrein ontmoetten. De locomotief vau dezen laatsten ver* brijzelde de goederenwagens eu de petroleum uil de vaten stroomende, kwam in aanraking met bet vuur van deu locomotief. De gevolgen waren «er- scbukkelijk. Drie ryluigen eerste klasse werden te gelijk verpletterd en door hel brandend vocht in vlam gezel. D»* machinist had, toen hij de onvei- uiijdelijkë botsing zag naderen zicli door een spioug van de locomotief gered. De stoker, die dit niet gedaan had is dood ouder de locomotief terugge vonden. Drieëntwintig passagiers zijn gedood en door de vlammen onheikenbaar gemaakt. Een borologie bij een van hen droeg den naam van lord Fatnhain. die waarschijnlijk zijne vrouw en dochters by zicli bad. Bijna gelyktijdig met het beschreven ongeluk bad er te Liverpool ecu ander vreeselyk ongeluk plaats. In de ijzerfabrieken der Mersey Steeland lrou Company sprong een stoomketel. Zware stukken jl/,erbalken en steenen werden meer dan 200 voelen boog voorIgeworpen. De stoker vond terstond den dooddrie andere arbeiders stierven nog den- zelfden dag aan hunne wondenzestien personen zijn ernstig gewonden aan vele buizen in den omtrek werd schade toegebragt. Politieke llvvoe. Wij hebben eene Lantaarn van Bochefort voor ons. waarvan de geresumeerde aanvang aldus is: Ik inaak geeu zwarigheid (e bekenoen dat ik een domoor ben. Men beef: my een valstrik gelegd en ik ben er in geloopeo. Ik wist echter beter dan ieder aoder tol welke tnate de regering weinig kiescb in bare keuze van middelen is. Men geelt aan twee policie-manaen vrybeid te drukken: dal ik leef ten koste eener iiglekooi. Ik verroer my niet eu beb zelfs moeite myn lachlust te bedwingen. «De beide dgeuleu vertellen vervolgens dat ik eeu volkomeu bastaard" ben en dat de naam .en ik draag, my oooil beeft toebehoord. Hetzelfde stilzwygen en baal ik de schouders op. Dezelfde twee agenten verklaren vervolgens dat ik wegens ophgtery tweemaal ben veroordeeld. Ik btyf roerloos en werp een rusligto blik op de policie. Verder herinnert men aan mijne moedertnt. enz. En daarna verneem ik dat de twee schorpioenen een libel gereed hebben over inyue dochterdie ter naauweruood twaalf jaren telt en dat deze lufamiëo, die baar tol in bare kostschool zullen toegeworpen worden weldra bet licht zullen tieD. Thans vangt myne rol vaa domoor aaa. Het kost wat het wilik wil dat schandaal beletten. Ik wil vergoeding van eer, die mij geweigerd wordt, terwijl men my uillacbt. Ik geef een oorvijg, en bygevolg word ik di» belasterd beo in myne eer, naam, moeder en kind veroordeeld lot vier maanden gevangenisstrafen beu ik dus ia dea valstrik geloopen. Ook de substituut-officier wilde mij een valstrik spannen ter teregizittiog, maar ikdie er nietten tweede male wilde inloopen, sloot de oogen voor dien tolk der wet. ik sta er op appel van dit vonnis aan te teo- keuen, zonder noop op wyzigmg, doch omdat bet voor my eene soort van satisfactie isdat eene tweede regtbank deze veroordeeliog reglvaardig acht en baar bevestigt." Iets verder zegt Rochefort: «II. M. de Keizerin van Frankrijk heeft gisteren deu ministerraad gepresideerd. Hoe groot zou mijne verwondering niet zyn te verueinen, dal Mevrouw Pcreire dea Raad van Aminislratie van het Credit Jlobilier beeft gepre sideerd." Het is wel niet galant van Rocheforthet ver- ««ouderlijk Ie vinden dat twee der mvloedrykste Fianscbe dames mogen voorzitten. Op die wyze gaat bij voort de regering op waarheden te onthalen die wel bet publiek, maar uiel de regering smaken zoodat zijut lantaarn in aller banden komt, als de regering nie" zorgt, dat de man die er zulk scherp licht iu dce< braudeu baar niet meer iu Frankryk kan ontsteken. Yoor de tweede tnaal is Rochefort naar Brussel gevlugl om thans in België zyue lantaarn aau te steken, teuzij de Franscbe politie ook daarheen mond en armen kan uilsirekkeu om zijn licht uit te blazen eu zijue lantaarn te vernietigen. Wat is eene regering toch in«vendig zwakals zij zóó bevretsd is voor hel licbl van één man als zij zoo bel schijnsel vreest, dal by trots haar, toch overal zal verspreiden over hare daden. liet duel tusschen llenri Rochefort eu den Fran- sclicn Minister van Binueulaudscbe Zaken, verte- gen«voordiger van het Gouvernement, waarin do eerste vrijheid en vermogen moest verspelen, brengt deu laatste tot daden, die bewijzen hoe willekeurig men onder eeu autocratische regeriug als de Franscbe met wetten kan omspriogen. Indien bet al waar is dat meu veertien dagen geleden Rochefort niet preventief beeft wiüen ge- «angeu nemenzeker is betdat uien u*. 13 «au ziju weekblad preventief iu beslag heeft geuomeo, en «vel zeer vroeg in deu morgen en nog vóór dat er één lommer van «vas verkocht. De eerste 40ü0 exemplaren lagea by de innaayers. Zelfs heeft de policie huiszoeking gedaan bij deu beer de Ville- messauthoofd-redacteur «au deu Figaro, maar geen enkel exemplaar gevonden. Nu moet men zeggen: boe heeft de Minister Pinard of de prefect vau policie geweten dat in nummer 13 iets zou «ooikomen «vat een beslagneming wettigde? Dat dit waarscbynlyk was, kau voor liet gouvernement geeu voldocudc reden geweest zijn. ïVjj hebben bier bel peudaut van liet in beslag nemen van de Geschiedenis der vorsten uit het huis Condc van deu hertog van Aumale, waarvan de uitgave door deu Minister de Pcrsigny is vtrhiudcrdtoeu bet

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1