AMERSFOORTSCHE COlRAlX W;- M 1600. van Y R IJ D A G October ö868. D't blad verschijnt de» Maandags en Donderdags avond». De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën I tot 6 regels fiOCent»ril.. ,pg,'l 10 tent»; legale Advertentiën per regel 15 Cent» behalve het Zegelregt. 4ft. nummers /0.10. Brieven franco. - Bestellingen b.j den L'itg. A. wan Cteeff, te AmetaMfe bureau Amersfoortsche CourantLangeslraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Viscbmarkt, too mede bij allo Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijk. K E N N I S (i E V I \l G. BURGEMEESTER sa WErilOUDER3 vu AMERSFOOR T Gezien art. 11 van hel Koninklijk besluit d.d. 9 No vember 1851 (Staatsblad N®. 142) en de wet van den II. Augustus 1859 (Staatsblad N®- 80); Doen te weten dat de Vergadering van Riesgeregtigdcn tot de benoeming van drie leden voor de KA.MhR vzn KOOPHANDEL u FABRIEKEN alhier, om de plaatsen aan te vullen van de beeren E. E. Yiftser, B. E. Ileractld cn J. V. Lngerwelj die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, ten Raadhuize zal gehouden worden op Donderdagden 5. November aanstaande, des voormiddag» ten 10 ure; en dat de lijst der Kiesgcregtigden op den laten dezer opgemaakt, alle werkdagen van 10 tot 1 ure op de plaatselijke Secretarie ter inzage zal liggen wordende eenieder die meent tegen voormelde lijnt bezwaren te hebben uitgenoodigd die binnen uclil dagen tc rekenen van den dag der aankon diging bij hel Gemeentebestuur in te leveren. Amers/oortden 2. October 1868. burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester De Secrtaris A. G. WIJEllS. W. L. SC11ELTUS. AMERSFOORT, 1 October 1868. De Haarlemsche Courant meldt: Oiiitreul deu brand welke op 7 Sept. jl. een der .stallen van de artillerie te Amersfoort heeft vermeld, verneemt men, dat een oovertvyld daarop ingesteld onderzoek naar de oorzaak mets aan hel In ut heelt gebragt. Er bestaat alzoo geen aanleiding om aau hoos opzet of moedwil te denken. De mi- liuireuop welke uanvankelyk vermoeden was ge vallen, dal door bun toedoen de brand zou zijq omstaan zyn dan ook uil huu arrest ontslagen". Uit bel berigt der llaarl. Cl. zou hel lezend punliek alligl opmaken, dal vermoedeus omlreiil opzet door de pers waren in het leven geroepen. Inte gendeel, voor zooveel wy reflecteerden, insinueerde geen enkele courant iets in dien aard en de Amers/.Ct. evenmin. Alleeu is door ons Donderdag namiddag 10 September kosteloos berigt dal des morgeus te 6 uren op hel appèl was voorgelezeu (en ook dien dag aangeplaktalzoo reeds van autoriieils- wege was publiek gemaakt,: dat tie kolonel gainizoens- kommandant duizend gulden» premie uil Ion/de aan tlengenedie hem de oorzaak van den brand kun opgeven. Terzelfdertjjd is door ons 'gemeld dal de ronde nooa de stallen was gedaan kort vuor het uitbreken van den brand in den langen slal soodal hel ontslaan van den brand niet bij gemis aan doelmatig loezigt van betrokkenen kon worden geweten. Die ronde was als gedaan dooreen adjudt.- onderollicier aan de mililaire autoriteit gerappor teerd eu vervolgens Z.Exc. den Minister van Ooi log daarvan verwittigd. Doch later is gebleken dat die ronde niet was gedaan, en werd dientengevolge gemelde adjudaui-ouderollicier gedegradeerd. Deze degradatie is onlangs door diverse bladen vermeld. Hy heeft zich in arrest begeven, beroep doende op den krijgsraad alles behoorlijk volgeus de be staande militaire wetten of voorschriften. De militairen, die de llaarl. Cl. als uit hun arrest ontslagen vermeldtheigeen juist is. waren kort voor hel uitbreken van deu brand op den zolder vao den afgebrandeu langen slal werkzaam geweest. Volgeus onzen styl van weikeu eu naar neiging zyn wij vjjanden van onaangename publiciteit, lieten dus onvermeld socieleils-voonalleuwaar mede de Amersf. Ct. zich utel bemoeitdoch die elders werden gepubliceerd. Ook de vermei.tuig van verschillende zaken, tot den brand betrekking heb bende, lieten wij achterwege, omdat zy ons noodeloos voorkwam en lol de zaak uiets aldeed. Nu echter de llaarl. Ct. deze weder oprakelt, uioglen w(j haar berigt niet onbeantwoord laten, en levens omdat zjj daaraan eeiie beschouwing vastknooptdie ons onscherpzinnig voorkomt, omdat ulVic.-omhrzoek in zaken, uiel als cènige draad tot, of weegschaal van oorsaken kau worden geacht. Morgen, Vrydag avond, treedt te Amersfoort het Languedocschc Mannenkoor in Amicitia (zie adv.) op. Door gansch Europa gerenommeerd, zal hel wel overbodig zijn bel publiek tot bijwoning dezer soirée aau te sporen zijnde het concert niet enkel voor de leden van Amicitia maar voor eenieder toegankelijk. Wy bepalen ons dus tot de volgende beoordeeliugdie aantoont hoe uitstekend dit Zang gezelschap is. Dat dit achttal zangers het technisch gebied der toonkunst geheel meester isbewijst de juiste in- achtneming van al datgene wal de loonvorming voorafgaat: Ongedwougen eu zonder eenige gemaakt heid was hunne houding van bet ligebaam en liet openen van den mond geheel naar de regelen der kunstvan daar dat de meeste toonen een ronde klank hezateu en helder en edel spraken. Degroote moe yelyk beid van den zekeren aanhef en hel aan houden van den toon zjjn allen te bovenwant welk nummer wjj ook hoordeuaan de inlonstie ontbrak uaar onze meeninguiets. Zoo ook bet zwellen der toonen, bel legato en staccato, het portamentode accentuatiemet den woord ge heel bun zang getuigt van een degelyke syste matische studie in alle deelen der zangtechniek. Vier nommers hoorden wij, waarin de geestelijke, verhevene beteekeuis van hel woord zing zeer treffend uitkwam, liet waren: la Languedocienne le Depart des Chasseurs, la Toulousame eu les Adieux a la l'alrie. die vau wege hel verwouderlyke ensemble eu de bezielende gevoelige uitdrukking in de voor- dragtons op nieuw de naarheid deed keooen vau bet zeggende sang is de toontaal onzes innigslen levens." De gedachten en gewaarwordingen door de dich ters eu compruisien in genoemde stukken uitgedrukt werden dour liet koor begrepen; geen wonder dan, dal de treffend uaogrypeude opvalling dier toon stukken al de gewaarwordingen eu aandoeningen, die de schoonheid der natuur kau geven, by de hoorders opwekte, en wij als magiesch aangegrepen en mede- gesleept, gevoelden: de bezielende uiagl der toon kunst. Moesten van de overige nommers sommigen in belooveiiug al ouder doen voor de bier boven- genoemden, men bedenke wel dat de Kransche chansons en roinauces zich zelden of ooit in het schilderen van een gevoel verdiepenmaar zich meest tot eene rhyihmische piquante melodie en en eene boertige tekst beperken; toch moge iedere voordrag! op zich zelvea waardig gekeurd worden, uni als product door le gaan van inderdaad talent- I volle kuiisleuaars. Eeu zangstem zoo buitengewoon helder, krachtig en grool van omvang als die van den baryton behoort wel tol de zeldzaamheden. By kon. besluit vau 10 Dec. 1804 werd goed gekeurd bet door de Sialen van Utrecht genomen besluit lot vereeoigmg van landen gelegen in de Langeindscbe Matcu onder de gemeeule Soest, lol een waterschap van eersigernelden naam en tot vaststelling van een bijzonder reglement voor dat waterschap; aanleiding tot de oprigttng van dal waterschap gaf het verlangen van het meerendeel der betrokken eigenaren, om hunne gronden door eene zumerkade langs de rivier de Eem eu langs de noordwestelijke grens dier landen, tegen de Itooge zomervlocdco te beschermenterwijl door hel maken van twee sleenen duikers en eene heul in die kade de voldoende afwatering dier landen ver zekerd zou blyven. Met waterschapsbestuur heeft pogingen aangewend om by minnelijke schikking de tol deu aanleg van zoodanige kade henoodigde gronden le verkrijgen. Deze pogingen hebben ge deeltelijk schipbreuk geleden. Dientengevolge is tot dat einde eene ontetgenings-voordragt in de Wetgevende Magt aanhangig gemaakt. Z. K. II. de Prins van Oranje, Opperbevel hebber in bet Kamp bij Milligeuheeft aan 6 onderofficieren by II.I). dienst gedaan hebbende als ordiiniiance iu het kamp, ieder een gouden boiologte geschonken. Iu Augustus of September van het volgende jaar zal te 's Gravenhage bet zevende internationale statistische congres worden gehouden. Waarschijnlijk zullen luer le lande de liaudelingen slechts iu ééue la .lde Fransche, worden gedrukt. By het laatste congres le Weeoeu geschiedde dit ook in de Duit- sche taal. De vergaderingen zullen een tiental dagen durea en door gemiddeld 500 leden worden bij gewoond. Men meldt uil Midddelhurg van 26 September: Op den 2 October a. s. zal voor het provinciaal geregtshof ui Zeeland te regl staan Auna Calliarina Kou wijzer, oud 27 jaren, arbeidster, wonende le llonteuisse, thans alhier gedetineerd ter zake van vergiftiging. De beklaagde zou namelijk op 10 Mei 1868 aan haar kind. oud 11 maanden, melk hebben doen drinken waarin zij te voren gedaan had de koppen van ongeveer tien lucifers, en zulks met 1» "l oogmerk om dat kind vau het leven te berooven, ten gevolge waarvan het dan ook dien dag is ge storven. Tien getuigen, waaronder drie deskundigen zijn in deze zaak door den procureur-generaal opgeroepenterwijl de advocaat rnr. W. C. Rorsius aan de beschuldigde ambtshalve als raadsman is toegevoegd. In den voormiddag van den 27 September jl. heeftvolgens de Belgische bladen llenri de Rn- cheforl, de bekende schrijver van de Ijanlerne, op Nederlandsch groudgebied by Sas-van-Gentge duelleerd met den heer Ernest Baroche. Rochefort. die de twee zonen van Victor Hugo lot secondanten had weid ligt in den arm gekwetst en Baroche ontving drie wonden: in de borst, in den buiken in de dy. De oorzaak van hel tweegevecht was een volzin in n°. 18 der Lanlernewaarin Rochefort eene toespeling had gemaakt op zekeren brief, geschreven in 1863 aan den beer de Persigny, destijds minister van binnenlandsche zaken be treffende de candidatuur van Ernest Barocbe. in hel departement Seine-el-Oise, voor bet wetgevend ligebaam. Brieven uit Panama van deu Isten dezer bren- gen omstandige berigten aangaande de aardbeving iu Peru die de eerste tijdingen omtrent de ver schrikkelijke uitwerking daarvan tea volle bevestigen. Iquique is een boup bouwvallen. Moquequa Mejil- loues Pisagua Arica en Clocbala hebben hetzelfde lot oudergaan. Arequipa is met den grond gelylc gemaakt. In Tacoa zyn 60 huizen verwoest. In Ecuador zija Ibarra, San Pablo, Atuntaqui en Imantad iu puin veranderd waar Caiacachi stond is thans een meer. De geheele bevolking tsa liarra, Olatalla en Catacachi is omgekomen. Te Quito was de atfrdbeving minder hevig, maar alle gebouwen zijn er erg beschadigd de naburige plaatsen, met name Perucho. Puellaro Cachiguango, zyn bijna geheel verdwenen. In Quito is bet getal omgekome- ueu gering iu de andere plaatsen hebben 20.000 inenschea bet leven verloren. De onuitputtelijke Cham" geeft ia een der jongste nommers van de I'arysche Charivari eea teekening voorstellende eea liet hebbende moeder, in druk gesprek met den directeur van een gym nasium. voor wienzij styf en sterk staande houdt dal baar bartediefje van eeu zoomje aanspraak op een prys heeft. Uw zoonmevrouw", zegt de directeur, «volhardt in niets te doen." Wel, ant woordt mama, geenszins verlegen, «dan moest gij hem den prijs wegens zyn volharding geven." De «armen, die geen werk hebben", houden tegenwoordig te Looden vergaderingen van soci alistische aard. Zij hebben onlangs een besluit genomen van ée'ne ziosaedelang 300 woorden, waario wordt verklaard, dat de rente der nationale schuld moest worden betaald door bel kleine getal aristocraten, die uil eerzucht en zelfverheerlijking in vroeger tijd oorlogen verklaarden en voerden en bet volk daarvoor lieten betalen. Voorts wordt geklaagd over de buitensporig groote vermogens van mannen als bjjv. de markies van Bute, die, zegt bel besluitmet 5000 pd. st. tevreden be hoorde te zijn. Als middel lot voorloopig herstel van deze grieven wordt in hel besluit aaubevolen, dat bet nieuwe parlement beraadslage, of bet niet uoodtg is een maximum bij de wei te bepalen voor het inkomen van bijzondere personen, tot een bedrag van bijv. 5000 pd. st. en bel surplus la kapitaliseren tegen 5 pCt. en te gebruiken tol amortisatie. De smaken verschillen. In Brazilië eet men een soort van groote mierengebraden in bet harsachtig sap van een zekere plant; in Oost-lndië roostert meu ze als kolbjboooen. Ze moeten dan zeer lekker smaken. In Wesl-lndië houdt men de pap van de snuitkeverdie er als onze ringworm uitziet, voor een lekker hapje, in Siain levereade mieren een smakelijk geregi op Ceylon de byeo. De boschjesmaonen vna Afrika zmen allen als kippen achter de rupsen. De Chinezen elen de poppen der zijdewormen. De Noord-Amenkaansche indianen vergasten zich aan sprinkhanen. De be- wouers van Nieuw-Caledomë smullen in gebraden groote spinnen. En voor vele Europeanen zyn snippendrek, vogeluestjes en kikkerbilletjes lekkere beeije9. Politieke Ucvue. De telegraaf heeft vele berigten betreffende de gebeurtenissen in Spanje gebragt. Men kan er tainelyk uit begrijpendat de omwenteling zich uitbreidt, dat de koningin volkomen bewust is van het baar dreigende en snel naderende gevaar dal boogstwaarscbyulijk Madrid zelf binneu kort zich tegea hel regerende vorstenhuis zal verklaren, dat de aftreding van generaal Concha als eerste Minister een natuurlijk gevolg is van Isabella's weigering zich vau haren lotendant, den door haar beminden Marfori te ontdoeueu dat de poging der vorstin eeu kabinet Pezuela le doen optreden misscbiea bel laatste redmiddel is door haar beproefdbare uilcisie poging out kroou en scbepter te behouden, doch dat men bijna met zekerheid hel vrucbtelooze daarvan kau voorstellen. Wij laten beschouwingen achterwege, waartoe Spaujes toestand aanleidiug zou kunnen geTenen herinneren slechts dat op dit oogenhlik in dat land vier pariijen vijandig tegenover de koningin staan: l4. de progressische party, dienaar men zegt, een iberische unie wil, gelijk aan de Ilaliaanscbeen lot welke party behooren: Priin, Caballero de Rodaz, Contreras en Baldrich2". de unionistische party, de zoogenaamde Liberale Uniedie een anderen souverein verlangt en zich met de hertogiu van Montpeosier zou tevreden stellen; aan het hoofd dezer party staan: Topete, Serrano, Dulce, Casteli-

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1