M 1607. AMERSFOORTSCHE courant; van I) I Pi G S I) A C 6 October JS68. D.t bloei l.tnchijnt in M,mdas, en Omdtrdaj,.vond., De Abonneo.enUpriji fl.50 m do 3 maanden. Van Ad.erlenliën, 1 tot 6 rtgcl, 60 C.D»dkc rogtl meordfrV? nts, t gae vertentièn per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. A,z. nummert /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den UitgA. II. tun Clttffte Ameisfoort,^ jf ureau mersfoorttehe Courant, Langestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren D—,i:n::'- i Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Db BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan AMEBSFOOHT brengen ter kennis van de inge- zeteueudat de Commissiedie zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast inet de verzorging van spyzen aan b^hoeftigen. zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden wiuter hare pogingen lot leniging van de armoede voort- lezetteu. Burgemeester en Wethouders openlijk bunnen dauk betuigende zoowel aan de bovengeuoernde Commissie, voor hare belanglooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerkingmaken levens bekend dat de Commissie voornemens is, om op Maandag don 12. October e.k. aautevaugen met hel openen der aau de huiteu te doene inschrijvingen lot deel neming aan bet uitdeelen van spyzen gedurende den aaustaanden winter; terwijl de ingezetenen dezer gemeente dnugeud worden aangespoord om door ruime inleekeniug de behulpzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige iurigiiug te toouen. Amersfoortden 1. October 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. He BURGEMEESTER van AMEBSFOOBT Biengt ter kennis van de ingezetenen «lezer ge meente dat het door den beer Commissaris des Koniugs iu deze provincie executoir verklaard aauvullings-kohier vun het Patentregt over het dienstjaar 18®*/«9 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter haod gesteld aan ■wien ieder verpligt is zynen aanslag, op den by de wet bepaalden voelte voldoen. Gedaan en op de daaivoor gebruikelijke plaatsen Aangeplakt te Amers/oortden 3 October 1868. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Het parlementair debat over par. 5. (onderwijs. Op 21 September jl. is het nieuw parlementair zittingjaar aangevangen. Sedert veertien dagen ver gadert dc Tweede Kamer. Er is veel. weder te veel gesproken maar gedaan is er weinig of niets. Vier lange pran/dagen werden geheel gewijd allééu aan schermutselingen over par. 5 (onderwijs) van het antwoord-adres. Waar moet dat heen? Komt de Tweede Kamer bijeen om spiegelgevechten te houdenof oin zaken af te doen liet is geen nieuwe klacht. De motie Keuchenius. de interpellatie Thorbeekede motie Blusséen nog een aantal andere incidenten van wekenlange parlementaire babbelzucht, leveren, even als het nu geëindigd vierdaugsch debat over ééne paragraafhel bewijs, dal op de leden der Tweede Kamer toepasselijk is. wat op de Bourbons dezer dagen is herhaald: «zij hebben nieis vergelen en niets geleerd." Onze volks vertegenwoordigers beseffen toch allen zeer goed dat huu mandaat niet medebrengt om den lyd te verbeuzelen met redeneringen over nevenzaken die zij toch vooruit welen dat geen tegenstanders over tuigen en in de stemmiugen geen verandering brengen zullen. Dat eene troonrede wordt gehoudenvooral in een echt constitutioneel land als hel onze moet eenieders goedkeuring wegdragen, zelfs van degeuen die haar eenvoudig aanmeiken als eene monarchaal- conslitutioneele formaliteit. Maar het kan geen nul hebben om over hel antwoord daarop zoo lang te baaikloveo, daaraan een achttal dagen te ver spelen. Wij ontkennen geenzios dal bij het vier- daagsch debat over par. 6 eene gewigtige volkszaak is bespioken; doch wij zien niet in. waarom du juist nu moest geschieden zy het ook als schild vóór, of als stormram tegen het ministerie. Men wist toch zeer goed wat de uitslag zou wezen. Men .iad die kwestie kunnen uitstellen tot tik de be handeling der slaatsbegrooling eu andere pressante zaken. En zal die volkszaak niet in volksramp ontaarden, dan dienen voor- en tegenstanders niet met bitter heid en woede te stryden. Men stelle op humane wijze beginselen tegenover beginselen, argumenten tegenover aigumeuleo. In liet debat werd van weers zijden te veel onheilig vuur gebrand, dan dat wy, voorstanders van eensgezindheid en terbtoedering ons aan die vlam zouden willen zengen, en zullen wij dus liever formuleren, wal lol a/doening dier kwestie wenscheltjk is. De kwestie zelf aan bekwamer en oordeelkundi ger dan wy zyn overlatende om na overweging der gronden van bunooideel, later eene eigene overtuiging te kunnen in het leven roepen tevens eerbiedigende de gemoedsbezwaren der strijders klampen wij ons in dez volkszaak aan één red middel voor allenaan één punt van uitgang rationeel welligl juist door zijne eenvoudigheid. Nameljjk aan de o: Jerwijswet-bestrijderswaar tegen wij ons niet scharen niet alleen maar in tegendeel wenschende overtuigd te worden, vragen wy pertinent: wat wilt gij f Wilt gy omverwerpen, afbreken, wat eene halve eeuw bestoudwat de proef der doelmatigheid doorstond; een stelsel, welks uitvloeisel ook wij, die dit opstel schiyven, 30 a 40 jaren geleden op de schoolbanken luzoguu, en met onsvoor en na. honderdduizenden, die als gevolg daarvan de zegeningen der algemeeue verdraag zaamheid in toepassing brengen wilt gij dal af breken, omverwerpen, het zy zoo; maar bouw dan ook op; zeg wat gij wilt. en hoe gy hel wiltUien een goed in elkander sluitend omwerp eener school wet inmaar beter dan de tegenwoordige en wy zullen met U zijn en naast U slaan. Onderwerp dit aan hei oordeel der Volksveriegenwoordiging. waarin gij zitting hebt, en gevolgelijk aau het oordeel der gansche Nederlandsche natie. Daa zal ieder staats burger in de gelegenheid zijn al of niet met U intestemmen. DAn zal de oaiie zieoof heigeen gy ons geven wiltbeter is dan hetgeen wy hebben. Dan en zóó kouit die zaak, de volkszaak, op: uioer terrein Wat wij voorstaan is: een einde aan agitatie; wij beoogen liefde en vrede onder de zonen en dochteren oo denzelfden vaderlandscben bodem ge teeld. Wij bestrijden agitatie, die tweedragl aan vuurt verderfelijk is voor de algemeeoe belangen des Rijks, en waarop ook de vreemdeling hel oog houdt. Men bedenke toch, dat in een klein land als het onze eendragt het plegtauker van ons volks bestaan is, in een land, begrensd door eenen Slaat, die met stoomvlugheid van interveniëeren ofaitaquee- ren, tot aooexeeren weel over te slaao, zoo als de ingezwolgen vrije stad Frankfort. Sleeswijk-llohtein. Hannover, hel geketende Saksen enz. in 1866 en vro-'gere lyden leerden. Werden dan de lessen der geschiedenis te vergeefs geboekstaafd? Waar zijn de vrije staten Genua, Venetië en anderen Door inwendige twisten en tweedragl ondermijndwerden zy door magtiger naburen verzwolgen. Waar is het eertjjds zoo mag- tige koningryk Polen Ontzenuwd door deo kanker der elkander in den staat bestrydende pariyen, werd zyn grondgebied verdeeld door zijne nahoren, en toen bet voor zijn bestaan te laat was wisten zyne dappere zonen alleen voor hun vaderland te sterven, gestraft wegecs de fout dat zy niet in onderlinge eendragt voor hun vaderland hadden weten te leven. Merkwaardig is dan ook hetgeen dezer dagen een llannoveraan ontviel: «wilt gij blijven twisten, en woedend tegen elkander instormen wegens de schoolwet, in plaats alle uwe zonen tot goede soldalen te vormen, dan doe ik de vraag: boe kort zal bet nog duren, dat gij Nederlanders, Prutssen wordt even als wij De heer Mr. J. K. baron van Goltstcin. afgevaar digde v.in Amersfoort, heelt zich ruiterlijk legen de beswjjders der onderwijswet verklaard en stemde tegen hunne amendementen. Dat heeft de attentie getrokken want juist hy is een der bekwaamste en ondervindingrijkste leden. Iu een volgend artikel stellen wij ons voor bel door hem gesprokene te behandelen. AMERSFOORT, 5 October 1868. Zondai* 6 September jl. werd in de legerplaats bij Milligen geen parade gehouden, doch had toen als bepaald door Z. K. II. den Prins van Oranje, Oppei bevelhebber der aldaar vereenigde troepen, nabij Koolwijk een weds«rijd plaats iu het schieten naar de schjjf met Snidergeweer en pistool door officieren van alle wapenen. De commissie voor dit officierenconcours bestond uit deo kolonel A. C. A. Schönstedtden majoor E. J. van Bel, van het reg. grenadiers eu jagers; den majoor IV. F. Hl. Funiltervan liet 3e reg. hussarenen den majoor J. J. D. Sikkcns vau liet reg. veld-artillerie. Drie prijzen waren uitgeloofd als de le en 2e door Z. K. II. den Prins van Oranjeen de 3e door den niBjoor J. J. Meier, koinmandanl der d.d. Amersf. schuttery toegevoegd geweest aan den Stal der 2e brigade infanterie. Na den kamplyd zou worden bepaald waaruit deze prijzen zouden beslaan en kunnen wy thans vermelden dal de le prys, gewonnen door den kapitein B.J. baron Mulert tot de Leemkuleder grenadiers en jagers beslaat uit een prachtig kristallen bokaalmet zilv :ren voet en deksel op hel deksel een gewapend scherpschutter cd toepasselijk iuscriptie. dc 2c p. ijs, gew'-nnen door den len luit. J. F. T. Majorvan bet 4e reg. infanteriebestaat uil een fraai revolver-pistool in étui. de 3e prys. gewonnen door den 2e luit. Jhr. C. K. van der Wijck, van bet 7e reg. infanterie, bestaat uil een fraai revolver-pistool système Lefaucheux) met toebehooren. Z. K. II. de Prins van Oranje, beeft aan den kapitein M. F. J. Phaff, van den generalen staf, in het kamp gefungeerd hebbende als Chef van den Staf der 2e brigade infanterieeen marmeren pen dule met twee candelabres vereerd. De luiteoaot-kolonel P. H. J. Hoogeveenkom- mandanl van het 8e regt. infanterie, is tijdens by als zoodanig te Milligen kampeerde, tot kolonel bevorderd. Door den Gouv.-gen. van Ned. Indië is be vorderd tot dirigerend officier van gezondheid der 2e klasse by de geneeskundige dienst der Molukscbe eilanden, de officier van gezondheid le kl. W. Ilubers van Assenraadvan die dienst. Ten gevolge van het verwijderen van twee weeskinderen uit hel kinderhuis le Kampen, wegens verzet tegen de buisorde en valsche beschuldigingen tegen den vader en de moeder van het buis, beerscht daar ter stede zekere opgewondenheid die zich lucht geeft in joelen en schreeuweo van zamenscholeode en rondtrekkende troepen, die lot dusver echter nog lot geen verdere feitelijkhedeo overgingen, dan hel vernielen van tuin eo bek werk by een der regenteo. Een verbod van deo burge meesterom met meer dau drie le zamen op straat bijeen le zijo werd iu den wind geslagenzonder dat het bestuur tot het nemen van krachtige maal- regelen overging. Zelfs zyn een paar belhamels, die reeas gearresteerd waren weèr vrijgelaten. In den raad is door den burgemeester op een inter pellatie de maatregel van regenten verdedigd. Eene Amerikaaoscbe vennootschap heeft con cessie gevraagd voor deo aanleg van eeo telegraaf- net in Chioa en zoodanige concessie reeds van Keizer Tschung-Tscbe bekomen. De Ijjo zal 900 mylen lang worden en van Canton zich uitstrekken naar Shanghai. Deze zaak zal voor de Chinezen van groot gewigt zyn; zij zullen er eveo druk gebruik van maken als de Chinezea in Californiëen daaruit vloeit voortdal zy zich van een ander alphabet moeten bedienen, daar bet Cbinesche niet geschikt is or telegraaftoestellen. Dal die verandering van grooien invloed zal zijn voor het verkeer van China met de beschaafde wereld, ligt in den aard der zaak. Dezer dageo is le Wilna de eerste boete ge- beven voor bet gebruik maken van de Poolsche taal. In eene restauratie bad zich den 10 September een gezelschap vereenigd om onder een glas wyn eeo verjaardag te vieren. Van de vyf inenscben waaruil bet gezelschap bestoud, twee Polen en drie Duilscherskende niemand Russisch. Eerst sprak in>'0 Duitscb; maar na het ledigen van eeoige fles- scbeo, begon men Poolscb te spreken en, daar men onder elkander was en de kamer op den tuin uit kwam. veroorloofde men zich een Poolsch lied aan le hefleo. Den volgendea dag kwam een kozak van ieder der vyf heeren 5 roebels boete eischen. De waard kreeg eene boete van 30 roebels. Dal Poolsche liedje kostte dus 55 ruebels. De zinsneden in het voorlaatst uumtner van de Lantcrne, welke lot de uitdaging van den beer Rochefort door de heer Eroest Barocbe aauleiding hebben gegeven, luiden aldus: Ouderstellen wij eens, dat de heer Barocbe bem (een school meesterdie verzocht heeft van naam te mogen veranderendaar hij Rochefort heet en hy die naam geschandvlekt gelooft) bet regt geeftvoor altijd een thans gescbaudvlekten naam te begraven en een anderen aan te nemen uit de almanak Bottin. Wal zal biervan bet gevolg wezen Daarvan zal het gevolg zijnen dit is bet ernstige van de zaak dat de heer Barocbe per- sooulyk ook geuoopt zal wezen, aan zich zelf te verzoeken en dit verzoek zouder dralen toe le staan om gemagtigd te worden van naam te veranderen daargij hebt het nog niet vergelenzyn zoon openlijk beschuldigd van opligt'ng en on'rouwe handelingen in de zaken vau Mitès, zich in cir culaires op de mureo van Versailles heeft zien tentoongesteldvolgen» bevel van de heer de Persignydie, tiouw aau zjju oude adeldom, 'l nobel had gevouden, de caudidaiuur van deie afstammeling wiens verkiezing hein niet welge vallig was te bestrydendoor bem een dief te noemen." rolillcke itevue. De officiële vervallen-vi rklanng van Isabella II van den Spaanschen troon is in hel officiële blad van Madrid, de Gacela, verschenen. Het reeds groote aantal onttroonde vorsteu en vorstiuuen in Europa is dus met de ex-koniugin van Spanje vermeerderd.

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1