AMERSFOORTSCI1E C O U R A i\ T EEN ZILVEREN FEEST M 1010. van Y RIJ D A G d6 October dS6S. Jr. Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdagi 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën 1 tol 6 regel» 60 Cents, elke rege^eeiiMr 10 Cents; legale Advertcnlièn per regel 15CenU, behalve liet Zegelregt. Afz. nummers/0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. //.ran Cleeffte Aineisfoort, mede bij alle Boekbandelaren en Post-Uirectearen in bet Rijk. bureau Amers/oortscke Courant, Langestraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, i Db commissaris des konings is de provincie UTRECHT Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat. tenge volge van berstelling der brug over de Doorlaatsluis bij liet lort te I/omwijk, de passage voor rijtuigen over die brug zal zijn gesloten van 15 tol 31 October e. k. Utrechtden 5 October i860. Ue Commissaris des kouings voornoemd van doorn. viert up aanstaanden Zalurdag 17. October 1868 bet Diaconie rouwen/tuis te dezer slede. In 1845 werd bet, up vourslcl en under lei ding van Us. II. J. van Hoorngeslicht duor de toen fungerende Diakenen J. brouwer (over leden), A. J. Stddrè, 11. J. Cru ij ffG. J. van Lijhertjen11. kruij/f GzJ. bos (overleden), J. blankenberg en G. Valewinken ingerigt ten behoeve van vijftig bejaarde vrouwen, liet werd geplaatst in een daartoe aangekocht gebouw in de Muurhuir.cn, bij de iilocmcndaalschc Bin nenpoort, van waar bet in 1854, tengevolge cener aanwijzing van den Heer A. D. Meihorst, en duur de geldelijke bijdragen van ZEd. en anderen, werd overgebragt in bet tegenwoordig gebouw. Ofschoon Diakenen verpligt zijn dien feestdag zoo onkostbaar mogelijk te doen vieren, meen den zij echter bun dankgevoel en ingenomenheid met die stichting te mogen openbarendoor baar vijfentwintigjarig beslaan te vermelden, lmincrs, door de Christelijke lielde gestichten onderhouden, staat daar dat lluis als gedenk naald aan de Weldoeners, wier namen dankbaar te berdenken voor Diakenen cene beboelle is. Da.itbij, wie begroet niet in dal buis een locvluglsoord voor baar, wier kracht gebroken of wier oog verduisterd, eu wier arm verstijfd is, en die daar verlossing vinden van eenc armoede, die niet slechts de lijderesse verteert, maar ook bare kinderen of verwanten belom mert in liet zoeken van bun sober onderhoud. En wat meer zegt dan dit alles, een kweekhof mag dat Huis genoemd worden voor menig ledig hart, van die gemoedsstemming, die elk onmisbaar is wiens levenszon baren ondergang nadert. Ten einde de aandacht meer algemeen op deze weldadige stichting te vestigen, voegen Diakenen bierbij liet bericht, dal genoemd buis op den feestdag Zalurdag 17 October van des vóórmiddags 9 tot des namiddags 6 uren, en den naaslvolgenden Zondag van 12 tot 4 uren, voor eiken belangstellende zal open slaan en tevens <le beleefde uitnoodiging, om liet met een bezoek op 17 ot 18 October te begunstigen. AMERSFOORT, 15 October 1868. Z. M. heeft herbenoemd lot griffier hy hel kanton- geregt Amersfoort den lieer Mr. II. P. Hoog. lie uitvoering der Florcntijnsclie Quartel-ver- eenigivg van Dingsdug annul jl. ui Amicilia alhier, was in den vuisten zin des woords voortreffelijk en leveide ecu uitstekend muziekaal genot op. Vermoedelijk zal zy, h(j voldoende inveekemng, eerlang eeue tweede uitvoering alhier geven. Door hel centraal-comiié vao den Neder- landschen W'eerbaarliridtbond is aan de Vereenigingen ter bevordering vau 'stands weerbaarheid eene cir culaire gerigt, houdende o. a. meJedi elingdat Z. M.een hewys willende geven van IIDs. voort durende belangstelling in de /.ank der zellvei(ledi ging den grootmeester van li lis. huts, Mr. 11 J. graaf Scltimmclpenuinck lot Nijenhuis. benoemd heeft lot IILis. commissaris bij den Netierl Weerbaarheids- bond. Op deze wjjze zoekt Z, M. iu naauwere be trekking tot den bond te treden eu ruimere ge legenheid te openen rol hel voordragen van mogelijke vrenschen of bezwaren harerzijds. Van de 100 jongelingen, die lot ?ene dienst- verhindienis voor liet insiruclie-batailloo te Kampen waren opgeroepenzijn 86 opgekom 5 ziju afge keurd en 1 is afgewezen wegens hel niet voldoen aan hei school-examen80 jongelingen zijn alzoo hij genoemd bataillon iugelyld. Tegen het laatst der vol gende maaud zal weder eene oproeping gesclnedeu. Men meldt uil Leiden van 13 Oct.: Ten vorigen jare werd bij de behandeling der gcmcentebegrooling, liet dankbeeld geoperd om de «ubsidiëo aan de godshuizen, even als vroeger aan de armbesturenjaarlijks met 10 pet. te vermin deren en zoo na tien jaren geheel le doen opliouden. Daaromtrent werd toen geeue beslissing genomen maar hel onderzoek naar de weoschelykhetd en uitvoerbaarheid vuu dien maatregel aan eene com missie van drie raadsleden opgedragen welke dezer dagen haar advies heeft uilgebragt. IS'aar wy ver nemen luidt dal advies ler guustc vau het voorstel en acht de commissie dien maatregel niet alleen uitvoerbaar, maar ook noodzakelijk als geheel in den geest der armenwet. Daardoor toch zal meD geraken tot dien normalen toestand, dal elke ge meente hare eigeue armen eu arinenuistelhngeo onderhoudtio overeeustemming met ecoe gebeele scheiding vao Kerk eu Staal. Doch hoe schoon dit klinken moge, bet behoelt geeu beloog dal aan de uitvoering zeer gewigtigc. zoo al gmne ooover- komelyke bezwaren zullen verbonden zijn. wanneer meu weel dat bet gezameolyk hediau der suusidiën op de ouiwerp-begrooliug voor 1 ö09 uitgetrokken nog byna óU 000 bedraagt, zoodal men van de bij- zoudeie liefdadigheid zeer veel moei verwachten om dal veilles goed ie maken. Mei groole belangstelling worden dau ook de beraadslagingen vau den geii.ieu- teiaad over deze aaugelegeutieid le gemoei gezien. Mu reeds vcruemcu wy dat bij den kerkeraad der ^iedeiduitsch Hei voi mde geinceuie hei voornemen beslaal tegen zoudauig besluil wal het Geielor- meerde Miuuehuis aangaat, krachtig le protesteren, leuzij de raad inogl goedvinden levens le besluiten om èn het llervoiiude weeshuis èn de armbakkerij, mcl hare eigeudoinmeu eu bezittingen, geheel aau de ^cderd. Hei vormde diaconie, waarloc zij oor- sproukelyk belmoren, over le geven. Wij hopen en verwachten vau de wysheid van den gemeeuieraad. dat leu deze geeu uveryld besluit zal wordeu ge nomen. hetgeen tol uieuwe beillooze verwikkelingen, zoo lelt uadeele van de gemeente als van de be trokken instellingen, aanleiding zou kunnen geveu. De heer James Tiulag heeft aan de aandeel houders der onlangs getailleerde Royal bank of Liverpool bekend gemaakt, dal by logeu de direc- leuren van die bank eeu proces tot betaling vau schadevergoeding aan de a .odeelhouders wil luslel* len op grond dat zij opera tien gedaan hebben welke hou bij de slaluteu verboden zijnen dal zij verzuimd hebbende aandeelhouders op te roepen en le waarschuweu, toen van het kapitaal veiloren was, ten gevolge waarvan die directeuren ptisooulyk verantwoordelijk zijn voor de sedert geieJeu verliezen. De meeste Parijssche bladeD bebben gezegd dal Walewski als arm minister overleden is Hel is dus niet onbelangrijk le vernemen dal de man, dien ineu «eeu armeu minister" noein. liet vol- geude bezat: 1°. drie huizeu le Paiys. waarvan bij eeuhem door den keizer gescbonkeube woonde 2°. eeu landhuis le Si-Germaiu dat Thiers voor den afgeloopeu zomer bad gehuurd 3U. bel landgoed Ampliionin Üppei-Savoye aan bel meer Geoève 4®. eeu dumeiu in bel depar tement des Laudes, een geschenk van de keizenu, en ler waarde van twee mill oen; 5 oideleekeueu ter waarde van 200,UOÜ Ir. De^munseis, welke men ui Frankrijk «met arm noemt, moeien minstens 20 millioeu bezilieu, eu alzoo is liet te begrijpen, dal de weduwe van giaal Walewski eeu toelage van 20 000 l'r. 'sjuais uit de staatskas eu eeu van 39.000 Ir. 'sjaaisutl 'skeizers particuliere goederen bekomen zal. Men werkt te Parijs des avonds en des nachts veel met electnsch licht. Uaarioe behoort een speciale v-rgutiumg, die meu alleeu verkrygeu kan op plaatsen, die weinig bereden worden, want de paarden wordeu er dikwyls schichtig van. In Micbigau wordt de kwestie omtrent bet slepitcgt vau vrouwen op vreemde wyze in toe passing gebragt. De wellen veroorlovendal de vrouwen aan de stemming voor de beuoeming van onderwijzers aan de plaatselijke scholen deelnemen, lo één stad begaven zich ongeveer 120 dames naar hel stembureau en maakleu van haai regt gebruik. l»e ambtenaar, die by hel stembureau zat, nam de stembiljetten in ontvangst, doch wierp ze in eeu bijzondere bus en telde ze niet medetoen de stemmen werden opgenomen, lie dames hadden haar zm gehad en gestemd maar toch Volstrekt geeo invloed uitgeoefeud op de benoeming. Als ze dal geweten hadden Aangaande eene vermelde schikking ten gevolge waarvan hel kapitaal der Ooslenryksche bank met 20 millioen verminderd zal worden schryfl men uit Weencn onder dagleekening van 7 October aan de Süddeulschc Pressc«Te midden van allerlei politieke zorgen begroet men met vreugde den gunstigeo afloop der onderhandelingen over de aangelegenheden der bank. Sedert er slaatsnoten tol een bedrag van 400 millioeo aan de inarkl zijn doel de bank bijna geene zaken meer eu sedert de iuvoering van hel dualismus verkeert zy in onzekerheid of zij eene rijks- dan wel eenc cislei- thaansclie instelling is, of het rijk dan wel het cisleithaansche gedeelte haar schuldenaar voor 89 tnillioen is. lu beide opzigtcn is voorziening noodig; opdat de bank weder met voordeel zaken kunce doenmoet haar kapitaal verminderd en haar werkkring uitgebreid worden; in hel tweedeopzigt moet duidelijk worden uitgemaakt of rijk dan wel alleeu de cisleithaansche landen aan baar moeien betalen. Ue reis van onzen Minister van Financiën Dr. Urestl naar Pesth bad ook de regeling van deze aangelegenheid ten uoel en zijne pogingen zyn allhaus wal het eersie punt betreft, meteen gunstige!! uitslag bekroond. Ue Hoogaarscbe Minister vau Financiën heelt toegestemd in eene vermindering van hel acliëo-capitaal der bank men 20j- millioeo en in eene uitbreiding van haren werkkring; of er lerens ook iets beslist is over de betrekking der bauk tot het rijk en zijne beide helften beeft men nog niet vcruoinen. Ue beurs, die reikhalzend oaar eene reden tol ryzmg uilzagheeft in de opgegevett concessie van den Hongaarsche Minister aanleiding gevonden tut eene rijzing de baokactiën van 30 gulden die ook op den koers van andere napiereu invloed heeft uitgeoefend." In 1867 zag de zesde afleveriog van hel H'oor- denhoek der NederI. Taal bet licht, en eindelijk is uu in October 1868. de zevende afleveriog van 5 vel druks verschenen In meer dau tier jaren zijn alzoo niet meer dan zeven bfleveringea ler wereld gebragt van een werk, dal beloofd werd in een 8ial jaren compleet te zyn, en volgens raming in den prospectus van 1864 der Uitgevers Nijho/f, tsijtho/f en '1 hiemc p. in. negentig afleveringen zou beslaan, maar dat men veilig op meer dan honderd, welligl honderd vijftig afleve ringen kan schallen. Het nageslacht zal zich denkeljjk in bet einde van het werk mogen verbeugen Men is in 4jtren van AA tot AF gevorderd, en al ziet men in liet Woordenboek alles tot AF. men weet echter volstrekt niet of liet Woordenboek io deze eeuio zal a/ zijn. I'oliticke Btevuc. De Spnansche Minister van Uiouenl. Zaken (de heer Sagasla) heelt eeue circulaire uitgevaardigd, waai in hij zegi: Is het ongelukkigerwijze noodig geweest, tol de wapenen de loevlugl le nemeo om een on waardig gouvernement omver te werpenthans is hel bewaren der orde eene gebiedende behoefte eu hel is dan ook ons vast besluit haar te hand haven. Gelukkig zijn er tot heden slechts weinig betreurenswaardige lellen voorgevallen maar toch waren deze ernstig genoeg om er de aandacht op le vestigen en op maatregelen tegen hernieuwing daarvan bedacht ie ziju. IJestaaoer schuldigen, de teglbanken zyn daar om hen te vonnissen en le straffenmaar het door volksmassa's uitgeoefende regt heelt steeds een karakter vau wraakoefening en stelt bovendien onscbuldigeo aan persoonlijke wraakzucht bloot. ILt voorloopig gouvernement heelt de teugels van het bewind iu handen genomen oin de natie aan de vrijheid le gemoei te voeren niet om haar aan regeringloosheid ter prooi te laten." Ue minister nondigt ten slotte de beambten uit al de rustverstoorders in handen der justitie te levereo. Ue regermgs-junta van Madrid heefl aan de ge- westelyke junta's bekend gemaakt, dat de demo cratische party, op voorstel van haar hoofd, den llr. Rivero bestolen heelt het gouvernement te oudersteunen. Ue centrale junta heeft haar openbaar gemaakt programma aangevuld met het voorstel lot af- schaffiog van de doodstraf, (ot invoering der -in dividuele vrijheid der onschendbaarheid van het domicilie en van de particuliere briefwisseling. Ter voorziening in den nood der behoeftige klassen heeft de junta cene leening van tien tnillioen realen geopend waarvan de aandeden zullen worden afgelost uit de ophtengst van te verkoopen gemeen tegronden. Twintig Mudridsche kapitalisten hebben dadelyk teder voor 50 000 realen ingeschreven, Ue centrale jnnia heeft eeu aanvang gemaakt met het reorganiseren der stedelijke besturen in de districten. Omtrent de ontmoeting tusschen koningin Isabella met den keizer en de keizerin van Fraukiyk te Biarritzvermeldt men nu de volgende byzonder- Itedeu. Ue koningin even als haar gemaalwas zeer aangedaan en betuigde den keizer eu de keizerin, met tranen in de ougenharen harleljjken daDic voor de ondervonden belangstelling en deelneming. Ik dank u, myiie lieeteu waren de laatste wooidendie men uil den mond der koningin vernam en die zij den generaal de Casleluau en andere officieren toevoegde dm haar lol llendaye vergezeld hadden. Daarna, zegt de berigluever had hel treurigste schouwspel pluals. dat zich laat voorstellen. Op eeuigen afstand van den vertrekkeuden trein Mond de keizer, blootshoofd, met de keizerin naast

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1