énorme en permanente uilgaren daardoor aao de gemeente berokkend wordende, docb de gemeen teraad aal daaromtrent zeker niet loslaten zyu steeds volgehouden stelsel van voorzigtigbeid en zuinigheid nopens de fiuantiëele aangelegenheden der gemeente. Met genegenheid wachten wij het rapport der geachte Commissie af. doch mogen niet eindigen zouder op de reeds zoo lang nestaaade omstandigheid te wjjzendat menovergaande tot de regeling van bet Middelbaar Onderwijsechter oog niet een behoorlijk verband en goed ineeusluitend geheel orntrem hei Lager Onderwijs heelt. Voor de amen, voorden minderen en hoojen st.ud is goed of uit muntend gezorgd, maar wjj vragen, waarheen moet de uudden- of burgerstanddie geeo zeven en dertig guldens per jaar (en nog wel zonder Pranscb) voor één kiud betalen kan voor de goe de Nuisscbooldan toch zyue kinderen zenden Is bet met verdrietigdalwie een kind beeft nog niet vallende in de jarengevorderd voor de gesubsidiëerde school vaui den Heer van der Nagel, gedwongeu is zeven en dertig guldea, zonder Franscb. te betalen, lerwjjl de wel op hel Lager Ouderwijs immers ook voor dezen standde kern der maat schappij bestaat 1 Naar de Tusschenschool a f6.per jaar, alwaar door den Heer de Heus uitmuuteud ouderwijs wordt gegeven, kan immers een kind van 6 tot 9j- a 10 jareo uit bedoelden siand dat lezen schrijven, rekenen enz. moet leerenniet worden gezon Jeu dus moet bet naar de Nutschool a 37.—per jaar. en dèl is te boog voor zoodauig kind. Door een voudig eene aanvangsklasse aau de gesubsidieerde school van den beer van der Nagel tdele voegen a p. ra. flS.per kiud bad inen iu die leemte kunnen voorzien en kan dit eventuëel nu niet meer geschiedenzoo kan men toch de proef wageo door hei subsidiëeren met p. m. f 700.'sjaars van een onderwijzer, die zoodanige school opent en ten zijnen bate int eeo door den gemeenteraad gefixeerd schoolgeld van p.m. f 15.per kind doch de kosten van schoollokaal enz. daarvan be strijdt. Dat is het ei van Columbus, bijaldien de Nutsschool met kan worden eene school vau p. m. iö.per kind. en zeker eerbiedigen wij de redenen, waaronder zeer gegronde, die dal zouden bljjven beletten. Het is zeer natuurlijk dat omtrent hetgeen soms bier en daar in een opstel over een gewigiig lokaal onderwerp voorkomt, zijmet wie de PM. nu en dan, of dikwijls in persoonlijk contact komt. zich ia bunne zienswijze, eigenliefde als aoderszins geschrijnd of gekwetst gevoelen, en dit ook weieens enkelen daarom tol kleingeestige verstoordheid of meer drijft. Dit mogt de Red. echter niet terughouden van het boveustaande opstel, als zjjnde in het belang van eeoe zoo gewigtige openlijke zaak. als bel openbaar onderwijs ootegeazeggelijk is. Bjj bet schrijven der bovenstaande regelen houdt de Red. zich vooral overtuigd dat alles wat licht of out verspreiden kan omtrent de aanhangige kwestie, aller welwillende aandacht en overweging verdient. Even >1* by de Naluchoo! hel "'school geld le verminderen bij tvree of meer kinderen nit.betxelfde gesis. AMERSFOORT, 7 Mei 1869. Aangenaam is het ons te kunnen vermelden dat de uitvoering der Amersfoortsche Zangoereeniging van Uiogsdag avond jl. grootelijks beeft voldaan het vernieuwd bewijs beeft opgeleverd dat eeosge- zindbeid en getrouwe samenwerking allengskeos vele vocale raoejjeljjkheden overwintlerwjjl ook thans weder de direcieur der Zaogverecoigiug de heer Nürnberger alle eer mogt iooogsten voor de verdienstelijke wjjzewaarop h(j zijne taak bij de dames eo beeren werkende leden der Zing ver- eenigiog vervult. Omtrent den binnenlaodschen handel in schors kan wordeo gemelddat de akkerschors aanmer kelijk lager ia prijs is daa in bet vorige jaar te dezer tjjd, ook als gevolg der lagere markt in Frank rijk. alwaar dooreeogeuumen de betaalde prijzen vooral aan de hoofdmarkt te Chateau-Renaud eene daling van 100 fraucs per 104 bossen van 40 kilo aanwijzen. Zelfs ziju eetiige partijen gerealiseerd tot 140 4 150 francs lager dan verleden jaar en bovendien bleven enkele parijjen onverkocht. Onze binneolaodscbe houders van akkerschors kunnen dan ook thans tnoejjeljjk lol ineer dan f3.— per mud van 05 kilo hunnen voorraad van de hand doen. Daarentegen is de bioneolandsche boomschors, als gevolg vao niet onbelangrijke Engelsclie iokoopen voor de vissclierjjen in Giooi-Britauië, eenigzins in prijs gestegen. BiykeQS advertentie is de universele assurantie- maatschappij de Adelaar te Amsterdam iu staat tan faillissement verklaardaldus leest men in diverse bladen. Is her dan zoo verwonderlijk dat deze Maatschappij failliet is gegaan f Onder de punten, die op het oij verheids-congres te Grooingeo (den 14 Julij e. k.) behandeld zullen wordcD. vloden vrjj ook de volgeado 1. «Als graan en zaad, op monster verkocht, bjj de levering der partij niet aan dat monster voldoet, boe dan tot ophelfing vao daaruit ontslaande geschillen te haadelen Zou m<^ daarin op doel matige wjjze kunnen voorzien door plaatselijke beursreglemente» eu onderling benoemde tcheidsregters of op oog andere wjjtenf" (Ziedaar eon onderwerpdat in Groningen eoz. belangstelling moet vinden en aanleiding geven zal tot levendige discussie onder wakkere kooplieden.) 2. Handels scholen. (Eene praclische handelsschool teGroujngen. met medewerking, althans onder toezigt vau kooplieden, zou zeker al dadelijk meer leerliugeu tellcu dan soortgelijke iiirigliog te Amsterdam. Deze toch, onlangs geopend, met 13 a tl leeraren, heeft, zoo wjj ons niet bedriegen, slechts even zoo vele leerliugeu.) 3. Vestiging van nieuwe handelsbetrekkingen. (Een belaugrfik ooderwerp. Op de vraag: «Zenden Nederlanders hunne zoous voor den handel bestemd nog als vroeger aaar Overzeesche gewesten V' zal gelooven wjj, het antwoord, in 't algemeen geooinen, ontkeonend zyu. Wel doen de nyvere Twenthers bunne zoons ua volbragte schoolstodiefabrieken eu andere ryken bezoeken, inaar O.-Iodië ligt nog, zoo hel scbjjncbuiten hun ouderzoekings-teriein. En dal is wel te verwonderenwant de goederen der Tweatsclie industrie bereiken Diet alleen onze koloniën, maar thans ook Britscti-lndië.) 4. bclieepsincling en consulaat-gelden. Onze scheeps- touneamaat wordt, iu vergelijktog met die van andere ualiëo, tot 16 pCt. hooger bezwaard, wegens de betaling der ongeldeu, die volgens meting geheven worden; eu de consulaat-gelden mo'leu, ook volgens een meetbrief, buiteu 's lauds aan de consuls iedere reis by het viseren vau zeepas of zeebrief betaald worden. De mededingtug is daardoor inoeyelijk wyl EngelschenFranscben en Noren voor de kustvaart van die betaling geheel zjja vrijgesteld. Üe vraag is nu: «behoort men zich in deze zaak tol de regering te weadenom verbetering in de verhouding der scheepsmeting te verkrjjgen en teveusoin zooveel verminderiug van qonsulaatgeld te verwerveudat ouze schepenin verhouding lot andere zeevarende natiën, zooveel mogeljjk worden gelijk gesteld (Op dit terreiu zullen de talrijke Groningers en de Friezen, die deelnemen aan deo buitenlaodschen handel genoeg te buis zijn oin advies te geven.) Ziedaar eenige zaken aangestiptwaarover op het nyverheids-congres van gedacbleD zal wordea gewisseld. Wij hopen, dat men voor 't geen uit den rijkdom van onderwerpen in behandeling komt tijd neme tot degelijke overweging. Te dikwjjls gebeurt het op coogresseudat belangrijke zakea luchtig en vlugtig worden besproken eu vau daar dat zoovele bijeeukomstea weinig goede gevolgen voor 't werkdadig leven oplevereu. 't Verzoek van het hoofdbestuur der maatschappij aan de departementenom liet programma in hunne vergaderingen te behandelenopdat de afgevaardigden ia staat zjja de onderwerpen naar bebooren te helpen overwegenis uiet overbodig, In eea Eogelsch blad leest men het volgende: De llotlaudsche visscbers staan sinds lang bekend alle andere visschers te overtreffen in het vangen kaken en het zouten van den baring aan boord buoner schepenbuizen genaamd. Hoe verder noordelijk de haringen gevangen worden, wanneer zij op hun togl van de Noordpoolstreken naar onze kusten komen orn hun kuit te schieten, hoe vetter, vaster en beter van hoedanigheid de visch is. De Hollanders, die dit bij ondervinding weten, rusten buizen met breede dekken uil eu bemanneo ze met visscberliedeu, visebkakers, zouters eu kuipers; vaatwerk slaven en zout om den haring in te leggeu is in genoegzame hoeveelheid aan boord voorhanden. De llollandsche visschers begeven zich in de maand Junjj naar Schullaud en ontmoeten daar de groote scholen haring, die eiken herfst uit de noordpool- zeeën op onze kusteo aankomen. De eerste aanvoeren van dezeu haring op de markten van bet vuslelaud van Europa worden dikwijls mei 24 pd. st: hel vat betaald. De Hollanders eten deze, op die wjjze bereide hariogsoort raauwals eeoe groote lekkerojj. Üe lieer II. Dempster, die voor een vraagbaak ten opziqle der diepe zeevisschenj bekend slaat, is in deo jougsten tjjd belast geweest met de regeriog iu le lichten aangaande de haringvisscherjj in de diepe zee. ten einde deze zich de zaak aaotrekke en de visscberliedeo hier te laude aamnoedige om ook buizeu geschikt voor de diepe zeevisscher'i te bouwea eo uit te rusten eo naar hetzelfde stelsel ie visscheo als de Hollanders doen." lie Duitsche his'oricus Karl Wittich levert in een Berlijnsch tijdschrift een opstelgetiteld Holland en de Hollanders eu zegt daariu over oiue ruslelooze vrouwen sprekende dat deze den afstand vao de eene stad naar de andere berekenen naar den tjjd dioa ze in de trekschuit aan haar werk kunnen hesleden en daarom bjj voorbeeld zeggen: Amsterdam ligt van Haarlem een lialve kous. Kort geleden werd er te Leeuwardenfo de groote zaal van den heer v. d. Wielen eene bui tengewone vergadering gehouJea, ter aanbeveling vao de zaak der afschaffing vao sterken drauk als volksdrank io Nederland. Tot hel bjjwonen dezer vergadering waren alle burgerlijke en militaire autoriteiten de leeraren der verschillende kerkgenootschappende bestuur ders eu bestuurderessen van alle liefdadige inrig- tingen de onderwijzers enz. uitgenoodigd. Wanneer men in aanmerking neemtboe schaars de aan zienlijken in de vergaderiugen der afschaffers" wordea gezienmogt ditmaal de opkomst der beschaafde staoden zeer talrijk worden genoemd. Voorts was de ruime zaal geheel gevuld inet toehoorders vao allerlei rang en stand uit de stad eo vao elders. Als spreker trad eerst op de heer II. Brouwer pred. le Zwolleinet eene redevoering over de poeping der vrouw in de zaak der drankbestrijding. Eerst wees h() aandat hier voor de «rouw eeo belangrijk arbeidsveld open ligt, omdat haar in vloed op elk gebied des levens zoo maglig is en hare zusteren waar zjj slaviunen of slagtofïcrs van den drank wordeuaan zulk eeoe verschrikkelijke ontaarding of diepe rampzaligheid blootstaan. Daarna ontwikkelde bjj de redeneu, die de vrouw moeten dnugen, baudeu aau bet werk le slaau. De vrouw, vooral de besehaafdeflja gevoelendeworde door daukbaarheid voor hare onuitsprekelijke voorregteo gedrevenmede te werken aan bet wegnemen van eene der vrecseljjkste maatschappelijke kwalen. Daartoe driuge haar ook de liefde. Die oogeluk- kigenverdoolden en mishandeldeo zjja hare zustereu meisjes vrouweu en moeders haar lol mag den beschaafden uiet onverschillig zjjDhare veredeling of oulaarding heeft onberekenbare gevol gen voor de meuschheid. Daartoe drmge haar de eer. De vrouw die hare vrouwe.waarde gevoelt, kan □iet werkeloos duldenal is zjj nog zoo aanzienlijk, dat in hel gemoed van zoo vele barer zusteren de kiemeu van kieschheid reeds in de jeugd wordeo verstikt, zaden vau allerlei kwaad met milde band gestrooid en iu den pestwalm der bedwelming ge kweekt. Juist de hoog- en fijnbeschaafde moet deze krenking der vrouweu-eer met ouuitsprekelyken weemoed gevoelen. Maar wat heeft de vrouw dan te doen Hoewel de spr. gaarne de vrouw zag toe treden tot de Afsclialling-vereenigiog wilde hjj niet eenzjjdig daarvoor jjveren, eukel spreken «om leden aan te werven." Neende vrouw zoeke op elk ge bied docr allerlei middelen baren eigeuen weg. Zjj buige zich liefdevol-deelnemend neder lot bare lager geplaatste zuster trooste haarheife baar opgeljjk zij dit vermagooeindig beter dan de inan. Zjj worde patrooesse, met bebeerscberesse der armen. Haar invloed op de scholen worde uit gebreid en zjj gorde zich aao om de kleiDen te leeren. Voorts doe iedere vrouw iu hareo eigen kringwat zjj vermagal ontbreekt baar de gave of de gelegenheid, om io eeoigeu vorm regtstreeks op de maatschappij te werken. Haar driuge de liefde, die uil God is. eu de geest der liefde zal haar den weg wijzen. De zegeo zal uiet uilbljjveu 1 Het voorstel van den beer Kuyk tol wjjzigiog der armenwet is zeer oogunslig beoordeeld io de afdeelmgeu vau de Tweede Kamer. Slechts in eene afdeeling was de meerderheid er gunstig jegens gestemdiu al de overigen vond hel gceu of zeer weinig verdedigers. De hoofdbezwaren waren dat het een ootjjdig partieel ingrijpen wasdat het beginsel van de geboorteplaats als domicilie van onderstand aangetast en langs zydeliogscheo weg bel fiuaniiëe! bezwaar werd verplaatst. Ook in het oog der weinige verdedigers was het een halve maatregel. In de jongste zitting van de Tweede Kamer is de begroeting vau Suriname eu Curafao uiet algeineene stemmen aangenomen. Ingekomen is eeo wetsontwerp tot uitvoering van eenige bepaliugen der Rjjnvaartsacte. Op de vraag van den heer Heemskerk Azn. over geruchten nopens onlusten of ongeregeldheden ia Java heeft de Minister van Koloniën geautwoord dat de regering een telegram had ontvangen, onder anderen inhoudende: troubles at Bekassi; troops were sentdisorder finished. (Ter beteugeliug der onlusten le Dekassi zjja troepen gezouden. De on- gereldlieden bebben opgehouden.) Heden zal de discussie over de sucsessiewet eeo aanvang nemen. Door de Eerste Kamer is de kiestabel aangeno men inet 22 tegen 14 stemmen. Daarna zjjo alle kleine ontwerpeu goedgekeurd en is de Kamer gescheiden. Te Nashville in Tennessee leeft eeu weduwe Dinah Vies. die in haar IIhe jaar is gelredeo. Zjj geniet de pensioenen van haar drie echtge- nootendie tjjdeos den Ainerikaaoscheo onaf hankelijkheidsoorlog in het leger dicudeo. Haar nakomelingschap bestaat uit een vierhooderdtal leden. Ten einde bjj het verleeoen van den onderstand, die de burgers aan den arme verschaffen io deo vorm van aalinhezen enz., te zorgen, dat die onder- staud aan de waarljjk behoeftigeo ten deel valle. heeft zich in ven der wjjkeo van Londen eene vereeoigiog geconstitueerd. Dit was meer dan noodzakelijk: hel getal der bedelaars enellcndigen op den openbaren weg neemt schrikbarend toe eo zjj. die het hardst klagen eo zich beljaoimerljjkst aanzien weten te geven, omvangen ook bel meest van de milddadige voorbijgangers. Voornamelijk worden nu dan ook de bedelaars van beroep, niet de waarlijk ongelukkige», ondersteund. Voormelde vereeoigiog is op de volgende wijze te Blackheath werkzaam. Men heeft eene zaal gehuurd en daar een agent geplaatst, die zich in betrekking heeft gesteld met al de arineo-opziebters der ker spelen. met de politie en met de geestelijken der verschillende brijjdenuissen. Al de bewoners der 1731 huizen, die de gemeente uitmaken, hebben eeoe reeks biljetten ontvangen waarop men slechts leest«Zoo toonder zich aan het bureau wil aan- melden, zal meu onmiddellijk zijne positie en zjjne behoeften constateren en bem dadelijk ondersteunen." ledereen. die. hetzij op straal, hetzij aaa buis, door een bedelaar om ondersteuning gevfaagd wordt, geeft hem als eenige aalmoes zulk eeo briefje. Daarmede aan het bureau gekomengeeft men bem onmiddellijk te eteo en vervolgens, zoo by bet verdientnog eene ondersteuning, die hem uit zyne ellende kan bevrijden. Aan bovengemelden agent der maatschappij i*

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 2