jy?. 1669. Dingsdag* 11 Mei 1869. Dil blad verschijnt des llaandags en Donderdags "s avonds. I)e Abonnementsprijs is f 1.50 in de 3 maanden.' Vai 10 Cents; legale Advcrtentièn per regel 15 Cents behalve het Zegclregt4fz. nummers ft). 10. Brieven franco. Uur eau dmersfoortiche Courant, Langestraat, Wijk h, N'0. 43. over de Oude Viscluiiarktzoo mede hij alle B. Advertenticn I tot C regels 60 (Jentselke regel meerder Bestellingen hij den Uiig. .4. II. tan Cl et ffte Amersfoort, ■kli.inilehiren en Post-Oirecteuren in het Rijk. K E N I S G E V I N G. Df. BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat, aantevangen op Maandag den 10. Mei aanstaande, door de Schutterij dezer gemeente ZAL WORDEN GEVUURD op het terrein gen; tmd de Vlasakkers nabjj de Piramidegelegen regts vau den straatweg tussehea Amersfoort eo Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. AMunsrooftTden 7. Mei 1809. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT 10 Mei 1809. Op Dingsdag 8 Junij 1809 zul in't lloo/d-kiesdiitrict Amersfoort de verkiezing plaats liebhen vau ceo lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijnde aan de beurt der aftreding de lieer Mr. J. A'. Baron van Collslciii. De heer W. J. I). van Iterson vestigt er io «Ie Proo. Gron. Cl. de aandacht opdat bij de jugtwel het zoeken verkoopeti enz. vau kiiietseijeren op gronden vau derden verboden is. tenzij iri gezelschap of rnct schriftelijke vergunning van den eigenaar. Ook is de verkoop der eijeren slechts toegelaten lot en «net den 6den Mei. Hij hoopt, dat de landbouwers de politie zulleu helpen in het handhaven run die bepalingen, liet geldt hier toch een vogel, die van nieis leeft dan van regenwormen slakkeu allerlei larven van insekten, kevers, kort- omdie niets vreet dan schadelijk gedierte en volstrekt geene bekende schade doet. Otlo I'oppinger geeft op, dat hij een middel gevonden heelt, waardoor men in staat is. de koeijeu steeds bij dag te doen kalven. Op bet land goed «Carbol*'' waarvan bij administrateur is, heelt hij, naar hij vermeldtsedert 10 jaren in gevoerd dal men eene dragtige koe G weken voor het kalven eerst des middags, dan 8 dagen daarna des avonds niet meer melkt. De uilkomst was, dat sedert deze 10 jaren niet eene enkele koe des nachts, «naar alle over dag gekalfd hadden. Hij zegt zqo houfd er niet om te verwedden dat zjjn middel alt(jd doel treft, maar op grond van zijtie lOjarig ervaring er toch wel eeuige waarde aan te hechten. Zaturdugavond nam te Zwolle een zekere T. aan, om achtereenvolgens eene flesch jenever en eene kruik bier te drinken. De drinkebroer won de weddeuschap en was nog bjj magte den prijs bestaande in drie gulden te ontvangendoch daarna blies hij spoedig zijn laatsteu adem uit. Gemiddeld is van 1858 1862 ruim 268000 rat gedestilleerd veraccijnsd in 1863 en 1864 was dit uag-noeg 273000 val, in de drie volgende jaren echter slechts 265000 vat, zoodat vertniuderiog le bespeuren is; de hoeveelheid is evenwel nog meer dan voldoende om treurige gedachten bij den mensehenvriend op te wekken. Hoeveel huiselijk geluk is daardoor niet vernietigd hoevelen hebben daaraan hun ligchamelijke en zedelijke vernietiging le wijten Men zal welligt opgemerkt hebben, da ter minder Fransche kooplieden komen om vaderlansche paar den te koopeuen dat zij niet die hooge prijzen meer willen besteden als vroeger. De reden ligt niet hierin dal Frankrijk er minder noodig beeft, het tegendeel is waar. De oorzaak van liet feit is te vinden in de hooge cischen, welke de Nederlandsche eigenaar voor zijne dieren aan den Frauschman stelde. Deze gaal nu naar Hongarije, vooral Pestb, waarde prijzen vrij wat lager zijn en de paarden, naar men verzekert, van niet miudere hoedanigheid. Straatsburg is de voorname plaat, waa r ze moeten afgeleverd wordeo. In bel afgeloopen jaar zijn daar voor particulier en oorlogsgebruik ruim 26.000 stuks aangekomen. Te Zwolle is een der bakkers, die bekend is een der goedkoopste le ziju, op den iuval gekomen om ouder honderd tarwebrooden er een te doeu waarin een gulden verborgen is. Binnen een uur tjjds waren de brooden verkocht. De vinder van den gulden, een arbeidsman, kreeg op vertooniug daarvan nog een koek als premie. De Loudcnsche markt is reeds ruim van nieuwe aardappelen voorzien, die van Scilly en Cornwall wordeu aungevoerd. De prijs is thans 1 shilliog a 1 shilling 2 pence het pond. Volgens bcriglen uit de Rijn- en Moezelstreken, is de hoedanigheid tan don wijn van 1868 voor- treffelijk, en komen vele soorten zeer nuhü aan bet product tan 1865. Aau den Moezel heerschl reeds een zeer levendige wijnhandel; aau den Rijn bestaat daarentegen nog weinig vraag. Bij bel Fransche Gouvernement wordt eene wet ontworpen die de strekking heeft om den Ryks-telegraaf dienstbaar te maken voor het overma ken van gelden. Wanneer iemand een postwissel neeint en aan een telegraaf-kaotoor afgeeftzal hiervannaar de ontworpen bepalingen door dat telegraaf-kantoor herigt worden overgeseind aan hel postkantoor hetwelk den wissel te betalen en aan den persoon die hel bedrag van der» wissel te ontvangen heeft. Hel telegraaf-kantoor zal daarvoor den afzender in rekeniug breugeu wat thans betaald wordt voor telegrammeu die aau meer dan een persoon gerigt zijn. Geen artikel is in Euselaiul zoo zwaar belast als de tabak, en l.et loczigt op den claudeslinen-invoer is dan ook zeer gestreng. De smokkelhandel in tabak levert toch enorme winsten, daar een pond labak van 30 cents f 1.50 aau belasting moet betalen gewone sigaren zijn belast met cents. De betasting bragt dan ook m hel vorige jaar meer dan 78 millioen gulden op. De invoer uit Nederland vertegenwoordigt eene waarde van oogeveer 3 mil lioen gulden. Oostenrijk bezit 3J millioen bunders staatsbos- schen die door slecht beheer niet meer dan 6 millioen gulden of 170 per bunder opbrengen. In Wurtcrnberg en Deijereu wordt eeu bunder boschgroud voor 6. in Baden vuor /S.tiO eo io Hannover voor f 10 aangeslagen. Is dèl ten nutte van den landbouw Zoo vroeg ik mij zelf, luen ik op bl. 9 van het programma van de teritoooslelling van vee enz. hij gelegenheid vau het landhuishoutlkundig congres le Kampen oo!; zag uitgeloofd drie premiön voor de rjjkste verzameling van inlandsche zangvogeltjes een vau 10van fl en van f 3. Terwijl men in Duilschland de vogels uil bet buitenlaud opkoopt, die tan insecten leven, ten einde bosch en laudbouw (e beschermen, gaat men hier prijzen uitloven voor het aaukweeken van neen hel vangen van zangvogeltjes. Uitgelokt door die belooning zijn nu allerwege jongens en mannen bezig om liUDoe netten uil te zetten, teneinde vinken, meezeil leeuwrikken lysters te verstrikken. De arme wijfjes zitten daa te treuren en de jongen komen van gebrek om. Die landbouw./reeren wisten vast nietdat ééu paar vinken koekoeken en lijsters voor zjjne jongen gemiddeld 50 rupsen daags noodig heeft. Zij wisten niet, dat de landbouwer geen «rooier vrienden beeft, dan juist die gevederde wachtersdie zijn hof opvrolijken en ziju akker en weiland vrijhouden vau allerlei gedierte dal anders op zijne kosten leeft. Die heeren wisten niet. dat men in de Lom bardische vlakte, om T gemis aan boomen, hokken voor de musscben en andere vogels bouwtwaar zij in nestelen kunnenop de wijze van onze diiivelillen omdat zonder vogels geeu landbouw mogelijk is. Wü hopendat op het congres zelf een hartig woordje over deze onlandhuishoudkundige prijsuitlo ving gezegd worde. Tot het volksonderwijs behoort niet alleen het onderwijs op de scholen maar hel volksouderwjjs moet worden voortgezet op herhalingsscholen in volksvoordragten in eene goedkoope volksletterkun de, iu ineer beschaafd leveu der volksklassen eDz, enz. Het is bjjna onberekenbaar hoe velerlei omstan digheden bier te tarnen werken. De uitgave van goedkoope en goed geschrevene geschriften ten nutte van het volk helpen niet tenzjj zij onder bet volk door volksvrienden worden verspreidtenzij het volk tijd cn lust om te lezen heeft. Onlangs heeft een dagblad medegedeeld den zeer grooten invloed, dien de verbeterde kleine petroleumlamp op tiet lezen onder de boereu iu een zeker district heeft gehad. En inderdaad geen wonder: waaneer bet licht duur iszitten de boeren uit zuinigheid des wiulers om den haard en slapcu in bjj een traag gesprek. In eene goed verlichte kamer wordt men opgewekt tot lezen. Wanneer men hel maatschappelijk leven naauw- keurig gadeslaatheerscht er overal wederkeerig belang en wederkeerige verantwoordelijkheid. liet is niet het werk vau ée'n inau of van c'e'ne inrigting, om het volk te beschaven. Het meest geschiedt door zamenwerking. Hue veel nut zou er kunnen gesticht worden wanneer in elke wyk van een stad iu elke buurt van eeu dorp een kring vormde oin le lezen en over het gelezuue te spreken. De ware volksheschaver moet niet zijne denkbeel den aan het volk opleggen maar bet volk zelf breogen tot uadenkeu tol vooruemens tot haodelen." Bij de onlangs aaugenomen wet betreffende de maten gewigten en weegwerktuigen (7 April 1869, Staatsblad no. 57), die met den 1 January 1870 in werking ireedt, is verboden andere benamingen te. bezigen dan de navolgende lengtematen. Myriameter of 10 kilometers; kilometer of mjjl hektometer of 100 meters; decameter of roede; meter of eldecimeter of palm centimeter of duim millimeter uf streep. vlaktematen. Ilektare of bunder; are of vierkante roede; centiare of vierkante el. lll'imtematen. Dekastere of 10 stereo; stere of wisse, kubieke meter of kubieke el; decistere uf 0.1 kubieke el. inhoudsmaten. Kiloliter of 10 hektoliters; hektoliler, vat of mud; dekaliter of schepel; liter, kau of kop; deciliter of maatje; centiliter of vingerhoed. gewigten. Miriagram of 10 kilogrammen; kilogram of pond (grondslag der gewigten); hektogram of ons; dekagram of lood; gram, of wigtje; decigram; centigram milligram. De namen en waarden der lengtematen kunnen, met bijvoeging van bet woord vierkante, als vlak tematen en met bijvoeging van hel woord kubieke ais ruimte- of inhoudsmaten gebezigd worden. Wij vestigen thans reeds de aandacht op deze bepaliogeo wier overtreding met boete bedreigd wordt. Eeue tijdige bekendheid met deze wet is voor alle ambtenaren en kooplieden van gewigt. INGEZONDEN. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het verheugt inijdat dit onderwerp in de Amersfoorlsche Courant is ter sprake gebracht. Dit geeft mij gelegenheidom ter inlichting van het publiek hel een en ander over deze zaak te zeggeo. Ter opheldering van mijn gedrag dieoe het volgende: 1. Het blijkt uil oIRciëele stukken io de Economist en uil officieuss brieven, door mij ontvaDgen en aan de commissie medegedeeld, dat de kans, om voor eene lluogere Burgerschool subsidie te bekomen, tegenwoordig veel beier staat dao vroeger. 2. De ondervinding beeft geleerd, dat de bur gerdagscholen niet vuldoen. Zij bestaan dan ook volgens gemelde olliciëele stukkenslechts in vjjf steden; overal elders bestaal alleen eene burger avondschool. Eene burger dag- en avondschool zonder Hoogere Burgerschool bestaat nergens. 3. Daar vau de aspirauten voor Breda tegenwoordig hel bezoeken eeuer Hoogere Burgerschool verlangd wordtis bet vooral in eene garnizoensplaats zeer wenschelijk dat zoodanig eene school bestaat. 4. Mensehen van eenig fortuin die zonen hebben, en kuoneu wonen waar zij willen verkiezen eeno stadwaar eene Hoogere Burgerschool beslaat boven eenewaar die niet is. 5. Ik heb nog nooit naar eeue Hoogere Burger school gesolliciteerd en nog onlangs heb ik aan den Minister van Binnenlandsche zaken te kenuen gegeven dat ik bjj bet llooger OuJerwijs wensch te bljjven. Ook heb ik reeds aan velen gezegdwie in. i. het meeste recht heeft om als directeur vaa de toekomstige Hoogere Burgerschool aangesteld te worden. I) BURGER. Politieke Revue. De strijd der partijen is in Frankrijk in vollen gang De regering stelt alles in hel werk om de kiezers gunstig voor zich te stemmen en heeft nu laatstelijk weer de ontdekking gedaan dat uit het budget 300,000 francs kunnen worden uitgespaard tot verbetering van de pensioenen der onderwjjzers waartegen nog onlangs, toen die verbetering door du oppositie gevraagd werdzon groote bezwaren bestonden. Hoe de verkiezingen zullen all topeii, kan naluurlyk nog niet gezegd worde». Te Parys verwacht men de zegepraal der liberale kandidatenvooral van die der radicale democratie, lederen avond worden vergaderingen gehouden en daar kan men waarne men hoe de de.nocratischgezinde redenaars den

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1