Vrijdag 30 Julij 1869. AS 1692. Dit blad verschijnt des Baandagi en Donderdagt 's avonds. De Abonnementsprijs ia ƒ1.13 in de 3 maanden. De regel meerder IGCenls; legale Advertentién per regel 15 Cents. Aft. nummert 5 cents. Brieven franco. Restelli Bureau dmrrlfoortieke Courant. Langestraat. Wijli K. N". 43. over de Oude Visc>l'llirkt100 mede hij alle Ho prijs der Adverlenliën van I tot 6 regels 60 Cents, elke ngen bj den Citg. 4. H. waa Cletff, te Amersfoort, 'khindelareo m Post-Oirecteuren in hel Rijk. K K X I S ti E V I Ai G E Ds COMMISSARIS KONINGS ia bi raoviaciA UTRECHT, Brcogl ter keanif v«n era ieder, wier zulks aangaat, d*t tengevolge der vernieuwing van de keislrsat le Amirongen bet gedeelte der traverse in den grooten weg der le klasse No. 6 eldaer, via 1 Augustas e. k. gedurende oagereer zes w-kea des dssgs zit worden afgesloten lullende de passage gedurende uien t||d aldtar plaats hebben langs den Achterweg ten Noorden der gemeente, en later door die gemeente en vervolgens langs d»o weg lea Zeiden der keislraal loopeode de passage over deu gewonen weg zal des nachts geopend blijven. De Commutarie dei Koninge voornoemd VAN DOORN. Da BURGEMEESTER va* AMERSFOORT Gezien de ingekomen berigtrn van den lieer Commissaris des Koning* in de provincie Utrecht en van den betrokken Rommandant Brengt ter kennis van de ingezetenen deze r gemeente dat de practisclie oefeningen der Vesting-Artillerie in de legerplaats bij Zeist op den 1. Augustus zullen aanvangen en op den I. September e. k. eindigen dat dagelijks gevuurd tal worden uil getrokken en gewone vuurmonden op de beide gelegen ten Zuiden van den straatweg van Utrecht naar Amersloort en ten Oosten begrensd door den grindweg van Amersfoort naar Doorn en dit vuren voor zooveel betreft het terrein onder Lensden genaamd Leusdcnberg. alleen zal plaats hebben op Maandag, llingsdag Donderdag en Vrijdag van 's morgens 7 tot I uur des namiddags; zullende op enkele hooge punten van het terrein gedurende het vuren rootle vlaggen waaijen. De ingezetenen worden nadrukkelijk opmerkzaam gemaakt op bet gevaar dal er in gelegen is de gevonden projectielen onvoorzigtig le behandelen ol te behouden daar de gevulde en de ntel-gevulde dikwijls zeer moeijelijk van elkander te onderscheiden zijn en bet in de nabijheid v.m brengen van gevulde projectielen de schromelijkste gevolgen kan hebben. Het is daarom raadzaam alle kogels die gevonden worden zonder daaraan iets te doen f vooral «onder die in de nabijheid van vuur te brengen dadelijk bij de bevoegde autoriteit inteleveren als wanneer hel daarvoor vastgesteld vindingsloon zal worden uitbetaald. Amersfoortden 27. Julij 1869. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. De Herstemming voor den Gcmeenternnd. Op Üingsdag 20 July «yn van de 571 kiezers voor den gemeenteraad323 ter slembus verschenen, zoodat als men ran de 248 niet Ier stem bus verschenenaftrekl 48 wegens riekte, uitstedigheid, enz.men de slot som heeR dat aan de verkiezing 200 der kiesgereg- tigden niel deelnamen en zij door hun wegblijvende indirecte oorzaak zjjndat een erbarmelijke hoop van 125k 140 kiezers der z. g. smalle gemeente, berucht wegens zijn machinaties, en pretenties om veel le willen hebben, inaar weinig te willen geven thans kon bewerken dat drie san de vijf aftredende raadsleden niet dadelijk werden herkozenen voor den lieer L. E. Lagerweijwiens naam zijmet twee in stilte gesleldenop hun biljet plaatsten een kiesresuliaat te voorschijn kwain waarmede hij zich ten hoogste seriegen moet gevoelen waarvan het zotte gewigt hem iutellectueel pijnljjk moet aandoen. Immers het was eene zotheid van dezen erbar- melijken hoop kiezers, dat door hunne wijze ran stemmen de Heer L. E. Lagerweij. bij ziju' vader inwonende, en, zooals men het noemt, zonder positiezonder influentie in provinciale of rjjks- «aken. niet eens kiezer, en buiten de sferen der geijkte waardigheid zijndeop 20 Julij van 84 lot 133 stemmen meer verkrrg dan de vier anlere aftredende raadsleden, die in den eersten rang zijn onder de respectabelste burgers, énorme sommen in de belastingen bijdragende, de eerste position alhier innemende en de hoogste rijks-eo gemeente- betrekkingen alhier bekleedendelerwjjl drie hunner in degelijke bekwaamhedengeschiklheid, talenien «uz. hem toch vooruilslreven duizendtal guldens uitgevende aan nuttige, weldadige en aangename zaken, en onder burger-, nijveren- en neringdoenden stand tegen vijftigtal guldens zijnerzijds, zoodat het niel enkel eene zotheid maar zelfs deels eene ezelachtigheid was, hem zooveel meer .stemmen te geven, en waarover hjj moet blozen, zjjode te veeleer, volgens het spreekwoord, eene halve schande. Wij recommandeerden deu lieer L E. Lagerweij als een bekwaam werkzaam en ijverig raadslid die op goeden grond zeker niel meermaar zooveel of minder stemmen had dienen le verkrijgen als drie van de andere vier aflredenden. Kelner door zijne iowijdingstnanoeuvreop I Juujj jl.in No. 1689 reeds vermeld verzekerde hjj zich naar de regelen van het jezuïtismede kans van den steun zoowel der anti-revolutionnaireals Roumsche kiezers; en. zooals men weet. hebben de Roomselien geenjgeld overdadigheid on hunne bijzondere scholen te on derhouden. Ily had «uor deze zoinerverkieziug aldus ook de fijnen en huichelaars voor zich gewonnen en dat soort broeit alhier als eene wire zomerplaag. Dat enkele dier kiezers op den Edel Achtbaren lieer Mr. A. G. Wijers, weder als raadslid herkozen, hunne stemmen niet uitbraglen was uil magielooze woede en nijdigheid omdat geen van de Roo nsche raads leden verleden jaar tol wethouder is benoemd. Diaf aan is echter Mr. Wijers onschuldig, waot niet Z.E.A., maar de /laad benoemt de weihonders. Niet iedereen is voor die betrekking geschikt; ook bij afwezigheid of ziekte vao den burgemeester moet de wethouder zyue plaats innemen en niet ieder bezit daarvoor het prestige eo de capaciteiten. Als de Roomscben ineer tol den hoofJelijken omslagen (met enkele loffelijke uitzonderingen) meer lot de aang-name eo nuttige zaken. enz. zouden bijdragen, alsook de Roomsche armen mioder uit de geineeotekas zouden verslinden zouden zij meer iri smaak zijn tot meer aandeel m de geineentebetrekkingenheizij eere- posteu, of geldposten en dergelijkedoch dan moet ook een bovenvermelde erbarmelijke hoop kiezers zich van onvoegzame eo gekke verkiezingsfratsen onthouden, als de nu aangewcode, en waaraan de anti-revolulionnairen dn de vijf aftredende raads leden wenschteo le herkiezen, weder kunn-n zi-n inet welk soort van hundgenooten zij tegenwoordig opgescheept zijn. Men wil voorwendendat het eene manifestatie was legeo de oprigtuig der Hoogere Burgerschool, en daarover werd allerhande zotteklap opgedischt waaronder de leugeu als zoude deze oprigtiog vjjfiig duizeod guldens kosten, terwijl in werke lijkheid d.t bedrag zeer matig misschien niel eens een derde dier som zal zijo. Moest er eene mani festatie geschieden, dan hadden immers alle vijf aftredende raadsleden daarin inoeten word.-n be trokken want zij spraken en stemden allen voor de oprigtiog. en de heer L. E. Lagerweij was zelfs sedert lang een der vurigste voorsianders der Hoogere Burgerschool, terwjjl bij aan hel rapport daarover een zeer groot en ijverig deel had. Was het werkelijk eene manifestatie in dien sin dan had hij veel minder stemmen moeten verkrijgen. Kchter dat was het nietmaar een dier geineeoe streken, waartoe enkel een troep in staat is. die, be schaving en fatsoenlijkheid missende, de pest van Amersfoort kan worden genoemd. Wat wij hierboven schreven, is weinig, vergeleken met hetgeen wij kunnen en durven schrijvenen zeker suffen schrijven, als voortaan bij verkiezingen weder soortgelijke rnachioaiiën worden aangewend. De meergemelde hoop kan echter biets uitvoeren, en zal zich den neus slootenals de andere kiezers dmgsdag aanst. trouw opkomen om op de aftredende leden te stemmen; en dit wordt bewezen juist door den uitslag van 20 Julywant ais toen slechts een dozijn kiezers meer was opgekomenom hunne stemmen op deze leden uiilebreogeo dan waren allen herkozen geworden. Kiezers van Amersfoort, die de belangen uwer gemeente ter harte neeinl, en begrijpt wat ook uwe eigene belangen bevorderlijk kin zijo. komt allen dmgsdag aanst. ter stembus op. zelfs al moet gij daarvoor eene reis, of iets in uwe zaken uitstellen en brengt alsdan uwe stemmen uil op de lleeren: Mr. A. N. J. VAN DE POLL. Mr. S. J. A. VAN WALCIIREN. P. MËTHORST Jr. AMERSFOORT2» Julij 1809. Op Zaturdagden 31. Julij 1869 des namiddags te één uur zal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1®. Ter tafel brengen van de gemeente-rekening over 1808. 2®. Idem van een ontwerp-tarief der begrafenis- regten. Z. M. de Koning is heden ochtend van het Loo naar llarderwyk en van daar per etlra-trein des Centraal-Spourwegs langs Amersfoort naar Utrecht gereisd, alwaar Z. M. eenigen Ijjd vertoefde, ver volgens zich naar het scluctterrein by de BilJt begafaldaar een en ander voor den aanst. wedstrijd in uogenschonw nam en iu den namiddag weder per ezira-trein langs Amersfoort naar Harderwijk, en van daar naar het Loo terugkeerde. Aan de ingezetenen is een lijst van inteekening gepreseuteerd. met nitnoodiging tut geldelijke hydi gen. ten einde verdiensleljlke werk tic !en in de gelegenheid te stelleo, <>m de Internationale Tentoon stelling >n het Paleis van Volksvlijt le bezoeken. Reeds hebben diverse stadgenooten daartoe bijgedragen en men spiegelt zich voor, dal andereD dit voorbeeld zullen volgen en hunne signaturen zullen stellen op de iriteekeningslystdoor Bebber gepresenteerd wordende en die steeds met ijver en oordeel zich in deze eo andere aangelegenheden vpn zjjne taak kwijt. De Heer Roland us llagedoorn herkomstig vao de kweekschool voor mil. geneeskundigen, is door Z. M. benoemd lot officier van gezondheid 3e kl.en geplaatst by hel garnizoen le Amersfoort. Men meldt uit Delft tan 24 July Eeo voorstel van den heer llartogh Heys vao Zouteveenom hier ter stede eene hoogere burger school voor meisjes op te rigtenis door den voorsteller ingetrokken, nadat in den gemeeoteraad «ai de 17 leden slechts 3 zich voor het in overwegiog nemen van dat voorstel hadden verklaard. De voor zitter de heer van Kuyk (lid van de tweede kamer), heeft het voorstel otet alleen heftig bestreden, maar ook getracht het belagchclijk le maken. Van de ouderieekenaren der drie adressen t<»t ondersteuning van het voorstel (waaronder vele der verdienstelijkste ingezetenen der stad) veroorloofde de heer van Kuyk zich te zeggend it zij liet voorstel niet goed hadden toegrepen. Een der raadsleden (eeo molenaar) verklaarde le duizelen van al hetgeen op ue hoogere burgerschool voor meisjes te Haarlem wordt geleerd en vreesde, dat door al die kennis de bevolking der krankzinnigen-gestichten zou toene- meo! Mei zulke argumenten is het voorstel bestreden. Hel Utr. DagbL zegt omtrent de zaak van Lamb Engeland het land der vryheidwaar ieder tich moet kunnen vestigen, wil geene tractaten van uitieveriog sluiten, maar is er ook niet op gesteld om onruststokers uit den vreemde gastvry cp te nemen. Van daar dat zij vreemde regeringen toelaat le doen wat ze zelve nu met Lamb te Rotterdam gedaan heeft. Zoo werd voor eenige jaren de bedryver vao eeoe verschrikkelijke misdaad in de omstreken van Amsterdam door-Nederlandscbe politieagenten te Londen gevat. Men tnoel die antecedenten in het oog houden en niet al te sterk klagen over schending van grondgebied, waardoor men zonder noodzaak onze goede verstandhouding inet Engeland iu gevaar brengt." liet Utr. Dagbl. magonzes inziens, de zaak van Lamb, eene loutere geldsaakniet gelijk stellen inet de moordzaak welke dat blad aanhaaltwaarhjj bovendien de Botteidainscbe politie en de stoomboot eene rol gespeeld hebben die nog niet voldoende is opgehelderd om daarover al of niet een afkeurend oordeel uitiespreken, terwjjl de dader van den uioord niel met geweld, maar door list werd gevat. De heer Hechteen Engelsch landhuishou- kundige, geeft een beschrijving vao een werktuig lot het dioogen van gras en granen, dat hij sinds twee zomers gebruikt en aan ondernemende landbou wers de grootste voordeden belooft. Zoodra bet gras gemaaid iswordt hel van liet veld vervoerd, en blootgesteld aan den invloed van een stroom lieele luchtwelke door een grooten waajjer wordt in beweging gebragt. De lucht wordt door een oven, met coke gestookt, verwarmd, en wordt door den waajjerwelke ook door paarden kan bewogen wordeo in de schuur waar hel gras ligt. gedreven, dewijl anders de lucht door den schoorsteen ontsnappen zou. In ongeveer tien miuuten wordt hel vochtige gras in hooi van beste kwaliteit veran derd hetgeen door den heer Mechi en eeoe menigte andere landbouwers stellig verzekerd wordtwaar (e zjjn. Deze uitvinding maakt den landbouwer geheel onafhankelijk vao het weder en de soin gelds is ontzaggelijk groot welke zjj aan bet land kan hesparendoor iu plaats vao slecht eo beschadigd hooi goed hooi le leveren. Te N'ew-Castle is een jong meisje overleden aan de gevulgen eener ziekte, ontstaan door bet dragen van eene valscbe chignon. ongetwjjfelJ samen gesteld uit haar van een in het hospitaal aan «ei schrikkelijke kwalen o-verleden persoon. De oppassers iu dergelijke gestichten schamen tich mei hoofdhaar aan de fabrikanten van chignons le verkonpen. Te Rome is inen druk bezig om alles voor aanstaande concilie in gereedheid te bregeo. De bisschoppen zullen plaats nemen in een halven cirkel, er worden 600 zetels gereed gemaakt, eene verhevenheid voor de spreker en eene afgesloten tribune. Iu plaats bet vervolg der letter Awerden eensklaps de inteekeuaren op bet Woo'denboek der

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1