KENNISGEVING. Db GEDEPUTEERDE STATEN der provmcib UTRECHT. Gelet op art. 100 der provinciale wet, Brengen ter kennis van de daarby belanghebben den dat de begrooling der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaveu voor 1870 b|] Kon. besluit van den 11 September 1809 N°. 14 goedgekeurdlegen betaling van 40 Cents per exemplaar ter provinciale griffie algemeen verkryg- baar is gesteld. Utrecht, den 30 September 1869. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, VAN DOORN, voorzitter. DE ROCKgriffier. AMERSFOORT, 4 October 1869. Op Dingsdagden 5. October I860, des na middags ten een ure, tal de Raad der gemeente Amersfoort weder eene vergadering boudeu waariu de punten van behandeling xijn 1°. Rapport van Burg. en VV'eth, ten aamien van het aangevraagd ryks-subsidie voor de hoogere burgerschool. 3'. Aanvulliogs-kobier van den hoofdelykeu omslag over 1869. 3'. Benoeming van een lid voor bet Burgeriyk Armbestuur. 4'. Benoeming van eenen Commissaris van Inkwar tiering. Ds. II. C. Voorhoevepi edikant te Amersfoort beeft voor bet beroep naar Katwjjk aan deu Rijn bedankt. Ue Xieuwe Rollerd. Cl. van gisteren vermeldt: Gister oebtend omstreeks halfnen uur is nahy den Amersfoortscbeo berg. by Wageningendoor eenige personen een pasgeboren kind getondeu van bel vrouwelijk geslachtin een pak gewikkeld en by tich hebbende eene som van zeveu honderd gulden in bankpapier. (Een Amersfoortsche berg by Wageningen is ons onbekend doch misschien is deze door eene muis ter wereld gebragt. Red. Amersf. Ct.) Z. M. heeft aan den lieer J. C. G. de Pesters. op xijn verzoek eervol ontslag verleend als Bur gemeester der gemeeote Wyk bjj Duur*tede. Men meldt uit Utrecht van 2 October. In de volgeode week zullen door de alhier io garnizoen zijnde artillerie en infanteriede door den Minister van Oorlog voorgeschreven groote manoeuvres op de heide van Zeist plaats hebben, liet garnizoen van Woerdeo zal daaraan deelnemen. Te Arum (Friesland) wordt een kweekeling gevraagd. Vrouweo kunnen ook in aanmerking komen. Als gerucht deelt het Dagblad ran 's Gravenhage van Vrydag tnede, dal io den Ministerraad in beginsel besloten is tot terugroeping van den heer Mijer als Gouverneur-Generaal van Ned.-ludië en dat ter vervulling dier betrekking een naam wordt genoemd die aan bet Dagblad zoo onwaarschynlyk voorkomtdat bel zich van bet noeineo daarvan meent te moeten oothouden. Op het Kampereiland zijn vele boeren die eokel bunoe pacht kunnen maken vao het hooidat zij te missen hebben; er zijn daar, die 150,000 halve Ned. ponden hooi hebbeo afgeleverd gemiddeld tegen 13 de 500 Ned. pd.terwijl er dan voor den landbouwer voor eigen gebruik genoegzame voorraad overblijft. De heer Geo T. Augelleen hooggeplaatst per soon uit Massachusetts, die oolangseeoige dagen te 's llage vertoefde beeft in eeo schrijven aau iemand io de residentie de wreedaardige behandeling be treurd welke wordt aangedaan aao de voor karren gespannen houden en die te 's llage zoo vaak wordt opgemeiki. Deze gewoonte van aanspannen is zegt bi) in de Vereenigde Staten vao Amerika geheel oobekeod en in Eogelaod sedert laug afgeschaft." - Io de Zwolsche Ct. leest men de volgende advertentie Waarschuwing. Mijn Eer en goede naam vordert als cbristea de leuge tegen te gaandat mijn man naar N. A. is gegaan omdat ik mijn van myn lluweljjkspligt onttrok beo ik daar zoo veel jaare op aangezien. Ik had geleezen vrage J08, 109 der Categismus, enz. De belangstellende kunne alle brieve leezeo. Ik zing Ps. 104 vers 5. 7. 9. Wed. G. II. Wubbenhorst geb. van Corbach. Zw. den 27 Sept. 1869. Bitterslraat." Breda. 30 September. Hoe groot de ver woestingen kunnen zjjndoor de petroleum aan gericht wanneer eeo aanzienlijke hoeveelheid door welke oorzaak dan ook vlam vat, heeft men helaas maar al te goed en te dikwerf in Antwerpen en oog pas geleden te Rordeaux kunnen bespeuren. Maar ook met kleioe hoeveelheden is uiterste voor zichtigheid aan te pryzen. Een treffend voorbeeld leverde cergislereo de naburige gemeente Gilze hiervan op. Ue landbouwer A., in den vroegen morgen iels uit zjjn schuur willende balen ging er met de petroleumlamp hinneo en had bet ongeluk met zyn elleboog deze omver te stooten. In eeo oogwenk stond de schuur io lichtelaajje vlamen weldra waren van de woning slechts de naakte muren meer over. Gelukkig was het gebouw •egen brandschade verzekerd en bad men geen andere ongelukken te betreuren. Uit Pruisseo wordt medegedeelddat dit jaar bet agrdappelen-gcwas daar te lande buitengewoon goed is gelukt, en dat groote ladingen daar worden aaoge'tochi ter verzeodiog naar ons land. Daar nu ook hier te lande dit produktgoed gelukt is, ver wacht men. dat de aardappelen dit jaar niet duur zullen worden. Uit Spa wordt aan den Écho du Parlement berigtdat eeu jeugdige en uitstekend schoone Ierschc dame, io de zaal waar trenlc-et-quarante gespeeld wordt, op heeterdaad van diefstal is be trapt. liet uitgezocht toilet en voorkomen der dame hadden niemand doen vermoedendat zij door diefstal aan den kost kwamtot dat hel feit over tuigend bleek. Te Weenen is bij den Gemeenteraad een voorstel aanhangig om ook aan dames bet kiesregt toe te kenueD. Neemt de Gemeenteraad hel voorstel aaodan ontvangen 8347 vrouwen bet stemregl als 981 tengevolge van haren aauslag in de personele belasting, 252 wegens die op hel inkomen en 7114 door bet bedrag van haar patent. Omtrent deo brand te Bordeaux, waarvan wjj Vrjjdag met eeu enkel woord melding maakten, verneemt men nog hel volgende Aan boord van eenen ligter inet petroleum ge laden had eene ontploffing plaats. De* vlammen verspreiddeu zich ftet ontzettende snelheid, terwyl de brandende vaten met petroleum door de golven werden voortgestuwd en het vuur mededeelden aan de schepen langs de kade. De brand duurde den geheelen nacht eu vernielde 16 schepen, waaronder een Italiaanse!), een Spaaosch eu een Noorweegsch, terwyl 12 andere vaartuigen meer of minder be schadigd werden. Geeo enkel Nederlaudsch vaartuig is door de vlammen aangetast. Voor zoover bekeud is, heeft men het verlies van 2 menschenlevens te betreuren. De schade wordt begroot op 4 a 5 mil- lioen francs. Ue verschillende autoriteiten hebbea alle kracbleo ingespannen oin den voortgang der vlammen te stnilen. De minister vau buitenlandsche zaken bad de stad juist eeo uur te voren verlaten. Ook te Parijs is een brand uitgebroken in het II ippodrdme, het gebouw, dat zoo treurige vermaard- beid verkreeg door den dood van deo dierentemmer Lucas. De bewoners der Tidschi eilanden begraven hunne betrekkingen op de meest kannibaalsche wijze. Len reiziger die zulk eene begrafeois bijwoonde, was niet weioig verwonderd toen hij deo te begraven persoon met levenden lyve voor zyn graf zag zitten. De ongelukkige had den weg derwaarts te voet afgelegd; by was lydende aan hoest en aamborstig heid eu iemand van middelbaren leeftyd. Te vergeefs bezigde de vreemdeling al zijne overredingskunst om deo candidaat voor den dood van zijn gruwelyk voornemen af te brengen. «Ik beo ou eenmaal onge schikt om rnijn leven naar behooreo voort ie zetten antwoordde hy vol onderwerping over zijn aanstaand loten wil mij dus thans laten begraven." De met de begrafenis belaste verwanten van den oogelukkigen man verboden den Eogelscbmao zich verder in hunne zaken te mengeo en begaven zich daarna aan den arheid. Drie hunner booden deu aanstaande doode eenige roode doeken om het hoofd, verwden de eene helft van zya gezigt zwart en wreven zijn ligchaam met olie. Zoo voor bet graf versierd vroeg de ongelukkige oog om een dronk water. Waarom zoudt gij oog willen drinken, terwyl gij gereed zijt voor de begrafenis.'" vroeg zyn bejaarde vader. «Rep u wat," voegde hjj er bij eo zag hem met een ver- achlelyken blik aan. Thans wikkelde men hem in matten en legde hem in het graf, dat, gelijk bleek, te klein was voor den tamelijk langen persoon. Op zijne aanmerkingen dienaangaaode werd eebter evenmin acht geslagen. Er werden ou groote kluiten aarde over hem heeogeworpenwelke telkens met de voeten werden vastgestampt. De klaagstem van deo levend begravene werd steeds doffer eo hield eiudelijk geheel op. toen hij gestikt was. Uit Blokzyl meldt men aaD de N. Rolt. Ct.. dat de concessie lot indyking van eeD gedeelte der Zuiderzee door de familie van wylen deo beer van Diggelen aan eeoige Eogelscben is verkocht. Reeds worden er opmetingen gedaan en met het hoofdwerk denkt men in het voorjaar van 1870 te beginnen. Hel werk zal ongeveer twee millioen gulden kosien en de winst zal ongeveer 3000 bunders land zijo. Het water zou door twee machines van 100 paardekraebt worden uitgemalen. Men hoort dikwijls van braod door petroleum veroorzaakt en van min of meer gevaarljjke ont ploffing dier stof. Eeo wetenschappelijk tydschrift zegt, dat men zich zeer gemakkelijk tegen die ongelukken kan wapenen door de petroleum te wegen. Indien eene kan petroleum op zyo minst 780 wigtjes eo op zijn meest 803 wigtjes weegt behoeft meo voor oatploffiog noch ontvlamming te vreezen. Jl. Maandag werd ter civiele teregtzitting van het Kaotongeregt te Heerenveeo een eigenaardige zaak behandeld. De feiten zijo de volgendein de provincie Friesland bestaat een verordening, waarbty is gelast, dat de Friesche boter in door daartoe aangewezen en ten koste der provincie gesalariërde ambtenaren geijkte vaten zal worden gepakt en ver voerd. Overtreding daarvan en het gebruik vao Friesche vaten voor niet-Friesche boter is by dat provinciaal reglement strafbaar gesield. Omdat nu de Groninger eo Drentsche boter iniodcr tri prys geldt dan de Friesche boter, worden aanzienlijke pariyen Groninger en Drentsche boter in Friesland ingevoerd in Friesche vaten verzondenalles in strijd met het zoo even gemelde reglement. De keurmeester der botervaten Zovelemecneode een dergeljjke ontduiking van dal reglement te ontdekken met eeo party van 26 vaten boter; verbaliseerde tegen de eigenaren dier vaten boter en nam een dier vaten boter in beslagom le strekken tot «tuk van overtuiging. De kantooregter le Beelsterzwaagregt doende in politiezaken, sprak echter de eigenaren vrjj op grond van gebrek aan bew(js. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie kwam van dat vonnis in hooger beroep by de Arr.-Regtbauk te lleereoveen doch die Regtbauk bevestigde het vonnis van den regler a quo. Iliermede was echter de zaak niet afgeloopen. Een der eigenaren van de boter sprak, na zjjo in hooger beroep bevestigde vrijspraakden keur meester Zovele civiliter aan om schadevergoeding voor het in beslag genomen (en intitsscheo bedorven) vat boter. De heer Zovele riep den olficier van justitie hij de Arroodissemenls-RegtbaDk te Heereveeo in vrijwaring op. omdat by op dieus last het vat boter in beslag geDomeo had. De oorspronkelijke eischer poogde, by monde van den beer Mr. A. Bloembergen, advocaat te Leeu warden, aan le toonendat hier aanwezig was een ouregtmatige daad, en alzoo grond om een vordering tol schadevergoeding io testelleo. In de vordering tot vrijwaring van deo heer Zovele tegen deo officier van justitieMr. B. Brouwer werd door laatstge noemde berustterwyl door hem de grondslag der oorspronkelijke vorderinghet aanwezig zijn van een ooregtmatige daad, met onderscheiden argumenten werd bestreden. Te Altona is dezer dagen eene groote tenloou- stelliog van hoodeu gehouden. Ruim 600 fraajje exemplaren van de schoooste rasseo wareu aanwezig, waarouder vooral doggen. Newfoundlanders en St.-Bernards honden uitmuntten. Voor drie van de laastgenoemde soort werd door de eigenaarsEn- gelschen10.000 pd. st. gevraagd ten einde geen gevaar van verkoop te loopen. Een eerste prys is verworven voor een houd uit Amsterdam, en wel voor eeo van hel tweetal, genaamd Held en Heldin, aangeboden a f 900 per sink eo ingezonden door den beer P. Zuydhoekzeepzieder aldaar. Op den drukslen dag werd de tentoonstelling door ruiin 30,000 personen bezocht. Aan bedoeldeo Amsterdamscheo hood wordt welbgt bij terugkomst door zyoe colega's eene serena le op den Dani gebragtmil* niet óp de kleine sieentjes voor het Paleis. Alle Amst. bonden zullen alsdan vacaniie be komen. In het geïllustreerd Volksboek Kennis en kunst, jaargang 1868, bl. 257, komen o. a. deze merk waardige regels voor Geen meosch in Noorwegen mag kerkelijk aangenomen wordenals hy niet kan lezen en niemand wordt tot eeo huwelijk toegelaten, als hy niet aangenomen is. Wie na zyn twintigste jaar nog geen lidmaat der kerk is. staat hel verbeterhuis te wachten. Zoo wordt in hel arme Noorwegen de onkunde als een misdryf gestraft!" Welk eene les voor ons land zegt de Kamper Courant waarin iedereen zyne kinderen, zoo men zegt, in het wild mag laten opgroeyeo als bij dat verkiest: want by oos is hel onderwys nog niet verpligt." Ruun 112.000.000 van de jtarli|k*che Inkomsten vau Britsch-Indiedie meer dan 600.000.000 be- diagen. worden opgehragt door de opium-verbuikers. De opium wordt onder loezigt der Regering geplant en voor hare rekening verkocht. Die rijke bron van inkomsten wordt echter door drie gevaren bedreigd. Het eerste gevaar is. dat de Chinezen zouden kunuen leereo te leven zonder dal vergifhet tweededat anden dat artikel ook op de Chinescbo markt brengen, en hel derde, dal Chint zelf zyn opiumverbouw zoo vei betert, dat het die uit bet buitenland niet meer noodig heeft. Daarbij was een der eigenaardigheden van den onlangs plaats gehad hebbenden opstand der Tae- pings dat de opstandelingen de groote vyandscbap legen den opiumhandel en den opium zeiven aan den dag legden. Reden te over dus voor een goed Minister om bezorgd le wezen. Masr gelukkigde anti-opium beweging bepaalde zich slechts lot enkele districten en de Minister vertrouwtdal het openstellen van West-China voor den buitenlandscheD handel, ook in opium wel zal opwegen legen de meerdere concur rentie van andere mogendheden en van China zelf En dat zegt een Minister van bet beschaafde eo magtige Engeland. leder die weet welke gruwelen de opium in Chioa veroorzaakt, die weel hoe de Keizerlijke Regering dien handel met kracht bestreden beefttotdat zy voor En^élsche overmagt beeft moeten bukken moet den Minister beklagendie in bel openbaar moet mededeelendat hy ten nutte der Indische financiën speculeert op deo meerderen verkoop van een vergif, dat oneindig meer dan sterke drank de ongelukkige slagtoffers tot wezcnlooze dieren verlaagt. De Rrgrooting 'oor 1870 Hoofdstuk VIII oorlexi f 14.259.000. Door den minister worden alleen aangevraagd de geldmiddel*'!! noodig lot voortzetting van de in aanbouw zijnde verdedigingswerken uitgaande van hel begiusel om de uitgaven binnen de engste grenzen le houden en met het oog op het vei wacht wordende wetsontwerp lol voltooying van ons to

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 2