1 Ding'sdag' 4 Januarij 1870. M 1757 '4 Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.15 in de 3 maanden. De prijs der Advertentiën van I tot 6 regelt Cents, elke regel meerder 10Cents; legale Advertentién per regel 15 Cents. Afz. nummers 5 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Cilg. A. H. van CUeffte Amersfoort, Bureau Atnersfoortscke Courant. I.angcstraat. Wijk h, N'°. 43, over de Oude Vischmarkttoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Bijk. KENNISGEVING. Rationale Mi l i l i e. De BURGEMEESTER es WETHOUDERS v« AMERSFOORT Gexien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staats blad No. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44), betrekkelijk de Nationale Militie, benevens bet {Koninklijk besluit van den 17. December 1861 Staatsblad No. 127) Doen te weten dat op Zatnrdag den Bsten, Woensdag den 12dcn cn Vrijdag den 14den Januari 1870 telkens van 's voormiJdags 10 tot I ure des namiddags, ten Raadhui*? der gemeente de inschrijving voor de Nationale Militie zal plaats hebben van Jongelingen die in den loop van het jaar 1851 geboren en alzoo in 1871 aan de loting onder- worpen zijn En brengen hierbij de navolgende wcls-artikelcn in herinnering Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen die op den I Januari van het sjaar bun negentiende jaar waren ingetreden. «Voor ingezeten wordt gehouden: I. bij. wiens vader, oi is deze overleden wiens' moeder ofzijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens <le wet van den «28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2. bij, die geen ouders «of voogd hebbende gedurende de laatste, aan bel in de eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip vojfal'- gaande achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3. bij. van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd gein ingezeten, mits hij binnen bel Rijk verblijf boude. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoorende tol ernen Staatwaar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien van de dienstplichtigheid bet beginsel van wederkeerigbeid is aangenomen.'' Art. 16 De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente waarde vader, of, isdezeoverlrden.de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont; 2. van een gehuwde en tan een weduwnaar in de gemeente waar bij woont 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's landt gevestigd is. in de gemeente waar bij woont; «4. van den builen's lands wonenden zoon van een Neder- lander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente waar zijn vader of voogd bel laatst in Nederland gewoond heelt." Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge- «seten. die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderloozc zoon van een vreemdeling al is zijn voogd inpezelcn; 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van s lands dirnst in 's rijks overzcesche bezittingen of koloniën woont." Art. 18 Elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe b j Burgemeester en Wethouders aantegeven tusschen den I. en 31. Januari. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is zijn vader of is deze overleden zijne moeder ol zijn a bei Jen overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht." Art. 20. Hij die eerst na het intreden van lijn 19de jaar, doch vóór hel volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt1» verplichtzich zoodra dit plaats heeft, ter «inschrijving aantegeven bij Burgemeester cn Wethouders «der gemeente waar de intchrijving volgens art. 16 moet gesenicden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van 10 tot f 100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hendie eldert geboren zijn. wordt dc oveilegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier koslclooxc verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 29. December 1869. Burgemeester en Welhondcrs voornoemd De Secretaris De burgemeester W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. Politieke Itevue. In dc Fransche Kamer van Afgevaardigden is de Regering hevig besprongen over de vcrkiczings-intri- gues en werd haar menig bitter verwijt over oin- kooping, bedreigingen, enz., toegediend Een der leden riep: «wie heelt dat betaald?'' De Staatsraad l'hópital antwoorddeniemand." PrévostParadol droeg daarop dit vertelseltje voor: Iemand drong bij Niemand aan, om nog een offer te brengen uit hel geheime londs. «Geheime fonds," antwoordde Niemand, «geheime fonds! maar wij heb ben geen geheime fondsen meerwij hebben nog maar geheime schulden 1" «Wij maken," voegt een blad er bij, «ons echter niet ongerust over de schulden van Niemand. Ze zullen stellig betaald worden. De Parysche Dagbladen geven eiken dag gezond- heid's-bullelin's van Traupmanndie beurtelings vroljjk en somber is. Bj) 't weinige politieke nieuws was de aandacht der Parijzenaars steeds in de regtszaal, waar de wan van zoo ontzettende misdaden beschuldigd voor de vierschaar stood en thaos ter dood is ver oordeeld. Politieke llannoveranen eo Pruissen kunnen elkan- deren nog altjjd niet uitstaanvooral niet in en om Osnabruck. Ue eersten laten overal de witte en gecle kleuren zieu eo schreeuwen, als zy een Pruis zien, altijd •koekkoek 't welk Wilhelm'» onderdanen tot groote ergernis is. maar byzonder in een saizoen dat voor die klanknabootsing volstrekt geen aanleiding geeft. Ook in Noord-Sleeswijk duurt de tegenkanting voort tegen al wat Pruis is. Na de laatste verkiezing van leden voor den Pruissischen Landdag, hebben de boeren op Alsen cn Sunderwit verklaarddat zij bij geen Duitscber of duilschgezindc willen koopen of laten arbeiden ten gevolge daarvan zijn de Duit- sche winkeliers pn industriëlen, vooral te Sonderburg, hun ondergang nabijvoorts verhaalt mendat de boeren in massa hel land willen verlatenwanneer zij de zekerheid hebben, dat zij Pruissen moeten worden De Ouder Koning van Egypte zit —r niet voor de eerste keer in geldnood. In dat vooruitzigl was hij onlangs zoo beleefd bij zijn Leenheer den Sultandie ook van zoodanigen nood weet te sprekeo. Zij willen bij eene volgende leening op die welke Turkije nu aangaat wordt goed geteekend elkanders borg zijo zelfs met afstand van bet «oorregt van uitwinoiog. Volgens de Times zijn Ie Rome zelfs aan de Bisschoppen niet dan na ryp beraad hunne kwar tieren aangewezen. Men heeft namelijk ieder Prelaat, tan wiens volgzaamheid men niet verzekerd was, een stuk of vijf zes zeer geloovige huisgenooten gegeven die hem kunnen bekeerenof ten minste in het oog houden. Intusschen moetende Amerikaansche Bisschoppen verklaard hebben, dat zij onmogelijk den syllabus, die in de Unie al opzien genoeg gebaard heeft konden aannemen, daar geen Amerikaan met de verdoeming der 6tirgelijke vrijheid zou willen instem men. Men zegtdat "Pius /X den opregten wensch en het vaste voornemen beeft, om den geestelijken stand vao kwade zeden en andere smetten te rei nigen. Dat wordt te Rome uit bet politieke oogpunt als eene noodzakelijkheid beschouwd. Het is de leefwijze der geestelijkheid zoo wordt algemeen gezegd waarin de eigeulyke oorzaak der revo lutie van- Spanje en van Italië ligt. Waren de geestelijken engelen dan zouden zij menscben tot slaven kunnen makendoch engelen zijn zij niet. De tucht onder de geestelijkheid is gei-n nieuw onderwerp het is in den loop der eeuwen reeds dikwijls in behandeling geweestEvenwel wordt algemeen gezegd dat het hiooen kort door de Kerkvergadering mei groote zorg zal worden be handeld en dal dit zal kunneo leiden tot eene zedelijke hervorming die een oecumenisch Concilie waardig zou zijn ook indieo hel niets anders deed en het vraagpunt der onfeilbaarheid aanhangig liet zooals het thans is. Er zijn uit alle deelen der Calholieke wereld milde bijdragen tot goedmaking van de kosten der Kerkvergadering ontvangeo. Naar eene te Rome gemaakte berekening zijn al duurt het Concilie tot de maand October eerstkomende al die kosten reeds gedekt, en zal er tan de bijdragen nog eene som van twintig duizend rd. st. overschieten. Doch het is bezwaarlijk te denken dat de Paus de Vaders tot October io geuoegzamen getale vergaderd zal kunnen houdenalleen reeds door de gewone sterfte, welligl door liet luchtgestel, zal hun aantal gaandeweg verminderen. AMERSFOORT, den 3 Januarij 1870. Gaarne vestigen wy met nog een enkel woord de attentie van stadgenooten en environsbewoners op de toonee! voorstelling der lleeren Boas Judels, volgens achterstaande advertentie, op morgei) Minus- dag avond te geven, omdat tooneeluiinnarendie elders door gemelde directeuren de Wenen van 's Graven li age zagen opvoeren met roem over inhoud en opvoering gewaagden en dit stuk als een der beste van liet repertoire des nieuweren tijds be schouwen. Derhalve mag men zich voorstellendat de gelegenheid om zich dit kunstgenoegen te ver schaffen, morgen avond door velen zal wordco aangegrepen en alzoo eene talrijke opkomst getuigen moge van de kunstliefde des publ.eks. De Heer Judels vurvult daariualsook in het lieve Dastukje, de hoofdrol, waardoor Amersfoort een benijdenswaardig voorregt geniet, dal alleszins verdient te wordeu gewaardeerd. Ingevolge aan ons gerigt verzoek, maken wij de leden te Amersfoort der Vereeni'iing lot bevor dering van Beeldende Kunsten opmerkzaam,JJdat de verloting die in den regel jaarlijks op 30 December plaals heeft, thans is uitgesteld vaD 30 December 1869 op 13 Jdouarij 1870. Redenen hiervan zijn de oog te verwachten opgaven van leden in Ned. lodië. Volgens achterstaande advertentie zullen te Amersfoort in January February en Maart vier voorlezingen worden gebondenwaarvoor reeds op de lijst van inteekening genoegzame deelneming bestaat en die niet missen kunnen nog rneer belangstelling te trek Ken, zullende dan als sprekers optredeo vier predikaotenwier namen op het gebied der geleerdheid, beschaving en welsprekend heid eenen goeden klank hebbenzoodat men zich wel mag voorstellendat vele stadgenooten van diverse gezindten en rigtingen zich genoopt zullen gevoelen door hunne tegen wnordigheid blyk te geven, dat zy hunnen gee^t gaarne aan de bron der keunis laven, ook al stemmen allen niet geheel overeen met de rigting der sprekers. Immers, de geest van dea verstaudelijkea menscli wordt riiet gescherpt en niet ontwikkeld door altijd in denzelfden cyclus rond te dartelenmaar wel wordt hij veredeld als zijne en anderer denkbeelden zich onderliug wrjjveo. Wij hopen derhalve dal de sprekers door een talryk auditorium zullen wurden begroet. Ten vriendelijkste verzoeken wy uit deze regelen □iet te willen pomp-'n dat wij vuor ol tegen de rigting der sprekers zijn bedoelende w(j enkel zooals onze roeping voorschreef, met een gemoe delijk cosinopolitiscb woord de aandacht des publieks op deze lezingen te vestigen. Op Üiogsdag 11 January aanst. zal door de lleereo Coenen eo Becker uit Utrecht alhier eeo concert worden gegeveo hetwelk ongetwijfeld by de bekende talenten der coocerlgevers een boeyeod kunstgenot zal opleveren. Op de lyst van intee kening kan nog teu huize van den lieer L. Weijl worden geleekeud aanst. Woeosdag middag 5 Janu ary vao 1 tol 2 ureo. Diakenen der Hervormde gemeente te Win schoten bebbeo besloten om in liet vervolg des Zondags voormiddagtusschen elf eo «khi uur aan de huizen der ledeo van bun kerkgenootschap een persoon rond te zenden die in een gesloten bus eene gilt voor de aruieo dezer diaconie zal komen verzoeken. Zy hebben dit voornemen opgeval, daar door verschillende oorzaken het getal der armen en male hunne berieelmg in den laa'sen tijd sterk is toegenomen, terwijl de gewone collecten in het kerkgebouw Diet inel die toename gelijken tred] houden. Te Monaco is dezer dagen eene misdaad pleegd, die door de zonderlinge, geheimzinnige standigheden waaronder zij heeft plaats gehad algemecne aandacht trekt. Woensdag jl., ten 6 ure in den morgen, zag den heer Haymond, speelbankhouder van 't Cal sinds eenige dagen met een schoonjong meisje .ge huwd, het speelhuis verlaten. Hij was buitengemeen bleeken steunde op een slokterwijl hij telkens tegen de huizen leunde, alsof hij vreesde in onmagt te vallen. Dc menschen, die hem zagen, meenden'dat hij duizelig was en namen niet veel notitie van hem Te huis gekomenontkleedde hij zich. Thans ont waarde zijne jeugdige gade eene brecde bloedvlek op zijn hemd, voorlvloejjend uit eene wond, dat blijkbaar was veroorzaakt door een pistoolschot Zonderling! zijn jas cn zijn vest waren niet doorboord. Ily moest dus noodwendig ontkleed zijn geweest, toca do kogel hein trof... Dit droevig voorval was weldra algemeen bekend cn liet onderwerp van duizenderlei gissingen. I Was onmogelijk dat de politie er genie kennis van droeg. Noglans bleef zij den geheelen d3g werkeloos. Men wist zich dc onverdedigbare lauw- en \v« r em loosheid der politic niet te verklaren, maar lom nu de verontwaardiging onder de bevolking tea top was gestegen legde zij eindelijk hare afwachtende houding af. Zij stelde langzaam gaal jeker! met slak- ter» hek

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1