V r ij d a g 5 Augustus 1870. M 1799. Dil blad Terscbijnt des Vaandags en Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.15 in de 3 maanden. De prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cents, tlko regel meerder 10Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents. Afz. nummers 5 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. wan Cletff, te Amersfoort Bureau Amtrsfoorltcht Courant, Langestraat, Wijk N*. 43, over de Oude Vischmarkt, soo mede bij alle Boekbandelaren en Post-Directenren in het Rijk. KENNISGEVING. Da BURGEMEESTER va» AMERSFOORT Brengt ter kennis van de inge.-etenen deier gemeente, dat het door den Provincialen Inspecteur goedgekeurd kohier van het Patculrecht over het dienstjaar IS70/,, aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is sijne-a aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijk, plaatsen aan geplakt te Amers/oortden 3. Augustus 1870. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. SPAARBANK. liet Bestuur aal tijue eerstvolgende sitting houden rp MnnndAK 8 iugastus e. k. ten Raadhuise te Amersfoortdes namiddags van 19 tot 1 ure. A. J. BOS Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven vau gelden ter leen sal het Bestuur zitting houden in een der localen van het Raadhuis op aanst. Maandag 9 dugustus van half twee tol hal/ drie alwaar belanghebbenden sich kunnen aanmelden terwijl mede inlichtingen deswegens te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en de verdere leden van het Bestuur de lieeren Hr. J. wan der Leeuw, B. E. HerschelA'.A. Croocltewit, en J. C. Leinweber. R. C. w. baron VAN 11EECKEREN, President. M. VAN REEK Penningmeester. A. J. VON KEI.LNEtt Secretaris. AMERSFOORT. 4 Augustus 1870. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Amersfoort, in plaats van den heer L. A. van Beekdie als zoodanig zijn ontslag heeft genomen is door Burgemeester en Wethouders bepaald op Dinsdag, den 30. Augustus aanstaande. Het cal velen welkom zijn te vernemendat zooals ous van geachte zijde is verzekeid weldra aan het Station des Ceniraal-Spoorwegs te Amers foort eeue brievenbus zal worden geplaatstom te worden geligt even vóór het vertrek der treinen zoo lal nog tot op bet laatste oogenbhk gelegenheid lot brievenverzending zal bestaan. Morgen, Vrijdag ochtend, te 11 uren, zal in eene openbare zitting der Amersfoortschc Regtbank de installatie geschieden van den Heer Mr. F. II. van Persijn als regter in gemelde regibank. In overeenstemming met eenige andere Hoeren zijn door den Heer Mr. J. II. M. Baron Mollerut van Weslkerke, Burgemeester der gemeenten Baarn eu Eeinoeskrachlige pogingen aangewend lot het oprigten eener weerbaarheids vereeniging aldaar, die reeds aanvankelijk lot bet gunsiig resultaat hebben geleid dat zij tbans is geconstitueerdbestaande ml 63 deelnemers, hebbende zicb de Heer de Normandie s' Jacob oud-kolonel, beschikbaar gesteld oin aan haar boofd le slaan. Naar aanleiding eener vaderlandslievende op roeping van den Heer Mr. P. il. de la CourtBurge meester der gemeente Soesttot het houden eener vergadering om aldaar eene Weerbaarlieidsoereeniging opterigtenhad deze vergadering Maandag avond jl. plaats, en werd z|j door hem met eeae korte doch krachtige toespraak geopend, waaroa ook de Heer Oud-Kolonel de Normandie s'Jacob, die zich beschikbaar had gesteld om aan het hoofd der vereeniging te staan een hartelijk woord sprak. De vereeniging geconstitueerd zijnde, telt thans 40 ledenwaaronder den 79jarigen oud-kryger Tan 1815 en 1830 Èl. Petri van Soesterberg. Men mag zicb voorstellen, dat nog velen in de gemeente Soest tot de vereeniging zullen toetreden die door toevallige en bijzondere omstandigheden, welke onze aandacht niet ontsnapt z|jn, niet ter verga dering tegenwoordig waren. Hel is deo officieren van het leger verboden om voortaan (althans lydelyk) burgerkleeding te dragen. In dagelyksch tenue zullen de militairen in het vervolg blykeos algemeene legerorde ook een sabel dragen. De onlangs voor he' leger in Oost-Iodië be noemde 2de luitenants hebben zicb, in afwaebtiug van naar hunne bestemming vervoerd le worden aaugegeven oin voorloopig by het leger hier te lande dienst te doen. Verscheidene dezer officiereu zijn reeds in de gelederen opgemerkt. Op het jaarlijksch congres der arbeiders- ^ereenigmg l'Internationaleden 5 September eo volgeude dagen te Muinz ie houden zal o. a. op nieuw behandeld worden de vraag Welke middelen hunnen er aangewend worden om den oorlog onmogelijk ie maken t" Als op 5 Sebiember Mainz nog geschikt zal zijn voor een Congres van de genoemde vereeniging lu de laatste dagen worden in de oiustrckeu vau Deventer groote inkoopen van gerookt spek, hammen boter en andere productennaar men veronderstelt voor Pruissische rekeninggedaan waardoor de prijzen buiteugewoon zijn gerezen. Een inwoner van de provincie Drenthe, om zaken Pruissen bezoekende, wenschte, waarschijnlijk ook ten gevolge van het uitbreken van den oorlog, langs de Hannoversche-VVestbaan naar zijn vader land terug te keeren. Te Lingen komendevernam bydat hij wegens de stagnatie in de dienst der treinenzijne reis niet per spoor kon vervolgen. Weldra verscheen echter een trein met militairen voor Oostfrieslaod bestemd. Welke popiogen bij ook aauweadde, onze Dreotbenaar mogt oiet mede; hel vertoooen echter van een gevulde veldfleseh aan eenige militairen, bewoog deze een plaatsje in deo door ben bezetten waggon in te ruimeo eo onder hartelijke dronken stoomde men eenige oogenblikken later verder, tot eindelijk onze land genoot die zijoe Duitsche broeders te Ascbeodorf wenschte te verlaten met schrik van hen vernam, dat de trein uiet eerder stopte voor eo aleer de plaats van bestemming was bereikt. Mede door te gaan scheen deo man te gewaagdhij gaf zijn voornemen le kennen te Aschendorf uit deo trein te willeo springenhetgeen hy eenige minuten later ook werkelijk deed terwijl reislasch hoed eo stok bem volgens belofte werden nageworpen. De gewaagde sprong liep goed af, en weldra zat de waaghals in bet logement van de wed. K. te Ascheodorf, toen hij boorde, dat eenige geu- darmes op den drempel der woning verschenen oin te iuforinereo naar deo onbekendedie uit den trein was gesprongen eo die volgens ben niemand anders was dan een Pruissisch deserteur, die herwaarts een wijkplaats wilde zoekeo. Naauw- lijks hoorde onze held dit, of, ondanks de over tuiging, dat hij geeo deserteur was, pakte hij zjjne biezen, verdween door een achterdeur en liep of liever vlugtie door tuinen en over roggevelden in de rigtiog van Rhede om na eenige oogen blikken toevens zijn overhaasten loop te hervatten, niet eerder rustende voor dat hy eindelijk in de rigting van Bellingwolde de grenzen van zijn dier baar vaderland bad bereikt. Een Fransch detachement van bet 12de reg. jagers overviel de Dadeuers in Scheuerbof. lusscbeo Niederbronn en Wörtb. Officieren eo soldaten ont beten in eene hoeve. De Fransche ruiters stormden het huis binnen. Zij werdeo met revolverschoten ontvan 'en. M -n vocht man tegen manzooals iu deo ouden lijd. Een oude ooderofficier der Franscheu werd doudelijk getroffen een jong luileoaot kreeg twee scholen, maar bij doodde eeu Eugelsch kapitein, Wins/oie. Deze stierf onder de hevigste pijoeo. Twee der Badensche officieren werdeo gewond. De een ootviug eeu kogel in bel been de ander bad onderscheidene in de beupen en bet ouderlyf. Aan écu officier. Zepplm genaamd gelukte bet te ont komen en deze bragt de verlangde narigteo aan de Pruisseu. Edmund About, die zich op de grenzen ophoudt, schrijft over dien inval bij Niederbronn liet volgende: De moed dezer dolkoppen is dos niet te vergeefs geweest. Zoo ik hen dolkoppen noein dan is bet niet omdat zij Si mijlen ver het land indringen waar zij elk kwartier twee voorposten vinden, leder een gaal op verkenning uit. Maar hunne roekeloos heid bestaat daarin, dat zij op klaarlichten dag, met een dozijn ruiters aiseskorte een verkennings tocht maakten. Zjj kwamen Zondag io den ointreL van Lauterbach namen twee douanen gevangen, ontwapenden een gendarmesabelden een lancier neder en lieten hem voor dood op de plaats. De man leefde echter nog. want de sabels waren niet gescherpt. Zij komen in het stationHunsbach het taaiste vóór Weissenburg; het gansche dorp is in de kerkzij hakken deo telegraafdraad door breken den toestel en verzoeken toeo zeer beleefd eeu glas water van de vrouw aan bet tulhek, stellen deze gerust en geven hun paardeo waterwaarop zy met een God loone u" verder rijden. Een aantal boeren zien hen maar deze rijn ODgewapeud, en bovendien kennen de boeren de uniformen nog niet eu weien niet of de beeren misschien Franschen zijn. Een vun hen liet zijo revolver vallende adjiincl-uiaire raapte dien op eo gaf hein terug. Deze inval van 15 a 18 mm had ten doel, door het verbreken der telegrafische gemeenschap, eenige detachementen vao hel hoofdleger al' te scheiden. Werkelijk is dan ook bet verzoek otn versterking met een escadruu eo eeue baiierjj niet aan zyu adres gekomen." Politieke Revue. Raad hebben wy niet noodigtnaar wel geld zeide de Noord-Duitsche Boodsluialias Pruissen nadat de koning van Pruisseu te Erna zyo afscheids- compliment aan den Franscbeo gezant Beoedetti had gemaakt; eo omdat die zenuw van deo oorlog niet ia de schatkist te vinden isschryft thans de Noord-Duitsche Bond eene leening uit. Wie goed duitscher is eo geld te veel heeft (vaa 't laatste soort zullen er niet overmatig te vinden zyn) moet gedecideerd in die leeoiog inschrijven; immers van bet geleende geld wordt een handig gebruik gemaakt vooraankoop van kruid en lood en out menschenvleesch te slagten De laatste dagen bragten veel oud diplomatiek gekonkel aao het licht Von Bismarck zond aan de gezanten van den Noord-Duitschen Bood by de neutrale Suten eene depêche waaruit bljjkt: 1°. reeds vóór deo Deenscheo oorlog trachtte Fraokryk met Pruissen eeo veroveriogs-verbond te sluiten. Otn dat doel te bereiken gaf Frankrijk aao Pruissen zijn zedelijken steun in den Deenscb-Duit- scheo oorlog. 2'l verdrag vao Gastein ontstemde echter Frankrijk, omdat bet. door eene betere verhouding tusschen Pruissen eo Oostenrijk, zyne plannen zouden moeten laten varen. 3°. in 1865 rekende Frankrijk reeds op eeo oorlog tusscben Pruisseo en Oostenrijk eo wanneer de houding van Pruisseo tegen Oostenrijk raioder vriendelijk wasdan trad Fraokryk Pruissen wel willend te gemoet. 4°. even voor het uitbreken van den oorlog met Oostenrijk liet Frankryk's Keizer onderbands aan Pruissen voorstellen doen die doelden op vergroo ting van wederzijdsch grondgebied. 5°. In Mei 1866 werdeo die voorstellen zaain geval eo door Beoedetticonfererende met Bismarck, geschreven, waarvan bet volgende een uittreksel is a. in geval van een congres, gezamenlijk deo afstand van Venetië aan Italië en de annexatie der hertogdommen aao Pruissen zoeken te bewerken b. leidt het congres niet tot eene of- eo defen sieve alliantiedan c. zal de Koning van Pruissen de vijandelijkheden begtoneo binnen 10 dagen oa bet uiteeogaan van het congres d. komt bet congres niet byeeo. dan zal Pruisseo binnen 30 dagen na de onderteekeoiog van dil tractaat aanvallen e. de Keizer van Fraokryk zal den oorlog ver klaren aan Oostenrijk, zoodra de vijandelijkheden zullen begonnen zijn tusscben Oostenrijk en Pruissen; Men zal niet afzonderlijk vrede met Ooslenryk malt jo; g. de vrede zal gesloten worden op de navolgende voorwaarden: Venetië aao Italiëen de na te noemen Duitsche landen (7 a 8 millioen inwoners, naar verkiezing) aan Piuissen, met eene federJe hervorming iu Pruissiscben geest; Frankrijk zal vao Pruisseo het grondgebied tusschen Moezel en Rjjn bekomen, zonder Goblentzen Maintz, te zaïren lellende 500.000 zielen Beijeren den Imker-Rijn oever, Birkenfeld, Homburg en Darmstadt, 213.000 zielen h. dadelijk na de onderteekeoiog wordt eeo militaire en maritieme conventie tusscben Fraokryk en Pruissen gesloten instemming des Konings van Italië. Men ziet bet door hei houden van een Congres zou meo Europa by zijo ouden neus leiden en al9 de beeren gevolraagtigden in toorn waren uiteenge gaan, zouden die van Fraokryk en Pruissen, als David en Jonathan, één weg opstappen. Volgens schriftelijke ophelderingenbij dat ont- werp-iraclaal gevoegd zou Fraokryk Pruissen toet 300 000 inan bijstaan eu het getal zielen, dat op bel door Fraukryk begeerde grondgebied te vinden waswerd begroot op 1.800.000. Terwyl Keizer Napoleon alzoo in onderhandeling was mei P. uissen hield bij ook geheime confe- rentiëa met Italië. En wat antwoordde nu von Bismarck op al dat zoet gefluit tan den geweldigen vogelaar f Hjj wees 't zyo zjjue eigene woorden alle voorstellen tol bet plegen van onregt en roof af eo toen hield Fraokryk zich alsof Pruisseo den ver leider speelde. Dat alles kan het uwe worden had Napoleon gezegd als gij met mij gaat," maar von Bismarck antwoordde gaat weg vau mij Toch bleef Napoleon nog ééue hoop over by

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1