Vrijdag- 21 October 1870. Jtë 1821. Dit blad verschijnt de» Vaandag* en Umnlerdugs "s avonds. De Abonnementsprijs i» 1.15 in de 3 maanden.De prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cents, elko regel meerder 10Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents. Afs. nummers 5 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Citg. A. II. van Clteff, te Amersfoort Bureau Amersfoortseht CourantLangestraat, Wijlt fr, N°. 43. over de Oude Vischmarltl. too mede bij alle Boekliandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegeven, verzonden onder het postmerk Amersfoortgedurende de le helft der maand September 1870. PLAATS VAN N°. NAMEN DER GEADRESSEERDEN. BESTEMMING. 1. J. van den Berg .te Amsterdam. 2. M. J. van Essen (2 stuks) 3. A. Cöster. 4. J. Groenewoud 5. G. Nienweburg Dc Gagel. 6. W. Putman 7. B. Houtveen Hoogenbaart. 8. Vrouw van Leersum Utrecht. 9. Wouters Pijnenburg Waspik. Van de Hulpkantoren Baarn. 10. Wed. S. Schompcr Amsterdam. U. H. A. Ruist 12. P. de Haan NieuwerAmstel. Baroeveid. 13. W. Deun voor H. Klok w Amsterdam. 14. K. Visch 15. J. W. van Zomeren Utrecht. de Bildt. 16. Mevr. Rrnmundgeb. Kuiper van Harpen Leersum. 17. A. G. Gladbeek. Ommerscbans. Garderen. 18. G. Zevenbergen a Haarlemmerm. Laren. 19. G. KolkAmsterdam. 20. J. U. Lieckhart. 21. Gcldorp NieuwerAmstel. 2e helft van September. 1. Wed. Maton Geertruidenkerg. 2. J. de Vathorst Sparnwoude. 3. L. Welling n Huizen. 4. G. v. EikSocterwoude. 5. J. F. van de Heiden Utrecht. Van de Hulpkantoren Baarn. 6. K. Wiegman Amsterdam. 7. K. Sauer 's Hertogenbosch. Barneveld. 7. Mej. A. Gersen j Arnhem. 8. J. de Graaf Ueusden. Eemnes. 9. Madlle H. van Vloten. Amsterdam. 10. Mrj. II. Verkuijl Leusden. 11. A. van de Lagemaat Kampen. Soest. 14. H. GusbolT. Kokengen. Verzonden geweest in de maand July naar: België. 1. Jaeomina Krabbe r Ham me. Duitschland. (Van de Hulpkantoren) Laren. 1. W. van AsMannheim. Soest. 2. Mad. C. J. de Veessy. Rolandseck. Frankrijk 1. J. CohenParijs. (Van het Hulpkantoor te Baarn). 2. Douairière Tilanns Nice. Regihebbenden vervoegen zich aan het postkantoor te Amersfoort. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting honden oplUaAndac 94 October e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS Secretaris, AMERSFOORT. 20 October 1870. Opgewacht cioor burgerlijke en militaire auto riteiten kwam Z. M. de Koning gisteren middag halfeen per extra-trein alhier aan bet station des centraal-spoorwegswaarvan de wachtkamer le klasse zeer fraai door de zorgen van den Heer J tion Asperen stationschef. wa3 iogerigt. Uilge stegen zjjnde reikte Z. M. aan de Ileeren Mr. A G. Wijers, burgemeester, eo J. J. Mtder Majoor-Kom- maudant der dd. schulterij.de hand, wisselde met deze en andere Heereu minzaam eenige woorden en steeg vervolgens, onder bet gejuich der toe gestroomde menigte, le paard, zich begeveude naar de Vlasakkers tol het inspecteren vau bel regeinent rjjdendc-artillcrie. Tegen 4 uren vtas Z. M. te paard naar het station teruggekeerd, alwaar zich wederom bevonileu, om Z. M. uitge leide te doeu de kolonel JJac Leodbevelhebber in de Ie militaire afJeeling de Kolonel van Tuijil van Serooskerkenkommau lant van voormeld regement. de Heercn Mr. .1. G. WijersMeder. en Spronkle luit. plaatselijk adjudant. Z. M. vertrok toen per extra-trein naar Harderwijk, oin van daar per rijtuig zich naar het Loo te begeven. Uit eo op vele stedelijke en particuliere gehouwen wapperden de vlaggen ter eere der komst van Z. M. De K~mer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort heeft zich op nieuw tol Z. Exc. den Minister van Financiën gewendmet bet verzoek dat op het ryks-lelegraaf-bureau alhier gebeele dag dienst wo'de ingevoerd. In de llotl. Cl. wordt bet poeder van gedroogde mispels aangeraden als middel tegen bloedspuwing en in de Asser Cl. cene diaeietiscoe leefwijze" voor zieke varkens. Eene treurige mare is uit bet nanoversch stadje Baltrum herwaarts gekomen. In die zeeplaats toch is aangespoeld het rif van de Scbeveniogsche pink jonge Mariastuurman Plaggereeder van der Toorn, waarin vijf Ijjkcn aanwezig waren. Acht man der opvarendenwaaronder 7 vaders Van huisgezinnenzijn bij deze zeeramp noodlottig omgekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Madame Thérèsc Mantille, oée Crinoline, geeft aan haar geëerde clientèle" 't volgende overzicht van de wintermodes te Parijsdat zij met levensgevaar per luchtbol beeft bezocht: «De Re'publicaine" is bijzonder en hausse vooral in Belleville, den faubourg St. Antoioe en de Poissonnière de dames de la Halle orneeren hem mei vuurroode volants. Verder vinden ook de Frygiscbe muts", de Leliekaper", de Orleanide" en de Romeinsche baret" eenigen aftrek alle zijn evenwel in het fatsoen der Republicaine. Met de hoeden staat natuurlijk in zeer nauuwe relatie de coiffure. De chignon" was onafscheidelijk van de «Tudor"; de Eugénie" kon er evenwel buiten, maar nu deze gevallen isbeeft de Chignon" zijn oude regten hernomen en tiert weliger dan ooit. Rood is intusschen de kleur en inge'nieux als de Parjjzenaars zijn, hebben de coiffeurs een vennoot schap aangegaan om alle haren der blonde Bar- baren te koopen, die in Frankrijk zijn, want blond prêieert zich het best om bloedig te kleuren. Jïo- cheforldie met de aflevering belast is. heeft reeds de 130000 koppen gezondendie de dappere Pa rjjzenaars gemitrailleerd hebben van de 90000 Roodhuiden, die te Versailles lagen. Men raamt hel aantal te scheren koppen op een millioen en de opbrengst der haren voldoeode om alle schade te repareren, door die vermetele invasie veroorzaakt." Aan verscheidene officieren van gezondheid van ons leger is een maand buitenlandscb verlof verleend met behoud van tractemeot, om, wanneer hunne hulp vereischt wordt, door bel Hoofd-comité van bet Roode Kruis te 's llage naar Duitschland of Frankrjjk gezonden te worden. Zeker beer James Saxton, redacteur van het Amerikaansche blad the Repository die voor 65 jaar als pas begonnen journalist den val van den grooten Napoleon beschreef, beeft thans weder deze bijzonderheid herdacht, door naast hel berigt van de kapitulatie van Sédan dat van den slag van Waterloo, zooals by 'tvroeger geschreven had, te laten afdrukken. Een predikant van Wanshara (Wisconsin Ver. Staten) beeft v<in zijne betrekking afstand moeteu doen, omdat by zjjne gemeente had belee- digd door de volgende woorden Zoo men voor u twee vaten neerzettehet eene vol van den heiligen geest, het andere vol whiskey, zoudt ge het whiskeyvat kiezen." De heer Groepeldie vjjftig jaar de Am- hemscbe jeugd onderrigtte in het dansen heeft van 'zijne leerlingen een canapé gekregen om le rusten van zijne vermoeienissen. Op de markt te Ueereveen is eene koe aangevoerd-die by Steenwijk was gestolen en al in de vierde baad is overgegaan. Te Giessendam is een Rijnlaodscbe aak met 2500 mudden Roerkolen gezonken en te Dodewaard is eene wagemakerjjhoutkooperij en boerderjj afgebrand waarbij 30 varkens omkwamen. In een tapperij te Zwolle hebben burgers en soldaten met elkander gevochten. Du laatste trokken den sabeldai in vredestijd zoo hoogst nuttige militaire ornament. Een nieuwe proclamatie van Victor Hugo «Allen in 't vuurburgers! Er is thans niet» meer dan Frankrijk hier, Pruisscn daar. Er is niets meer dan deze urgentie. Wat is de kwestie van heden vechten. Wat is de kwestie voor morgen over winnen. Wat is de kwestie van alle dagen? sterven. «Weerstand hedenbevrjjding morgen dal alles is dair. Wij zjju geen vlee3ch meer maar sleenen. Ik ken mijn naam niet meerik noein mij Vaderland! Op naar deu vijand Wjj noemen ous allen Frankrijk Parijs muur Dat is prachtig als onzin Te Berljjn lagen Donderdag 187 zakken met brieven voor liet leger, zeven wagens waren noodig om ze te vervoeren. Twee wageas daarenboven eden bet geld naar bet station dat in kleine giften den soldaten uit verschillende oorden werd overgebragt. Politieke itcvuc. De Duitsche troepen voor Parijs blijven steeds op hunne hoede voor 't gevaar van eenen uitval eo volharden in afwachting daarvan bij 't aangenomen stelsel van afmatting der vijanden. Uit bet hoofdkwartier te Versailles is een dagboek over de belegering van Parjjs ingezonden, aau een Parjjsch dagblad ontleend. Daarin wordt erkend dat Parijs slechts voor twee maanden van levens middelen is voorzien dat de vjjand alzoo teregt rekent op de uithongering der stad en dat dit de verklaring is van zijoe werkeloosheid, vermits door deze omstandigheid het best zijn belang gediend wordt. De eenige hoop der belegerdeu is een krach tige offensieve houding; de vjjand moet ten spoe digste uit zjjn loopgraven worden verdrevenzij hei dan ook door in bet open veld slag te leveren. Van buiten af (Met* en Loire) heeft Par(js geen ontzet te verwachten." De Duitsche troepen rondom Parjjs en elders in Frankrijk verspreid hebben echter ook veel le lijdeo. Volgens een brief in de Weener Presse wordt de gezondheidstoestand dagelijks ongunstiger. Er zyn vele gevallen van dyssenlerie eo typhus en ooder beo, die de vermoeienissen van den oorlog til nu toe hebben doorgestaan. Ijjden velen aan rhumatiscre. Daarbij komt nog. dat, volgens andere berigten. de belegeraars van Parjjs gebrek aan levensmid- middelen beginnen te krjjgeo. De Karlsruher Zeitung meldt uit Müllheim van den 12den dezer De gebeele Pruisische reserve-afdeeliog aan den Boven-Rijo is gister den Rijn af naar Neu-Breisach en Schlesiadt opgerukt. Hoogstwaarscbjjolijk zal nu onverwjjld het bombardement van Neu-Breisach plaats hebben, daar reeds eenige zware belegerings stukken van Straatsburg voor Neu-Breisach zijn aangekomen." Uit Liverpool wordt aan den Manchester Examiner gemelddat wederom iO.OOo vaten vleesch cn spek 160.000 kisten scheepsbeschuiten een ontzettende hoeveelheid wapenen en ammunitie" aldaar zyn ingescheept, met bestemming naar Frankrjjk. Aan welke gevaren de Pruissische soldaten in Frankrijk bloot staan kan blijken uit bet volgende. Twee Pruissische officierendie in een dorp nabij Clermont een huis binoen gingen om er een paard te laten beslaanwerden door de bewoners vermoord. Te Chambrey werd een Pruissische gendarme doodgeschoten en toen een officier naar buiten ging om een onderzoek te doen vlogen bem twee kogels om de ooren. De daders waren nergens te vinden. Vóór Metz bood eene vrouw brandewijn te koop aan. De drauk bad echter coo'n zonderlingen reuk. dat men bet vaaije onderzochten toen bleek bet dat op den bodem eene menigte inciferskoppen lagen. Zooals wjj voor een paar dagen zeidenis de roode panij te Parijs thans minder rumoerig dan vroeger. Zelfs heeft men een proces kunuen beginnen tegen Flour enswegens zijn onbezonnen manifes teren. dat echter volgens een beden outvangen telegram, geen voortgang schjjnt le zulleu hebben. Maar is het in Parijs «rjj rustig elders is hel minder goed gesteld. De rooden te lyou, die eerst aan 't hoofd stonden van 't bestuur der stad en beel aardig op weg waren naar bet schrikbewind, maar toen werden tegengehouden beginnen zicb thans weer geducht te lateu gelden. Er is eeu comité du Salut Public gevormd en tot heil van 't algemeen heeft men een scniiuarie geplunderd. De ove oeid verzette zich niet waarschijnlijk omdat zij mag- teloos was. In Lyon is aan alle priesters gelast in de nationale garde te treden; de schrik over dit regeringsbesluit vermeerderde nog toen men vernam dat ook de aartsbisschop gelast was de wapenen op ie vatten. Nopens de door de Keizerljjke Regering ooiworpen en uitgevoerde complotten tegen bet leven van Napoleon is ook aan 't licht gekomendat de heer Delesvauxeen regterdte later over de betaalde gearresteerden vonnis hielp vellen, bij die complotten goede rekening maakte eu daardoor een aardig sommetje byeenkreeg. Na 't uitbreken der revolutie geen kans ziende om Parjjs te ootvlugtenschool by zich voor 't hoofd. Ook had de Regering een corps brievenbesteller?.

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1