.M 1822. Dingsdag 25 October fflHERSFHrrsiaii amuiivT. it a verschijnt de» Maandags en Donderdags avond».De Abonnementsprijs is f\. 15 in de3 maanden. De prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10Cents; legale Adrertentièn per regel 15 Cents. Aft. nummers 5 cents. Brieven francoBestellingen bij den Citg. A. II. van Clttffte Amersfoort wean AmertfoorUekt Courant, Langestraat, Wijk P, N®. 43, over de Oude Vischiuarkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. Politieke Revue. De woelingen der roode party scbyneu te Parijs voor bet oogenblik bedaard te i(jodank zü de verstandige houding van de nationale garde Flonrtni was de voornaamste aanstoker van die onrustige bewegingen, maar by bewees daardoor, dat by bet belang zöoer party hooger stelde dan dat van bet Vaderland. Roche/ort, vroeger en ook nu oog ayu vriendook in de politiekheeft hem daarover eeo erostigeo brief geschrevendie aldus eindigt: Ik leg bel stilzwegen bp „p, |i|kke o.criuig.ogeoUien onze d.ppere .tienden de bouue leien slnimeren. AU bel oogenblik gekomen, si. kis de Pruis «eg istollen «|j elkander ellen weten terug ic vinden. Duizeud bioederlyke groeten. Henri Roche fort." Niet alle republikeinen denken, als Rocliefort. in de ure van liet gevaar alleen aan bet belang van bet Vaderland. Er schijnt meent de Times een zonderlinge, misschien onwillekeurige verstandhouding te heer- •chen tusscheo de Fransche hoofdstad en de departe. meoleo. Frankryk verwacht, dat Parüs 'l land zal redden en Parys verwacht, dai de provinciën bet zullen komen verlossen. Zóó schuift de een ateeds den last op den ander. Elk district weet l best wat er in andere, liefst zeer verafgelegen districten gebeurt; en waar de bevolking 't meest ontmoedigd isdaór vindeo berigteo omtrent hel- deudadeu vau verwijderde luudgeoooten 'l geree- deiykst ingang. Bij voorbeeld ie Rouaanwaar 15.1)00 nationale garden voorulureud de wijk hebben genomen voor 3000 Duitschershooren we met ophef gewag maken tan een levée en masse in de Vogezen. Hetzelfde vertrouwen dat «le Franschen eertijds io hun legers stelden hebben ze nu over gedragen' op hunne franc-tireursen de stoutste verwachtingen worden gekoesterd van een guerilla- oorlog op uitgebreide schaal zonder dat men de zekerheid bezit, of èn de natuurlijke gesteldheid des lands èn het nationaal karakter zich wel tot zulk eene wyze van oorlogvoeren leeoen. Nu is het gemakkelyk op voorbeeld van Spanje en Saragossa te wijzen. Doch vooreerst is Frankrijk Spanje niet; de bloeyende Fransche departementen hebben niets gemeen rnet de dorreruwe distric ten vao Arragon en Caslilië de Franschen hehben nergens bewys gegeven van zulk een wanhopigen moed, als waarmede godsdienstig fanatisme de Spaausche boeren bezieldeen noch de burgerij vau Orleans, noch die van Rouaan. Amiens of Sl. Quentin heeft e'énige geneigdheid getoond om ticb onder de puiuüoupeii van haar woningen te doen begraven. Ook moet men niet vergeten dat. hoewel Spanje dapper vocht, het niet alleen streed doch als helper van magtige bondgenooten. Ware Spanje allédu in het veld geweest zoo zou 't stellig onderworpen of vernietigd zyn geworden. Daarom; noch vryschullers nog open steden kunnen Fraoryk redden. De Duitschers zijn in het veld reeds te sterk voor de Franschenen vestingen vallen bun de een na de ander in handen zelfs vóór nog bet anders onmisbare zware geschut in genoegzame boeveelheid aangevoerd eo gebezigd is. De berigtgever der Daily News te Toursdie op de tyding vao den marscb der Duitschers naar Orleans zich persoonlijk derwaarts begaf, bevestigt in alle deelen de Germaansche mededeelingen aan gaande algemeeoe anarchie, die onder de Franschen beersebt, bun totaal gebrek aan moed en zedeljjke kracht, hun verregaande ligtzinnigheiddie nog grooter moet zyn dan ooit te voren. Terwijl de mobiele garden, de pauselijke eo andere zouaven den stroom der Duitschers te Artenay poogden te stuiten, bleven vele troepen te Orleans volmaakt werkeloos. Hun officieren hadden geen urders en gingea naar hun café om daar te dejeunereD of kaart spelen. De manschappen dwaalden soms ia bescbookeo toestand luugs de straten. Toen de vlugtende scharen van het slagveld kwamen ver roerden de dapperen van de café's en de kroegen vin, noch voet. lulegendeel zij gingen met nog grooter (jver aan den haal dan de geslageoen wierpen hun geweren weg of vernielden ze en maakten maar dal zij zoo spoedig doenlijk weg kwamen. In de stad zelf was «nen hel niet eens of men haar verdedigen moest, ja dan neen. Som- utigeu meenden vao ja de ineesten echter wilden geen tegenstand biedeo. Men rigtte noglaos een soort van barricade op in ee» faubourg naar de zijde vsn Arteu.y. en deze hinderpaal wuaiscbyoljjk, die de Duitschers op de stal deed vuren. Hel spoorwegstation en eenige huizen der rue Bannier werden in de asch gelegd. Een Fransch blad de Patrie erkent dat het gedrag der Fransche soldaten vóór Orleans allerschaode- lykst was. Wy hebben zegt het blad weinig nieuws uit Orleans, doch bet bevestigt zichdat onze troepen zich op de treurigste wyze gedroegen dat zy onmiddellijk op da vlugl sloegen en inen ver zekert ons dat zy die wegliepen bun chassepots op den grond wierpen, om des te sneller te kunDen vlugten. De geweren lagen als gezaaid langs den weg van Cbevely naar Orleans! Hel isscbandelyk bet is schandelijk bet verscheurt ons bet barl Arm Frankryk, mag men zeggen, boe diepzijt gij gezouken Hoe moet Nederland verdedigd worden? De Heer de Roo van Alderwerelt heeft bij bet verslag der afdeelingeu over de begrooting van oorlog eene nota gevoegdwaarin by op zeer uitvoerige wijze tracht aan te toonen, dat 'smin. beweren, alsof «onze forten eo vestiogen, zyn gearmeerd eo tegen onverhoedschen aanval io ge reedheid gebragt" niet wel met de werkelykbeid scliyut overeen ie komen. linmers, in zijae uitvoerige nota betoogt de heer de Roo dal toen de troepen bij de jongste mobilisatie buiswaans keerden. niettegeosiaaode de uiterste iospannmg van alle befokken officieren eo minderen, geene enkele linie en geene enkele vesliug in geheel verdedigbaren toestand verkeerde; noch de Ainsterdarnsche noch de Utrecblsche lioie, noch depositie GroniogenDelfzijl, noch de IJssel- linie, noch de Grebbe-linienoch de kustverster- kingeo." Kan dat oordeel van den Heer de Roo ver wondering baren? Immers, qui Irop embrasse,mal étreinl. Het verkeerdste stelsel voor 's lands verdediging is de GroningerDelfzijl positie, de IJssellinie en de positie van Nijmegen te bezettenwaarvoor massa's troepen worden vereiscbl. Door deze bezetting worden onze levende strijdkrachten niet alleen doelloos ver brokkeld, maar een zelfs niet overmagtige vijand zalvermoedelijk met succèsdeze posiliën aangrijpen; en is hij, zooals wel kan worden vooruitgezienovet magtig dan zijn zij zeker niet tegen hem bestand. Wel meeneu diverse onzer krijgskundigen dat onze troepen uit gemelde positiën voor eenen overmagtigeu vijand naar de Grebbe- en Utrcchtsche linicu kunnen retireren; doch het is zeer twijfelachtig en welligt onmogelijk, dal zulks in goede orde geschiedt, nagezet door eenen vijandin staat massa's kavalerie enz. ter vervolging te bezigen. Onze retirerende troe- Ern zullen afgesneden en krijgsgevangen, en eltzijl, Groningen, Deventer, Zutphen en Nij megen zullen spoedig vermeesterd worden. Neeul de eenig rationele verdediging van Nederland ligt in de krachtige bezetting der Grebbe- en Ulrechtsche liniën. Zijn onze levende strijdkrachten daar geconcentreerd en vlugge onder-water-zettingen verzekerd, dan kunnen wij eenen énorm sterkeren vijand wederstaan. Dan kanmogt ten laatste de nood dringen in goede orde naar de positie van Amsterdam worden geretireerd. Neemt men dat stelsel in vredestijd aan zoo zal veel geld aan nuttelooze vestingen enz. worden bespaard en men in oorlogstijd op eene doelmatige verdediging cn talrijk leger kunnen rekenen. De tegenwoordige oorlog heeft de juistheid van dat systeem weder bewezen. Had Mac-Mahon zijn leger tot voor Parijs gebragt, dan ware geen capitulatie van Sedan geschied en had de verdediging der positie van Parijs enz. met oneindig beter gevolg kunnen geschieden dan thans het geval zal zijn. Hel is waar, met het systeem, door ons voorgestaan ligt' een uitgestrekt deel des lands reeds dadelijk voor den vijand bloot; doch dat deel is niet met succès te verdedigen en onze levende strijdkrachten zullen er doelloos zijn cn verloren gaan. Laat ons derhalve bezetten en verdedigen watzonder verspilling dier strijd krachten, met groote kans van welslagen ver dedigbaar is. Beter een half ei dan eene ledige dop. AMERSFOORT 24 October 1870. Op üiDsdag den 25. October 1870des namid dags halfeen zal de gemeenteraad tan Amersfoort weder eene vergadering houdenwaarin de punten tan behandeling zijn. 1°. Begrootingen tan de Schutterij, bet Weeshuis en Burgerlyk Armbestuur voor 1871. 2°. Geineeole-begrooting voor 1871. 3°. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelyken omslag en de hondenbelasting over 1869. 4®. Voorstel tot verkoop vau grond aan den heer H. Gerritsen. 5®. Suppletoire kohieren van den hoofdelyken omslag en de hondenbelasting over 1870. 6°. Benoeming tan een lid der Gezondheids- Commissie. 7°. Ontslag aan D. A. Okhuijzen als lid van bet brandcollege en voorziening in de vaculure. By Koninklyk besluit van 8 Oct. 1870. No. 20is aan de vereeoiging tot onderlinge oefening in den wapenhandel der gemeenten Basra en Soest en aan de Soesldijkscbe scbietvereenigiog le Baaru toestemming verleeod tol zamenvoegiog van de beide tereenigingenonder de benaming van Vereeniging lol oefening in den wapenhandel te Soest en "Baarn Prins «Hendrik der Nederlanden." Io Mecklenburg-Schwerin heeft een echtpaar waarvan de man 98 en de vrouw 100 jaren oud is zijne 75jarige bruilofl gevierd. Verleden week bezocht de landbouwer Versteeg te Viaoeu een zijner vrienden aldaar, van wien bij voor zoo verre te zien was, even gezond weder vertrok als hij bij hem gekomen wasen wel, onder gewoonte, door de achterdeur. Toen kort daarna iemand dezelfde deur zoude ingaan, zag by in het achterhuis genoemden V. zitten by sprak hem aan, maar bekwam geen antwoord, en bjj nader onderzoek bleekdat hy tegen een lyk had gesproken. Versteeg was plotseling overleden. Uit Paneerden wordt gemeld dat men zich in de greogsgemeenlen weinig stoort aan de door de regering genomen maatregelen lot keeriDg der runderpest van onzen vaderlandschen bodem. Hoewel de invoer uit Piuissën van veebuiden enz. ver- bodeD is, bekommert men zich hierom niet 't minste en gaat men met den invoer voort. De afdeeling Müuchen van het Duitsche Al- penversin heeft het denkbeeld geopperdom by helder weder een algetneene bergverlichting te ont- steken van de Bodensee tol aan Salzack in den avond van den dag waarop de Duitsche troepen Parys zullen binnenrukken of de vrede voor Frankrijks hoofdstad zal gesloten worden. Ia het geheele Junihalbet Roltbalhet Üooau- en Vilstbal bestond reeds vóór eenigen tyd du voornemen, en hebben alle gehuchten en gemeenten zich een stemmig daarop voorbereid. Op verscheidene plaatsen zyn le dien einde reeds enorme stapels brandhout opgehoopt. Nabij Staphorst zijn op den spoorweg uit een beestenwagen, terwyl de trein in vollen gaDg was zes vette kalveren gesprongen en ongedeerd gebleven. De mobiele garden op de wallen van Parys schynen zich minder goed in hun lot te kuooen schikken. «Ik moet, klaagt een mobiele aan den correspondent van den Times een nacht van de vyf op de wallen doorbrengen eo'l is eene ellendige plaats om te slapeo. De drank in de cantine is scbandelyk ik zou met dat vocht de hoeven van een goed paard niet eens willeo wassclien. En wat een allerongelukkigst iets is het om onder de krijgswet te staan Premleleenlog. Toen de oorlog tusschcn Frankrijk en Duitschland uitbrak, werden onze ligtingen opgeroepen en waren ook eenigen tijd in wcrkclijken dienst, maar ze zijn teruggekeerd en onze neutraliteit bleef gehandhaafd. Nu roept Z. M. de Koning wedermaar thans roept hij niet te wapen neen titans beveelt Z. M. voor zorgsmaatregelen aanen wettschldat onze jonge lingschap onze mannen zich in den wapenhandel oefenen cn ziclt bekwamenom ingeval van nood als welgcvorderd leger een eventueclen vijand het hoofd te bieden. Die wensch des Koftmgs is ed. 1en bewijstdat hij het karakter van zijn volk kent en nu ook zal zeker geen regtgeaard iVderlander achterblijvenmaar sluiten zich duizenden aan do

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1