wenk is, maar dat het woord van Bebel en Liebknecht onder het volk zal rondgaan en menige Pruis, als hij eerst heeft rondgekeken of hem ook iemand beluis tert, teg'erf een goéd vriend zal zeggen: dat is waarheid, wat de beide volksmannen sprakenf' Men riep wel «heraus!" maar 't woord had, voorde kreet werd gehoordal voldaan aan dien eisch eu het zal terugkeeren scherper en sterker. Of de heer Lasker dan nog op den lachvan de heeren van den Rijksdag speculeert weten wij met. 't Kon zijn dut het volk daar buiten hem anderen raad gaf. Ieder Pruissische soldaat is de superieur der Fransche gevangenen in Duitschlandzonder onderscheid van graad en iedere schildwacht moet van zijn wapen gebruik maken ingeval van ongehoorzaamheid. De Fransche gevangenen moeten de honneurs be wijzen aan alle Pruissische officieren en onder-offi cieren en als zij tot dezen het woord rigten, moeten zij opstaan, het hoofd ontblooien, den pijp uit den mond nemen en onbewegelijk blijven. Dat is nog al wat voor Franschen om onbewegelijk te blijven, zij die van alle natiën de bewegelijkste zijn en de meeste beweging maken! Eeo of!iciëel telegram uit Versailles van den 28sten deelt het volgende berigt mede vaD prins Frederik Karei: liedenden 28steo is het tiende legercorps door Jeu vijand die ons in aantal aanmerkelijk overtrofaangevallen; hel trok zich bij Beaune-la- Rolande terug waar het zijne stelling tegerijk bleef haodbaveo en des namiddags duur de vijfde divisie en de eerste kavallerie-divisie werd onder steund. Oos verlies zal ongeveer 1000 man bedragen. Ook het verlies vao den vyand is zeer aanzienlijk. Vele honderden gevangenen zijn in onze handen gevallen. De strijd eindigde na vijf uren te hebben geduurd." Vao het eerste armeecorps is het berigt inge komen dalten gevolge van de overwinning op den 27s(eu behaald, de stad Amieus den 28sleu door generaal tion Goeben is bezet. Berlijn 30 Nov. Oficiëel. Uit Versailles 29. De koning aan de koningin. Prins Frederik Karei meldt: Het op gisteren geleverde gevecht liep uit op eene ware nederlaag van het grootste deel van het Loire- leger. Van het geheele 20e korpswaarschijnlijk ook hel 18e en het 15e en het 16c gedeeltelijk, waren in het gevecht, naar Fransche opgave, gezamenlijk 70,000 man. Het 20e nam in zijn geheel deel aan den strijd de andere slechts gedeeltelijk. De vijand liet 1000 dooden op liet slagveld en moet over de 4000 gekwetsten hebben. Wij hebben 1600 ongekwetste gevangenen die van uur tot uur vermeerderen. Het verlies zal wel 7000 bedragen Generaal Aurclles moet gokwetst zijn Ons verlies bedraagt 1000 man, waaronder weinig officieren. Versailles, 29 Nov. Het geheele gewigt van het gevechtdat door eenige declen van liet tweede leger, voornamelijk door het 10e korps, gisteren werd geleverd en lot na het invallen van den donker voortgezet, kon eerst heden met zekerheid worden overzien. Het grootste gedeelte van het Loire-leger heeft eene volkomen nederlaag geleden. De vijand liet ongeveer duizend dooden op het slagveld; 1600 ongedeerde gevangenen, die met elk uur vei meerderenzijn in onze handen gevallen. Wij verloren één stuk geschut, nadat de bespanning daarvan en de bedienende manschap gesneuveld waren. Overigens is ons verlies niet ten volle 1000 man aan dooden en gekwetsten, waaronder betrekkelijk weinig officieren. Versailles29 Nov De bij Amiens geslagen vijand vlagt in volslagen verwarringhij wordt door onze troepen noordwaarts op nagezet. In zijne verschaugingen werden nog vier stukken geschut gevonden Ten gevolge der zegepraal van het lüe legercorps op den 28, heeft de vijanddien het voor zich had, zijn terugtogt verder voortgezet. In den nacht van 28 op 29 zoo ook in den morgen van den 29, werd een heftig geschutvuur onderhouden uit de forten om Parijs. Daarna geschiedde een sterke uitvalondersteund door kanonneerhooten op de Seine, tegen L'IIap en het 6e legercorpsgelijktijdig werden kleinere uitvallen gedaan o a. tegen hel 5e leger korps en demonstratiën op onderscheidene plaatsen. De vijand werd overal zegevierend teruggeslagen. Vele honderden gevangenen vielen in onze handen. Aan onze zijde was het verlies zeven officieren en ongeveer 100 man. AMERSFOORT. 1 December 1870. De een en t w i o t i g s t e jaargaog »an den AMKRSFOORTSCHEN ALMANAK voor hei jaar 1871 onder redactie van de heer J. C. Lemweber Griffier Ier gemeente-Secretariezal dour den boekhandelaar A. M. Slothouwer alhier binnen kort worden uitgegeven. Uit aanmerking van de steeds beperkte oplage meenen wij deogeoen die sicb gewoonlijk een exemplaar aanschaffen, den raad ie mogen geven op de rondgaande Ijjsl inleieekenen, daar men anderszins gelijk meermalen geschied de te vergeefs aanvrage duet tot bekoming van een min kostbaren almanak zeer doelmatig inge- rigt en net bewerkt. Io bet huis van arrest Ie Amersfoort is in het begin dezer week binneugebragt Johannes van Ee arbeider, ongehuwd 23 jaren oud eu wonende te Zeist, beschuldigd op den straatweg vau Zeist naar Utrechtin de omsirekeu der hoeve «de blaauwe scliorieldoek" zich te hebben schuldig gemaakt aan handtastelijk vergryp tegen de eerbaarheid 's avonds 22 November II. op eene 20jarige onge huwde, en haar lerwjjl hare zuster daarbij tegen woordig washeeft geslagendoch mogt bel hem niet gelukken haar naar den grood ie worstelen 's avonds 23 November II. op eene 24jarige onge huwde, die zich hevig verweerde hy baar in hel aangezicht sloeg eu tweemaal op den grond wierp; 'savonds 24 November II. op eene 31jarige gebnw- de vrouw, baar op deo grood werpende, ofschoon zij alle pogingen aanwendde om sicb van hem los te rukken. Mr. Bomer, advocaat-gen. bij den lloogen Raad der Nederlanden heeft inde zitting van Maandag jl. geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatiedoor C. de Groot ingesteld tegen bet arrest van bet prov. gcreglshof in Utrecht, als op 27 September jl. tot de straffe des doods veroor deeld wegens gewelddadig verzet tegen een bedienend beambte Dos te Rhenen) in de uitoefening zijner funciie, op zoodanige wijzedat de dood binnen 40 dagen er op volgde. De uitspraak van den lloogen Raad i3 bepaald op 13 December e. k. Alsdan zal de H. R. beslissen ia het laatste bur gerlijk doodvonnis in Nederland, zooals pleiter, Mr A. IFn». Jacobson. advocaat te 's llage, zich bij de toelichting der cassatie-middelen uitdrukte. Tot caodidaat-notarissen rijn na afgelegd examen, toegelaten de Heeren Mr. J. tltLouter Junior. te Amersfoort, en Mr. E. C. U.de Balbian van Doom te Utrecht. Dij kon. besluit van den 27sten dezer is aon Mr. J. A. I'/iili])s>\ op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag veneend als president van bet piov. geregtshof in Zuidholland onder dank- bemiging voor de vele en gewigiige diensteD. door hem in verschillende regterlijke betrekkingen aan den lande bewezen pii is henuemd tot president van dat hof Mr. S. Schmolck thans vice-president, en tot ïice-presideul Mr. IF. F. G. L. Francois thans raadsheer. Men schrijft uit Heerenveen dd. 26 Nov.: Zoodra hel hier hekend werd. dat de beer Thorbecke den heer van Beenen aan Z M. had aanbevolen om een conservatieKabiuet te furinereu. werd een onzer plaatsgenotendie het portret van den lieer Thorbecke in zijne voorkamer had hangen zóó verontwaardigd dat hij de bedoelde schilderij van den wand greep, en op den vloer met de voeten trappende, verbrijzelde. Deze persoon, die h:er bekend staat als een volbloed Thorbeckiaan, heefi nu eene schilderij op dezelfde plaats hangen, voorstellende: «De afvallige", met het motto: Nooit gedacht." Die persoon is daardoor ook inconsequentwant voorheen vergoodde, eu thans vertrapt hij zynen politteken reus. Volgens den uitslag der uitbesteding vao leveusiniddelen en andere henoodigdheden ten behoeve der gevangenen te Groningenkost het onderhoud van elkcu gevangene per dag nug geen veertien cents. Meuig huisvader zou saa me aldaar voor hetzelfde geld elk lid vau zijn gezin willen uitbesteden, wel liefst met in de gevangenis, maar ineu zou er eeo logement naast kunnen bouwen. Men schrijft uil Coevorden: Bij gelegenheid dei ganzenmarkt gaven eenige llannoveranen door hun geroep Pruissen boven aanleiding lot menige ongeregeldheid. Een zoon van den hakker en kastelein die de belhamels ver zocht met hun geschreeuw uit Ie scheiden heeft eene nog al helangryke snede in den arm gekregen. Op scheiden der markt moet het tol eene ge duchte vechtpartij zijn gekomen, waarbij de snoe vende Piuisseri uuderkwarned en zoo gedwee als een lam aftrokken. Onderscheidene llannoveranen die zich sedert den Fransch-lluitschen oorlog in deze hoeken schuil hielden zijn in den laalsien tijd naar de nieuwe wereld verhuisd. Zoo men verneemt, is er voor eeoigen tijd des nachts een geheel transport per as uaar 'l spoor te llocgeveeo gebragt. Ze denken veiliger te zijn aan gene zyde van den oceaan dao in deze streken waar de politie ze op de hielen zit en over de grenzen brengt." Te Gisors, een stadje in de Normandiö. werd dezer dagen een Pruissische uhlaau, genaamd G op verraderlijke wijze gedood. Bij een pairomllerid werd van uit een venster een schot op hem gelost, eu doodelyk in het hoold getroffen, stortte hij op de straat neder. Twee dagen later werd hij op het kerkhof van Gisors met militaire eer begraven. Maar op dienselfden dag werd door de Pruissen aan liet stadje ook een vleselijke wraak geoefend. Men eischte den schuldige op. en toen hij niet uitgeleverd of aangewezen kun worden werd de geheele plaats door vuur verbrand en zoo als het particulier berigt melddeook zelfs bet onschul dige kind in de wieg niet ontzien om het aan den vuurdood prjjs te geven. Wie zulk een gedrag met den mm m kr|]isregl Ter«o»l(jlie«ij noemen het een krjjgsgruwel, eeo daad van onmen&cheljjke barbaarscbheid. Maar dat is trouwens bet gausche ourlogvoereu - die iiieoscheuslagtiog 1 Te Brooklyu, de voorstad tan New-York, beslaat het plan tol hel lol stand brengen eerier inrigtiog tot het blusschen van brand. Even als eene gasfabriek wordt eene koolzuur- fabriek opgerigt met reservoirs, waarin dit gas wordt bewaard en pijpen de geheele stad door welke uitkomen in alle huizen. Door de kraan ie openen stroomt het koolzuur iu het brandende perceel en bluscht de vlammen veel spoediger dan waterstralenterwijl er bovendieo niels door ver- nield wordl. De kosteo van aanleg zjjn onbeduidend in vergelijking met de groote vooideelen, die er door verkregen worden. - In de Nieuwe Bredasclie en Oosterhoutsche Courant is de tuigende corieuse advertentie Napoleon III heeft zich opgehangen Jliles Fatre is door hel gepeupel vermoord Von Bismarck heeft eene beroerte gehadBerlijn slaat iu brand! eu dergelijke nieuwtjes meer zouden niet van zooveel belang zijn. als het echte nieuws, dat er weder voorhanden is een grooie party Amerikaan- sche zeep enz. enz.te adresseren by VF. Kcrreman te Teteringeu. In brieven van Kapüein Herckenralhdie met eene bezending goede ten van 't Boode Kruis naar Mets is terlrokkeii. wordl geklaagd over de onhandigheid onkunde eu brutaliteit van het spoorwegpersoneel iu de lagere rangen waarby het Neilerlandsche zeer te roemen is: de Franscb- gezindheid der Belgen geelt zich overal lucht en daar men den kapitein voor een Pruis' aanzag zung men hein de Marseillaise na. Toen men vernam, wie hij was, weid de stemming heler. Ten slotte meld' bij Naar ik hoor is de ellende te Melz verschrikkelijk erger dan tijdens het beleg. Dit had voornamelijk hel leven gekust aan kinderen; nu sterven grysaards, mannen iu den kracht des levens eu kinderen. Pokken, pesiaardige typhus, dyssentene etc, heersclien er sterk hoewel er nu slechts vijftien duizend zieken en zwaar gewonden meer over zijn Reizigers uit Parijsden 22sten dezer per luchtballon te Antwerpen aangekomen vermelden, dal de barones James ron Botlischild (de vrouw van den eenige maanden geleden gestorven Boh' schild, den laatsieo zoon des stichters van de wereldberoemde firma) op deu 30sten Oct. jl. bjj de Parijsche barrière bijua door de handen van het woedende gepeupel is omgehragt. Van eeo rui naar haar kasieel in het Bois de Boulognewaar eene zij dooz haar opgerigte ambulance had ver zochtterugkeerende. werd zij door een bende van ongeveer 40 woeste kerels omringd, die haar mei deo dood bedreigden. Zij behield hare tegen- woordigh-id van geest, slapie aanstonds uit liet rijtuig en hield een zoo welsprekende toespraak tot haar aanvallers, dat deze haar om verschoon ing smeekten een uvatie hragten eu hear naar Parijs vergezelden opdat men haar onderweg niet ander maal mogt lastig vallen. Rarones ron Bot/isc/iiUl eeo dochter vao den Weeoer bankier en ongeveer 55 j ireu oud staat bekend als eene zeer midda- vrou w. In eene correspondentie uilMetzaao de Augsb. AllgZritung leest men Uit Versailles is bevel gegeven tot dadelijke voorziening in sommige leemten ten opzigte der buitenwerken van Meiz en verder in al hetgeen ten aanzien van defensie eu wapening wordt fereischt om Mets tol eene Pruissische vesting van deu eersti-u rang te maken. Ten dien etude zyu hier reeds eenige hoofdofficieren der genie en artillerie uil onderscheidene Pruissische vestingen aangeko men waaruit eeo comité wu'dt gevormdlot heraad>lagiug over Je werkzaamheden lot zoodanige versterking der plaats, dal hare verovering uog veel iiiucijelijker zal vallen, dan zij tol du toe gewei si is. Over T algemeen krijgt Meiz dagelijks meer en meer het voorkomen eener groote Pruis sische wapenplaats. De officieren en amntenaren die naar Melz zyu overgeplaatst, hebben maatre gelen loi een langdurig verblijf genomen velen hunner laten hun gezin overkomen. Uit du alles is geiioegr. lam op te maken, dat er van de Pruissen ten stelligste is beslotendeze vesting nooit meer aan Frankrijk terug te geien." Als de Pillissen eenmaal wat goeds hebben.gevnt zij dat zoo gemakkelijk niet terug. Dc Raad der gemeente Zwijudecht, overwegende dat de hoofdonderwijzer L. M van Veen steeds be wijzen heeft gegeven van bekwaamheid en geschikt heid en hij een aanzien genietwaarin zich niet velen verheugen dat verdiensten beloond moeten worden en een prikkel behoort daargesteld te worden tot voortdu rende en getrouwe pligtsbctracliting. heeft besloten de jaarwedde van den hoofdonderwijzer met/'200 te verhoogen enz" Dit raadsbesluit is dezer dagen ter goedkeuring aam Gedeputeerde Staten ingezonden Moge het door vele anderenin dcnzelfdcn geest gestelduit andere gemeenten worden gevolgd Men ziet in onze dagen al vreemde dingen Nederlandvan ouds zoo beroemd om zijne visch- rijkheid en groote cn kleine nsseheryenNeder land dat uitazijii schat andere landen van secbanke

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 2