Dingsdag 31 Januarij 1871. ~M 1880. AMERSFBBRTSEHE CBllHiT. Dit blad Tertchijnt de» Maandag» en Donderdags's avondsAbonnementsprijs ft. 15 per 3 maanden. Prijs der Adferlentiën *ao 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advertentièn per regel 15 Cents. Afz. nummert 5 cents dubbele grootte 10 cents. Brieven franco. Bestellingen bij deo Ditg. A. H. va» Cfetff, te Amersfoort Bureau Amersfoorltcke Courant, Langeslraat, Wijk b, N°. 43, over de Oude Viscbmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in bet Rijk. Onze factiënonze verdediging ons koinmandoenz. Bijna voortdurend woelden factiën in ons Vaderland, dat de bakermat der vrijheid mogt heeten en welks bevolking wel als klein, doch tevens als veelbeleekenend in de wereldgeschie denis staat aangcsehreven. Zonder Wagenaar of van Kampen ter hand te nemen want bij eene vlugtige schets mag men zich met zijn persoonlijk memorie verge noegen worden hier in ijl gepointeerd: de Heeckerens en de Bronkhorsten de schieringers en de vetkoopcrs de hoekschcn en de kabeljaauwschen de prinsgezinden en de staalsgczinden (deze werden later oranjeklanten en keczen genoemd); en nu begonnen ietwat onder de roos de pruissisch- en de franschgczinden te kiemen. Oe genoemde factiën hadden soms tot gevolg, dat de antieke zinspreuk der vadereneendragt maakt magtgeïllustreerd door een' pijlen bundel niet altijd effectief werd gehandhaafd, en de verschillende factiën weieens de pijlen ontbundelden om elkander daarmede le wonden. 'l Kan dus soms nuttig zijn er eens op te wijzen dat het voor ons Vaderland geen zegen zal aanbrengenals onder zijne zonen en dochlereu zich eene fransch- en een pruis- sischgezindc partij afteekenen. Sluiten vooral de dames zich bij de lijdende partij aandal doel haar harten eer aanal dienden hare hoofden zich le herinneren: dat de franschen wel plus gentil el galantmaar daarentegen plu» volage zijn dan de duitschers. Evenwel de mannen moeten zich weten te beloomenen zich niet laten meèslcpen door zotte sympathiën voor eene der krijgsvoerende natiën. Moet men aan den eenen kant afkeuren dat de duitschers in la belle France meer dan ruw te werk gaanaan den anderen kant dient, men zich te wapenen tegen de overdrij ving, die veelal in de fransche bcrigten heerscht. Zoo wordt b. v. daarin beweerd, dat bij het bombardeeren der steden het vooral op de hospitalen en ambulances gemunt was. Dit is zeker eene erge beschuldigiug, die met veront waardiging moet vervullenmaar wie wat nadenkt, haalt daarover de schouders op, want onmogelijk kan men juiste berekening makenop zoo verre afstanden tvaar of gra naten in eene belegerde enceinte al zoo teregt komenzelfs al worden er seinvlaggen op ge bouwen geplant. De eene batterij ligt digter of verder af dan de andere en de nachtschoten zyn veelal onzeker, waarbij het meest op aankomt dat zij maar in de vijandelijke plaats vallen. Na den slag van Jena dachten de fran schen er in Pruissen ook zoo over. Nu zegge men nietdat riekt naar duitsch- gezindheid. Verre van daar. Vaderlandsliefde bestuurt hier de pen. Allen, die het Vaderland lief hebben, dienen zich evenmin aan de duitsche als aan de fransche zijde te scharenmaar moeten bereid zijn met goed en bloed onze onafhankelijkheid te helpen verdedigen en hand haven. Men moet zieh niet bedwelmen in zorgeloos heid, en evenmin laten benevelen door prus- sophobic of francophobie. Men zegge ook nietwat kunnen wij uitrigten tegen een of ander onzer maglige naburen Dat is flaauwhartighcidom geen sterker woord te gebruiken. Wij kunnenals wij maar willen namelijk met oordcel willen. Als onze kustver dediging doelmatig wordt georganiseerdzijn wij van die zijde tegen alle aanvallen bestand. En aan de landzijden dient men niet meer te verdedigendan hetgeen naar onze krachten verdedigbaar is Neemt meu de geschriften van l'Homme gris ter handdan komt men zeker tot de gezonde conclusie onverdedigbaar is ons land tot aan de Utrcchtschc linie (oost waarts gerekend); maar best verdedigbaar van daar af, namelijk als de inundatiën goed kunnen j men kan er op rekenen, dat, als zij welligt werken en de forten allen gereed zijn en-vol- 11L-' doende bewapend en bemand k nnen worden; bewapend naar de tegenwoordige eischenen bemand, niet met stumpertjes, maar met later hunne visite herhalen{zij zoo spoedig hijnlijk langer ferme, geoelende soldalen, niei verkregen rol gens ons militiestelselen evenmin volgens het pruissische stelselmaar verkregen door be perkte dienstpligtigheid dat wil zeggen zonder lotingdoch met eene regtvaardigc beperking naar gelang van hel getal leden des gezins. Dan blijft nog over bet kapitale punthet kommandomaar waarom ging men daarvoor niet naar de Krimschc, Italiaansche, Deensche, Oostenrijksche vcldlogtcn en vooral in den tegenwoordigen oorlog als toeschouwers De theorie is niet voldoende. Om een goed kommando le verkrijgen moet de oorlog in prachjk worden gezien en bestudeerd. Het kommando l Het uitstekend kommando is de hoofdoorzaak van de aanhoudende pruissische overwinningen. Het slechte kommando was de hoofdoorzaak der eerste groote en verdere daarna gevolgde fransche nederlagen. De grootste slagdie Frankrijk kort vóór den oorlog trof, was het sterven, j na een smartelijk lijden (graveel)van den j kundigen braven en dapperen maarschalk Niel. Voor hem en zijne bekwaamheden hadden soldatenofficieren en alle andere maarschalken respect en in hem stelden zij vertrouwen als voor de taak van krijgsAoo/d berekend. Maar wat zijn opvolger, maarschalk Le Boeufople veren konloste zich op in B(r)ouillon Daarom nog eensen waar vaderlandsliefde ons gebiedtis zwijgen laakbaar, is spreken onze pliglal zou men bier of daai grimmig jegens ons zijn daarom nogmaals het eerst moet worden gelet op uitmuntend kommando En eindelijk, wij moeten, met hulp van God ons zeiven helpenals wij door een of anderen vijand worden bestookt. Wij moeten niet re kenen op, en liefst niet wenschcn in ons land, hulp van Engclschenvan Franschen, of van Pruissen. Het boek der geschiedenis dooi bladerendezou men wel eene prijsvraag daarover kunnen uitschrijven wie ons vader land meer kwaad hebben gedaan, de Engelschen, of de Franschen Wat de Engelschen aangaat, men beginne maar van Leicester af en dan komt men ten laatste tot het, zonder oorlogsverklaring, quasi in naam des prinsen van Oranje, stelen van vloten en idem het impalmen van koloniën. En de Franschen? Vraagt het eens aan de nog heldere Nederlandsche bollen van 70 a 85 jaar, hoe de Franschen van 1795 tot 1813 ons land op het vreeselijkst hebben geteisterd geplunderd en uitgezogen Zij zullen nog met ontzetting spreken van de conscriptie bij ons ingevoerd en hoe 's lands zonen naar Spanje, Duitschland en de ijsvelden van Rusland werden gesleept, om voor den franschen roem hunne ledematengezondheid en leven prijs te geven. Wie hunner herinnert zich de tiercerxng niet bijna gelijk staande met de uitreiking van den bedelstafen hoe de beruchte assignaten ons zonder veel complimenten of politesse werden gepresenteerd, om niet te kunnen worden gerefuseerd 1 Hoe wij met de fransche vrijheid gelijkheid en broederschap werden opgescheept, tegen contante betaling van honderd milliocn gulden ingescheept achter het palcis te Amster dam naar het Parijsche paleis der Munt. En dan de inkwartiering, soms zeven galante franschen tc gelijk, die, als blijken van dankbaarheid, nog wel eens te lieftallige presentjes achter lieten als levendige herinneringen aan hunne genegenheid. En de Pruissen? Ja, in 1787 zijn zij ons land binnengerukt, op zeer hoog verzoek, lot in Amsterdam, en na onze republikeinen de ooren gewasschen te hebben (altijd op verzoek), wisten zijbij hunnen teruginarschin de kwartieren hier en daar erg huis te houden, toen weder'naar hun laud lerugkeerende.Maar niet weder vertrekken, en waarschijnlijk langer dan ons lief is blijven zullen. Dus het sta vastwij moeien ens zeiven helpen. Het boek der toekomst is voor ons gesloten en dat heeft ook zijne goede zijde. Laat ons vooral weerbaar en eensgezind zijn, zooveel mogelijk ia spreken, schrijven en daden bij den tcgenwoordigen oorlog onpartijdig of liever onzijdig, en inzonderheid Nederlandsch, uit sluitend Nederlandsch blijven, en dan kan, naar onze overtuiging, de toekomst met gerust heid worden te gemoet gezien. Pnlllleke Revue. Nimmer misschien kwamen staatslieden ondermeer ontmoedigende omstandigheden tot beraadslaging bijeen, dan de gevolmagtigden op de Londensche conferentie. Die conferentiebestemd om de magt der diplomatie te doen gtlden, kan juist aangewezen worden als het tastbaarste bewijs voor bare onmagt. Wie be kommert zich op het oogenblik om vrede of oorlog in 't oosten! Maar de zaak, waaraan ieder denkt, de vreeselijke doodstrijd in het westen daaraan kan de conferentie niets verhelpen. Hare taak bepaalt zich uitsluitend tot het al dan niet handhaven van de onzijdigheid der Zwarte zeehaar doel is een middel te vinden om met voegzaamheid datgene prijs te gevenwat voor vijftien jaren ten koste van zoo ontzettende opofferingen werd bevochten. De plegtigc vergadering is dos te vergelijken bij een consult van geneesheerendiete midden van duizenden stervenden en gewonden op een slagveld ernstig onder elkander beraadslagenhoe zoo raio pijnlijk mogelijk een duim of oor te amputeren. De steiu der redede belangen der menschheidze roepen alle tot de onzijdige mogendheden om toch een poging le wagen tot 'tdoen ophouden van den jammerdie Parijs verwoest en Frankrijk tot een wildernis maakt. Én wat doen de mogendheden? Ze zitten zamen rondom de groene tafel en twisten over de vraag, hoeveel oorlogsschepen Rusland in 't vervolg op de Zwarte zee zal mogen houden. Wat bittere ironie! Het Duitsche leger't welk tegenwoordig in Frankrijk opereert, teil 728.200 man, behalve de treinsoldaten. De troepen van Noord-Duitschland tellen 607,600 manschappen. De Beijeren zijn 75,000 man sterk Wurtembergers 18.000, Badeners 26.000. Het be- legcringscorps om Parijs telt 179 000 man infante rie 20.000 man kavalerie 17.500 artilleristen met 852 stukken geschuthet leger aau de Loire 68,500 infanteristen15.000 ruiters, 7500 artiileristea met 372 kanonnen; het leger'in het Noorden 35,000 infanteristen3700 ruiters, 180 kanonnen en 3500 artilleristen; het leger in hel Zuiden 129.600 man infanterie9100 man ruiterij, 276 stukken geschut met 5700 man. Bij deze opgave is de vesting-artillerie niet in rekening gebragt. Hoe Gambetta over het sluiten van den vrede denkt zal men ontwaren uit de volgende toespraak, dezer dagen door hem gehouden. Zij luidde aldus: Het sluiten van vrede op dit oogenblik zon zijn het vaderland verminken. Er is niemand die vrijheid of regt heeft om eenig stuk Fransch grondgebied hoe luttel ookaf te staan. De zorg voor het geluk onzer bevolkingen, die den vijand in haar midden zienvoor dc eer van ben welke die ramp tot nu toe zijn ontgaanverbiedt ons een stuk gronds of eenig onderdeel der bevolking af tc staan. •Indien onze gnnsche natie zich vol vuur aan de verwering aansluit, is de vijand overwonnen. Immers Duitschlan.! raakt uitgeput; zijne gansche bevolking is onder dc wapenen. Zoo wijgesterkt door het gevoel van onzen pligt on van ons regtden weder stand volhouden, kan alles nog gered wordenindien de Pruissen over drie maanden nog op onzen grond staanzijn zij verloren. Wij behooren al het mogelyko te doenalles op te offerenom hen hier terug te houdendes te wisser zullen wij hen teu ondergang brengen." Al mogt ook deze oorlog spoedig gëeindigd zijn, de vreeselijke volkshaat tusschen Franschen en

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1