Pruisscn is daarmede niet gebluscliU En hoe hevig die is, kan blijken uit een artikel van de Gironde dat ten opschrift voertDe Haat"Moge, zegt dal blad, de heilige haat, thans ons eenigredmiddel, in de toekomst onze oenigo hoop, in de harten onzer kinderen voortlevenniet een van het thans levend geslacht, dat het bombardement van Parijs gezien heeftzal ooi: de met don vervloekten Duitschen naam bezoedelde booswichten vergiffenis kunnen schenken, voordat Munchcn, Berlijn, Dresden, Karlsruhe, Weimar, Stuttgart, alle burglcn dier bandieten, door Kransche kogels en brandfakkels gelouterd en in slaat gesteld zijn de westelijke beschaving te ontvangen." Omtrent den uitval der Parijzenaars wordt het vol gende geiucld: «De bevolking van Versailles werd koortsachtig opgewonden toen vroeg in den morgen do kanonnade begon. Er vormden zichzooals men op zulke dagen gewoon isgroepen op het plein op de hoeken van en in de straten. Voor de vensters zag men allerwege nieuwsgierigenhet hoofd gedoken in de traditionele slaapmuts. Men scheen overtuigddat dit de laatste dag der Pruisscn was dat het uur van ontzet was gesiageii. De burgers wisselden handdrukken en hielden zich overtuigddat de toestand des avonds geheel anders wezen zou. In de cafó's verdrong het publiek zichangstig luisterde men naar elk kanon schot, en in den engeren familiekring bad men voor dei/orievan het schoone Frankrijk, hetgeen men hun niet euvel duiden kaa. Kanongebulder op kanongebulder. De patriotten beefden van blijde verwachting. De batadlons mar cheerden liet plein op. Alles is marscli- en strijdvaar dig. Parijs was zonder twijfel van plan eenc laatste poging te doen om den gehatcn gordel af te schudden. Toen eindelijk het laatste stuk der reserve-ar tillerie het plein verliet, wreven de burgers zich de handen. Zij bchooren tot ecne zóó oorlogszuchtige natiezij kennen alle symptomen der beslissing zóó naauwkcurigen alzoo voegde men elkander toe Thans hebben zij reeds de allerlaatste hunner ka nonnen in het gevecht gevoerdnu is het gedaan met hen!" De arme liedenTo naauwernood was het laatste kanon van het plein verdwenende laatste soldaten afgemarcheerdof eenc Beijcrsche brigade rukte het plein op en de burgers kropen in hunne huizen terug oin achter de gordijnen op het gelaat der achtergebleven soldaten te studeren, hoo het daar buiten wel ging. •Inmiddels ging 't in liet dal der Seineaan den voet van den Mont-Valérienheftig toe De Parijze naars waren inderdaad met 25 4 30 bataillons en honderd stukken naar buiten gekomen, die in den loop van den dag nog vermeerderd werden en waar mede tegen het 4de en 5de corps een hevig artille rievuur werd geopend. De strijd was hevig en werd zelfs na het In vallen van de duisternis voortgezet. De Franschen, die in onze handen zijn gevallen, zijn allen met rantsoen voor vier dagen voorzien en zij verzekerendat ge durende vijf achtereenvolgende dagen pogingen in het werk zullen worden gesteld oin door de liniën heen te breken omals 't niet geluktde wapenen neer te leggen. •De vijand werd op het gcheele terrein van den aanval teruggeslagen. Eenige afileelingen der mobiele garde hebben dapper gevochten hetgeen onze sol daten bevestigen. Hoezeer de Fransche troepen zich ook inspandentoch gelukte bet niet door onze eerste I-uien heen te dringen. Bij hel vallen van den avond hield de vijand nog de schans Montretout die voor geen der pariijen van eenig nut was bezet. Intusschen rukten onze troepen voorwaarts om hem ook daaruit te verjagen, 't geen dan ook met vee' dapperheid geschiedde. Over onze verliezen is niets met zekerheid te zeggenik schat ze hoogstens op 320 4 400 manen onder dezen ongeveer 12 olficiercn. Enkele der gevangenen, voornamelijk zouaven, droegen groote brooden onder den arm. Zij zien er welgevoed uit en dragen geens zins het kenmerk van ontberingde hun verstrekte raotsocncn ziju volstrekt niet verminderd. Zij zeggen dat de bevolking van Parijs hen gedwongen heeft den uitval te doen, eenc uitdrukking, die wel bewijst hoeveel pressie de bevolking op de verdedigings-maat- rcgclen uitoefent. Volgons hun gevoelen zullen de uit vallen mei 300000 man voortgezet worden, 't Bleek heden ochtenddat dit volstrekt niet overeenkomstig de waarheid wasde Franschen hadden zich in de stad teruggetrokken en lieten voorioopig alle schoone plannen varen. Eerst heden ochtend zag men de kolossale uitwerking van onze artillerie; het terrein was met doode Franschen bedekt. Onder de gevangenen bevindt zich een Kapiteindie dwaze dingen van Parijs vertelt. Ook hij bevestigdedat hel gepeupel dezen uitval had voorgeschrevendat het in Parijs de bovenhand kreeg, dat hij zich gelukkig achtte uit die hel ontkomen te zijn. Deze mededeclingen stemmen met die der andere gevangenen volkomen overeen. «Bij ons liep het gerucht, dat de Fransche troepen, dit den uitval moesten doen van vier dagen rantsoen waren voorzien omdat het 't overschot der levens middelen was. Bevel was gegeven, dat als zij niet in de eene rlgling konden doordringenzij t in eene andere moesten beproeven dit verklaart den loop van hel govecht. De vraag is nuhoe de troepen door het gepeupel in Parijs zijn ontvangen Zij zijn bepaald onverriglerzake hoogstens met enkele ge vangenen teruggekeerd." Omtrent het vernielen door franc-tircurs of Garibaldianen van de spoorwegbrug over de Moezel midden in een landstreek die door de Duitschers bezet isbij Fonlenoi verneemt men naderdat dit dorp door 50 man van het Duitscb landwcerka- taillon Gcldern bezet wasdie de brug moesten be waken. Den 22sten, smorgens om 5 uur, drong plotseling een troep van 400 Fransche soldatenin uniformdie waarschijnlijk van Langres kwamen, het dorp binnen en overrompelde de wacht en het geheclc detachement. Fransche ingenieurs, die tweo wagens bij zich hadden, deden de bogen van de brug in de lucht springenwaarna de gcheele schaar aftrok, hare gevangenen met zich voerende. Op last van den gouverneur-generaal van Lotharingen is het dorp Fonlenoi geheel verbrand. Zoo zal voortaan met alle Fransche dorpen en steden gehandeld worden, binnen wier gebied een spoorweg beschadigd wordt. De brug kan in 8 dagen weer hersteld zijn. Aan Nancy en omliggende dorpen is voor de ver nieling van de brug bij Fontenoy eene boete opge legd van 10 milliocn francs. Berlijn29 Januari). Een telegram van den Bondskanselier, graaf v. Bismarck, van gisteren, meldt, dat hij met den heer Faire de knpitu- latie van al de Parijsche forten en een wapen stilstand te land en te water voor den tijd van drie weken onderteekend heeft. Het leger van Parijs hl ij it krijgsgevangen in de stad. Bordeaux28 Januarij. De Delegatie hecht geen geloof aan de opgaven der Times (omtrent een vergelijk tusschen Favre en BismarckZij kan 't onmogelijk voor waar aannemendat onderhandelingen van zoo groot gewigt aan geknoopt zouden zijn zonder dat haar vooraf daarvan kennis is gegeven. De per ballon ont vangen berigten doen niets dergelijks voorzien. Te Rochefort is een ballon gezien. Brussel29 Januarij. Een door de Indcpcndance medegedeeld berigt uit Londen van gisteren avond meldt, dat, volgens een aldaar ont vangen telegram uit Bordeaux, de tijding van een vergelijk tusschen Favre en Bismarck omtrent de kapitulatie van Parijs de Delegatie te Bordeaux als een donderslag getroffen heeft. Gambella had besloten zijn ontslag te nemen. Berlijn29 Januarij. (Officieel). De Keizer van Duitschland heeft uit Versailles heden het volgend telegram aan de Keizerin gezonden «Gisteren avond is een wapenstilstand voor drie weken gesloten. De linietroepen en mobiele gardes worden als krijgsgevangenen in Parijs geïnterneerd. De sedentnire nationale garde be last zich met het handhaven der orde. Wij be zetten alle forten; Parijs blijlt ingesloten en mag zich van levensmiddelen voorzien, zoodra de wapens uitgeleverd zijn. Binnen 14 dagen wordt de Constituante te Bordeaux bijeengeroepen. De legers in het veld behouden hunne res pective landstreken bezet, met een streek neutraal grondgebied tusschen zich. Dit is het eerste zegen volle loon voor de vaderlandsliefde, den heldenmoed en de zware offers. Ik dank God voor deze nieuwe genade. Moge de vrede spoedig volgen." KENNISGEVING. Di BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 25 Januari 1871, No 2 Az. (provinciaalblad No. 2G) Brengt ter kennis van de Veehouders, dat de inenting van rundveeals voorbehoedmiddel tegen de longziektein het bijzonder raadzaam wurdt geacht wanneer een of meer runderen van een koppel vee door de ziekte zijn aangetast. Amersfoort, den 30. Januari 1871. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS AMERSFOORT. 30 January 1871. In dc vergadering der Afd. Amersfoort van het Schoolverbond Woensdag II., werd een vrij uitvoerig verslag van den staat en dc verrigtingcn der aldecling gegevendat over het geheel gunstige resultaten deed kennen. De thans voltooide statistiek zoowel van het geheel als van het gedeeltelijk schoolverzuim wekte aller belangstelling. Nadat ook de rekening en verant woording die een onbeduidend voordeelig saldo van -15.opleverdegoedgekeurd waswerden vier nieuwe leden van het bestuur de lleeren Mr. J. C G. C LaanA. Herschel Bz.Mr. J W. Sluiter en P. van der Steur in plaats der beide aftredende Heeren Mr. J. van der Leeuw en Dr. Burger gekozen; daarna twee afgevaardigden ter algcrneene vergadering met hunne plaatsvervangers. Vervolgens deelde de voorzitter een middel ter bestrijding van het ongeregeld schoolbezoek mode, dat na rgp beraad aan hoi bestuur bet meest geschikt toescheenhet toekennen namelyk van kleine belooningcn in den vorm van boeken of prenten aan de trouwste bezoeken der beide armenscholen na afloop van elke drie maanden Dit gaf aanleiding tot eenige gedachlenwisseling over den aard der belooningcn waarna overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten werd. Ten slotte werden alle aanwezigen door liet bestuur aangespoord, dc uitbreiding van het verbond in eigen kring zooveel mogs jk te bevorderentevens verklaarde het zich bereid tot het geven van inlichtingen omtrent arme gezinnendie door verschillende lijsten en persoonlijke bezoeken voor het mecrendecl aan de commissie bekend zyn. Z. M. heeft, met ingang van 28 dezer, aan den kolonel G. PBoomsop zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van minister van Oorlegenmet ingang van dienzelfden datumtot Minister van Oorlog benoemd den kolonel A. Engel vaart, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie^ In den Snceker gemeenteraad is dit voorstel ingekomen De hoogerc burgerschool met 5jarigen cursus is tc duur voor de gemeenteomdat betrekkelijk weinig jongelingen van den geheclcn cursus profiteeren. 't Onderwijsdat er in de eerste drie jaren van den cursus gegeven wordt, is niet zoo goed als dat 'twclk aan eene hoogerc burgerschool met Sjarigen cursus wordt gegeven. Daarom worde onze burgerschool opgeheven en eene poging aangewend om in hare plaats te ver krijgen eenc Rijks hoogcre burgerschool met 3jarigen cursus." Op den dag der huldiging van Koning Wilhelm tot Keizer van Duitschland te Versailcs hield ds. Rogge een zeer lange preekdaarop volgde de aan spraak van den Koning aan de aanwezige Vorsten daarin was in 't geheel geen spake van liet Volkdc Vorsten hadden gevraagd, de Koning had toegestemd; deze dankte de Vorsten voor het geschonken vertrou wen en gaf aan hel Duitschc Volk van zijn besluit kennis. Na deze toespraak las von Bismarck de be kende proclamatie voor; een koor soldaten zong nu psalm 21; waaraan gen. ds. Rogge zijn tekst had ontleend. Toen omhelsde de Koning-Keizer niet tranen in de ocgen den Kroonprins en den Groothertog van Baden en deze riep daaropleve Zijne Koninklijk- Keizerlijke Majesteit Koning Wilhelm, de Duitsche Keizerwelke kreet de aanwezigen driemaal met geeftdrift herhaalden. Op het paleis woei de vlag der Hohenzollerntoen dc Keizer het paleis verlies, was die vervangen door de driekleurige Rijksvlag, zwart- wit-rood. 's Avonds was er hij den Koning diner van i 20 couverts. Men meldt uit Arnhem van 27 Jan Gisteren stond voor het Provinciaal Gerechtshof alhier terecht VV. van der Woerd, beschuldigd van feitelijkheid tegen de eerbaarheid zijner zeventienjarige dochter met gewelddadigheid ondernomencn mishandeling op zijn vrouw cn dochter vijfmalen gepleegd. Daar de zitting met gesloten deuren werd gehoudenkunnen wij geen verslag van het verhandelde geven. Op lieden is de behandeling dezer zaak voortgezet, en werd een aanvang gemaakt met hel verhoor van den be schuldigde, die alle schuld aan het eerste feit ontkent, en beweert dat het tweede slechts een kastijding is geweest, liet 0. M. werd in deze zaak waargenomen door den advocaat-generaal mr. J J. de Meijerdie concludeerde tot schuldigverklaring cn een tuchthuis straf van 15 jaren requircerdc; dc verdediging was opgedragen aan den advocaat inr. G. van Oldendie concludeerde tot vrijspraak op grond van niet-bcvoegd- hcid. Uitspraak Dinsdag31 Jan., ten 10 ure. Arnh. Ct. Dc kolonel Hamlcy, van het Engelschc leger, die als een militaire specialiteit Lekend staat, heeft aan den Times een brief geschreven, waai in hij verklaart, dat het stelsel van represailles cn requi sites door Pruisscn in den legcnwoordigcn oorlog gevolgddoor geen hem bekend oorlogsrcgt gebillijkt wordt cn Engeland niet beter kan doen dan, na den alloop van den oorlog, eene conferentie bijeen te roepen, ten einde de regelen van den oorlog naar het voorbeeld van dc conventie van Genèvc vast te stellen. Men meldt uit Gouda van 2G Jan. Heden zijn door liet kantongerecht alhier vier per sonen veroordeeld wegens hel niet voorhanden hebben van niet geijkteandere dan wettelijkecn met het keuringsmurk voorziene maten cn gewichten. Een werd veroordeeld lot drie geldboeten elk van /MO; twee ieder tot vier geldboeten elk van ƒ10, cn een tot zes geldboeten elk van 10, met verbeurd verklaring der in beslag genomen maten en gewichten, en met bepaling dut elite boetebij niet voldoening binnen twee maanden na aanmaningzal worden vervangen door twee dagen gevangenisstraf. Toen ik ging eten schrijft dc correspondent van dc Daily News den 20sten Januarij uil Parijs in een der beste restaurantszcide dc knechttoen hij mijn couvert bragt: hebt gij brood oicégcbruelil? Sedert ook dc broodrantsoenen zijn ingevoerd, kunnen wij liet niet meer geven." Ik heb geen brood incóge- gebragt, maar beloofde er den volgenden dag aan tc zullen denken. Hij gaf mij toen een klein stukje brood, dat er zoo onoogelijk uitzag, dat ik het niet kon eten. Ik kreeg een hekel aau dat stukje brood

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2