6. BIMHIK MOM Briefwegers lllllliUii LOTEN. MEID ALLEEN TUINIER op te noemenbehoeft men slechts te wljzcTi op de bijzonderheiddat het talrijke geschathetwelk thans nog de wallen versiert, met de monding naar binnen is gekeerd. Welligt is dat een goed teeken, een bewijs van de innige verstandhouding of wel een onschuldig middel om door liefelijken dwang de inwoners te overreden zich te leeren schikken naar de tijdsom standigheden hetgeen zij dan ook schijnen te doen of schijnbaar doen. «Er is veel gesproken van belangrijke vondsten. Zoo verhaalde men, dat een boer had verklapt,waar ter plaatse de maarschalk Bazaine een ontzaggelijken voorraad buskruid in den grond had bedolven. Uit bragt onmiddellijk voor den geest, dat die maarschalk in Mexiko reeds zoo doorslaande bewijzen heeft gege ven dat hij de kunst van bedelven uitmuntend in practijk weet te brengen Bekend is hetdat de «bedolven voorraad" vervolgens door hem aan de Mexikaanscbe republiek werd verkocht, onder voor waarde, dat men eerst na zijn vertrek het «bedolveue" mogl opgraven. Het zal wel onnoodig zijn er bij te voegen, dat dergelijke zonderlinge trancactiën van den voormaligen bevelhebber met ten voordeele strekten van den keizer, dien hij op den troon moest hand haven. De omstreken van Metz geven een treurig beeld van den strijdwelke hier met zooveel verbittering is gestreden. De ondiggende dorpen zijn meerendeels verwoest, maar hetgeen het ergst mag worden gehcelen. is het volgende: bijna alle akkers liggen hier braak." De Min. van Binncnl. Zaken, overwegende, dat afmaking van longziek rundvee van Hegcringswege in streken, waar de ziekte algemeen heerscht en het tijdperk van afneming nog niet bereikte, geen doel treil, heell goedgevonden te bepalen, dat afmaking van longziek rundvee van Hrgeringswege in de pro vinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht voorloopig tot 1 Julij wordt gestaakt, behalve in nog onbesmette gedeelten, waar zij, in een bijzonder ge val, tot wering van besmetting noodzakelijk wordt gekeurd. Dezer dagen is de questie ter sprake gekomen of prinses Louise bij haar aans'aand huwelijk met den hertog van Lorn aanspraak heelt om even als baar zusters haar bruidschat van het gouvernement te ontvangen. De Echo .stelde de vraagwelke reden zou kunnen worden aangegeven waarom een liefjong meisje die in het huwelijk wcnscht te treden met een van haars moeders onderdanen daarvoor gestratt zou worden met andere woerden, waarom zij niet een bruidschat zou ontvangen ten koste der natie," op deze vraag antwoordt iemand die zich «een conservatief leckcntop de volgende wijze Wanneer een vrouw (rouwt dan trouwt zij in den rang van haar echtgenootzij heil hem niet op of vernedert hem (naar het geval mag zijn; .jt den rang dien zij vóór haar huwelijk bekleedde. In dit geval dus, al wat vereischt wordt is dat prinses Louise in het bezit zij van een bruidschat zoo als een Scholsch hertog redelijkerwijze mag ver wachten wanneer hij de dochter van een zijns ge lijken huwde, en dit zal toch wel gevonden kunnen worden uit de schatten die de Prins-gemaal ge durende zijn leven opeengehoopt heeft, zonder de natie daarvoor op nieuw bezwaren. De voortdurende oorlog tusschen twee naburige Hijken en de onzekerheid, welke gevolgen daaruit kun nen ontstaan, maken hel noodzakelijk, dat aan de goede zamenslelling en oefening der schutterijen, inzonderheid van de corpsen van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, krachtens art. 4 van Zr. Ms Besluit van 19 Julij 1870 (Slbl. no. 121) opgerigt, krachtig de hand worde gehouden. De overweging hiervan heeft, met het oog op den aanvang van de jaarlijksche oefeningen der dienstdoende, schutterijen (1 April), aan den Minister van Binncn- landsche Zaken aanleiding gegevende aandacht van 's Konings Commissarissen op deze aangelegenheden te vestigen. Terwijl de staking der buitengewone opkomsten en het vrijlaten van wcrkelijkcn dienst der manschappen, tot de reserve behoorende, van kracht blijven, verzoekt de Minister een nieuwen sterktestaat door de comman danten der schutterijen te doen opmaken van den ingevolge Zr. Ms. Besluit van 19 Julij jl. zamenge- stelden eersten ban. Door het Departement van Oorlog zullen maatregelen genomen worden om, in geval van mobilisatie, de eventueel onlbrekcude kaders der schut terijen aan te vullen. In den omtrek van Hoorn neemt de longziekte «nder het rundvee sterk toe en heeft men gebrek aan veeartsen. Ook in de nabijheid van de Lemmer heerscht zij en verloor een boer 16 stuks. Op andere stallen vertoonde zich de ziekte ins gelijks. Uit Oldcnzaal meldt men, dat daar en in de omstreken door commissionnairs het stroo wordt opgekocht voor Duilschland. Uit Denekamp wordt berigtdat daar 4 per hectoliter voor aardappelen betaald wordtdie ook voor Duitschland bestemd zijn Op eene vergadering van Rotterdammersdie bijgedragen hebben tot ondersteuning der gezinnen van milicienswelke in den zomer moesten uittrekken is besloten van de f17,000 die nog in kas zijn ƒ12,000 te reserveeren voor bel, hoewel onwaar schijnlijke dan toch mogelijke gevaldat onze troepen op nieuw naar de grenzen moeten trekken en f 5000 te bestemmen tot armenbedeelingwaartoe eenige leden der commissie zich zullen aansluiten bij de commissie voor de huiszittende armen. Het te Napels verschijnende blad Pungolo vermeldt de volgende ontzettende gebeurtenis. Den 10 Januarij II. reden drie personen, moeder, dochter en zoon, in een open carricolo over den weg tusschen Gragnano en Castellamare. Zij-keerden terug van een bruiloft. Naast den koetsier op den bok zat een kleiner knaapje. Eensklaps werden de reizigers overvallen door twee gewapende roovers. Een er van sprong achterwaarts op de trede van het rijiuigje, hield den koetsier die hem niet zien kondeeen dolk voor liet oogen beval hemda delijk af te stijgen en zich met het gezigt op den grond néér te leggen. De doodelijk ontstelde man gehoorzaamde onmiddellijkwaarop de roover van de drie personen in het rijtuig de overgave van geld sieraden enz. verlangde. Tot hun ongeluk werd hij door de bedreigden herkend, en onwillekeurig noemden zij zijn naamwaarop bij als een razende met den dolk op hen aanviel en ze voor dood op de plek liet. Hetzelfde lot trof het knaapje op den bok. Eerst na langen tijd waagde de koetsier het zich op te rigten, en ziende dat de bandieten z:ch verwijderd hadden naar Gragnano te rijden, en daar aangilte van het geval bij de overheid te doenwaartoe hij door een kort vóór hem aangekomen kerel werd aangezet. De zelfde kerel bevond zich dcu anderen dag ook bij de geregtdijke lijkschouwing, werd echter daardoor een der getroffenenwiens wonden niet doodelijk warenherkend als de moordenaardientengevolge gearresteerdwat ook de arrestee van zijn medestan der ten gevolge had. Te Rijss»! is in hechtenis genomen de schoen maker Casperdie als leverancier van het ieger voor de derde divisie ruim 15,000 paar schoenen had geleverd, wier zolen niet van leder, maar van bordpapier vervaardigd waren. De bedrieger, op wiens misdaad de artikelen 77, 430 en 433 van het wetboek van strafregt van toepassing zijnwerd aangehouden op het oogenblik dat hij op een spoor trein naar Calais wilde verstrekken. Met Casper zijn nog konlrakten loopendc over het leveren van aanzienlijke hoeveelheden schoeisel voor rekening van de regering te Bordeaux. Omtrent de onderhandelingen tusschen ion Bismarck en Jules Favre wordt uit Versailles nader het volgende gemeld Jules Favre heeft reeds dadelijk vóór alles er op aangedrongen dat Parijs bewaard zou blijven voor de vernedering eener overgave in den eigenlijke zin des woords. Daarom sprak hij in het eerst ook niet van eene bepaalde capitu latie, maar alleen van een evenlueielen vrede. Evenwel, ook atgescheiden van alle politieke overwegingen, lag het gereedelijk voor de hand dat een vrede zonder de capitulatie van Parijs niet aannemelijk was. Toen Jules Favre dan ook bemerkte dat zijn wensch niet vervuld kon wordenwilde hij wel over de capitulatie on- derhardelen, inaar stelde op den voorgrond dat de stad verschoond zou blijven van een zege- pralenden intogt der Duitsche troepen. Naar het schijnt bestonden op dat punt in het hoofd kwartier twee verschillende zienswijzen. Van de eene zij Je meende men aan het verlangen van Favre te moeten toegeven, teneinde door inschik kelijkheid ten opzigte van dit punt van eer', wederkeerig van de zijde der Fransche Regering eenige belangrijke concessicn te verkrijgen. De Keizer moet echter daarmede niet hebben in- eengestemd. Men verzekert dat hij bepaaldelijk er op stond, dat de soldaten, de zonen des Vaderlands, die sedert vier maanden zooveel hadden doorgestaan niet zouden teleurgesteld worden in de verwachting eener triomphante- lijke voldoening. Hij wilde dat er van de ge- hecle armee, die thans rondom de stad ligt, geen enkel man bij den zegevierenden intogt zou ontbreken; daarvan was hij niet aftebrengen. Daarop moest Jules Favre ten laatste ook op dal punt hebben toegegeven. «Hoe het na de capitnlatic zal gaRn is nog niet in alle deelen vastgesteld. Vermoedelijk zal de Keizer nog vooreerst zijn hoofdkwartier te Versailles houden. Als men met voldoende zekerheid kan nagaan dat de vrede spoedig zal gesloten worden, zullen de krijgsgevangenen wel niet uit Parijs naar Duitschland worden over- gebragt. Het ligt echter niet in de bedoeling de communicatie spoedig vrij te geven. Inzon derheid tusschen het hoofdkwartier en de stad zal een sterk cordon worden behouden, zoodat men aldaar slechts op vertoon eener speciale verlofkaar' vrije passage zal hebben. Om voorloopig den ingezetenen in het gebrek aan levensmiddelen tegemoet te komen waren te Gonesse reeds 15,000 schapen en 5000 ossen bijeengebragt. Indertijd had de Yoorloopige Re gering te Bourges eene massa proviand opgeslagen en men verwachtte dus reeds bij de onderhan deling, dat er eene overeenkomst zou worden geslotenwaardoor het aldaar aanwezige naar de hoofdstad kan worden verzonden. Bij het berigt van den wapenstilstand vernam men dan ook dat niet alleen uit Bourgesmaar ook uit Havre dadelijk levensmiddelen zouden worden aangevoerd. ADVERTENTIE W- SUZIËKVEREKMG MIBM. Het TWEEDE DAMES-CONCERT zal plaats hebben op Woensdag den 15** Februari aanstaande. De Directeur F. J. SCHtVEINSHERG. leveren op bes'.ellipg de onmisbare uit de beroemde fabriek van BEGEER 4 BUDDIN6H te ARNHEM. Trekking der Se klaete. 8 EN 9 FEBRUARI! 1871. Worden bestellingen aangenomen door A. RUTGERS te Amersfoort, So est er- straat weg, alwaar prospectussen gratis te bekomen zijn. «*rija der doorgefourneerde '/Mlst/7.SO. V» S IS. geldig voor alle 7 Klassen. Omniddelijk na aankomst van de lijsten der trekkingen liggen zij bij hem ter inzage. d a d e 1 ij k in dienst te treden, voor ineen klein huisgezin, zich aan te melden Bureau Amersfoortsche Courant. De ondergetekende heeft de eer te berigten, dat hij zich als belast met het in orde maken van TUINEN en het leveren van alle soorten TUIN- en BLOEMZADEN, RIETMATTEN en alles.wal tot dit vak behoort. Zich minzaamst aanbevelende H. VAN GARDEREN Soest dij kerst raat weg C, 81. Stollwerck'sche Borst-Bonbous. Met praaien be giftigd op alle tentoonstellingen. Eene samenvoe ging van suiker en zulke kruiden- extracten, wier weldadige werkingen op de adcmhalings-organen door de geneeskundige fakulteit is vastgesteld. Deze BORST-BONBONS zijn echt in verzegelde pakjes met gebruikaanwijzingverkrijgbaar gesteld k 30 cents te Amersfoort bq TEN BRINK EN VERMOLEN; te Nijkerk bij F. T. DE ROCK. Deii Heer Dr. J. G. POPI», Prakliseerend Tandm. WEESElf, Stadt, Bognergasse Nbi'wied, 26 Mei 1869. Mot genoegen veroorloof ik mij II mede te deelendat ik door het gebruik van Uw met roem bekend heilzaam Analherin Montwater be vrijd ben van mijne onverdragelijke Ruzuna- tischk Tandpukzn. Ik voeg hier nog bij dat gij van deze regelen een onbeperkt gebruik kunt maken om de lijdende menschcn op een inderdaad uitstekend middel opmerkzaam te maken. Ontvang hiermede de verzekering mijucr hoogachting. FR. AUG. VOGEL. Verkrijgbaar tc Amersfoort bij A. J. RUCHATEAU. Langestraat naast iic Slooveslraal; te Ulrechi bij F, ALT EN A Apolecar; tc Almelo bij llin. SMALL; te Kampen bij R. HOEK; te Zwolle bij F. VAN DER VEN te Harderwijk bij FIJN VAN DUAATte Amsterdam VERKOOPHUIS.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 3