Y r ij d a g 24 February 1871. M 1857. AMDISnHTSElE anRIUUT. Dit blad vertchijnl de» Haandagi en Donderdags avond». Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 waanden. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regel» 60 Cents, elke regel meerder l'JCent»; legale Advertentiën per regel 15 Cents. Aft. nummert 5 cents; dubbele grootte 10 cent». Brieven froneo.Bestellingen bij den üitg. A. H. CUeffte Amersfoort Bureau Amenfoorttehe Courant. Lange»traat, Wijk N°. 43, over de Oade Viscbmarkt. en bij alle Boekbandelaren en Po»t-Pireeteuren in bet Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur aal zijne eerstvolgende sitting houden op itlnnudng 97 Februarij e. k. ten Raadhuise te Amersfoortdes namiddags van 19 tot 1 ure. A. J. BOS. Secretaris. MILITAIRE DIENSTPLIGTIGHEID. De uilvinding van het Utr. Dagbl., als zou algem. mil. dienstphgtigheid de nationale leus zijn, wordt geenszins vereerd roet de sympathie van geaccredi teerde en solied gevestigde Nederl. bladen, want, terwijl gedeeltelijk of grootendeels de Haarl. Cl. Dagbl. en andere bladen ons protest tegen deze Utr. uitvinding overnamen, verklaren zich het Han delsblad, Dagbladenz. ten stelligste tegen dat heilloos systeem. Verheugt het ons zulke gerenommeerde mede standers in onze bestrijding, van dit anti-nationaal stelsel te vindenreeds nu achten wij ons genoopt ons tegenstanders te verklaren van het Zwitsersche stelseldoor het Handelsblad onder de benaming oefeningspligl min of meer in bescherming genomen want het Zwitsersche beschouwen wij als een weinig afdoend middel lot volkomen verbetering van het tegen woordig Nederl. militiestelsel. Het Dagbl. v. Z. H en 's Hage van Zaturdag jl. zegt Dat sommige bladen in ons land voorstanders zijn van de algemeene dienstpligtigheid en daarvoor uit komen, dit is een regl dat bun in deze aangelegen heid evenals in andere niet kan noch zal betwist worden; zoolang zij zich daarbij bepaalden tot eigen bombarie en accompagnement of reproductie van enkele geestverwantenrnogt men hun dat genoegen gunnen maar nu hel Utr.D. de stelling verkondigt, dat de algemeene dienstpligtigheid thans vrij algemeen -is «de nationale leus", nu acht de Amersf. Cl. het pligtmatig daartegen te protesteren,een protest waarbij wij ons volkomen aansluiten. Laatstgenoemd blad verklaart die stelling voor onwaar en sommeert het Utr. D. de bewijzen te leveren, dat hier te lande de volksgeest algemeene dienstpligtigheid wenschen zou. Zoolang die bewijzen niet geleverd zijnblijft het van gevoelen dat het Nederlandsche volk tegen dit stelsel is gekantals niet in overeenstemming met zijn volksaard. «Niemand zal overigens betwisten dat ons militie- stelsel gelijk de Amersf. Cl. opmerktverandering behoeften ieder zal die verandering wenschen mits zij tevens verbetering zij. Het blad zou voor ons land het doelmatigst achten beperkte dienstplig tigheid, d. w. z. geen loling, geen remplacering, maar militaire dienstpligtigheid met eenige uitzonde ring van dienslpligt naar gelang van het getal weerbare leden van elk gezin. Zonder nu in een eigenlijke beoordeeling dezer denkbeelden te willen tredenhetgeen bezwaarlijk met een paar woorden zou zijn af te doen, brengen wij alleen in herinne ring wat wij reeds dezer dagen gelegenheid vonden op te merken, nl. dat arl 181 der Grondwet, bepalende dat de militie door loting zal worden voltallig gemaakt, een beletsel oplevert tegen zoodanige herziening der militiewet, waarbij de loting zoo worden afgeschaft." Hierop onze repliek: Om niet slechts te bestrijden en aftebrekenmaar ook om te helpen opbouwen en het Dagbl. v. Z. H. stemt met ons in dat het Ned. militiestelsel verande ring, verbetering vereischt pointeerden wij met een lossen trek wat, als ons gronddenkbeeld, ons voorkomt als het meest geschikt Nederlandt ch surro gaat daarvoor. Zeker laat zich dit niet met een paar woorden afdoenen komt de zaak ietwat officieel aan de orde dan zullen wij dat surrogaat nader uiteen zetten gaarne alsdan aan bekwamer dan wij en vooral aan specialiteiten de beoordeeling en het in bijzonderheden uitwerken daarvan overlatende. Reeds vroeger reflecteerden wij de opmerkingen van het Dagbl. v. Z. H. nopens art. 181 der Grond wet, terwijl ontegenzeggelijk het Utr. Dagbl. mede daarvan nota zal hebben genomen, maar desniette min voortging met zijne fanfares ter invoering hier te lande van het pruissisch stelsel der alg. mil. dienst pligtigheid. Wij schoven dus art 181 niet ter zijde, maar lieten bet buiten aanroeringenkel om het Utr. Dagbl., beter op den man af, nopens dit rampzalig systeem van alg. dienstpligt, door dat blad zoo hartstochtelijk geprezen en aanbevolen, tegemoet te tredennu het zich verstoutte dit ver derfelijk systeem als nationale leus te beschilderen. Met groote voldoening ontwaarden wij dat het Dagbl. v. Z. H. zich volkomen aansluit bij ons protest tegen de valsche voorstelling van alg. dienstpligt als nationale leus, in de wereld gezonden door het Utr. Dagbl., hetwelk tot nu toe, opgeroepen om de bewijzen van dien volkswcnsch te levereneen wel sprekend muiisme bewaartzóó welsprekend dat het synoniem is- met de erkenning: dat het blad deze bewijzen niet leveren kan. AMERSFOORT. 23 February 1871. Aan den WelEerw. Heer P. A. Romijn, predikant der Herv. gemeente te Amersfoortis, op zijn verzoek, door het Provinciaal Kerkbestuur, waarvan hij pre sident ishet eervol emeritaat verleendmet ingang op 1 Mei e. k. Op 13 December 1840 werd hij bij de Hervormde gemeente te Amersfoort als predikant bevestigd. Gisteren avond werd door de Zangschool onder directie van den heer Schweinsbergbijgestaan door eenige jeugdige dillettanten uit deze stad en de heeren Deierkauf, violoncellist en pianistuit Utrechthet aangekondigde concert ten voordeele van de Anna Pauwlowna Bewaarschool alhier gegeven. De jeugdige zangers en zangeressen kweten zich loffelijk van hunne taak en zongen nu en dan met gevoel en voordracht niet het minst de schoone compositie van hun di recteur. De solo voor pianode six mains en de quatre mainsop het programma vermeldwerden gelukkig uitgevoerdin 't bijzonder ook eene extra solodie op piano werd voorgedragen. Aanslag, opvatting en nuanceering van spel der jonge dametjesdie ze voordroegengetuigen van het degelijk onderwijs dat zij outvangen. Hetzelfde kan gezegd worden van de drie jonge heerendie met de twee trio's voor altvioloncel en piano veel genoegen gaven. De twee Utrechtsche arlisten, die geheel belangeloos mede werkten bragten hunne hoorders zoozeer in verrukking met de prachtige violoncelsolo's, die zoo meesterlijk werden geaccompagneerd, dat zij den krachtigen aandrang van het publiek niet konden wederstaanom nog een extra-nummer te geven. Dit concert, dat aan de hoorders genoegen, aan de jeugdige uitvoerders voldoening endoor de wel willendheid van eene dame en een heerbovendien gelegenheid tot dansen gafheeft voor de zoo heilzaam werkende Anna Pauwlowna school eene bruto op brengst van ruim ƒ100.opgeleverd. Gisteren 22 Februarij is te Baarn de nieuwe Bewaarschool plechtig ingewijd; toespraken werden gehouden door den President der Bew.-Vereeniging Ds. Herman aldaaralsmede door den vroegeren predikant Ds. Merensthans te Utrechtbeide waren hartelijken bragt laatstgenoemde de oorspronkelijke stichteres wijlen Mevrouw de douairière Huydecoper van Maarsseveen in herinneringdie voor ruim dertig jaren eene bewaarschool oprigttegeheel voor eigen rekening, in de buurt Groeneveld aldaar, circa 10 jaren geledenwerd die school naar Baarn overge plaatst en gaf de edele Mevrouw Huydecoper rijke giften en ook hef voorhanden materiéeL De kinderen werden vooral door den Heer van LummelHoofdonderwijzer te Utrechtregt lief en zeer bevattelijk aangesproken en was de indruk zeker bij al de aanwezigen zeer aangenaam en feestelijk als deze toespraken tot progumma der rigting van de bewaarschool mogen strekkendan zal die in stelling schoone en zegenrijke vruchten afwerpen en het nut zal zeker practisch en heerlijk zijn. Feestelijk was aller stemming en zal deze dag bij allen en bij den geachten Burgemeester Mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke en zijne milddadige Echtgenootdie in weldoen steeds voorgaanen aan wier zorgen en moeite het gelukken dezer inensch- lievende slichting vooral te danken isals eene blijde feestdag in herinnering bljjven. De nieuwe localen, woonhuis enz. zijn doelmatig en goed ingerigtzij waren vooral door de beperkte ruimte van het vroeger perceel hoog noodig en is thans de ruimte voldoende Eene bijzonder geschikte en bekwame onderwijzeres staat aan het hoofd dier school. Gisteren zijn in het bosch van Jhr. Bosch van Drakestein op Nieuw-Ameliswaard gevonden door zijnen jager het grootste gedeelte der te Amersfoort Donderdag nacht jl. ontvreemde fazanten; drie gouden boschfazanten, een Isabelle fazant en 2 Caroline eenden zqn nog niet gevonden. De vrees voor doorbraak der rivierdijken begint gaandeweg te verminderen en is op vele plaatsen ge heel geweken. Te 's Hertogenbosch is het water sterk vallende zoodat reeds het grootste gedeelte der stad weder droog geloopen is. Het gebruik van breimachines begint langza merhand toe te nemennu men het nut en gemak dezer werktuigen leert kennen. In Wurtemberg zijn gedurende het vorige jaar ongeveer 60 machines afgeleverd die met het meeste voordeél worden aangewend. In den beginne gaat het werken op de machine langzaamdoch na eenige oefening blijkt hetdat eene breister 12 paar sokken per dag kan breijen en er zijn er zelfs, die dit tot 20 paar hebben gebragt- Sommige bladen wenschen, dat aan de ten toonstelling van vee, dezen zomer te Groningen te houden en die zeker hoogstbelangrijk zal zijnook eene van honden worde verbonden, evenals plaats had te Londen in 1862. Daar had men er meer dan 1000 teutoongesteld, in 52 klassen verdeeld, en 10,000 aan prijzen uitgeloofd. Officieel wordt thans berigt, dat het voornemen wel bestaat om den nationalen zendingsdag dit jaar aan de Bildt te houden: het terrein daartoe is door den eigenaar toegestaan. Maar dag en maand zijn nog niet definitief bepaald, waarschijnlijk 5 of 6 July. Echter is de plaats uog onzeker, loolang er geen overeenkomsten getroffen zijn met de betrokken spoor- wegdirectien. Een feestredenaar is er evenmin gekozen. Zaterdag jl. te middernacht verlieten 300 studenten te Leiden met ketelmuziek hun sociëteit. De kaste lein is zoogenaamd dood verklaard. Er is besloten deze plaats van bijeenkomst niet meer te bezoeken voor de kastelein vertrokken is. Politieke Revue. Na regen komt zonneschijn. De vrede is het natuurlijk gevolg van den oorlog en mag men de diverse telegrammendie niet altijd juist zijn en dan wordt wel eens als voorwendsel de schuld aan de onduidelijkheid gegeven gelooven, dan is de vrede zoo goed als geteekendjaer zijn optimistendie zeggen dat de vrede reeds geteekend is. Het hoofd der nieuwe Fransche wetgevende magt, de heer Thiers, heeft vrij spoedig zijn ministerie bjj elkander gekregen. Volgens zijne rede in de kamer heeft hij alleen gelet op hen die de algemeene achting genieten wegens hun karakter en hunne be kwaamheid" en de namen van Picard, Jules Favrt Simon, Du/aure, Poihuan enz. zijn dan ook wel geschikt om vertrouwen in te boezemen. De Pruissische regering, zoo meldt de Independence heeft het republikeinsche bewind erkend. Bismarck is niet zoo erg afkeerig van de republiek als men meende, 't geen het blad naar 't schijnt verwondert Maar wie Bismarck doorgronden wil, moet nog knapper dan Bismarck zijn. Ook Thiers is een dapper diplomaat met een klein corpus, maar met een grooten geest Het verstand zich gansch niet altgd in lengte of dikte. Berlijn 22 Febr. Part. tel.) Naar men met zeker heid verneemt zal bij de vaststelling der vredesvoor waarden het bedrag der door Frankrijk te betalen oorlogsschadcloosslelling niet bepaald worden, maar zal het vredestractaat een artikel bevatten houdende dat een gemengde (Fransch-Duilsche; commissie belast zal worden met het onderzoek van de door Pruissen over te leggen rekening van al zijne oorlogsuitgaven, ten einde Duitschland crlange het juist bedrag dal het heeft uitgegeven. Die commissie zou in last hebben na onderzoek der rekening, het cijfer te bepalen. Tevens zal bepaald worden dat zoodra de bij het Duitsche rijk in te lijven Fransche gewestea Duilsch grondgebied zullen gewordeu zijnhun aandeel in de Fransche staatsschuldvoor zooveel deze is aan gegaan vóór den oorlogten laste van Duitschland komt en Frankrijk dus van dat gedeelte zijner schuld ontheven is. Door de aanneming van dit beginselis, naar men zegthel ondertccken van het vredestraelaat in niet geringe mate gemakkelijk gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1