M 187®. ayj Dingsdag 11 April 1871. MMLWIM MIMIT. Dit blad verschijnt de* Hoandagt en Donderdagi avond*. Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiën van I lot 6 regelt 6ü Cla; elke regel meerder lÜCta; legale en officieels Advertentiën per regel 16 Cu. Reclames per regel 20 cis. Aft. nummers Seen Is dubbele grootte 10 cents. Bestellingen bij den Uitg. A. H. een CUtff, U Amersfoort Hnreau 'lineri/oortiehe CourantLangesiraat, Wijk F, N°. 43. over dc Oade Vischmarktrn bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven fmneo. AMERSFOORT, 10 April 1871, Dingsdag 9 Mei c. k. zal de verkiezing ge schieden van drie leden der Provinciale Stalen van Utrechtuil het hoofdkiesdistrict Amersfoortzijnde met den eersten Dingsdag van Julij e. k. aan de beurt van aftreding de lleeron Mr. de Louter Sr., Mr EL baron van Ilardenbroek van Lookhorst en Mr. J. C. G. C. Laan. - Het derde daiuesconcert der muzickvcrecniging Jubalonder directie van den Heer F.J.bchweintberg, zal blijkens achterst, advertentie overmogen Donder dagavond 13 April in Auncitia plaats hebben en zullen alsdan de Heercn Dekker, violist, en W. pia nist beiden uit Kampen de uitvoering met hunne talenten opluisteren, zoodul wordt gehoopt aldaar een talrijk eu belangstellend auditorium vereenigd te zien. Dc lieer 6'. J Kapleijnte ^Barneveld, heeft tot veler leedwezen besloten, zijn instituut na het eindigen van den loopenden cursus op te heffen. Na 32 jaren met het beste gevolg zich aan opvoeding en onderwijs gewijd te hebben is eenc rust zeker wel verdiend Door de politie werd thans te Groningen weder onderzoek ingesteld naar het vereischte gewigt der aan de markt gebraglc slukboter dal tengevolge had dat tegen II v B., landbouwer te Eeldcwegens te ligte boter proces-verbaal is opgemaakt. Ui.hoofde van den zwaren rouwwegens het Overlijden van II M. de Koningin van Zweden en Noorwegen, zal het gewone bezoek van het Hof te Amsterdam dit jaar geen plaats hebben Drie vurige minnaars van 56, 70 en 76 jaren stonden verleden week te Londen te'rcgt wegens het verbreken van trouwbeloften en werden veroordeeld tot boete Die van 76 jaar voerde tot zijne verontschuldiging aan, dat zijn meisje, 't welk primo Mei 19 jaar werd, te koud was. De nngeloovige regtcr was echter onbarmhartig genoeg, om dut excuus niet aan le nemen. Sedert de instelling der Commune is het aantal huwelijken te Parijs ontzaggelijk toegenomen. Door de maires wordt ieder paardal zich aanmeldt zonder voorafgaande formaliteiten in den echt ver bonden. Het is zeer de vraag of die huwelijken later als wettig zullen beschouwd worden. In dc Gironde wijdt zekere dr E, A(zam) een zeer vleiend artikel aan de Ambulance Neerlandaise die omstreeks 15 December, onder bestuur van der. heer en Mevrouw Metkuste Bordeaux kwam en daar de meest gewaardeerde zorgen bewees aan een groot getal zieken en gewonden. Na een beschrijving van de ambulance haar per soneel en haar groot en doelmatig materieel gegeven te hebben zegt bij van de verplegers Al hun daden gaven blijken van een zeer ver lichten weldadigheidszin de onkosten van eiken aard b.v. werden door het centrale comité te 's (lage betaald, de beambten ontvingen volstrekt geen bezol diging. In plaats van de vergoeding aan te nemen, die het gouvernement aan alle ambulances aanbood hebben zij niet alleen groote hoeveelheden levensmidde len en kleederenmaar ook veel geldelijke hulp verstrekt aan de behoeftige lijders. En bij bun vertrek hebben zij de groote ambulanceruim voorzien van alle benoodigdbeden, ter waarde van meer dan 15000 fres. aan het Bordeausche comité gelegateerd, zoodat dit onmiddelijk de werkzaamheden kon voortzetten. «liet is licht te begrijpen hoeveel sympathie de Nederlanders in onze stad vonden; personen van eiken rang en stand hebben hun om strijd daarvan de blijken trachten te geven." «In één woord zegt hij al wat wy van Hon gezien hebbendraagt als het ware de twee woorden tot opschrift, die de karaktertrek van het Nederlandschc volk zijn: evenvoudgezond verstand." Von Bismarck heeft aan den Rijksdag toegezegd 1 eeno pensioenwet 2°. eene begrooting-wetsontwerp, betreffende dc vereeniging van deu Elzas en Lotharingen 3 t besluit des Keizers om zich V3n alle inmen- ging in Frankrijk's Binnenlandsclie zaken te onthoudenzal worden gehandhaafdzoo dc belaugen van Duitscbland daar niet op het spel worden gezet, maar is eeno tusschcnkomst volstrekt noodig dan zou het naspel des oorlogs met vuur worden uitgevoerd. Men zegt dat aan dc bewoners van den Elzas en Lotharingen schadeloosstelling zal worden gegeven voor de oorlogsrampen. Politieke Hevne. De Parijsche oproerlingen hebben verleden week duchtig bij bunnen aanval op Versailles het onderspit gedolven. Overal was appèl geslagen en er werden in de avenue Neuilly, de avenue de la grande arméede Champs Elysées en zelfs op de place dc la Concorde kampen gevormd. De vuren der bivouarken werden ontstoken en gedurende den geheelen nacht beerschte er veel beweging en levendigheid «De Marseillaise" en Chant du départ" werden gezongenen naast den gewonen kreet Vive la Commune! hoorde men den nieuwen a Berlin's Ochtends ontwaarde men dat de troepen der commune beter op het appèi waren gekomen dan men van hen verwachtte en dat zelfs zoogenaamde reactionaire arrondissementen zekere con tingenten hadden geleverd. Er was een leger van 100,000 man, gereed voor een uitval, bij elkander onder het opperbevel 'van generaal Bergeretdie de manschappen in drie colonnes verdeelde. Ongeveer te vijf uur rukten zij opdc linker-colonne marcheerde naar Fontenay-aux-Roses zuidelijk van Chatillon, de regtcr naar Courbevoie en het centrum naar Sèvres en St. Cloud De drie colonnes zonden bij Versailles, het doel van den aanvalelkander ontmoeten. Op den regiervlcugel ging alles in Teerst goed. Bij Courbevoie vereemgde zich Flourens met Duvul de Mont-Valérien zweeg en dit bragt de gefedereerden in den waan dat de kommaodant bet met hen eens was. Zij naderden het fort van zeer .nabij en rukten ongestoord op naar Rueil en Nanterre Daar begonnen op eens de kanonnen van de vesting te brullen. Die haar nog niet waren gepasseerd keerden terug onder 't roepen van verraad." Maar zijdie den Mont-Ya- lérien voorbij warenkonden niet terugkeeren Ber geret die in T eerst langs Bezons en Chatou was getrokken en zich nu met Flourens en Duval bad vereenigd, deed het eenige wat hij doen kon. Hij rukte voortwelke beweging liet comité zeer plas tisch beschrijften hij kwam lot Bougival. Maar daar stond Vinoydie toen r>og 't opperbevel had met zijne troepen van Versailles. De geledereerdcn waren ingesloten tusschen den Mont-Valérien en de wei ken van Bougivalwerken die de Duitschers daar hebben aangelegdmaar die nu uitnemende diensten aan de Fransche regering bewezen. Er volgde eene paniek onder de muitelingen Flourens sncovelde wie vlugten konvlugtte. De correspondent van den Timesdie na 'tgevecht dit slagveld heeft bezocht, schrijft: De troepen der commune waren volslagen gede moraliseerd, Officieren bedelden om andere klcederen ten einde aan hunne uniform niet herkend te worden, De bataille omvatte eene zoo groote uilgestrektheid, dat wij zelfs bij benadering niet konden weten hoeveel dooderi en gekwetsten er gevallen waren. Doch liet aantal manschappen, die in 't vuur geweest warenin aanmerking genomenmoet dit aantal niet zeer groot geweest zijn. «Omstreeks te drie uur hield het vuur van den Mont Valcricn op. Dc strijd scheen geëindigdde gendarmes galoppeerden hier en daar om zich meester te maken van de vluglelingcn. «Ik heb vele van dezen zien gevangen nemen en onder verschijnselendie van minder welwillendheid getuigden dan waarop de conimunalisten gerekend hadden, Dc soldaten der regering namelijk overlaadden de gevangenen met allerlei vcrwenschingcn. Een hunnerdie in de uniform der linietroepen was ontving met de kolf van T geweer slag op slag. Drie gevangenen schenen gevaar te loopen op staanden voet gefusilleerd te zullen worden. Maar een generaal kwam lusschenbeiden en zeidedal zij erger lot verdiend haddendat zij namelijk niet de diepste verachting behoorden behandeld te worden. Zelfs zij, die he'. zwaarst gekwetst werden, vonden geen mededoogen. Zij werden onbarmhartig bespot. De verbittering kon van weerszijden kwalijk grooler ge weest zijn. De gendarmes waren nog het meest vatbaar voor medelijden. Ik hoorde een hunner zeggendat het niet noodig was touw te zoeken om de gevangenen tc bindenwant bij de minste poging om le vlugten zouden ze gefusilleerd worden. Eeo ander verklaarde, dat de hoofdofficieren in elk geval zouden worden doodgeschoten." Evenals met den regtervleugel ging het daarna met het centrum. De brigade Lamariquitu hield Sainl-CloudSèvres en Bas-Meudon bezet en de opstandelingendie ook hier verwacht hadden dat de regeringstroepen zich met hen zouden verbroede ren werden teruggeslagen. Erger nog liep het af met den linkervleugel. Ook daar moesten de oproerlingen zich weldra^terugtrekken en vervolgens is, zooals men begreepdoor admiraal Pothuau de sterke redoute van Chatillon genomenwaarbij generaal Henry en 2000 der opstandelingen werden gevangen genomen. Duval die in T gevecht bij Bougival ontkomen schijnt te zijn en nu gevangen genomen werd, is gefusilleerd. Het Paaschfetslfeest van vrede en van liefde zoo vol herinneringen voor Christenen en Israëliten; feest, waarin hunne levcnsgeloo/ileer. Bemint elkander in duizenden tempelen der volkeren weergalmde dèl feest werd in Frankrijkalwaar en vanwaar voordurend onrust en oorlog kiemdeop nieuw door plundering en roofdo *r tranen en bloeddoor burgerenbloed, door broedermoord ontwijd. Ijzingwekkend naspel van de krygsivoede van twee vorsten Ook daarmede gis hun geweien beladen In verscheidene berigtcu wordt gezegddat na de eerste schermutseling bij Courbevoie reeds eenige manschappen der regeringstroepen over de brug van Neuilly in Parijs zijn gedrongenmaar dat zij terug trokken omdat er geene versterking kwam De Time* verwondert zichdal Thiers toen niet dadelijk van de aanvankelijke overwinning gebruik heeft gemaakt. Thierszegt het blad schijnt van raeecing te zijn dat de opstand wel van zelf zal uitbrandenen dat zal hij ook maar niet voordat zijne geheele omgeving mede tot asch is verteerd." Uit alle berigten blijkt dat de Parijsche oproerlingen tot nu toe zware verliezen geleden hebben, doch nog niet magteloos zijn gemaakt, zoodat zij nog voortgaan de ordelievende burgers te beheerschen te plunderen en zelfs te fusillerentevens zoowel bij geestelijken als bankierswaarbij veel geld te vinden is. kostbare visites makende. Dc beurs staat zoo goed als ledig, dat ook een slecht teeken is voor de beurzen van vele handeldrij vende ingezetenen. De levensmiddelen worden steeds duurder. Aartsbisschop Darboy en abt Deguerry zijn door de oproerlingen gearresteerdenke' omdat zij verdacht worden ran eene bonapartistische zamenzwering. Kortom het is een ernstig en droevig apenspel dat te Parijs wordt vertoond van de eerste Fransche revo lutie, die echter destijds wereldhelden kweekte, maar thans uit het uitschot der bevolking spektakelhelden Versailles 10 April Gisteren heeft den ganschcn dag een artilIcricgevecht plaats gehad tusschen de batterijen bij de brug van Neuilly en die van de Parijzcnaurs aan de Porte Maillot. Heden heeft dc Mont Valérien een levendig vuur tegen de insurgenteo geopend. Generaal Paschaud is aan de gevolgen zijner wonden overleden. NEDERLANDSCHE CENTRA AL-SPOOR WEG. Opbrengst over de maand JSaart 1871. 1870. Reizigers23 400.57 ƒ24.300.40 Bagage891.08 802.6* Bestelgoedercn3.304.14 3,562.34 Koopmansgoederen 7.602.20 6.501.41 Vee. paarden eu rytuigen 4.684. 2,874. Diversen326.02 32.30 40.328. ƒ38.163.18 Opbr. van p*. Jan. tot uil. Maari. 1871 ƒ133.045.87 1870 f105.203. Meerdere opbrengst otev 1871 27,842 87 Per dag en per kilometer is lUart 1871 ƒ12.80 I I V 1870 12.10 Van 1 Januari) lot 31 Maart 1871 14.63 1 31 1870 *11,67

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1