nouvclées. Mais on salt que le Luxembourg ei la Hollands, unis poliliquementl'ont été aussi sur le terrain de la charité et de la compatissance pour adoucir les rnaux que la guerre déchalnés sur nous. Certesavant celte épreuveles liens d'amitié et d'eslime étaient étroits entre nos contrées et la noble nationalué hollandaise et luxembourgeoise mais ces gages nouveaux de fraternité internationale les ont encore plus eolidement affermis el rendus indestructibles. Désormaisquelque soit son sort, Melz Terra dans ses dignes et chers voisins des bienfaiteurs Dis Ie 29 octobre, le lieutenant-colonel de cava lerie en retraite J.-J-Il. Maschcck arrivait i Mets de grand matin, comme délégué du comité central néerlandais de La Haye. II étail muni de 46 grands colis contenant des vivres, des vétements, des re- mèdes. Le colonel Mascheck était le précursenr, Le 3 novembrel'ambulance hollandaise qu'il annonsaitarrivait k Metzet dès le 9 fontionnait avec un ordre et une régularité admirables daas la salie du jardin Fabert- Elle comptait une soixan- taine de blessés. Les plus dangereusemeut atteints ont été évacués sur l'hötel de Gargan mis k sa dis position. Depuis le 23 novembre les deux ambu lances ibnclionnaient simultanément. Pour donner une idéé exacte de {'importance des secours apportés par la charité néerlandaisecitons quelques chiffres. II est venu k Metz de la Hollande 541 énormes colis contenant des vêtemqnts, des literies, des vivres, etc Parmi ces envois se trouvaient des offrandes émanant directement de S. M. le roi de Hollande, sous cette suscriplionpour le* malades ei blestés militaire» de Metz. Voici le personnel des ambulances MM. Mascheck, commissaire du comité central néerlandais Titsinghintendant de l'ambulance hollandaise. A la salie Fabert: MM. les doctcurs ArntzeniusVerspyck Schroe- der, Stackman-Bosse, van RijaberkHalbertsraa Caudri; Mesdames Boecke et Arntzenius, A la rue Nexirue: MM. les docteurs PraegerJ. BaumA. Baum LiernurThijsCaudriBroes van Dorth Harlog. Ge personnel médical se recommande par la science et Ie dévouement Les beureux résuliats qu'il a obtenus i'atlestenl assez. Bij het onderzoek, in de afdeelingen der tweede kamer, van hel wetsontwerp tot wijziging van eenige artikels der wet op de malen en gewigten enz. weoschte men vrij algemeen aangaande de toepassing en werking dier wet te worden ingelicht. Men meende te wetendat het toezigt op de ijkers en de eenheid in de uilvoering der wetsbepalingen niet zelden vrij wat te wenscben overlaten. Zoudenvroegen eenige leden, de gerezen klagten ook aanleiding kunnen geven om terugkomende op een vroeger besluit der kaqjer, ter bevordering van regelmaat en orde, een inspecteur met het toezigt op de slipte naleving der wet te belasten In verband met klagten van de industrie meende men in twee afdeelingen aan de regering in bedenking te moeten* geven de gasmeterfabrikanlen in staat te stellen om de gasmeters aan de fabrieken zelve in een door hen in te rigten lokaal te doen ijken. Door dien maatregel rekende men van die zijde èn de be langen der nijverheid èn de naauwkeurighcid der contrèle gewaarborgd. Door een lid werd dit denkbeeld evenwel met nadruk bestreden. Van verschillende zijden kwam dc ongelijkheid in de heffing van het jjkregt lusschen de drooge en natte meters ter sprake. Zou de regering het onraadzaam achten door eene veranderde bepaling omtrent den in houd der gasmeters die ongelijkheid weg te nemen? Zij schjjnt lot dusver het voorbeeld van Engeland op het oog te hebben gehad, maar, vroeg men, ware het niet wenscbelijk ook op de werking van het Belgische systeem te letten? AMERSFOORT, 4 Mei 1871. Gisteren werden aan den kanonnier le. klasse H. Verduin, voor het front der batterijen van het regc- mont rqdende artillerie uitgereikt dc gouden medaille en annexe gratificatie van vijftig guldens, wegens 36jarige eervolle cn trouwe militaire dienst. Naar wjj vernemenheeft de heer A. Perk wethouder cn notaris te Hilversumna 30 jaren met onbezweken jjver de belangen der provincie eo van het Gooiland in de Prov. Staten van N.-Holland te hebben behartigdzijn wensch te kennen gegeven niet meer voor het lidmaatschap dier Staten te worden herkozen. De bureaux van den OotUrspoorwegtol dusverre in een hekrompen gebouwtje te Hilversum gehouden, zijn gisteren naar ern ruim en uitnemend voor het doel geschikt buis in de üngeslraat aldaar overgebragt. Het prov. geregshof in Noord-Holland heeft met toepassing vu verzachtende omstandigheden, tot 3 jareo correctionnele gevangenisstraf veroordeeld den gewezen stationschef der Nederl. Centraal spoorweg maatschappij te ElburgEpe Tangelderals hebbende hem schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde misdaad van diefstal door een bediende van een voer man gepleegd. Het Utrechtsche studentencorps heeft besloten de feestenter viering van hel 47ste lustrum der akademie, voorloepig vooronbepaalden tijd uit testellen. Het communisme in woord en daad De theorie (verklaring van de commune aan 'tFransche volk) Krachtens hoofddenkbeeld der cammune wordt de individuele vrijheid, de vryheid van geweten en van bedrijf gewaarborgd." De praktijk. (Latere verklaring van de commune), Ieder burger van 19 tot 40 jaar, die zich niet binnen 48 uren voor de dienst aangeeftzal als weerspannige worden behandeld en voor het krygs- geregt teregt staan. De huizenwaarin zulke weer- spannigen geacht wordeu zich op le houdenzullen doorzocht worden." Te Waddingsveen wordt kaas op Amerikaansche wijze vervaardigd. De melk van 600 koeijen kan in die fabriek tegelijk tot kaas verwerkt worden. Te Middelburg bevindt zich een gezin, bestaande uit 4 zusters en een broeder, die gezamenlijk 409 jaren lellen en waarvan de jongste zuster pas haar tachtigsten jaardag vierde. Allen genieten een goede gezondheid. 't Is van algenieene bekendheid, dat bij poklijders ten gevolge der inwendige pokkeneene verslijraing van het borstvlies plaats heeftdiewanneer hier tegen geen middelen worden aangewenddoor ver stikking den dood ten gevolge moet hebben. Een zeer eenvoudig cn onschadelijk middel tegen dit verschijnsel is ontdekt, 'twelk aanvankelijk van goede uitwerking blijkt geweest te zijn. Men neemt op de pont van een mes ongezouten varkensreuzellost deze op ia warm water en laat den kranke dit zoo heet mogelyk drinken. -— In het praclische Engeland vindt men in vele openbare instellingen nog weinig toezigt, althans schromelijke misbruiken. Zoo is onlangs gebleken, dat in zeker krankzin nigengesticht een der oppassers de badkuipwaarin een zieke lag, bijna vol kokend water liet loopen eer hij de kraan van het koude water opendraaide. De lijder stierf aan de gevolgen en de hardvochtige dienaar zal teregt staan wegens manslag. Was wel eer gebeurd en tot zijne verontschuldiging voerde hy aan, dat bij aan de koud water-kraan niet had gedacht De Stockholmer correspondent der Nord-Deul tche Alig. Zt.die eenige bijzonderheden mededeelt omtrent de plegtige begrafenis van de koningin van Zweden voegt er nog bijdat de overledene in hare laatste nreals 't ware bij de laatste opflikkering der levensvonk, deze woorden sprak: Ik heb mijn vaderland innig lief gehad, alleen de dood kan de banden verbreken, waardoor ik aan Zweden en Noorwegen verbonden was! Mijn dank aan de geheele natieTwintig gelnkkige jaren heb ik hier doorgebragt. De volkeren van het Noorden zullen één en sterk zijnsterk tot heil van Europa!" De Kamer van Koophandel te Groningen heeft besloten eene missive te zenden aan de Commissaris des Konings in de prov. Groningen, «teneinde zijne tussehenkomst in te roepen tot het afschaffen van het busregt aan de postkantoren, dat, naar het oordeel der Kamer sedert de herziening der postwet geen reden van bestaan meer heeft. Ieder moet het regt hebben, zijne brieven van bet kantoor te halen of te doen halen." Het beginsel in het midden latendedan ongetwijfeld zou do toepassing dezer afschaffing en algenieene toekenning van afhaling der brieven aan de postkantoren, vooral in stedengroote verwarringenz. veroorzaken. Wij kunnen ons dan ook niet met dit denkbeeld dezer Kamer vereenigen. Zaterdag jl. stond or voor een der police-conrts te Londen een meisje van 14 jaar, Agnes Norman teregt, die reeds lang van do afgrijselijkste misdaden verdacht werdzonder dal men er "enig bewijs voor had kunnen vinden. Zij had in het laatste jaar bjj drie families als kindermeid gediénd en overal waren de kinderen spoedig na haar komst op onbegrijpelijke wijze gestorvengeregtelijk onderzoek had een paar maal bewezen dat de kinderen gestikt waren, doch hoe had nooit uitgemaakt kunnen worden. Hetzelfde was nu weder geschied bij een ander gezin waar zjj diendeen dat even als de vorigen verzuimd had voldoende informaties omtrent haar in to winnen, doch nu waren er bjj een der kinderen duidelijke sporen gevonden, dat mond en neus met geweld waren dichtgebonden tot dat de dood er op volgen moest Daar de beschuldigde alleen met hen geweest wasterwijl de o'udcrs de woning slechts eenige uren verlaten haddenis er bijna geen twijfel aan dal hot Itaar werk was. Langzamerhand komen nu meer bijzonderheden aan het licht, niet alleen kinderen maar ook jonge hondenkattenkanarievogels zelfs stierven op geheimzinnige wjjze in de huizen waar zij vertoefde. Een kind van een bezoeker in haar voorlaals ten dienst was eveneens plotseling overleden, kortom het publiek hoeft langzamerhand de vaste overtuiging gekregen dat men hier te doen heeft met een nianie, die ieder met ontzetting vervult. Het onderzoek is nog niet afgeloopen, doch betreft natuurlijk alleen het laatste geval. Het meisje bepaalde zich lot een eenvoudige ontkenning van het haar te laste gelegde. Men meldt uit Zydewind (gemeente Oude Nicdorp) van 1 Mei: Donderdag II. heeft alhier eene treurige gebeur tenis plaats gegrepen. Eene dolle koe, door drie mannen begeleid, om naar Scha gen te worden ver voerd wist nogtans gelegenheid te vindenom een meisje ernstig te verwonden het vervolgens op hare horens van den grond te nemen en in de lucht te werpenmet dat ongelukkig gevolg dat het kind weldra is bezweken. In de omstreken van Wijhe worden thans weder aanzienlijke hoeveelheden spek voor Pruissische reke ning opgekocht, welke, naar wij vernemen, bestemd zjjn voor het leger in Frankrjjk. Verleden week zjjn van daar een viertal waggons vol naar Pruissen geëxpedieerd. Tijdens een onweder op Vrijdag sloeg te Itler- beek de bliksem in de woning van den veenarbeider Klein Vrielink, waardoor de man en vrouw gedood en het geheele huis met inboedel, benevens twee koeijen, een prooi der vlammen werden. Een klein kind dat zich op den schoot der moeder bevond schijnt door den bliksem niet getroffen te zijnen is met nog een kind van 3 jaaruit den brand gered. Kost voor het drukken vernemen wij. dat in de gemeente Renswoude 23 kiezers voor do Provinciale Staten zijn, waardoor thans blijkt dat het hoofd kiesdistrict Amersfoort 863 kiezers voor de Provin ciale Staten bevat. Waarlijk, niet Parijs voert op dezin oogenblik oorlog legen Frankrijkneende oorlog tegen Frankrijk wordt gevoerd door een zwerm roofvogels, door een hoop wilde en zwervende dierenuit alle vier wind hoeken voor den dag gekomen om op de hoofdstaf der wereld néér te vallen. Neem maar hunne namen; dit zyn zelfs geen buitenlandsche namen, het zijn vreemdezonderlinge namen, die aan gcene natie aan geenc taal toebehooren. Het is als of men do hokken en de kooijen van den Jardin-dcs-Plantcs ge opend en de bewoners dier veiblyven de straat op gejaagd heeft. Parijs vraagt zich zelf met schrik af: D'oft lui viennent de tous cötcs Ces enfants qu'en son sein il n'avait point portés En nu met deze fantastischefantasmagocische exotische, epileptische cn apocalyptische wezens beweert men het begrip der commune tot verwezenlijking te brengendat wil zeggenhet begrip dal op meest essentiële wijze het locale vaderland t de woning, hel huis, den haard, nering en bedrijf, de associatie en de tradiliën der huiselijke belangen vertegenwoordigt Het is de grootste paradoxe welke men ooit aan het gezond versland heeft kunnen voorstellen. Heeft men die benden heidens of zigeuners gezien welke, van de aziatische grenzen vertrokken, van kampement tot kampement bet Westen naderen, door onze provinciën trekken en in het land van Wallis zich gaan neder zetten. Hel zijn de Giptietde Zingarit, de borden zonder land en zonder naam, zwervelingen die in hunne voertuigen slapen, op den openbaren weg hunne spijs bereidenen hun vaderland aan de zool hunner schoenen mededragenals zij nl schoenen hebben. De vreemdsoortige wezensdie de hand op Parijs gelegd hebbenzyn van dat ras; bijna zou men met de uieuwsgierigbeid eens natuuronderzoekers hen gadeslaan En hetzij herhaald, door een soort van uitdaging naar hel gezond verstand geslingerd, zyn het die wilden wier eerste grondbeginsel is geen domicilie, geen tehuis, geen God te hebben, wier woning moet zijn de rollende kar van den heidenzijn bet die liedenwelke een omwenteling maken in naam der commune, in naam der stad, in naam van het gemeen tebestuur in naam van alles wal plaatselijke belangen heet. Welk een komedie!,.,, maar ook welk een treurspel l Helaas! zij hadden wel gelyk die Duitschers, welke, om zich beter te doen verslaan, onlangs den Franschen versregel: Un grand destin s'achève, ungrand destin commence, citeerden. Frankrijks bestemming raakt ten einde. Er is geen Frankrijker is geen Fransch vaderland meer. Tèrwyl Duilschland zijne historische droomen verwe zenlijkt en zijne nationale eenheid tot stand brengt terwijl de sterren der tweede grootte, die om Pruissen heen zwerven, de rol van wachters (satellieten) aannemen om deel uit te maken van een groot keizerrijk, en terwjjl de veroverde Fransche provinciën zich do vraag stellen of zij het moeten betreuren te vuur en le zwaard gescheiden te zyn van dat zieke ligchaam, wordt het begrip van vaderlandhet begrip van nationaliteit, al meer en meer uit Frankryks hart vcrwyderdom plaats te maken voor meer algemeeno begrippen zonder naam zonder banieren thans zonder andere kleur dan de bloedkleur. Er zijn geen nationale vereenigingen meer, men heeft geen andere dan internationale vereenigingen. Het cosmopolitisms I heeft het patriotisms gedood.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2