taken niel aan de mannen over. Wij hebben" pligtcn te vervullen. Zoo noodig, bestygen wij de barricaden, maar ik hoop dat do mannen niet zóó laf zullen zyn om ons daartoe te dwingen. Wij moeten op het slag veld zijnom de gewonden op te nemen cn zooveel doenlijk levens te redden, die zonder dal doelloos zou den zijn opgeofferd. Nog meer. Wy moeten do vuren onderhoudenen hel raauwe vlccschdat men onze strijders brengt, braden, dat zy anders moeten weg werpen bij gebrek aan middel om het te bereiden.'' Ecne derde redenaarster kwam aan het woord. Zij begon met een pliilippica tegen alle gouvernementen, die allen, zeide zij, «den arine doen zweetcn." Na een schrikbaren oqihual van woorden vertelde zij hoe zij doordrongen was van liefde voor de republiek. Ik had haar wel willen vragen wat zij door republiek verstond, maar ik achtte dit niet politiek. Ook scheen ik reeds op gemerkt, en mijne geleidster dwong rny héén te gaan. Bij hot uitgaan vonden wij eene vrouw inct een zak collecterende voor de kosten der propaganda, liet was een waarlijk amusante verloomng, maar de optut tende beschouwer moest merken dat het eene komedie wasdie er gespeeld werd. De Oostertpoorweg. Vrijdag ochtend jl. hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het wetsontwerp betreffende den Oosterspoorweg onderzocht en dachten wij heden het resumé van dat onderzoek nog voor de uitgave van dit nummer te ontvangen en te plaatsen, doch zien wij ons daarin teleurgesteld. Ook de heden ontvangen couranten behelzen hel bedoelde nog niet. De opneming daarvan zal dus later geschieden en zullen daarin voorkomende eventueele be denkingen worden getoetst. Nu gunstige afloop van de zaak met ver trouwen mag worden tegemoet geziendient te worden herinnerd, dat wij onlangs niet zijn opgekomen tegen de mindere of meerdere juist heid van de elders gepubliceerde mededeelingen omtrent de voor de Goncessionnarissc nieuwe en onaannemelijke wijzigingen door den betrok ken Minister in de rigting van den spoorweg aangeteekendmaar de gevolgtrekkingals zou daardoor dc zaak te niet zijnis door ons verworpen. Onze grond daarvoor wasdat de nieuwe tracékaart bij de betrokkenen was in overweging gebleven en tevens onpartijdige zaakkundigen daaraan hunne altentic verleenden zoodat dus nadere inlichtingen best tot redres konden leiden van alles wat de daarstelling van den spoorweg in den weg stond. Waar de bedoelde teleurstellende mededee- ling en gevolglrokking werden gepubliceerd, moet geheel buiten kwestie blijven, omdat, opklimmende tot de bron deze zich tot cene toevallige en geïsoleerde omstandigheid beperkt, die lot de bedoelde ontmoedigende publiciteit aanleiding gaf. De Rijnspoorweg zalbij het tot stand komen van den Oosterspoorwegallengskens gevoelen dat hel monopolie waarop zoo dikwijls is ge wezen ophoudt. De opbrengst van reizigers en goederen was sedert 1 Mei 1870 op den Rijnspoorweg f 4,475,626. Men twijfelt sterk of zulke groote opbrengsten ook zullen worden verkregen, als dc Oosterspoorweg tot Amersfoort, Zutphen en de Duitsche grenzen in exploitatie zal zijn getreden; echter handel, nijverheid enz. knnneri inlusschen zoodanig aangrocijen, dat beide ondernemingen welvaart zullen genieten. De Regering beeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal tol ecne spoedige behandeling van het haar gepresenteerde wetsontwerp uil- genoodigd. Hel is derhalve te hopen dat van deze invitatie zoo volkomen zal worden gebruik gemaakt, dat de Katncr weldn den lof zal mogen inoogsten tot de goede afdoening dezer nationale zaak met degelijke belangstelling (en dus zonder gerekte discussién) krachtig cn vlug te hebben medegewerkt. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten doorliet ganschc land, wordt in diverse cou ranten veel redenering ten beste gegeven, doelt ons 7.0u beter dunken eens het getal kiezers, ter stembus opgekomen met het getal kiesgcrcgtigden in liet Rijk te vergelijkencn tot slotsom te komen hoe weinig kiezers van hun kiesregt gebruik maakten, waarbij tevens eene bijzondere statistiek van het getal opgekomen kiezers in die districten vwaar strijd was; b. v. in 'sllage, bij grooten strijd zijn nogtlians 800 kiezers niet ter stembus opgekomen, en ii: Rot terdam, alwaar twee bekwame, aftredende leden, niet tot eandidalen werden gesteld door dc kicsvereeniging Orde en alzoo eene groote spanning heerschte, zijn slechts 700 van dc circa 2300 opgekomen, dus nog geen derde der kiezers. In het district Amersfoort, alwaar geen strijd was, zyn van 863 kiezers 318 opgekomen, dus ruim een derde. Neemt men daarbij in ammer/iing dat in dit district circa 500 landelijke kiezers zijnwaaronder velenwier woning zeer ver van de raadhuizen is verwijderd, dan kan men aannemen, dat in het district Amersfoort dc opkomst der kiezers, in verhouding tot gemelde punten, belangrijk was. KENNISGEVING De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten dat aantevangen op Woensdag, den 17 Mei e. k. door dc Schutterij dezer gemeente zal worden GEVUURD op het terrein genaamd de Vlasakkkers nabij de Piramide, gelegen rechts van den straatweg tusschen Amersfoort cn 'Hrechtcn dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 15. Mei 1871. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 15 Mei 1871. Donderdag jl., des namiddags circa 4 uren, is uit het water van het Havik alhier opgehaald het lijkje van een driejarig jongetje, welk kind sedert 2 uren te voren was vermist. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd in ingeroepenwas deze te vergeefs, daar het niet mogt gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Bij de aanbesteding van rundvleesch cu vet benoodigd voor het rcgcinent rijdendende artillerie te Amersfoort van 16 Mei af, is ingeschreven door de mrs. vleeschhouwers 11. M. van Beek voor 41 cents en B. Thien voor 41 cents, die alzoo gelijk stonden; cn door den tegenwoordigen leverancier, den mr. vleeschhouwer D. van Gelder voor 42 cents per Ned, pond, zijnde de levering aan laatstgenoemde gegund. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is Woensdag in de Tweede Kamer, bij de discussie over afdeeling Waterstaat cn Publieke Werken", voorgesteld voor de uitbaggering van het Zwolsche Diep en de daaraan verbonden werken ƒ50,000 uit te trekken. Deze uitgaaf is door de Kamer goedge keurd boewei de bceren Storm van 's Gravesande Stieltjes en van Naamen er op aandrongen de lei- dammen te verhoogen, waardoor alleen afdoende ver betering te verkrijgen isterwijl al het geld, aan de verbetering van het Zwarte Wateren het Meppe- ler Diep besteedverloren zal zijnals de mond van bet vaarwater niet op behoorlijke diepte gehouden wordt. Aan gymnasia on latijnsche scholen wordt van Rijkswege gegeven 40.0U0terwijl deze subsidie van jaar tot jaar wordt ingekrompen. Aan Hoogerc Burgerscholen wordt gegeven bijna zes en een halve tonne gouds, terwijl die som ieder jaar wordt verhoogd De Hoogere Burgerscholen zijn welligt o. a. door den Staat bestemd om de gymnasia te verslinden, zoodra deze geen raison délre meer hebben. Eenige leden van dc Tweede Kamer deden in de eergister gehouden zitting ernstige klagten hooren over de handelingen der Exploitatie-Maatschappij, die naar het oordeel van sommigen niet voldeed aan de eischen der dienst. Daarbij werd gewezen op het na deel, hetwelk voor het openbare verkeer ontstond door dc ongelijkheid der tarieven van vervoerkosten en de wenschelijkhcid der herziening van de wet van 1859 betreffende het gebruik der spoorwegen betoogd. Op de lijn St. Denis heeft tusschen éen van Parijs komenden passagierstreinen een goederentrein een vreeselijke botsing plaats gehad, waarvan verscheidene personen het slagtoffer zijn geworden. De stoker werd door den schok in het fornuis der machine geworpen; eenige oogcnblikken later vond men alleen het verkoolde lijk terug. De heer Jackson te Londen heeft cene land-cn watervclocipède uitgevonden, waarmede hij regtstreeks van Londen naar Parijs zal gaan. De wielen er van zijn zóó ingerigl dat zij in het water gebezigd kunnen worden als de. raderen eener stoomboot. De proel, met een model genomenis goed geslaagd. Bij de Wetgevende Magt der Vereenigde Staten is thans een wetsontwerp ingediend om over de huizen van Ncw-York een spoorweg aan te leggen ten einde het overdrukke verkeer op de straten te verminderen. Een der invloedrijkste bewoners, Alexait' der T. Stewartdie zich reeds 6 a 7 jaren met deze vraag hieft bezig gehouden, ondersteunt het ontwerp. De viaduct zal de breedten van één spoor hebbenmaar uit twee verdiepingen bestaan voor vertrekkende en aankomende treinenzoodat dit wel de eerste Amerikaanschc spoorweglijn zal wezen waarop geen botsingen plaats kunnen hebben. Bij het ont werp wordt een bijzondere vrachtprijs voor arbeiders aangegeven cn tevens bepaald dat voor minstens 19 milliocn gld. aan het kapitaal moet deelgenomen zijn voordat dc bouw een aanvang mag nemen. Von Bismarck en von Moltke houden zich bezig met de verbetering der wapenen van het Pruissische leger, liet geweer Drcyse" is vervangen door de karabijn Wcrder." De zware kavalerie is opgeheven, en Krupp," de nieuwe baronheeft aan het oordeel van dc commissie der artillerie een kanon onder worpen, dat de stevigste wallen op een afstand van 13 kilometers zal kunnen vermorzelen. Te Luik zijn in den vroegen ochtend van den lOdcn dezer de gebouwen van het spoorwegstation des Guillemins een prooi der vlammen geworden. De wachtkamer van de derdo klasse, alsmede de linker vleugel werden geheel vernieldde daken en zolde ringen zijn ncdergestort en de muren alleen zijn staande gebleven. Ook de bureaux der wegen en werken zijn verbrand. Verscheidene meubelen heeft men kunnen reddendoch de archieven zijn verloren ge gaan. Het glazen verwulf is gelukkig gespaard ge bleven. De brand zou ontstaan zijn door een gaspijp aan den uitgang. De schade wordt op circa 20,000 francs geschat. In Rusland is cene nieuwe secte ontstaan van wederdoopersbehalve den doop verwerpen zij ook het huwelijkde ongehuwde staat is voor hen het noodzakelijke middel om in het hemelrijk te komen; men vreest dat de secte hierdoor zal uitsterven anderen koesteren geen vrees hiervoor, omdat de natuur boven de leer gaat. Men berekent liet aantal van deze cn andere sectarissen in Rusland op 15 millioen. Bij wijze van proefwordt de Lombard-street in Londen thans geplaveid met Limnier-asphaltdus genaamd naar een plaatsje in Hannoverwaar een mijn deze slof oplevert. De asphalt-bestrating biedt vele voordeelenzij is geheel effendoei het wagen- vefkcer bijna zonder gerucht zijn en behoedt de paai den tegen vallen. Tot dusver was de Lombard- street, het centrum van dc Londensche bankiers wereld met hout geplaveid. De lezer hcriunert zich ongetwijfeld bet voorval, dat ecnigen tijd geleden plaats had in een der kan toren van de firma Rothschildte Frankfortwij be doelen de pogingdoor zekeren Charles Mulderuit Landshutin de nabijheid van Mctzin bet werk gesteld om het gebouw te vernielen door middel van granaten, gevuld met dynamiet. Het onderzoek door geneeskundigen gedaan, heeft het bewijsgeleverd.dat de dader niel krankzinnig is; hij is hevig opgewonden, zoodra de staatkundige gebeurtenissen van den jongst veiloopen tijd worden aangeroerd, maar •hij heeft het volle gebruik van zijne verstandelijke vermogens. Dewijl er derhalve niet de minste twij.el bestaal ten aanzien van de vraagof de misdaad hem behoort te worden toegerekendzal hjj eerst daags deswege voor het hol tereglstaan. Aanvankelijk onderstelde men, dat de jonge man krankzinnig moest zijn, dewijl de daad zoo dwaas als roekeloos mogt hceten. Uit Weenen berigt men van den Cden dezer dat Woensdag jl. bij Felixdorf, in de omstreken van Wiener-Neustadteen kruidmagazijn in de lucht ge sprongen is. Van onder de puinhoopen waren tot dusverre 9 lijken opgedolventerwijl 2 andere per sonen zulke ernstige brandwonden bekwamendat men aan hunne genezing wanhoopt. Uit Parijs wordt het overlijden gemeld van den heer G, de Molinariéén van de beste Franschea staatshuishoudkundigen onzer dagen. Sedert een aantal jaren was hij medewerker van het Journal des Débals, Rij hau dca leeftijd van 50 jaren- bereikt. Gelijktijdig met de Molinarioverleed ook de prins de Lalour d'Auvergne, een van de beste diplomaten van hel tweede keizerrijk. Hij was laatst gezant te Londen. Ook hij werd 50 jaren oud. De componist Auber is gevaarlijk ziek. In de Haagsche Correepondenlie der Roller- damsche Courant leest men het volgende Ik las dezer dagen in Uilenspiegel een briefje dat de hoofdredacteur van het Dagblad aan dat weekblad had toegezonden. Later is mij gebleken dat, zoo het der redactie van onzen Punch i?) niet aan Witz" mangelthaar tact niet bijzonder te roemen valt. Want in de journalistieke kringen circuleert het wezenlijke briefjedat genoemde hoofdredacteur aan Uilenspiegel heeft geschrevenen nu kunt gij zeil over mijn uitspraak oordeelen wanneer gij er niets tegen hebt het bijgaande alschnfidat men mij vergund heelt te nemenin uwe kolommen te plaat sen. 't Is een aardigheid, waarmede misschien sommigen uwer lezers zich zullen amuseereu. Hel briefje van den heer Lion luidt aldus Mijne Heercn, Van een langdurig verblijf in 't buitenland hier teruggekeerdheb ikin een vriendenkringkennis gemaakt met uwen Uilenspiegel", die zijn naam draagt met cere. Immers de legendairc Tijl was een botterik in folio; de stamvader van al dc Jocrissen ran lalcron lijdhelpende zich zelf cn zijn vrienden steeds van den wal in de sloot en werkende, door zijn flatersaltijd en immer zijn vijanden in de hand. Deze trouwe navolging van uw nobel ideaal ver dient werkelijk aanmoediging. Ik voor mij wen>cb daarvan op tweeërlei wijs te doen blijken 1°. door mij op Uilenspiegel" te abonnceren, gelijk ik doe bij dezen 2°. door U hieringeslotcn mijn portret toe te zendenwaarvan gijnaar 't blijktgeen goed exem plaar schijnt te bezitten. Zich gedrukt te zien" is een genot waarvan ik sedert vele jaren reeds ben geblaseerd maar zich te zien gcconlcrfeil"ziedat is voor mij een nog betrekkelijk nieuw genoegen 't welk ik wenscb te verhoogen door u in staat te stellen mij voortaan met grooler juistheid te caricaluriscerenop gevaar

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2