3°. request van Hermanns van dcrVeer, vragende een klein pensioen wegens zijne vroegere diensten als nachtwacht. Nedergelegd ter griffie ter inzage der ledenen ter behandeling in eene volgende vergadering. 4°. Een request van den Griffier van den Burger lijken Stand vragende vermeerdering van tractement. Verzonden naar de Afdeelingen, om te behandelen te gelijk met de begrooting. 5°. Rekening en Verantwoording van de Bank van Leening. 6®. Idem van de Schutterij, Beiden verzonden naar de Afdeelingen. Niets meer te behandelen zijnde wordt daarna de zitting gesloten. Zondag 4 Juni jl. werd te Arnhem in het gymnas tieklokaal van de Maatschappij tol Nul van 't Algemeen eene vergadering gehouden van gymnastiekonder- wijzers en eene gewestelijke vereeniging gevormd van de Vereeniging van Gymnastiekonderwijzers in Neder land. Dat deze zaak de goedkeuring der onderwijzers wegdraagt, bleek uit hunne getrouwe opkomst uit verschillende plaatsen dezer provincie en zelfs daar buitendochwat wel te betreuren is, aan belang stellenden ontbrak het geheel. Allereerst werd gesproken over den inhoud van het te vormen reglementhetgeen zooals gewoonlijk aanleiding gaf tot veel.gedachtenwisseling; het zamen- stellen van een concept werd naderhand aan eene daartoe benoemde Commissie opgedragen. Tot bestuursleden werden gekozen de Heeren A. B. Meilinkte Lochem, presidentJ. A. II. Braak man, te Arnhem, Secretaris, J. S. G. Disse te Arnhem, penningmeester en G. J. Scholermante Amersfoort, medebestuurder. Er werd besloten driemaal 'sjaars te vergaderen; bij stemming werd bepaald de eerstvolgende bijeen komst te Zutphen te houden in het laatst van Julij, dhder de werkzaamheden werd onder meer ook opgenomen het houden eener openbare les op de plaatsen van bijeenkomst. Daardoor toch zal men kunnen medewerken de vooroordeelendie, helaas! nog zoo menigmaal tegen de gymnastiek gekoesterd worden, eenigszins op te heffen. Nadat door een der leden den overigen dank gezegd werd voor hunne tegenwoordigheid en hij den wensch uittedat ook deze bemoeijingeu strekken mogten tot uitbreiding en volmaking der gymnastiek, werd de vergadering gesloten. NEDERLA.VDSCUE CE.VTRAAL-SPOORWEG. Opbrengst over de maand Mei: 1871. 1870. Reizigers27.173 22 f 27,074.71 Bagage677.93 835.24 Bestel goederen3195.24 2922.09 Koopmansgoederen 3938.26 4441.01 Vee, paarden en rijtuigen 4229.55 4155.70 Diversen597.46 631.54 39.81166 f 40.060.29 Opbr. van p°. Jan. tot uit. Mei. 1871 ƒ212.094.74 1870 f\85.198.79 Meerdere opbrengst over 1871 20,895 95 Per dag en per kilometer in Mei 1871 f 12.72 1870 12.79 Van 1 January tot 31 Mei 1871 13 01 ƒ1 31 1870 >12.14 Politieke Revue. Parijs begint zich langzamerhand te herstellen van de doorgestane ellende. Men heeft de dooden geteld de ver brande en half-verbrande gebouwen doorsnuffeld en het Journal officicl kan nu, met een bijzonderen vloed van woorden bewijzen, dut het toch veel erger had kunen zijn. Het is een magere troost; maar een betere is niet voorhanden. Het aantal vreemdelingen of vroeger geviugten van de sladdat nu de poorten binnenstroomt, moet buitengewoon groot zijn. Ilun geeft het Journal o/ficiel de geruststellende verzekering, dat de ge zondheidstoestand binnen Parijs weinig te wenschen overlaat. Er heerscht tot uu toe gecne epidemie, en 't is niet waarschijnlijkmeent hel bladdat er eene ontstaan zal. Naar aanleiding van ai de Dynastieke kuiperijen als 't ware op de puinboopen van Parijs en te midden van de onbeschrijfelijke ellende onder 't volk, zegt een Franschman Onze gebouwen rooken noghet bloed stroomt steeds uit onze wonden; naauweiijks zijn er acht dagen verloopendat het kanon Ophield te bulderenen reeds werpt zich de geheele wereld op het verminkte ligchaam van Frankrijk een hoop roofvogels gelijk Wij bezweren u mijne ilceren! laat ons met rust. Laat ons onze wonden verbinden en beelen. Wanneer het leven een weinig in ons teruggekeerd zal zijn wanneer eenige maanden van arbeid cn rust aan Frankrijk meerdere kalmte, meerdere kracht zullen hebben verstrekt, dan zal het lijd zijn uwe regten te doen gelden en uwe diensten aan te bieden. Voor het oogenblik is de gewigtigstc dienst, dien ge Frankrijken ik voeg cr bijdien ge u zelf be wijzen kuntdezeom u te doen vergeten minder spectakc! te makenminder luide te spreken in een kamer van een zieke, dien ge allen achtereenvolgens sedert 50 jaren hebt helpen brengen in den treurigen 1 toestand waarin hij verkeert Beseft eindelijk eens, wat er ellendigs en schandelijks is in dien cgoistischen ijveren als de vaderlandsliefde u niets zegtluis tert dan ten minste naar raadgevingen der zedelijkheid en der eigenwaarde." Men zou nu tot de zekerheid zijn gekomen, dat de Versaillers meer dan 15,000 personen hebben dood geschoten zonder vorm van proces. Dat helpt ja namelijk: aanzetten tot wraak, 't Journal des Débatsbela\$l zijne blijdschap over het besluit der militaire Commissie uit de Nationale Ver gadering om algemeene dicnsipligtigheid in te voeren. 't Blad gewaagt van Frankrijk's grootheiden verkondigt met zekeren triomf, dat het Thiersdie de loting" wilde behoudenniet gelukt iseen enkel lid van genoemde Commissie voor 't behoud van het tegenwoordige stelsel te winnen. 't Is een feit zegt het dat wij de nederlaag' in den oorlog tegen Duitschland hebben geleden, omdat onze offioieren minder kundig en ons leger minder talrijk was. Wanneer Frankrijk al zijne kinderenzonder on derscheid van rang of vermogentot verdedigers heeltdan zal het nog moeten zorgen dat allen ins gelijks in de zegeningen van het onderwijs deel hebben. Ten dag', waarop een iegelijk hier te Lande soldaat zal zijn ca zal kunnen lezen en schryven, zal cr veel voor onderlinge toenadering der volks klassen voor hel herstel van de zoo zwaar geschokte vrede der burgermaatschappijgewonnen zijn." Er is een nationaal adres in omloopwaarin het hoofd van't uitvoerend bewind hulde wordt gebragt in de eerste plaats voor zijn verzet tegen den oorlog en in de tweede plaats voor zijn krachtdadige onderdrukking van den opstand. Zelfs Guizot, de oude staatsman, heeft in een brief aan Thiers dezen verzekerd van zijne vriendschappelijke gevoelens. Guizot raadt Frankrijk aan, ten minste voorloopig, de re publiek te blijven erkennen. Het leger schijnt over 't geheel republikeinschgezind te zijn en Mac-Mahon plaatst zich boven de partijen. In de laatste dagen had hij de gewoonte aangenomen boven zijne procla- malies te schrijvenleger van Versailles". Men heeft hem daarop opmerkzaam gemaakt en de maarschalk schrijft nu trouwde Fransche republiek." AMERSFOORT, 12 Junij 1871. Het Wetsontwerp nopens de Ooslerspoonveg is Za- turdag jl. door de Eerste Kamer aangenomen met 27 tegen 4 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Hein, Schot, van Bijlandt en de Vos van Steenwijk. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Amersfoort, ter vervulling der plaats opengevallen door het aan Ds. P. A. Romijn verleende emeritaat is benoemd Ds. Graswinkel, thans predikant te Zierikzee. Met genoegen zal gewis alhier en in de envi rons worden vernomendat op het instituut van Mejufvr. Hondius te Amersfoort als eerste secondante is geplaatst Mejufvr. A. MHondiusuit Haarlem hoofdonderwijzeres volgens de nieuwe wet met acte voor drie talen en handwerken voor nut en smaak wijders zijn aan dit instituut werkzaam eene bekwame hulponderwijzercs en eene geboren Engelsche. Tot deurwaarder der directe belastingen te Amersfoort is met 1 Julij a. s. benoemd de heer v. d. Voort, van Vollenhove. Bij Kon. besluit van 8 Junij 1871, No. 16, is benoemd tot 2e luitenant bij het corps gevormd uit de vereeniging ter oefening in den wapenhandel te Soest cn Baarn Prins Hendrik der Nederlandende heer G. A. F. Gowlhorpe. Men schrijft uit Nijkerk a/d Veluwevan 8. Junij Bij de alom heerschende pokken-epidemie wordt onze gemeente, groot 7600 zielen, voorzeker in geen geringe male bezocht. Sedert het begin der ziekte toch werden alhier aangetast 523 personen, waarvan er 94 zijn overleden. Nog dagelijks duurt deze vreeselijke ziekte voort en dompelt menige familie in diepen rouw. Onze kundige en geachte geneeskundigen nemen onver moeid hunne praktijk waar en waarschuwen een ieder voor de besmetting der pokziekte, doch deze raadgevingen worden door de meeste ingezetenen in den wind geslagen. Het consigne van velen. Als wc et kriegen motten kriegen wc et toch" doet Jan bie buurman Piet en Trijntemeu bie Geertjemeu loopen. Dit is voorzeker een treurig verschijnselmaar nog veel treuriger is hetdat zoovelen onzer ingezetenen, ondanks de sprekende cijfers der sterfgevallen van niet-gevaccineerde pokkenlijderser niet toe kunnen besluiten om de zoo heilzame inenting toe te passen, (let is dan ook te voorzien, dat deze schoone idecn zich nog lang in onze gemeente zullen nestelen. De 86ste algemeen vergadering der maatschappij Tol nut van 't algemeen zal op Dingsdag den 8slen Augustus in het kerkgebouw der doopsgezinde gc- rnccnta te Amsterdam gehouden worden Mr. G. van Tienhoven zal als voorzitter de vergadering leiden. Verschillende belangrijke punten zullen bc- sprokon of als voorstel behandeld worden. Daaronder behoort eene aanvraag tot magtiging van het hoofd bestuur om een som van f 1000 toe te kennen aan de permanente commissie der maatschappij Tot nut van den Javaan tot het uitgeven van schoolprenten of geïllustreerde schoolboeken. Het sociale vraagstuk en het vervangen van de tegenwoordige kermis door andere en hetere volksvermaken een onderzoek naar de werking der spaarbanken, zullen ook een onder werp van discussie naar bepaalde voorstellen van het hoofdbestuur uitmaken. Van wege de departementen heeft men onderschei dene voorstellen, als tot aanmoediging van de op- rigling van spaarbanken, wedstrijd van werklieden, een aanvrage tot subsidie voor een middelbare school voor meisjes te 's Gravenhage, tot bevordering van volksvoordragten door het verstrekken van geldelijke ondersteuning, terwijl Rotterdam nog voorstelt de algemeene vergadering in 1871 aldaar te houden, en ook nog optreedt met wijzigingen van wettelijke bepalingen. Blijkens eene mcdedceling van de directie der stoomvaart-maatschappij Nederland" heeft de voor Ned. Indië bestemde brievenmaal, aan boord van het stoomschip Willem III, bij de ramp van dal vaartuig niet kunnen gered worden. In de ijzeren postkamer is alles tot asch verbrand. In Duitschland is het hier en daar zoo koud dat de menschen 's Zondagsmorgens in duffel op visito gaan. In het Zwarte Woud zoo schrijft men uit Frei burg hebben de groene weiden een overkleed van sneeuw. De geleerden zeggenten efnde raadwacht tot den langsten dag cn dan zult gij warmte hebben Zij kunnen dat gerust zeggenwant niet willen wachten" baat niet. De Times of India van 13 Mei bevat het vol gende omtrent den hongersnood inPersie: Deze hongersnood is boven alle beschrijving ver schrikkelijk. Duizenden sterven aan den weg van honger of aan de ziektendie 'daaruit voortvloeien. De meeste lijken blijven onbegraven liggenzoodal de pest niet uit ral blijven. Reeds voor lang aten de uitgehongerden menschenvleeschthans is het zoover gekomen dat ouders hunne eigen kinderen verslinden. In de nabijheid van Shiraz vullen zulke vreeselijke tooneclen voordat de Europeanen zich in hunne huizen opsluitenom die niet te zien. Ook daar lig gen duizenden lijken onbegraven." De runderpest breidt zich in den Elzas, inde kantons DammcrkichAltkirchllersingen en Pfirdt, schrikbarend uit. Te Dammcrkirch is al het hoornvee, ongeveer 300 stuks afgemaakt In den OpperElzas is het vervoer van Vee verboden, met uitzondering van siagtvee voor dadelijke consumtie, Nederlandsche Veehouders, waakt! Er zijn thans eenige belangwekkende bijzonder heden bekend geworden omtrent de monster-mee/in^ r door de beide vrede-ligchamen te Amsterdam op den 5den Julij a. s. in het Paleis voor Volksvlijt tot stand te brengen. Tot afwisseling zal zich het paleisorkest in de groote zaal doen hoorende eigenlijke vergad<* ring der vredc-vereeniging heeft in de zijzalen plaats. De kosten zal men trachten te dekken door een toe gangsprijs van 10 cent per persoon te heffen; voor loopig is men aan het bijeenbrengen van een waar borgfonds van hoogstens f 600, Volgens het programma, door eene gemengde commissie ontworpenzullen ook nog andere feestelijkheden plaats hebben. Men verwacht uit verschillende oorden des lands afgevaardigden. Naar aanleiding van de aanbeveling voor een hoogleeraar in de physicloge aan het athenaeum to Amsterdam, waarop weder een Duitscherdr. W. Prijer te Jenavoorkomt zot de Arnh. Ct. hare oude grieven uiteen tegen dezen Duilsche-professo- ren-invoer", gelijk zij liet noemt. Het blad vreest van dat herhaaldelijk benoemen van Duitsche hoogleerarcn aan onze akademiën het vestigen van eene Duitsche school hier te lande, waar de leerlingen stelselmatig verduitscht wordenwat op den duur niet alleen voor de wetenschapmaar ook voor onze natio naliteit minder wenschelijke gevolgen zou moeten hebben In de maand Julij van het vorige jaar vertrok een rijk grondbezitter uit Wcscl naar Nederland, om zoodoende aanzijn militaire verplichtingen te onttrekken. Na de oorlog geëindigd ismeende hij weder naar zijn vaderland te kunnen tcrugkecren doch volgens een daar verschijnend blad werd hij in de vorige week tot een geldboete van 100 ihalers verwezen en voor altijd uit "het Duitsche rijk verbannen. Wordt hij daar weder aangetroffen, dan wacht hem de kerker. CORK K 8 PON ÜKH1E. Het gisteren avond ontvangen ingezonden stuk, waarin de Heer Wolbers en zj/ne candidatuur heftig worden aan gevallen, kunnen wij niet plaatsen, want wij wenschen de verkiezing vrij te houden van godsdienstige en personali teits polemiek Bovendien is het onsdikwijls standvastig, ondanks groote inconvenienten, gehandhaafd systeem: dat het onze candidaten niet hooger doet stijgen of glorifieeren als tegencandidaten worden gedeclineerd. Tevens meenen wij tjjdig genoeg in de courant do gelegenheid te hebben opengesteld tot gematigd debat over deze verkiezing. Dat daarvan weinig gebruik is gemaakt, ligt niet aan ons. Wij schuwen geen dis-

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2