Y r ij d a g 28 J u 1 ij 1871. Jtë 1901. AMERSFQQRTSCHE COURANT. Dil blad verschijnt de» Maandags en Donderdags avond». Abonnementsprijs f\. 15 per 3 maanden. Prij» der Adverlentiën van 1 tot 6 regel» 60 CU5 elke regel meerder IJCt»; legale en ofliciëele Adtertenlifen per regel 15 Ct«. Reclame» per regel 20 cis .Aft. nummers B cents dubbele grootte 10 cents. Hestellingen bij den üitg. A. H. wan Cteeff, te Amersfoort Bureau Amersfoorlsche. Courant, Uugestraat, Wijk F, N°. 43, OTer de Oude Vischmarklen bij alle Boekbandelaren en Postdirectenren in hel Rijk. Brieeen franeo. Het drukken van ditcourauLuuui- I nier werd eeuigszins vertraagd ten einde op de 2e bladzijde te kunnen plaatsen de benoemingen van leeraren aan de Hoogere Bur gerschool geschied ter raads zitting van heden Douderdag na middag. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen te wetendat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt wordende eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóórachter en terzijde van die gebouwen of ervenuittcwieden of te doen uitwiedenzoodat de straat op Maandag den 31. Juli aanstaande, des namiddags te twee urenbehoorlijk gezuiverd isop straffe bij het reglement bepaald; Amersfoort, den 24. Juli 4871 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS WILHELM, Keizer van Duitscbland. Kropnprins Friedrich Wilhelm en zijn gemalin Louise werd den 22 Maart 1797 een tweede zoon geborendie bij den doop de namen Friedrich Wil helm Ludwig ontving. Dit was de tegenwoordige keizer Wilhelm, die aldus den 22 Maart 1871 zijn 75sle levensjaar ingetreden is. Weinige maanden na de geboorte van den prins die tot 1840 steeds «de jonge prins Wilhelm" in onderscheiding van den «ouden prins Wilhelm," zijn oom, genoemd werd stierf zijn grootvader, en zijn vader werd als Friedrich Wilhelm III Koning van Pruissen. De jeugd van den jongen Prins was ernstig en veelbewogen. Hij was negen jaar oudtoen het leger zijns vaders bij Jena door de Franschen geslagen werd. Hij bragt mede den tijd der verbanning in Königsbcrgen door. Hij beleefde den zijnen ouders door den nvermoedigen keizer Napoleon aangedanen smaad. Hij genoot echter eene zeldzaam voortreflijke opvoeding. Hij groeide in bijna burgerlijken eenvoud op en leerde het ongeluk met vertrouwen in het aangezigt zien. Zijn vader was een regtsckapen man zijne moeder eene edele vrouw zooals er weinige gevonden worden. Op den 1. Januarij 1807, toen zijne ouders in Königsbcrgen woondenwas de tienjarige prins Wil helm volgens oude Pruissische gewoontebij het leger gekomenop zijn tienden geboortedag stelde hij zich het eerst in zijn uniform voor. Op den 19 Juli 1810 lag prins Wilhelm met zijn ouderen broeder aan de stervensponde zijner godvree- zende moeder geknielddie beide nog eens zegende en weldra daarop overleed. Maar wat zij op den dag na den slag van Jena hem en ook zijnen broeders had toegeroepen Stelt u niet met tranen tevreden, maar handelt! Laat u door de ontaarding onzer dagen niet mede voortslepenwordt mannen en zoekt den roem der veldheercn en helden!" dat woord leefde in de borst van den toen dertienjarigen knaap voort. Vier jaren later was hij reeds in staat het woord zijner moeder gehoorzaam te kunnen zijn. Reeds in November 1813 kort na den volkenslag bij Leipzig nam de Koning hem mede naar het leger. Op den 1 Januerij 1814 gingen zij te zamen bij Mannheim over den Rijn. Op den 27 Februari na den slag bij Bar-sur-Aube voerde de jeugdige prins tc midden van een allerhevigst geweervuur een hevel zijns vaders met heldhaftige koelbloedigheid uit. Daarvoor versierde de Koning hem den 10 Maart op den geboortedag zijner moeder met het ijzeren kruis. Ook den slag voor Parijs woonde prins Wil helm bijen den 31 Maart trok hij aan ziju vaders zijde de hoofdstad van Frankrijk binnen. Den 8 Juni 1815, word de achttienjarige Prins bevestigd. Ecnigc dagen tc voren stelde hij zijne grondstellingen des levens" te boek. Zij openbaren een hart 'vol opregte onopgesmukte vroomheid en een degelijk vast karakter. Ook zijne zalig ontslapen moeder gedenkt hij daarin. Hij zegt van haarDe deugden der koningin mijne gestorven moeder, zullen mij onvergetelijk zijnen haar aandenken zal steeds dankbaar in mijne geroerde ziel wonen." Ook den tweeden inlogt in Parijs op den 13 Julij 1815 woonde de Prins bij. Sinds streefde hij metal de energie zijns karakters naar de telkens grootere volmaking van het krijgswezen, dat in de bevrijdings oorlogen Duitschland van bet Fransche juk verlost had. Snel steeg hij tot de hoogste commando's op. Het leger minde hem en was trotsch op hem. Zijn vader schonk hem zijn geheele vertrouwen en gaf hem zitting en stem in het krijgsministerie. In 'tjaar 1840 stierf Friedrich Wilhelm III, Frie drich Wilhelm IV volgde hem op. Hij had geene kinderenPrins Wilhelm- was de vermoedelijke erf genaam van den troon. Daarom moest hij van nu aan: Prins van Pruisen genoemd worden. Toen zijn broeder in 1858 bedlegerig werd, werd hij Prins-Regent: drie jaren later den 2 Januari 1861 stierf zijn broederen de Prins-Regent besteeg als koning Wilhelm den troon. Hij was toenmaals bijna vier-en- zestig jaar. Op zijn 70e jaar in 1866nam hij persoonlijk deel aan den krijgsgevaren in den oorlog tegen Oos tenrijk vooral in den bloedigen slag bij Königgratz en in 1870 voerde hij den oorlog tegen Frankrijk, welke hem nog meer dan eene keizerskroon aanbragt en Pruisen tot eene der magtigste Europeesche Staten maakte. Politieke Revue* In Engeland neemt het geschil tusschen het mi nisterie en het hoogerhuis ter zake van de legerwet bijna dagelijks eene andere wending. Eerst nam het hoogerhuis het belangrijke besluit de verdere behan deling van die wet te verdagenwat vrij wel met eene verwerping gelijk scheen. Daarop volgde het koninklijk besluit, waarbij, in weerwil van de uitspraak van 't hoogerhuishet koopstelsel van officiersrangen werd afgeschaft. Nu weder heeft het hoogerhuis opgeschrikt door den stormdie allerwcge tegen zijn besluit was opgegaan besloten de reeds verdaagde wet in tweede lezing te nemen. Gladstones raad is dus gedeeltelijk opgevolgddoordien de lords het afgebroken werk zullen hervattenmisschien zal het tweede gedeelte van dien raadom namelijk de wet «maar doodeenvoudig goed te keuren", nu ook wel in vervulling komen. Evenwel zal 't daarbij wel niet zoo beel kalm toegaan. Men bcrigt steeds, dat de hertog van Richmond. van wien het voorstel tot verdaging was uitgegaan hel plan heeft tegen de inconstitutionele handelwijze van den heer Gladstone te protesterenen onge twijfeld zullen onder de 155 lordsdie zijn vocrsiel goedkeurdenzeer velen in hunne oppositie blijven volharden. Op het feestmaaldat bij den plegtigen inlogt der Beijersche troepen in Munchen door de stad aangerigt washeeft de kroonprins van Pruissen op eenen toast des burgemeesters ter eere van den Duitschen keizer en den keizerlijken kroonprins het volgende geantwoord Ik dank umijne heeren in des keizers en in mijnen naam voor de vriendelijke woordenwelke gij heden en gisteren tot mij gerigt hebt. Wij zien heden terug op een jaar rijk aan grootc en gewigtige gebeurtenissen. Het vertrouwen op Duitschlands leger en volkhetwelk de keizer bij den aanvang des oorlogs uitdrukte, is op schitterende wijze goregt- vaardigd geworden. Ovoral waar Duitschlands zonen trouw vcreenigd tegen den vijand streden, verwierven hunne wapenen schitterende voordeden en met on uitputtelijke bereidvaardigheid tot het brengen van offers stond de natie aan de zijde des legers. Ik wend mij heden hoofdzakelijk tot mijne dierbare Beijersche wapenbroeders. Moogt gij thansnu gij het zwaard uil de hand legtook in den vrede in alle opzig'.cn en in elke betrekking de militaire deugden getrouw bewaren. Zoo als ik u ken," ben ik over tuigd da', gij dil deen zult. De gezindheid des keizers is u bekend. Het is zijn wenschen ik mag er bijvoegenhet is ook mijn wensclt, dat het herboren Duitsche rijk voortaan in duurzamen en zegenrijken vrede leven en bloeijen moge. Ik zeg u dit op last des keizers en druk de hoop uitdat het Duitsche volk het nieuwe keizerschap met vertrouwen te gemoet moge komen. Wij zullen van dat vertrouwen nooit misbruik maken De keizer heeftop voordragt van den kroonprins, den Beijerscben generaal von der Tann tot den rang van veldmaarschalk verheven. Men meldt uit Frankrijk: De commissie van leger-organisatie moet haar rapport gereed hebben. Afgemeene dienslpligtigheid. Diensttijd van 20 jaren voor ieder Franschman waarvan 4 jaren in werkelijke dienst, 5 jaren in de eerste reserve3 jaren in de tweede reserve en 9 jaren in den landstorm. Ziedaar de hoofdpunten. Daar men echter niet meer dan 400,000 man onder de wapenen zou willen houdenzou de tijd van werke lijke dienst niet voor allen vier jaren behoeven te bedragen. Zij die blijken geven de dienst te verstaan, zullen na 1 ,-2 of 3 jaren in de reserve overgaan. Daar de ontwikkelden hierdoor veel voor hebben moeten eenige leden van de commissie dat niet billijk hebben gevonden en niet overeenkomstig het beginsel der gelijkheid in de algemeene dienslpligtigheid verrat. Zij zouden daarom hebben voorgesteld om jaarlijks een zeker getal bij loting van de werkelijke dienst vrij te stellen. Dat dit verkeerd zou zijn springt in het oog. De begrotingscommissie wordt overstelpt met voor stellen van nieuwe belastingendie wel is waar niet allen uitvoerbaar zijnmaar waarvan vele bewijzen er in Frankrijk financiers zijndie meer oorspronke lijkheid hebben dan de heer Pouyer-Quertierwiens voorstellen aan de commissie geen enkel nieuw idee bevatten. De een voert aan om van ieder biljart (er zijn meer dan 200,000 in Frankrijk) een belasting van 100 fr. te heffen. Een biljart tochdat gemiddeld vier uren per dag bespeeld wordt, brengt in één jaar meer op dan zijne waarde en het onderhoud in dat jaar en kan met eenige reparatiën tien 4 vijftien jaar staan. Deze gemakkelijk te innen belasting zou dus 20 millioen fr. opleveren. Een ander stelt eeR belas ting voor op de piano's dat is op de houders van piano's van weelde. Een derde stelt voor dat ieder, die iets koopt boven een franceen sou meer zal betalen. Kooper en verkooper, die elkander kontrole- renwerpen dien sou in een bus, die in alle etablis sementen van handelzoowel groote als kleine winkels en ook in de particuliere huizen aanwezig moet zijn met het opschrift: Impót national. Eens per maand zouden die bussen door ambtenaren geledigd en de gedetailleerde opbrengst bekend gemaakt worden. De begrootingskommissie beeft ielsdat daarmede in de verte overeenstemt, aangenomen. Van iedere kwitantie toch boven de 10 fr zal 10 cent belas ting worden geheven. Zulke kwitantiën zullen te dien einde, om geldig te zijn, moeten zijn voorzien van een los zegel van 10 cent. Iets dergelijks heeft men, gelijk bekend is, in Engeland onder den naam van stamp-bill. Daar brengt die belasting p. m. 18 miJ- Iioen fr. per jaar op Te Nancyde gewezen hoofdstad van Lotha ringen is Maandag het fraaije voormalige hertogelijke paleis met al de daarin aanwezige kunstschatten een prooi der vlammen geworden. De Moniteur de la Meuse deelt daaromtrent de volgende bjzonderheden mede. Te half twee brak een geweldige brand uit in genoemd paleis eo de nevensliggende gebouwendie tot kazerne worden gebruikl De vlammen wierpen een somberen gloed over de gausche stad. Dank zij den ijver van de dadelyk bij het gelui van de brand klok toegesnelde pompiersis de beroemde Chapelle rondemet bijliggende buizenkunnen gered worden. Ware de brand niet spoedig gestuitdan zou bij de snelheidwaarmede het vuur zich uitbreiddedu schadedie toch reeds zeer aanzienlijk is, nog oneindig grooter zijn geweest. Het thans helaasvernielde Lu- tharingsche Museum" bevatte een schat van herinne ringen uit den tjjd der Lotharingschc hertogen oudheden, wapens, schilderijen, curiositeiten enz. De oorzaak van den brand is tol dusver onbekend. In den Elzas en Lotharingen is het gerucht ver spreid dat liet pruissische militaire régime reeds in den loop van dit jaar zal ingevoerd worden. De jongelieden welke dientengevolge onder de wapens zouden geroepen worden, vei trekken reeds in groot getal naar Frankryk cn worden daar met opeu armen ontvangen.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1