IJM 1926. Ding-sdag- 24 October 1871. AMERSFOORTSCHK CDURAHT. Dit blad versehijnt de» Maandag» en Donderdagt 's avond». Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs de r Ad verten tien van 1 tot 6 regels 60 Cts ;elke regel meerder 10CU| legale en officiëele Advertentiën per regel 15 Reclames per regel 20 cents. Afz. nummert 5 cents; dubbele grootte 10 cent». Bestellingen bij den üilg. J. tan Cteeffte Amersfoort Bureau Amertfoorltohe Courant. I.ange»traat, Wijk P, N". 43, 0ycr de Oude Vischmarkten bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Brieten fnnoo. IOp Dinsdag den 24. October 1871, des namiddags ten halfeen zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van be handeling zijn 1°. Rekwesten van den heer B. T. Suijck, griffier van den burgerlijken stand en L. Stern, sergeant van politie, om verhooging van tractement, en van G. J. Schoterman\ om behoud van de jaar- lijksche toelage der gemeente. 2°. Begrootingen van het burger weeshuis, het bur gerlijk armbestuur en de schutterij over 1872. i.' 3*. Gemeente-begrooting over 1872, met voorstel tot verhooging der gemeente-opcentcn op de rijks personeel belasting. 4°. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1870. 5°, Aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1871. 6®. Aanvullings-kohier der hondenbelasting over 1871. 7*. Benoeming van een leeraar in het hand teekenen aan de hoogere burgerschool. 8°, Benoeming van een directeur der bank van leening, op voordracht van regenten van het burger weeshuis. Donderdag, jl. is in den laten avond, verschenen het kamerverslag over de algemeenepolitieke en finantiële beschouwingen, waartoe het onderzoek der staatsbe- grooling in de afdeelingen aanleiding heeft gegeven, r Het is een zeer uitvoerig stuk, en stippen wij slechts aandat verscheidene leden ernstige teleur- stelling aan den dag hebben gelegd over de houding van het tegenwoordige kabinet, wat voortvarendheid op wetgevend gebied betreft. Zij legden de vrees aan den dagdat het nieuwe zittingjaar alweder geen zeer in 'toog vallende vruchten zou opleveren, jaiet- tegenstaande het bewind in de gunstige positie verkeert van voor maatregelen van liberale strekking op den jj steun van een aanzienlijke meerderheid der wetgevende kamers te kunnen rekenen. Inzonderheid had men behalve op schutterijen en waterstaat, op het hooger onderwijs het oog. Ook op finantiëel en militair gebied scheen men het woord hervorming" in tamelijk beperkten zin te moeten opvatten. Vooral wat defensie betreft scheen dit het geval. In verband daarmede stond de voorge- dragen reorganisatie, die tot eene zooal niet doel- looze dan tol geheel ontijdige uitzetting der uitgaven voor het krijgswezen" zou leiden aan vrjj scherpe kritiek bloot. Ook het gemis aan een toezegging tot census- hervorming had in drie afdeelingen ernstige bevreem- ding gewekt. Bij vele leden heerschte ook ernstige twijfelof in den boezem van het kabinet wel genoegzame homo- geneiteit heerscht. Men had hierbij meer speciaal het oog op de defensie-kwestie. In dit opzicht vond het ministerie bij verscheidene leden verdedigingdie waar schuwden tegen de gevaren eener nieuwe ministeriële crisis. Van de zijde der bestrijders, die meenden dat de regeringdie de uitdrukking is van de liberale meerderheid der kamer, geen door die meerderheid voorgestaan beginsel verzaken moestwerd de bepaalde vraag gesteld Is het ministerie met opzigt tot het vaststellen der legerorganisatieniet bij de wetmaar bij besluit met den minister van oorlog homogeen en houdt het kabinet de voorgestelde maatregelen tot oplossing van 'elands defensie voor afdoende 1 Met opzicht tot de zeer uitvoerige finantiële be schouwingen blijkt hetdat men zeer weinig inge nomen was met de wijzewaarop de mininister van finantiën den toestand wil regelen. Men ontwaarde geen afdoende hervorminggeen breede opvatting van de taakdie op den minister rustgeen afdoende regtvaardiging van de noodzakelijkheid der inkomsten belasting. Wij mogen niet ontveinzendat de nfltcu- rende opinie der leden, aan het slot van het bovenstaande beknopte extract, omtrent de door den Minister van Financienals onge lukkig debut, geprojecteerde inkomstenbelasting, ons groot genoegen verschaft heeft. Steeds waren, en zijn wij groote tegen standers van de invoering dezer belasting, die in hare toepassing de grofste onregtvaardigheid te weeg brengen en schandelijk onevenredig drukken zalgezwegen dat zij de deur open stelt tot groote onaangenaamheden voor tal van staatsburgers, de eerlijke man bij deze belasting de lijdende partij, de oneerlijke man de win nende partij zal zijn, terwijl de vrek, die meestijds bovendien geen nut en voordeel aan de maatschappij inbrengt, alsdan nieuw voedsel voor zijne schraapzucht verkrijgtwel de mid delen zullende weten te vinden om deze belas ting voor een aanzienlijk deel te ontduiken. Bovendien is de invoering eener inkomsten belasting onverantwoordelijkzoolang de nu nog bestaande belastingen, die door haar niet worden ter zijde gezet, geen beduidende verbetering in toepas sing hebben ondergaan, waardoor hare opbreng sten beduidend zullen stijgen; en als zoodanig moet in de eerste plaats worden gewezen op de grondbelasting. Immers vaste goederen vooral zijn sedert de inwerkingtreding der tegenwoordige grondwet enorm in waarde gerezen; maar de aanslagen der daarvoor belastingschuldigen hebben geen verhooging in voldoende verhouding tot hare zoo enorm gerezene waarde ondergaan. De Minister van Financien behoort dus met deze verbetering aantevangen voordat hij nieuwe belastingen, inzonderheid eene zoo impopulaire als de inkomstenbelasting, wil trachten door te drijvendie dan welligt overtollig wordtals hij door verbeterde toepassing der bestaande belastingen eenige millioenen meer in 's lands schatkist doet vloeijen. De Minister raamt de opbrengst zijner gepro jecteerde inkomsten-belasting op 8 millioen 's jaarswaarvan 2 millioen zullen strekken tot dekking van het tekort op de begrooting van 1872, 2} millioen ter vervanging van den accijns op het geslagt en 5} millioen voor de afschaffing van het regt van patent. Die ministeriële dekking van het tekort zul len wij ter wille van beknoptheid onbesproken laten, even als de afschaffing der patent-belas ting, maar zien niet in wat aan het Nederland- sche Volk de afschaffing van den aecijns op het geslacht baten zal. De afschaffing van den accijns op het gemaal heeft wiet tot resultaat gehad dat het brood goedkooper is geworden, en zoo zal ook bij afschaffing van den accijns op het geslacht het vleesch niet goedkooper worden, maar zullen de veehouders, veehandelaars en vleeschhouwers c. s. die 2} millioen jaarlijks in eigen beurs doen glijden. Liever dan eene belasting op de inkomsten zouden wij eene helasling op de uitgaven der staatsburgers ziendie tevens eene belasting op de weelde zou in zich sluiten, weelde, waar toe niemand verpligt is, maar allengskens een kanker voor de maatschappij wordt, als in ontzettende verhoudingen in alle standen zijnde doorgedrongen. Het ministerieele project der inkomstenbe lasting verdient, met zoo weinig mogelijk parlementaire tijdroof, weldra te worden be graven. Politieke Revue* Na de revolutie van 1848 stelde de kamer van koophandel een onderzoek in naar de uitwerking welke zij gehad had op den parijschcn handel en maakte zij de uitkomsten van dat ondeczoek bekend. Het is wel te verwachten dat de kamer ook thans buiten twjjfel zal willen stellen in hoeverre de pa- rijschc industrie van den laatsten oorlog en van de commune geleden heeft. En attendant hebben eenige leden van den gemeenteraad een uitgewerkt verslag over dit onderwerp uitgegeven. Daar dit stuk een politiek karakter heeft, aangezien het onbewimpeld geschreven is om de noodzakelijkheid van eene am nestie voor de gevangen communisten te betoogen zijn de cijfers misschien wel wat overdrevendoch zij hebben niettemin zeer ernstig de aandacht ge trokken. Zij leiden tot het besluit dat het getal der schrijnwerkers van 20,000 op 14,000 dat der schoen makers van 24,000 op 12,000, der kleedermakers van 30,000 op 20,000 verminderd is; inden brons- handel bestaat eene vermindering van 1500in lood en zink van 3000 handen, terwijl er van de schilders van uithangbordendie er vele plegen te zijngeen enkele is overgebleven. Deze vermindering moet wor den toegeschreven aan «doodschieten, gevangeneming en vlugten." Al de bovengenoemde ambachten lijden inderdaad gebrek aan handen. Doch er zijn anderen die gedrnkt worden door gemis aan bestellingen de boekdrukkerij b. v. Door een bijzonder toeval zjjn er van dezen tak, van de 3500 man slechts 4 dood geschoten en 40 gearresteerd en toch vochten zij even als de andere werklieden op de barricaden. Om streeks 500 boekdrukkers zijn aan de nieuwsbladen geplaatst, 2500 teeren op een maximum van 3 francs daags en 500 loopen zonder werk. Deze staat van zaken vertegenwoordigt een verlies van vele milli oenen, terwijl bovendien de restaurants, de schouw burgen de publieke vermakelijkheden enz, slecht be zocht worden Wat echter het verslag beschouwt als nog veel ernstiger, is, dat buitenlanders begonnen zijn met Parijs te wedijveren in sommige zaken waar voor die stad over de geheele wereld beroemd was de modes, kunstbloemen en versierselen bijvoorbeeld, en dat zij tegen hoog loon de beste werklieden aan zich verbindendeze zelfs in de gevangenis en op de pontons opzoekendezoodat Parijs bij hel tegen woordige lijden met een voortdurende beleediging bedreigd wordt. Aan den Messager du midi wordt van 14 dezer uit Marseille geschrevenOnder de hier vertoevende Grieken wordt veel gesproken over een zonderling proces, dal den heer Benedetti, oud-gezant van Frankrijk in Pruissen, te wachten staat. Het proces heeft echter niet te maken met de politiekmaar is daarom niet minder curieus. Benedetti heeft, toen hij nog consul van Frankrijk in Egypte was, een jeugdige Griekin gehuwd, mejufvrouw Anastasis, dochter van een rijken helieenschen handelaar van dezen naam, te Alexandrië gevestigd. Nu weet daar ter plaatse iedereendat mejufvr. Anastasis, de echtgenoot van den heer Benedetti geene andere was dan eene Grieksche slavin, op zeer jeugdigen leeftjjd naar den oorlog in Morea naar Egypte weggevoerd. De heer Anastasisdie geene kinderen had kocht dc jeugdige slavindie zeer schoon washij gaf haar een goede opvoeding en nam haar als zijne dochter aan. Zij huwde Benedettien erfde bij het overlijden van Anastasis het gansche vermogen van haren pleeg vader dal eenige millioenen beliep. De verwanten van Anastasis protesteerden daartegenzij hadden het zien aankomen en daarom altijd een kwaad oog op de juffer gehad, doch moesten zich onderwerpen. Onder het keizerrijk beproefden zij wel Benedetti in regten te betrekken maar door zijnen invloed werden zij van doortastende maatregelen terug gehouden. Zij hopen thans gelukkiger te kunnen zijnen een der belanghebbenden, de heer G. Anastasis heeft de zaak in handen gegeven vau twee bekwame parjjsche advocaten, die zeker niet zullen nalaten de zaak te doen weerklinken. Onlangs werd als eene merkwaardige bijzonderheid uit Turkije gemeld, dat in bet departement vanbinnenl. zaken aldaar een christen tot onder-secretaris was benoemd. Thans verneemt men, dat de sultan bevei heeft gegeven in alle minisleriën onder-secretarissen te plaatsen, die de christelijke godsdienst belijden. Zij moeten evenwel in Turkije geboren zijn. Verder wordt van belangrijke hervormingen ge sproken. Zoo heeft de nieuwe groot-visier de op volger van A/i-pacha aan de grenzenloozc ver spillingen van het serail paal en perk gestelden Emir-bey, des sultans alvermogenden gunsteling, tot verantwoording van het geldelijk beheer dier inrigting geroepen. Hiermedezegt een berigt-geverheeft hjj eigenlijk de hartkwaal van Turkije aangetast, die geheel uitgeroeid moet worden, alvorens aan eene verbetering der Tnrksche staatsloestanden kan worden ge dacht. Voor den vierden krijgsraad hebben weer eenige vrouweit tcregt gestaan. De eerste, Marguerite Fayon, 35 jaar. klein en mismaakt volgens het verslag, de waardige helpster van haren minnaar, een tweeden luitenant van de gcfedereerdenwerd beschuldigd de opstandelingen van munitie vooizien en ze op allerlei wijzen tot den strijd aangezet te hebben. Zij ontkende alleswas brutaalbclcedigdo regters en getuigen en werd veroordeeld, tot deportatie. Tweoandere

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1