Vrijdag- 27 gpSy October 1871. «V 1927. Miniim Dit blad versehijntdes Maandagsen Donderdag'«avond». Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prij«der Advertentiën van 1 tot 6 regel» 60 Cts;elke regel roeerder lOCts; legale en officiëele Advertentiën per regel 15 Ct». ReclanM» per regel 20 cent». Jfz. nummert 5 cent»; dubbele grootte 10 cent». Bestellingen bij den Uitg. .4. tan Cteeffte Amersfoort Bureau AmertfoorUche Courant. LangaetraatJWijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt en bij alle Boekhandelaren en Po»tdirectenren in bet Rijk. Brieten franco. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te weten, dat het 1ste aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1871 door den Raad is vastgesteld "en gedurende acht dagente rekenen van heden alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 ure des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoortden 25 October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te wetendat hel aanyullings-koMer der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1871 door den Raad is vastgesteld en ge durende acht dagente rekenen van hedenalle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 are des na middags op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 25. October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, -A. G. WIJERS- W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht voornemens is op Maandagden 30. October aanstaande, deze gemeente te bezoeken, zullende voor een ieder die Z. II. E.-Gestr. alsdan wenscht te spreken daartoe op het Raadhuisdes voormiddags te elf uren, do gelegenheid worden opengesteld. Amersfoortden 26 October 1871. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. hulpbank te amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen xal het Bestuur sitting houden in een der localen van het Raadhuis op aantl. Maandag SU. October van kalftnee tol hal/drie alwaar belanghebbenden xich kunnen aanmelden terwijl mede inlichtingen deswege te bekomen xijn bij ae ondergeteekenden en de verdere leden van het Restuur de Herren MrJ. tan der Leeuw, B. E. Hertchel)f d Oroockewit, en Jhr. Mr. II. J. tan Satse tan Ysidt. R. A. W. baron VAN HEECREREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBEU Secretaris. De N. Arnh. Ct zegt «dat in de zaak Janssenhet incident Keyser, het zich op arglistige wijze meester maken van documenten, die men ten nadeele van een beschuldigde te berde brengt, terwijl men bovendien die gestolen stukken als eigen geschrift opdringt aan den beschuldigdedie ontkenthet stuk gesteld of geschreven te hebben, terecht de sympathie voorden heer Janssen bij allendie eerlijk zijn, heeft opgewekt. Maar is het de vraag, of de militair niet even als elke burger het recht van publiciteit bezit, dan meent de N. Arnh. Ctdat men hierop ontkennend moet antwoorden. In oorlogsled zat het zeker niet mogen worden toegelatenmaar het publiek maken van grieven tegen hoofd- en andere officieren kan slechts nadcclig werken op de discipline. Als op een handelskantoor zegt de schr. een der klerken zich zou vermeten over den chef de bureau en den palroon in openbare geschriften ongunstige berichten te gevenzou dan zulk een patroon niet door iedereen in het golijk ge steld worden, wanneer hij hem uitzijn dienst ontsloeg? En waar halen wij burgersdan het recht van daan, om dergelijke handelwijze, wanneer ze militairen geldt, af to keuren Men kan gedwongen worden als soldaat dienst te doen maar niemand is erdie een ander dwingen kan in het leger een rang te bekleeden Zelfs de koninklijke macht reikt niet zoo ver. Ieder officier weet vóór hij als zoodanig optreedt, welke zware verplichtingen hij op zich neemt, en zoo hij begrijpt die niet le kunnen vervullenzal hg verstandig doen eene andere karrière te kiezen, of wanneer hij inde Pfiktijk bespenrt, dat hij zich op den duur niet aan dien last kan onderwerpenzich daarvan te ontslaan door ?ijne demissie te vragen." Het bovenstaande der N. Arnh, Ct. is in ver skillende opzigten niet onjuist, als men het n..Iitairisme beschouwt en beoordeelt in zijne strengste opvatting, uit bevelen en gehoorzamen. Doch even als met zoo vele andere zaken en aangelegenheden behoort ook dht in milden zin te worden opgevat en toegepast, en wil men dit niet dan dient de officierals zijn geest in de pijnlijke banden der militaire subordinatie altijd gekneld ligt, ook om zijn ligchaam het militair keurslijf altijd te dragen, terwijl het hem daarentegen sedert eenige jaren vergund is zijne militaire tenue afteleggen builen dienst. Zoo is hij burgereven als andere burgersdie niet in militaire dienst zijn. Hem mag o. i. de bevoegdheid, wij zouden bijna zeggen het regt niet worden onthouden in gematigde bewoordingen militaire en daaraan annexe belangen openlijk en in geschrift te be spreken. Zijn echter de voorbeelden schaars,dat den officier die tot het eigenlijk strijdend deel van het leger behoortdeze bevoegdheid werd misduid en ondervonden toen eenige officieren daarvan de nadeelige gevolgen in hunne car rière ook nog in de militaire geneeskundige dienst is dit voorgekomen, want zooals wij ons herinneren een verdienstelijk officier van gezond heid die tal van jaren voor de regten der mi- lithire geneeskundige dienst in dagbladartikelen heeft durven spreken en ijverenmoest van zijnen toenmaligen chef de arrogantie ondervin den dat deze hem op de wederregtelijkste wijze vijf zijner, zoowel in levens- als dienstjaren jeugdiger collega's in bevordering tot den chi rurgijn-majoors (kapiteins) rang boven het hoofd deed stijgen. Ook deze ehef miskende de eischen der publiciteit en van het wederzijdsch respect. Maar er is nog iets dat ten deze opmerking verdient, namelijk: indien als regel gelden moest dat officieren zich niet op hel gebied der publi citeit van militaire aangelegenheden mogen bewegen waarom werd dan ten deze steeds eene uitzondering gemaakt bij den hoogstgeplaatste der Nederlandsche officieren? Deze schroomde zelfs niet met officiëele bescheiden, waarvan de kennisneming alleen voor betrokkenen be stemd was, den weg der publiciteit te bewan delen. Onze conclusie isin 'den tegenwoordigen verlichten tijd van publiciteit behoort hel axioma dat de ondergeschikte zwijgen moette hebben uit gediend. De geest des tijds wil eerder, dat ook de ondergeschikte, in welken stand of rang hij zij geplaatstdaar waar het zich voegt en nut kan stichten, met vrijmoedigheid spreken en schrijven mag. Men leest in het Volksblad: De buitenland: che politiek. Hetgeen de buitenlandsche politiek van 1815 heefi gekenmerkt, is inzonderheid onwaarheid. Bij het Weener congres beloofden de Duitsche mo gendheden den volken vrijheiden de beloofde con stitution werden het volk onthouden. Bij de heilige alliantie verbonden zich do mogendhedenora den vrede te handhavenen het werd een verbond om de volksvrijheid in Italië en Spanje ie onderdrukken. De Londensche conferentie, in 1830 zamen geroepen, om de tractaten te handhaven, verleende hare hulp, om de tractaten le verbreken. Men begon de bezetting van de Dcenschc Hertogdommenonder voorwendsel de regten van den Koning van Denemarken te ver dedigen en de oorlog eindigde met een berooving van Denemarken, De politiek van Napoleon III en van von Bismarck in Pruissen is eene opvolging geweest van onwaar heden. Door de onoprechte politiek worden meer dan iels anders de volken tegen de regeringen opgezet. Aan de vreemde voorbeelden mogen wy ons spiegelen, liet schijnlibcralisme is onmagtig om de volksbe hoeften naar regt en waarheid te bevredigen. Politieke Berne. Duizend gouden ducaten zijn er door het Bestuur der Maatschappij tot heil der gevangenen te St. Pe tersburg, onder goedkeuring van den Keizer van Ruslanduitgeloofd voor het beste antwoord op deze twee vragen 1°. De beste inrigting van landbouwkoloniën, ge schikt lot tuchtiging ea verbetering van jeugdige mis dadigers en tevens kunnende dieuen om van hen bekwame landbouwers en alzoo nuttige burgers te maken. 2°, De beste inrigting van het patronaat over ont slagene gevangenendat is van Vereenigingen die eerlijke bestaanmiddelen voor ontslagen gevangenen zoeken en zich hunne maatschappelijke rehabilitatie ten doel stellen. De antwoorden moeten gesteld zijn in 't Russisch of in eenige andere hoofd-taal van Europa. Het is thans zeker dat de groote wereldtentoon stelling le Weenen in 1873 zal worden gehouden. Op dit oogenblik reeds zijn 3000 soldaten bezig om op de ontzaggelijke uitgestrektheidtwaar de expositie gehouden zal worden, aardewerken te maken. Het tentoonstellingsterrein zal in pracht en uitgestrekt heid daf van Parijs en Londen verre achter zich latten. Hel gebouw zal bestaan uit een hoofdgaanderij 23000 ellen lang, waarbij zich de zijgaanderijen aan- zluiten. In 't midden-vak en tuschen de vleugels wor den pleinen en tuinen aagelegd. Tevens zullen drie paleizen worden opgetrokken een voor den keizer, een voor de hedendaagsche en een voor de oade schoone kunsten. Vooral aan de collectie, in het laatste gebouw te verzamelen, zal groote zorg worden besteed. Op ieder stuk zal daar de naam des vervaardigers worden gehecht. Het geheel zal onder leiding van baron Schwartz, vroeger te Parijs gewoond hebbende, worden tot stand gebragt. De kosten worden op 15 millioen florijnen geraamd. Er zijn thans in Engeland berigten uit Chicago langs gewonen weg over hel onheil aangekomendie de korte telegrammen eenigszins toelichten. Daaruit blijkt in hoofdzaak, dat reeds den 7den (Zaturdag) in 't zuidelijk gedeelte der stad door oubekende oorzaak een brand was ontstaandie (het had in drie weken niet geregend en de zuidewind was sterk) zich met vreeselijke snelheid uitbreidde over een oppervlakte van een kwart-vierkante myl, maar met de grootste inspanning door de zeer goede en ijverige brandweer werd onderdrukt. De spuitgasten waren uitgeput en toen den volgenden dag door de bekende oorzaak (T omverwerpen van een petroleumlamp) op nieuw brand ontstond, werkten zij langzaam en onhandig." 's Maandagsmorgens stond geheel het zuidelijk gedeelte van Chicago in vlam. 't Wasschrijft menof de muren smolten of de steenen door de vlammen werden verteerd. Niet alleen werd het vuur gevoed door de houten huizenwaaruit vooral het centrum der stad bestaatmaar ook de houten trottoirs droegen er veel toe bijdat de vlammen steeds meer ora zich heen grepen. Zij woedden over eene lengte van twee mijlen en eene breedte van eene mijl. Des Zaturdags was het publiek naar de plaats des onheils gesneld om het indrukwekkende van den brand te zien. Maar des Maandags ontvloden 70.000 mannen, vrouwen en kinderen de plek waar het vuur woedde. Men spoedde zich voortwie onder den voet kwam, werd vertrapt en vertreden Mannen als reuzen weenden als kinderenvrouwen liepen handenwringend door de stratenieder was aan de grootste wanhoop ten prooi. Een woedende dorst drong hen zich te lesschen met sterke dranken en bier't eenige wat men bij de hand haden velenwier hoofd daardoor nog meer op hol werd gebragt, bragten er niet weinig toe bij om de heerschende verwarring nog te doen toenemen. Talrjjk moet het aantal dooden zijn men schat het op 500 want zoo snel verspreidden zich de vlammendat menschen werden begraven onder de puinhopen van gebouwenwaarin zij een toevlugt meenden te zullen vinden. Nimmer aanschouwde het menschelijk oog zulk eene verwoesting door het vuur teweeg gebragt, en te midden van al die ellende trachtten dieven en plunderaars zich van het goed huns i.aasten meester te maken. Velen hunner, di» zich in de brandende gebouwen waagden, vonden den dooden met hendie op roof en plundering,

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1